Beveik visos besilaukiančios moterys patiria vienokius ar kitokius odos pakitimus. Jie erzina, negražiai atrodo, kelia diskomfortą. Ar šie pokyčiai laikini, ir po gimdymo oda vėl taps tokia, kaip buvusi? Ar reikia pakeisti odos priežiūros įpročius, naudoti kitokias priemones? Ar visoms atsiras strijų, pigmentinių dėmių?
Kalbamės su lazerinės ir estetinės dermatologijos centro „Pošiūno klinika“ gydytoja dermatovenerologe Indre Šaferiene.
Mamos klausia: Ar, kai pagimdysiu, dėmės išnyks? Per kiek laiko? Ar verta dėl jų jaudintis? Jeigu dėmių atsirado per pirmą nėštumą, tai atsiras ir per kitus? Ar tikrai dėmės sukelia netinkamas buvimas saulėje? Ar dėmes lengva panaikinti kremais? Ar nėštumo pigmentinės dėmės – tai tas pat, kaip senatvinės?
Nėštumo metu atsiradusi pigmentacija, deja, užprogramuota bene pusei besilaukiančių moterų, nepriklausomai nuo amžiaus. Viena dažniausių pigmentacijos padidėjimo rūšių nėštumo metu yra melazma, t.y. hormoninių pokyčių ir saulės poveikio paskatinta veido pigmentacija kaktos, skruostų, odoje virš viršutinės lūpos. Melazma gali atsirasti ir visai jaunoms nėštukėms. Tai dėl hormonų pokyčių atsiradusi būklė (būna ir vartojant kontraceptikus). Net devynios iš dešimties besilaukiančių moterų susiduria su padidėjusia pigmentacija, kurią sukelia hormonų pokyčiai, suaktyvinantys pigmento melanino gamybą, todėl saugotis saulės nėštumo metu bei vengti lazerinių veido procedūrų yra ypač rekomenduojama.
Pastebėta, kad melazma labiau pasireiškia toms moterims, kurių oda tamsesnė, vadinamojo 3 tipo. Tad tos moterys, kurios saulėje dega iškart rudai, turėtų saugotis saulės jau nuo pirmosios nėštumo dienos. Joms pigmentacija gali būti ūmi, stipri. Žinoma, ir 1 bei 2 odos tipo moterys turi būti atidžios.
Dar pastebėta, kad odos polinkis pigmentuotis paveldimas, todėl jeigu mamai ar močiutei anksti ant rankų ar veido atsirado senatvinių pigmentinių dėmių, tikėtina, kad nėštukei irgi greičiau bei agresyviau pasireikš melazma.
Melazmos dėmės didesnės, platesnės, negu senatvinės pigmentacijos dėmės. Jos išplinta veide, ypač kaktos ir skruostų srityse. Gali atsirasti dėmių virš lūpos, todėl nėščiųjų pigmentacija dar vadinama „nėštumine kauke“.
Į klausimą, ar dėl pigmentinių dėmių reikia sukti galvą, odos gydytojai atsako vienareikšmiškai – reikia žinoti, kaip galime sau padėti. Pigmentinės dėmės taip lengvai nepraeina. Po gimdymo vienoms moterims dėmės išbluks savaime, kitoms prireiks pagalbos specialiais kremais ar lazeriu, tačiau liks tikimybė, kad nepasisaugojus saulės tos dėmės vėl gali išryškėti. Dar vienas motyvas, kodėl reikia bandyti mažinti pigmentaciją, – sulig kiekvienu nėštumu dėmės atsiranda vis greičiau ir agresyviau. Be to, dabar tarpai tarp nėštumų linkę trumpėti, tad kartais dėmės nespėja išnykti nuo nėštumo iki nėštumo. Jeigu melazma buvo per pirmą nėštumą, ji tikriausiai bus ir per kitus, ir dažnai iki galo neišnyks po nėštumo.
