Pirmaisiais metais kūdikis sparčiai tobulina savo gebėjimus. Labai svarbu jam netrukdyti. Deja, dėl nežinojimo dažnai mes kūdikiui ne padedam, o jį slopiname.
Konsultuoja logoterapeutė Birutė Stonytė, logopedinio kabineto „Aš kalbu“ įkūrėja
Gyvenimas gultuke
Iš pradžių silpnam mažyliui reikalinga visapusiška mūsų pagalba. Stengiamės jį prilaikyti, atsargiai imti ant rankų, saugiai jį paguldyti. Dažnai dėl laiko stokos ir dėl saugumo pasirenkame jį pasodinti į kėdutę ar paguldyti į gultuką. Dažniausiai buvimas kėdutėse duoda naudos, tačiau yra ir žalos. Kokia tai žala?
Vis sparčiau visuomenėje plinta terminas „kūdikio konteinerio sindromas“. Kas tai? Kūdikio konteinerio sindromas (KKS) – tai nėra medicininė diagnozė. Šį terminą galima taikyti tuomet, kai mažylis didžiąją dienos dalį, savo būdravimo metu, praleidžia automobilio kėdutėse, vežimėliuose ar supimosi kėdutėse/gultukuose. Tokioje padėtyje kūdikis negali aktyviai tirti aplinkos, artimųjų veidus mato iš toli, vyksta nekokybiška socialinė sąveika bei lėtėja vaiko motorinė raida.
Remiantis Vaikų ir šeimos terapinės pagalbos centro (Vankuveris, Kanada) duomenimis, kūdikis iki 3 mėnesių turi matyti aplinkinių veidą maždaug 30 centimetrų atstumu. Toks atstumas leidžia mažyliui tirti aplinkinių emocijas, veido išraiškas, intonacijas ir duoti tam tikrą atsaką. Kokį atstumą palaikote kuomet kūdikis yra vežimėlyje, kėdutėje ar gultuke?
Kokią įtaką vaiko raidai daro dažnas buvimas „konteineryje“?
Tai gali daryti neigiamą įtaką vaiko socialinių įgūdžių tobulėjimui bei jo kalbos raidai.
Tai gali lemti plagiocefaliją (plokščios galvos sindromą) ir/arba kreivakaklystę (tortikolis).
Tai gali lemti kūdikio raumenų silpnumą, neigiamai paveikti vaiko vizualinę raidą bei akies-rankos koordinaciją.
Kokia KKS įtaka kūdikio kalbos raidai?
Socializacija kūdikiams labai svarbi. Ji vyksta jau tuomet, kai mes to nė neįtariame: kai prisiliečiame prie kūdikio, kai jį žindome ar kutename. Vaikui augant, keičiasi ir bendravimo pobūdis, jų kalbos raiška, taip pat sąveika su kitais žmonėmis.
Pirmaisiais mėnesiais kūdikiai sako gerklinius garsus, klausosi aplinkos. Vėliau jų kalba keičiasi, atsiranda daugiau abilūpinių garsų, pastebima socialinė šypsena.
Prieš pirmąjį gimtadienį vaikas pradeda naudoti elementarius gestus (mojuoti, rodyti pirštu į aplinkos daiktus), kalboje atsiranda vienas kitas prasmingas žodis. Jei vaikas didžiąją būdravimo dalį praleis kėdutėje, mažai matydamas aplinkinius žmones, jo kalbos ir socialiniai įgūdžiai sulėtės.
Kaip išvengti KKS?
Nepaisant didžiulio kūdikio kėdučių pasirinkimo, tėvai turėtų riboti vaikų buvimą jose. Amerikos fizioterapeutų asociacija teigia, kad vaikas tam tikrose kėdutėse ar vežimėliuose turi praleisti ne daugiau nei 30 minučių per dieną. Geriau kūdikio būdravimo metu bendrauti su juo, leisti pabūti ant pilvo, palaikyti ant rankų (vaikštant ir laikant ant rankų, stiprėja kūdikio kaklo raumenys), leisti jam stebėti jus ir komunikuoti.
Kūdikių ir tėvelių bendravimas pirmaisiais gyvenimo mėnesiais turėtų būti labai paprastas.
Kai kūdikį kalbinate, darykite pertraukas, balso intonacija turėtų likti švelni, bet kartu ir kintanti.
Bendraujant su kūdikiu, jūsų judesiai turėtų būti lėti ir ramūs – staigūs judesiai gąsdina mažuosius.
Keliaujant iš vienos vietos į kitą, reikalinga automobilio kėdutė, tačiau atvykę į vietą iškelkite kūdikį iš kėdutės, leiskite judėti jam saugioje aplinkoje.
Jei pastebite tam tikrą kaklo, galvos padėties asimetriją, mažesnę judesių įvairovę, mažiau čiauškantį vaikutį, siūlau kreiptis į specialistus.
„Mamos žurnalas“