Ne paslaptis, kad tam tikrą skaičių apgamų ant kūno turi daugelis žmonių. Dažnas į turimus apgamus nekreipia didelio dėmesio, nes vis dar įprasta manyti, kad apgamai – sveikatai nepavojingi odos dariniai.
Bet ar tai tikrai yra tiesa? Kokias atvejais reikėtų sunerimti ir pašalinti apgamą tam, kad būtų išvengta rimtų sveikatos sutrikimų? Reikia žinoti net 4 faktus, kurie praneša apie tai, kad ant kūno esantys apgamai kenkia tiek jūsų sveikatai, tiek savijautai. Apžvelkime kiekvieną iš šių faktų išsamiai.
Apgamas patenka į vieną iš ABCDE kategorijų
Viena iš svarbiausių priežasčių apsvarstyti galimybę pašalinti apgamą – keliamas pavojus sveikatai. Nors dauguma apgamų nėra pavojingi, tačiau kai kurie apgamai gali būti piktybiniai ir iššaukti itin klastingą ligą – melanomą. Verta žinoti, kad melanoma yra odos vėžio forma, dažnai išsivystanti iš gerybinių odos darinių, tokių kaip apgamų, pigmentinių dėmių. Akcentuotina, jog tai – agresyviausia odos vėžio forma, tačiau anksti diagnozavus ligą, ją galima efektyviai išgydyti.
Svarbu pastebėti, kad vienas veiksmingiausių būdų išvengti melanomos – įtartinų, į ABCDE kategoriją patenkančių apgamų šalinimas lazeriu. Kyla klausimas: kas yra ABCDE apgamų tikrinimo metodas? Tai – itin paprastas būdas pasitikrinti apgamus namuose, atkreipus dėmesį į šiuos požymius:
- Asimetrija (Asymetry). Nepiktybiniai apgamai dažniausiai būna simetriški. Jei apgamas yra asimetriškas, derėtų jį patikrinti atidžiau, pasikonsultuoti su specialistais.
- Kraštelis (Border). Nepiktybiniai apgamai turi aiškiai apibrėžtus kraštelius. Melanomos kraštai neretai būna nelygūs, dantyti, netaisyklingos formos.
- Spalva (Colour). Sveikas apgamas dažniausiai yra vienos spalvos. Jei apgamas yra kelių spalvų bei atspalvių, tuomet tai gali būti melanomos požymis. Verta kreiptis į specialistus, pastebėjus ant apgamo juodą, pilką, raudoną, melsvą spalvą.
- Skersmuo (Diameter). Nepiktybinio apgamo dydis dažnai nesiekia 6 mm. Tuo tarpu melanoma gali būti didesnė. Žinoma, kai kurie didesni apgamai būna sveiki. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į tokį apgamą, kuris pradėjo sparčiai augti.
- Kitimas (Evolution). Nepiktybiniams apgamams nėra įprasta keistis. Ši taisyklė netaikoma melanomai, nes ji dažnai keičia išorines savybes – dydį, spalvą, formą.
Pastebėjus, kad apgamas patenka bent į vieną iš paminėtų ABCDE kategorijų svarbiausia yra nedelsti ir kreiptis į specialistus išsamiems tyrimams. Jei pasitvirtins, kad apgamas nėra piktybinis, jį bus galima sėkmingai bei neskausmingai pašalinti lazeriu. Jei paaiškės, kad apgamas yra supiktybėjęs, prireiks specialaus gydymo.
Apgamas kelia diskomfortą
Dar viena priežastis, dėl kurios reikėtų apsvarstyti apgamo pašalinimo galimybę – jaučiamas diskomfortas. Labai dažnai nutinka taip, jog turimas apgamas kasdien kelia nepatogumų. Šie nepatogumai susiję su iškilusiais, dažnai dirginamose kūno vietose esančiais apgamais.