Vienintelė reali priemonė prieš melazmą yra saulės apsauga, taip pat apsauga nuo ekranų mėlynosios šviesos. Žinoma, net ir labiausiai save prižiūrinčiai moteriai tų dėmių gali atsirasti, tik jos nebus tokios didelės, ryškios, bus greičiau ir lengviau pašalinamos. Kartais moterys sako – darau viską, kas įmanoma, tepuosi saulės kremu 3 kartus per dieną, nešioju skrybėlę, tačiau veidas vis tiek nusėtas pigmentinėmis dėmėmis. Įrodyta, kad pigmentaciją skatina ne tik saulė, bet ir mėlynoji šviesa, sklindanti nuo kompiuterių ir išmaniųjų telefonų ekranų. Net ir natūralioji šviesa, sklindanti nuo ekranų, skatina melanocitus gaminti pigmentą. Todėl rekomenduojama naršant (ypač vakarais) išjungti ekrano šviesą. Pigmentas nesigamina tik visiškoje tamsoje.
Labai gerai būtų visada nešiotis rankinėje ar turėti mašinoje kremą nuo saulės ir juo kas 4–6 valandas pasitepti ne tik veidą, bet ir rankas. Saulė nudegina laivų bures, užuolaidas, kilimus, tad supraskime, koks agresyvus saulės poveikis mūsų odai.
Beje, odos pigmentaciją atitolina ir tokie nepastebimi dalykai, kaip nuolatinis odos drėkinimas, maitinimas. Oda būna „soti“, neišplonėjusi, o tuomet ir mažiau pigmentuojasi.
Pagalba po gimdymo. Nėštuminės pigmentinės dėmės naikinamos tam skirtais tepamais vaistais ir dermokosmetika. Kartais dermatologas gali pasiūlyti gydymą lazeriu, tačiau ši procedūra tiks ne visoms. Pigmentinės dėmės, pagal pigmentacijos kilmę ir pobūdį, yra gydomos skirtingai, o skirtingą odą turinčioms moterims – ir skirtingais lazeriais. Dažniausiai naudojami aleksandrito, pikosekundiniai lazeriai, rečiau atliekamas veido šlifavimas abliaciniais lazeriais – labiau toms, kurių oda storesnė, riebesnė, turinti randų. Gerą rezultatą duoda tepamų vaistų ir lazerio procedūrų derinimas.
Pigmentacijos iš esmės mes nesunaikiname, melanocitai, kurie sukelia pigmentaciją, lieka mūsų odoje, o pašalinamos tik melanocitų pagamintas perteklinis pigmentas melaninas. Tuomet pigmentinės dėmės pašviesėja, tačiau iš esmės jos nedingsta. Kai patenkame į saulę, melanocitai vėl pradeda gaminti pigmentą melaniną, ir odos dėmių vėl gali atsirasti. Tad po bet kokių procedūrų, kremų ar lazerių vis tiek reikia saugoti odą nuo saulės.
LAISVA ODA
Mamos klausia: Vienoms po gimdymo oda greitai atsistato, o kitoms lieka „kabanti“. Nuo ko tai priklauso – nuo genetikos, odos elastingumo, kolageno? Ar laisva oda po gimdymo atsiras tik toms, kurios priauga daug svorio? Kiek padės korsetas, nešiojamas nėštumo metu? Ar po gimdymo reikės plastinės operacijos, ar odą galima bus „sutraukti“ kremu, masažu, lazeriu?
Odos laisvumą po gimdymo lemia ne tik priaugtas svoris per nėštumą, bet ir moters genetinis polinkis. Daugybė moterų priauga per nėštumą daug svorio, tačiau po to oda gražiai susitraukia (tas pats įvyksta, ir kalbant apie staigų svorio netekimą, kaip vieniems žmonėms oda susitraukia, o kitiems lieka kabėti). O kitos, nors ir lieknos, sportuojančios, priaugusios nedaug svorio, po gimdymo skundžiasi nukarusia, sudribusia oda. Tiesiog vienų oda turi daugiau elastino, kitų mažiau.
