Žvilgantys plaukai ir sveiki nagai – ne tik grožio, bet ir puikios sveikatos požymis. Dėl to verta pasistengti.
Kas priklauso nuo mūsų?
Gyvenime pasitaiko situacijų, kai kontroliuoti plaukų ir nagų būklę nelengva. Tai hormoninės krizės (nėštumas, gimdymas, žindymas, menopauzė), svorio metimas, stresas, kai kurios ligos – skydliaukės veiklos pakitimai, autoimuninės ligos, anemija ar įvairūs lėtiniai susirgimai.
Šie etapai nėra amžini, todėl labiausiai plaukų ir nagų sveikata priklauso nuo kasdienių mūsų pastangų.
Du pagrindiniai uždaviniai, jei norime sveikų plaukų, nagų ir odos, – tinkama mityba, kuri užtikrina organizmui būtinų vitaminų ir mikroelementų kiekį, bei kokybiška, reikiamos sudėties kosmetika.
Plaukų maistas biotinas
Plaukai ir nagai reaguoja į daugybės vitaminų ir mikroelementų deficitą. Jeigu skaitysite vitaminų aprašus vikipedijoje, beveik visada bus paminėta, kad trūkstant šio vitamino silpnėja plaukai ir nagai. Taip yra trūkstant geležies, kalcio, cinko, vitamino E ir t.t. Bene didžiausią įtaką plaukams ir nagams turi vitaminas B7, dar vadinamas biotinu.
Vitaminas B7 padeda odai gaminti naujas ląsteles ir subalansuoja riebalines liaukas – tada oda atrodo sveika bei švytinti. Tyrimai rodo, kad biotinas prisideda prie plaukų slinkimo ir lūžinėjimo stabdymo, suteikia jiems daugiau apimties bei blizgesio.
Mūsų organizme biotino atsargos nėra kaupiamos, todėl labai svarbu jo gauti pakankamai kasdien. Jeigu mityba nėra visavertė arba jei būtent šiuo metu patekote į „plaukų/nagų krizę“ (esate hormonų persitvarkymo etape ar po ligos, dietos), verta papildomai vartoti biotino turinčių preparatų. Tiesa, vartojant vitamino B7 turinčius maisto produktus ar maisto papildus, reikėtų būti kantriems, nes vieni rezultatą gali pastebėti jau po kelių savaičių, o kitiems gali tekti palūkėti ilgiau.
Šveicarijoje atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad pacientų, reguliariai vartojusių biotino ir cinko maisto papildus, nagų plokštelės storis padidėjo vidutiniškai 25 proc. Todėl biotino papildai ypač rekomenduojami toms moterims, kurios mėgsta manikiūrą su geliniu lakavimu arba priauginamus nagus, arba dirba fizinius darbus be specialių pirštinių.
Dar efektyviau pasirinkti papildus, kuriuose dera keli odos–plaukų–nagų stiprinimo elementai, pavyzdžiui, kolagenas, cinkas, biotinas ir pan.
Kasdieniai iššūkiai plaukams
Jeigu plaukai ir nagai silpni, specialistai pataria:
Plaukus labai sausina dažnas jų džiovinimas karšta oro srove bei kaitrių formavimo prietaisų naudojimas. Venkite jų, džiovinkite vėsia džiovintuvo srove.
Kai kurie prieš naudojant džiovintuvą ar plaukų formavimo žnyples ištepa plaukams skirtu aliejumi ar kita priemone. Kai aliejus užtepamas ant sausų, ar, dar blogiau – drėgnų plaukų ir tada jie formuojami karštais prietaisais, plaukai pradeda „kepti“. Geriausia šią priemonę tepti jau ant suformuotų plaukų – tai ne tik suteiks blizgesio, drėgmės, bet ir užfiksuos šukuoseną.
Moterys nerimauja, kad kiekvienas prisilietimas prie plaukų baigiasi dar viena išslinkusia sauja, todėl stengiasi plaukus rečiau plauti, trumpiau šukuoti. Toks požiūris nėra teisingas. Tie plaukai, kurie turi iškristi, vis tiek iškris. Telogeno fazės plaukai jau būna priartėję prie odos paviršiaus, tarsi augalai be šaknų, ir mažiausias mechaninis dirginimas juos išrauna. Šie plaukai vis tiek turi iškristi, tad plauti ir šukuoti galvą reikėtų kaip įprastai.
Cheminės švaros priemonės, tokios kaip indų plovikliai ir langų valikliai, acetonas džiovina odą ir nagus, pamažu ardo jų struktūrą, todėl šie pradeda lūžinėti ir sluoksniuotis. Norint sustiprinti nagus, reikia naudoti specialias nagų priežiūros priemones.