Vienkartiniai indai, plastikiniai buteliai, polietileno maišiukai, plastmasiniai kokteilių šiaudeliai jau greitai taps praeitimi. O ateitis priklauso ilgaamžėms gertuvėms, maisto dėžutėms ir termosams. Kaip įvyko šis perversmas?
Kodėl buvo gerai, o tapo blogai
Kai buvo atrastas plastikas, kurį pagaminti pigu, o gamybos našumas neįtikėtinas, pasaulis lengviau atsivėpė – kaip palengvės buitis, nebereikės plauti stiklainių ir butelių, per iškylas terliotis su lėkštėmis, – galima bus tiesiog panaudoti ir išmesti. Plastiko gaminiai prilygo stebuklui.
Tikriausiai jokia kita žaliava nebuvo taip lengvai ir greitai pagaminama – nepriklausomai nuo formos sudėtingumo, gamyba trunka sekundes. Be žaislų, indų, maisto pakuočių, buities daiktų, plastikas pradėtas naudoti mašinų pramonėje, aviacijoje, chirurgijoje. Nors tai lengvai perdirbama medžiaga, pasaulis neįsivaizdavo, kad tai buvo džinas, išleistas iš butelio.
Ilgainiui tapo aišku, kad plastikas nėra saugus dėl jame esančių cheminių junginių, kurie kaupiasi žmogaus organizme, pavyzdžiui, bisfenolio (plastiko minkštiklio), kurio aptinkama seilėse ir net motinos piene. JAV atlikti tyrimai teigia, kad beveik visi tik ką gimę kūdikiai savo organizmuose jau turi bisfenolio, kuris kasmet tik kaupiasi ir ardo organizmo sistemas.
Be tiesioginio poveikio žmogui, plastikas sukėlė tikrą ekologinę sumaištį. O ką gi su juo daryti, kai jis nebereikalingas? Kur dėti kalnus vos kelias minutes panaudotų vienkartinių maišelių, indų, šiaudelių, plastikinių butelių? Kasmet per 100 000 paukščių, banginių, ruonių ir kitų gyvūnų uždūsta, nes milžiniški plastiko kiekiai atsiduria vandenyne. Dar šimtai tūkstančių jūros gyvūnų apsinuodija ir apnuodija kitus vandens gyvius valgydami plastiko liekanas, kurios vandenyje tampa vis mažesniais gabalėliais ir supainiojami su maistingais organizmais.
Taigi vienkartiniams plastiko daiktams buvo pasakytas NE.
Ar džinas sulįs atgal į butelį?
Pernai ES Taryba priėmė direktyvą dėl vienkartinių plastikinių gaminių poveikio aplinkai mažinimo.
Lietuva, kaip ir kitos ES šalys, direktyvos nuostatas į nacionalinę teisę turi perkelti per dvejus metus nuo jos įsigaliojimo. Nuo 2021 m. vidurio įsigalios draudimas tiekti rinkai plastikinius ausų krapštukus, stalo įrankius, lėkštes, šiaudelius, gėrimų maišiklius, oro balionėlių lazdeles.
Numatyta, kad iki 2026 m. reikia kur kas sumažinti maisto, skirto nedelsiant suvalgyti vietoje arba išsinešti, taros ir gėrimų indelių su kamšteliais ir dangteliais vartojimą.
Gamintojai turi ką pasiūlyti
Taigi tie dalykai, kurie prieš kelerius metus buvo daugiau stiliaus detalė ar prabanga, dabar taps būtinybė. Juk turėsime iš kažko gerti, įdėti vaikams į mokyklas maisto, vaišintis per iškylas gamtoje.
Jeigu dar neturite, tai tikrai greitai turėsite:
Gertuvių kiekvienam šeimos nariui (užsienio sporto klubuose jau yra ženklas su užbrauktu plastikiniu buteliu – galima gerti tik iš gertuvių).
Termopuodelių (nes ir toliau norėsite gerti išsineštinę kavą, tačiau vienkartiniai puodeliai bus pats blogiausias pasirinkimas).
Ilgaamžių maisto dėžučių, nes išsineštinio naminio maisto valgymas yra labai pozityvus dalykas.
Žinoma, kai kuriuose iš šių indų ir toliau bus naudojamas plastikas, tik daugkartinio naudojimo prekėse jis saugesnis ir neteršia planetos. Vis dėlto, perkant kažką iš plastiko, reikia būti atidiems.
Cheminių medžiagų ekspertė Laura Stančė sako:
„Indams, kurie skirti vaikams iki 3 metų, nustatyti labai griežti reikalavimai. Tad jeigu mamos nori visiško saugumo, turėtų pirkti arba plastikines gertuves ir indus, skirtus vaikams iki 3 metų, arba patikimų gamintojų. Kalbant apie pavojingų medžiagų išsiskyrimą, patikimiausios yra metalinės gertuvės. Jei gertuvės nesubraižomos, jos gali būti amžinos.
Namuose maistą siūlau laikyti stikliniuose induose. O vaikų priešpiečiams nepamainomos yra plastikinės dėžutės. Kaip ir gertuvėles, saugiausia jas rinktis iš skirtų vaikams iki 3 metų, ieškoti užrašo, kad pagaminta be ftalatų ir BPA (bisfenolio A), gamtinio plastiko (pagamintų iš krakmolo).