Odos sudribimas po gimdymo bus tikrai mažesnis, jeigu nėštumo metu oda bus gerai maitinama ir drėkinama serumais, kremais, emolientais. Veikliosios medžiagos geriau įsigeria ir turi stipresnį poveikį, kai priemonė įmasažuojama, įglostoma. Svarbiausia, kad oda neišsausėtų!
Pagalba po gimdymo. Tepamos priemonės sutraukti atsiradusią laisvą odą padeda tik minimaliai. Priklausomai nuo to, kokio dydžio odos sudribimas, galima taikyti pagalbą. Geriausiai jums atsakys odos gydytojas, apžiūrėjęs problemines vietas. Jeigu moteris sportuoja, laisvos odos nėra daug, gali pakakti injekcijų arba lazerio procedūrų, kitu atveju lieka tik chirurginė pagalba. Deja, nei kremas, nei lazeris, nei injekcijos nepadarys odos įtemptos ir lygios, jeigu perteklius yra keli centimetrai (suėmus pirštais).
Moterys po gimdymo skuba juostis korsetą ar diržą, kad kuo greičiau susitrauktų laisva oda. Diržas reikalingas prilaikyti korpusui, nes po gimdymo raiščiai būna atsipalaidavę, vidaus organai dar tik grįžta į savo vietas, pilvukas atrodo atsiskyręs nuo kūno ir praradęs kontrolę, o stuburas laisvas (dėl to atsiranda nugaros skausmai). Diržus po natūralaus gimdymo galima naudoti jau kitą parą, o po cezario operacijos diržą reikėtų segti tuomet, kai randas gyja gražiai, nėra krešulių. Po cezario operacijos diržą sekitės itin švelniai, neveržkite, nes randas jaučia spaudimą.
Diržą galima nešioti po truputį, kad sudėjus per dieną išeitų 2–3 valandos, nes ilgai nešiojant diržą raumenys praranda tonusą, glemba, sukuriamas per didelis spaudimas pilvo srityje, gimdos dugnas spaudžiamas žemys, o tada gali nusileisti gimda ir kiti organai, prasidėti šlapimo nelaikymo problemos.
NĖŠTUKIŲ AKNĖ
Mamos klausia: Ar spuogai ant veido atsiranda dėl hormonų? Jeigu taip, vadinasi, po gimdymo jie turi iškart dingti? Kiek laiko laukti? Ar laukiant, kol spuogai išnyks, imtis kokių nors priemonių (be kosmetikos, skirtos aknės pažeistai odai prižiūrėti)? Kodėl spuogai vienoms atsiranda, o kitoms ne?
Nėštumo, arba dar vadinama vėlyvoji aknė, labiau tikėtina toms moterims, kurios turėjo šią problemą (arba riebią odą ir polinkį į aknę) paauglystėje. Bet nebūtinai! Pasikeitus hormoniniam fonui, bėrimų gali atsirasti toms moterims kurios niekada iki tol neturėjo aknės.
Pagalba: Jeigu ant veido atsirado vienas kitas spuogelis, jam užtenka paprastos gydomosios dermokosmetikos iš vaistinės ar rekomenduotos kosmetologo. Tačiau jeigu bėrimų daugiau, reikėtų atidesnės priežiūros, nes aknės spuogai gali didėti, virsti pūlinukais, palikti randelius, o paskui ir pigmentaciją. Svarbu sulaikyti procesą, kad iš kelių spuogelių neišsirutuliotų didelė odos problema. Jeigu ant veido atsirado daugiau nei keli pūlinukai, patariama pasirodyti dermatologui. Odos gydytojo arsenale yra ne tik kosmetika, bet ir tepami medikamentai, todėl problema išsprendžiama nepalyginamai greičiau ir veiksmingiau. Lazerinių procedūrų nėštumo metu moteriai nebus atliekama (dėl padidėjusios pigmentacijos rizikos), tačiau bus parinkti tepami vaistai, kurie yra saugūs besilaukiant.
