Auginant kūdikį galioja taisyklė – kuo mažesnis, tuo jam daugiau reikia.
Pagalvokite patys: jis nemoka nei sėdėti, nei eiti, nei kalbėti, o turi nuosavybės už keturženklę sumą.
Vežimukas, vonelė, maniežas, kalnas drabužėlių ir patalėlių, kur dar pipetės ir kremukai, barškučiai ir drėgnos servetėlės.
Laukiant gimdymo dienos gali apimti panika, nes visų reikalingų smulkmenėlių nusipirkti iš anksto tikriausiai nė neįmanoma. To daryti visai nereikia. Svarbu turėti pagrindinius daiktelius, o visi kiti į namus ateis „savomis kojomis“ – padovanos draugai arba įsimesite į krepšelį prekybos centre nuėję pirkti kasdienio maisto.
Patarimai perkant kraitelį
Dydis
Pirkdami drabužėlius būtinai pasižiūrėkite, kokio ūgio kūdikiams jie skirti. Kol vaikutis negimė, sunku įsivaizduoti jo dydį, todėl mamos prisiperka daug miniatiūrinių drabužėlių, kuriuos kūdikis bematant išauga. Nepamirškite, kad medvilniniai drabužėliai išskalbti susitraukia, todėl dar labiau sumažėja.
Ūgis 56-62 cm – kūdikiams iki 3 mėnesių.
Ūgis 62-68 cm – 3-6 mėnesių kūdikiams.
Ūgis 68-74 cm – 6-9 mėnesių kūdikiams.
Ūgis 75-80 cm – 9-12 mėnesių kūdikiams.
Galite apie tai taktiškai užsiminti svečiams, einantiems į palankynas. Dažniausiai prisikaupia didžiulis kalnas marškinėlių ir kombinezonų, skitų naujagimiams, o vyresniam – nieko. Daugybė mamų papasakos tą patį – kaip buvo gaila dėti į maišą nuostabius naujagimio kombinezoniukus ir kostiumėlius, kuriais mažylis nebuvo nė karto pasipuošęs. Ir kaip reikėjo begalės šliaužtinukų ir pėdkelnyčių tada, kai jis pradėjo ropoti ir vaikščioti (patikėkite, einant keliais kelnės nusidėvi gerokai greičiau, nei vaikštant stačiomis).
Audinys
Savaime aišku, kad visi drabužėliai, kuriuos perkate mažiukui, turi būti iš 100 procentų natūralių medžiagų. Tai 100 proc. medvilnės turintis trikotažas, medvilninis veliūras, frotinis audinys ir t.t.
Atminkite, kad turguose parduodami kūdikių drabužėliai gali klaidinti etiketėmis. Perskaitysite, kad sudėtyje – 100 proc. medvilnės, o Šanchajaus fabrikėliuose siūtuose drabužiuose jos nebus beveik.
Patikrinti sunku, tik gerai įgudusi mama atskirs čiupinėdama. Todėl geriau kūdikių drabužėlius pirkti parduotuvėse. Vienas kitas močiučių padovanotas akrilaninis kostiumėlis nepražus – vėliau užvilksite lėlei beibibornui.
Kiekis
Esminis klausimas, ar auginsite kūdikį su saukelnėmis, ar su vystyklais. Nuo to priklauso, kiek įvairių drabužių ir patalynės reikės pirkti.
Segant sauskelnes, kūdikiui visiškai pakanka 3-4 pamainų drabužėlių (marškinėlių ir šliaužtinukų), 2 komplektų patalynės (vienas skalbiamas, kitas – apvilktas). Auginant vaiką su skalbiamais vystyklais, visko reikės gerokai daugiau: marškinėlių ir šliaužtukų – 10-15 pamainų, patalynės – 4 komplektų. Mat pirmaisiais mėnesiais kūdikis tik guli, jam pasišlapinus, skystis permerkia ne tik vystyklą ir šliaužtinukus, bet ir marškinėlius, paklodę, pagalvės užvalkaliuką. Tad per dieną tenka kelis kartus perrenginėti.
Mamos pameta galvas ir prekybos centrų ar vaistinių skyriuose, kuriuose pardavinėjama kūdikių kosmetika. Iš tiesų ji labai skalsi – vieno aliejaus buteliuko pakaks pusmečiui. Tikrai neverta susipirkti visą kolekciją. Be to, nežinote, kokia bus kūdikio oda: sausa, problematiška, alergiška ar visiškai sveika.