Pažymėtina, jog daugiausiai problemų sukelia apgamai esantys ties alkūnių sulenkimais, kirkšnimis, diržo srityje. Šiose kūno vietose apgamai yra nuolat dirginami, kliūna už drabužių ir dėl to jaučiams ne tik diskomfortas, bet ir skausmas. Be to, derėtų žinoti ir tai, kad nuolat dirginamas apgamas gali pavirsti į melanomą. Todėl geriausia diskomfortą keliantį apgamą yra pašalinti, nes toks sprendimas padės išvengti kasdieninių nepatogumų ir apsaugos nuo pavojingos ligos.
Apgamas yra negražus
Apgamas gali ne tik kelti diskomfortą, bet ir būti negražus. Itin iškilę, plaukelių turintys apgamai neretai neprideda grožio, slopina pasitikėjimą savimi. Dažniausiai kompleksuojama dėl tokių apgamų, kurie yra gerai matomose kūno vietose – ant veido, ant kaklo ar kitur.
Derėtų atkreipti dėmesį į tai, kad nuolat mėginti užmaskuoti negražų apgamą ar jaustis dėl to nepatraukliems – neverta. Šiuolaikinė estetinė medicina yra pažengusi tiek, jog lazerio pagalba gali akimirksniu pašalinti savivertę menkinantį apgamą. Svarbiausia, jog apgamų šalinimas lazeriu yra visiškai saugus, neskausmingas ir labai dažnu atveju nepaliekantis jokių žymių buvusio apgamo vietoje. Tad jei turimas apgamas paveikia jūsų pasitikėjimą savo išvaizda, išties derėtų apsvarstyti galimybę jį pašalinti, kas leis vėl šypsotis žvelgiant į veidrodį.
Atsirado naujas apgamas
Reikia žinoti, kad apgamai dažniausiai atsiranda dar vaikystėje ir paauglystėje. Nors tiksli apgamų atsiradimo priežastis nėra žinoma, tačiau dažniausiai tai siejama su genetika bei žalingu saulės spindulių poveikiu. Taip pat nauji apgamai gali atsirasti ir keičiantis hormonų lygiui, pavyzdžiui nėštumo metu.
Vis dėlto svarbu suprasti, kad ant suaugusiojo žmogaus kūno atsiradę nauji apgamai dažniau tampa piktybiniais nei nuo pat vaikystės esantys apgamai. Todėl derėtų reguliariai tikrinti savo kūną ir atkreipti dėmesį į naujai atsiradusį apgamą. Jei naujas apgamas išsiskiria savo spalva, dydžiu ar forma, svarbu apsilankyti pas specialistus išsamiems tyrimams ir apsvarstyti galimybę pašalinti naują odos darinį tam, kad būtų išvengta galimų sveikatos problemų.
Kodėl svarbu neatidėlioti?
Išvardyti faktai yra svarios priežastys tam, kad būtų ryžtamasi apgamo šalinimo procedūrai. Deja, liūdna statistika rodo, kad vis dar nemaža dalis žmonių vizitą pas dermatologą atidėlioja, apgamo pokyčius ignoruoja, tad melanomos atvejų sparčiai daugėja.
Labai svarbu suprasti, kad keliančio diskomfortą, negražaus ar įtartino apgamo patikrinimo atidėlioti negalima, nes išsamus apgamo išyrimas gelbsti gyvybę. Gera žinia ta, kad dauguma apgamų išties yra nepiktybiniai ir gali būti lengvai pašalinami dar prie iššaukiant pavojingus vėžinius odos susirgimus. Šiuo metu viena populiariausių procedūrų – apgamų šalinimas lazeriu. Pasiryžus šiai procedūrai su galbūt ateityje linkusiu supiktybėti apgamu yra atsisveikinama greitai ir neskausmingai. Svarbu nelaukti, kol bus per vėlu, savo kūnu reikia rūpintis pajutus net menkiausią diskomfortą ar pastebėjus net mažiausius pokyčius, tuomet tiek sveikata, tiek savijauta išliks gera.
US