IŠSIPLĖTĘ KAPILIARAI
Mamos klausia: Per nėštumą pasimatė kapiliarų piešinys ant kojų, ar jis išnyks, ar tai „dovana“ likusiam gyvenimui? Ar padės kremas, tepami vaistai, ar tik gydymas lazeriu? Jeigu kapiliarų tinklelis nėra didelis ir nematyti mazgų, gal tiesiog nekreipti dėmesio? Ar veido kapiliarai turi kokį nors ryšį su kojų kapiliarais – ryškėja dėl tų pačių priežasčių?
Viena vertus, jei žmogaus kapiliarai yra trapesni ir paviršiniai, jie tokie bus ant viso kūno – tiek ant veido, tiek ant kojų. Kita vertus, veido ir kojų kapiliarų piešinys per nėštumą ar po jo atsiranda dėl skirtingų priežasčių.
Gimdymo metu, per stangas padidėjus slėgiui į kraujagyslių sieneles, kapiliarai gali išryškėti ar net sutrūkinėti. Veido kapiliarai ryškėja ir dėl odos būklės – rožinės, kai veido ir kaklo oda yra labai jautri, netoleruoja kosmetikos. Tokiu atveju veido kapiliarus rekomenduojama mažinti lazeriu, nes po procedūrų sumažėja bendras odos paviršinis uždegimas, raudonis nebeprogresuoja, procesas nurimsta. Nustebsite, bet dauguma lietuvių turi veido rožinę, nes ją skatina mūsų klimatas, temperatūrų kaita. Be to, lietuviai mėgsta pirtis, aštrų maistą, o tie dalykai irgi skatina veido rožinę. Dažnai klausiama, ar kapiliarai po lazerinio gydymo vėl atsinaujins, ar rožinė išgydoma? Tai geriausiai galėtų atsakyti jau gydęsi kapiliarus lazeriu. Pacientų pasitenkinimas kapiliarų mažinimo lazeriu procedūra yra >90 proc., tai labai džiuginantį rezultatą duodanti procedūra, tik svarbu, kad būtų atliekamos reguliariai, kelios procedūros, nes vienas kartas rezultatų neduos. Kaip pacientė vieną kart minėjo: „Jūs man kas rytą sutaupote po 7 minutes, nes nebereikia naudoti maskavimo kremo“
Dėl nėštumo metu vykstančių fiziologinių pokyčių – didėjančio cirkuliuojančio kraujo kiekio, estrogenų poveikio besiplečiančių kraujagyslių odos paviršiuje – gali atsirasti smulkių kraujagyslinių darinukų – su vaikais juos vadiname „voriukais“ (voratinklinės angiomos).
Kapiliarai ant kojų susidaro dėl jau apkalbėtų priežasčių – keičiasi hormonai, kurie turi įtakos kraujagyslių sienelėms, keičiasi svoris, kurį organizmui reikia nešioti, didėja kraujagyslių ir venų apkrova, nes didėja cirkuliuojančio kraujo kiekis.
Pagalba po gimdymo. Tiek veido, tiek kojų kapiliarai veiksmingai gydomi lazeriu. Tačiau šias procedūras patariama atidėti iki žindymo pabaigos.
Jeigu kojų kapiliarai yra iki kelių milimetrų storio, ploni, juos lazeriu gali pašalinti gydytojas dermatologas. Beje, tokios procedūros paprastai atliekamos ne prieš planuojant atostogas saulėje, taip pat praėjus bent 2–3 savaitėms po kaitinimosi saulėje, nes kojų oda turi būti kuo mažiau įdegusi.
Tačiau jeigu kapiliarai ryškūs, pirmiausia rekomenduojama kraujagyslių chirurgo konsultacija. Galbūt bus skirta skleroterapija (kai į kraujagyslę suleidžiamas tam tikras medikamentas, ir ji savaime sunyksta).