Visada perkant kažką iš plastiko verta atkreipti dėmesį į skaičiukus trikampyje ant pakuotės ar dėžutės, kurie įspausti gaminio (pvz., indų) apatinėje dalyje arba ant dugno. Reikia rinktis 1 ir 2 pažymėtą pakuotę, vengti skaičių 3 ir 7.
Svarbu plastikinių dėžučių ir gertuvių nekaitinti, nelaikyti labai šiltoje vietoje, nes pavojingos medžiagos skiriasi aukštesnėje temperatūroje“.
Renkamės geriausią gertuvę
Gertuvė vaikui reikalinga. Vanduo sudaro didžiausią mūsų organizmo dalį. Vaikai daug juda, greitai sušyla, todėl jiems visuomet pravartu turėti gertuvę.
Gertuvių medžiagos. Daugkartiniam naudojimui patogiausia rinktis plastikinę arba metalinę gertuvę.
Dažnai plastikinės yra gaminamos iš kieto polikarbonatinio plastiko (žymima numeriu 7 arba PC), o metalinės – iš lengvo aliuminio. Rekomenduojama rinktis gertuves, kuriose BPA nenaudojamas ir kurios pažymėtos BPA-free (be BPA). Apie tai klauskite pardavėjo, tiekėjo, gamintojo.
Jei neradote etiketės, kurioje pateikiama ši informacija, patyrinėkite metalinės gertuvės vidų. Jei vidus padengtas auksinės ar oranžinės spalvos sluoksniu, tai ženklas kad BPA gali būti, jei matote metalo spalvą, – BPA vidiniame sluoksnyje nėra. O rinkdamiesi plastikinę gertuvę, ant dugno ieškokite trikampėlio, kuriame įrašytas sutartinis plastiko ženklas. Mažiausiai pavojingų priedų yra plastike, kuris pažymėtas 2, 4 arba 5.
Svarbi priežiūra. Plastikinių gertuvių patariame ilgai nelaikyti tiesioginiuose saulės spinduliuose (pvz., nepalikti kaitrią dieną automobilyje), kadangi šiluma skatina įvairių cheminių medžiagų išsiskyrimą į gėrimą. Gertuvėse nepatariama laikyti gazuotų gėrimų.
Tiek plastikinę, tiek metalinę gertuvę plauti geriausia su šiltu tekančiu vandeniu, naudojant specialų šepetėlį. Nenaudokite jokių agresyvių ploviklių ar šiurkščių kempinių. Jei nešiojotės sultis ar kompotą ir jis surūgo, – nakčiai į gertuvę įpilkite sodos tirpalo arba skiesto acto, iš ryto išskalaukite. Kvapo neliks.
Džinas ir Aladinas
Šmaikštavome, kad plastikas buvo tarsi iš butelio išleistas džinas. O kas geriausiai suvaldys džiną, jei ne Aladinas? Papasakoję vaikams šią istoriją, gertuvėms ir maisto dėžutėms suteiksite ypatingumo – vaikas jas dar labiau pamėgs.
ALADDIN – tai amerikiečių prekės ženklas, kuriantis stilingus ir praktiškus kelioninius puodelius, vandens gertuves, termosus ir įvairias pietų dėžutes. Šį sezoną „Aladdin“ turi ypatingų naujienų.
Tai trijų dydžių nerūdijančio plieno termopuodeliai ir gertuvės su „ausele“, jų bus galima įsigyti tik „Gerduvos“ parduotuvėse ir www.gerduva.lt
Termopuodeliai
- Pagaminti iš nerūdijančio plieno.
- Dvigubo vakuumo sienelės.
- Puodeliai trijų dydžių: „Aladdin Cafe“ 250 ml, „Aladdin Mocca“ 350 m, „Aladdin Java“ 470 ml.
- Priklausomai nuo dydžio, šilumą išlaiko
iki 4 val., šaltį – iki 6 val. - Galima plauti indaplovėje.
- Puikiai išlaiko gėrimo aromatą ir skonį.
- Itin patogūs kelionėje – telpa į automobilių, dviračių, kuprinių ir nešiojamų kompiuterių krepšių gėrimų dėklus.
- Telpa į kavos aparatus.
- Dėl apsauginių dangtelių neišsilies nė lašelis – saugios užrakinimo Leak-Lock™ sistemos.
- Pagaminti nenaudojant BPA.
- Stilingas dizainas, madingų spalvų paletė – galima suderinti puodelį su gertuve.
Gertuvės
- Pagamintos iš nerūdijančio plieno.
- Dvigubo vakuumo sienelės.
- Šaltį išlaiko iki 9 valandų,
- Galima plauti indaplovėje.
- Itin patogios kelionėje – telpa į automobilių, dviračių, kuprinių ir nešiojamų kompiuterių krepšių gėrimų dėklus.
- Dėl apsauginių dangtelių neišsilies nė lašelis – saugios užsukimo sistemos.
- Pagamintos nenaudojant BPA.
- Iš gertuvių dėl jų kaklelio lengva gerti, taip pat lengva prižiūrėti (išvalyti).
- Stilingas dizainas, madingų spalvų paletė – galima suderinti gertuvę su puodeliu.
„Mamos žurnalas“