Mamos klausia: Nėštumo metu didėjo pilvas, o strijomis nuėjo kojos, rankos, kodėl? Jeigu strijos atsirado nuo hormonų, tai po to, atsistačius hormonams, jos išnyks? Ar įmanoma strijas sunaikinti kremais, ar padės tik lazeris? Kada po gimdymo ateiti gydytis strijų?
Dar viena dažna odos problema nėštumo metu – strijos, atsirandančios apie pilvą, šlaunis, krūtis. Su šia problema susiduria maždaug pusė nėščiųjų.
Kaip ir kalbant apie laisvą odą, atsiradusią po nėštumo, taip ir kalbant apie strijas, jos atsiras ne visoms, ir tikrai nebūtinai toms, kurios priaugs daug svorio. Jų atsiradimas labiau priklauso nuo genetinio polinkio, odos elastingumo ir struktūros. Greitai augantis pilvukas tempia odą ir, žinoma, padidina strijų susidarymo riziką, tačiau genetiniai veiksniai ir odos sandara vaidina didesnį vaidmenį. Strijų atsiranda ir paauglystėje, kai kūnas ir hormonai greitai keičiasi, tačiau vieniems vaikinams ant nugaros, o merginoms ant krūtų strijų atsiranda, o kitiems ne.
Žinant, kad lemiamas veiksnys strijoms atsirasti yra odos savybės, nereikėtų numoti ranka į prevenciją. Ne veltui kuriami veiksmingi kremai, skirti būtent strijų profilaktikai. Kaip jau minėjau, pamaitina ir sudrėkinta oda kur kas labiau atspari pokyčiams.
Pagalba po gimdymo. Kiek laiko skirti ir po gimdymo stebėti, ar strijos išnyks? Turiu nuliūdinti, kad savaime jo neišnyks. Jos gali šiek tiek pablukti, tačiau liks. Pagalbos priemonių yra, net kelios grupės. Tai aparatinės radijo dažnio, lazerio, injekcinės procedūros, kurios skatina kolageno bei elastino gamybą ir taip stangrina odą. Kartais taikomas odos šlifavimas, kartais šios lazerio ar radiodažnio procedūros naudojamos, siekiant tam tikras aktyvias medžiagas įvesti į gilesnius odos sluoksnius. Padaromos mažytės mikroporos odoje, per kurias daug geriau įsigeria veikliosios medžiagos, pavyzdžiui, taikant kraujo plazmos terapiją. i terapija labai veiksminga, nes iš moters kraujo plazmos išgryninami trombocitų augimo veiksniai, kurie arba suleidžiami į odą, arba sutepami ant jos. Odoje plazmos augimo veiksniai skatina elastino ir kolageno gamybą bei pagerina odos būklę.
Paprastai procedūros miksuojamos, derinamos, atliekamos kompleksiškai. Rezultatai tikrai geri.
PAPILOMOS
Mamos klausia: Nėštumo metu kūną nusėjo papilomos, ar jos po gimdymo išnyks, ar reikės šalinti?
Nemažai nėštukių pastebi, kad ant kaklo, pažastų ar kitose kūno vietose atsiranda papilomų, kurių iki nėštumo nebūdavo. Papilomos, arba virusinės karpos, kurias sukelia žmogaus papilomos virusas, pasirodo tuomet, kai nusilpta imunitetas, o taip ir nutinka nėštumo metu.
Pagalba po gimdymo. Ar papilomas reikės šalinti, priklausys nuo moters imuniteto. Gal po gimdymo, kai imunitetas dar labiau nusilps, o kūdikėlis pirštukais pakrapštys, papilomos ne tik kad neišnyks, o dar labiau vargins ir gali plisti, jų padaugėti. Kai papilomos liečiamos, krapštomos, virusas dauginasi ir papilomos „pasisėja“. Tuomet verčiau jas pašalinti, tai atliekama greitai ir neskausmingai.
Daugiau informacijos https://posiunoklinika.lt/
Susiję straipsniai