Modeliai
Dabar patys kūdikių drabužėlių gamintojai diktuoja madas, todėl nereikia sukti galvos, kokius marškinukus – susagstomus priekyje ar maunamus per galvą – pirkti. Populiarūs vadinamieji triko arba smėlinukai (marškinėliai, kurie susegami tarp kojų). Visi kokybiški drabužėliai siuvami taip, kad kūdikis jaustųsi kuo patogiau. Vis dėlto pirkdami pasižiūrėkite, kad iškirptė galvai būtų pakankamai plati (kad būtų patogu mauti), kad patogu būtų užsegti (kad užmovus nebūtų atlapas kakliukas).
Kainos
Tai, kiek išleisite kūdikio kraiteliui, priklausys tik nuo Jūsų piniginės storio. Kūdikiui visiškai vienodai, ar jis miega naujame vežimėlyje, ar jame jau užaugo kaimynų vaikutis. Jam jokio skirtumo, kokios firmos šliaužtinukus jis vilki. Apklausa parodė, kad net 30 procentų lietuvių drabužius ir daiktus perka turguje ae internetu, 17 procentų – dėvėtų prekių parduotuvėse, o likusieji – įprastose parduotuvėse. Kuriai grupei priklausote Jūs, toks bus ir kūdikio kraitelis bei jo kainos. Patogu kai kuriuos kūdikio reikmenis pasiskolinti.
Skolintis galima vonelę, nešynę, vokelį – tų daiktų paprastai vienas naujagimis nesudėvi. Tik skolintus daiktus reikia gerai išvalyti, drabužėlius išskalbti ir išlyginti. Net naujus marškinėlius, kurie liečiasi prie kūnelio, reikia išlyginti karštu lygintuvu.
Visas kraitis
Pirmųjų drabužėlių turėtų užtekti iki 3-4 mėnesio. Juos dažnai skalbsite, todėl geriau pirkite mažiau, bet kokybiškų. Kūdikio kosmetiką pirkite tik parduotuvėse ar vaistinėse, nerizikuokite kioskų ar turgaus siūlomomis prekėmis. Kosmetikos naujagimiui reikia labai nedaug, todėl neprisipirkite kažin kiek. Jei vėliau prireiks, bet kada nusipirksite vaistinėje.
I. Krepšys į gimdymo namus:
- Medvilniniai marškinėliai (gali būti su pirštinaitėmis)
- Palaidinukė
- Plonos ar storos medžiagos (žiemą – vilnonė) kepurytė
- Šliaužtinukai
- Sauskelnės arba vystyklų komplektas
- Užrišamos pirštinaitės (jei marškinėliai su pirštinaitėmis, atskirai jų nereikia)
- Kojinaitės
- Apvilkta antklodė (žiemą – vilnonė) arba miegmaišis (vokelis)
II. Kūdikio kraitis, kuris turi laukti namuose:
Drabužėliai:
- 2 natūralaus pluošto kepurytės išvirkščiomis siūlėmis
- 4–6 medvilniniai marškinėliai trumpomis rankovėmis
- 4–6 medvilniniai marškinėliai ilgomis rankovėmis
- 5 palaidinukės
- 2 megztukai
- 2 apatiniai kombinezonai (glaustinukės) trumpomis rankovėmis
- 2 apatiniai kombinezonai (glaustinukės) ilgomis rankovėmis
- 7-8 šliaužtinukai
- 4 poros kojinių
- Pakelis sauskelnių
Patalynė:
- Apklotas
- 3 paklodės
- 3 užvalkalai
- medvilninis (vasarą) arba vilnonis (žiemą) miegmaišis arba antklodė pasivaikščiojimui
Higienos priemonės:
- Higieniniai pagaliukai valyti nosytei, ausims ir bambutei
- Žirklutės trumpais ašmenimis, bukais galais
- Šukos
- Odos priežiūros priemonės: aliejus, drėgnos servetėlės
Naujagimio vaistinėlė:
- 70 procentų spiritas (jei bambutę prižiūrėsite senuoju būdu)
- Bintas, vata
- Kremas iššutimų profilaktikai
- 3 termometrai: kūno, vandens ir kambario temperatūrai matuoti
- Nosies siurbliukas
Sunkioji artilerija:
- Vežimėlis
- Lovytė
- Vonelė
- Automobilio kėdutė (daugelyje išsivysčiusių šalių be automobilinės kėdutės negalėsite kūdikio pasiimti iš gimdymo namų)
- Vystymo stalas (nebūtinai)
Tikriausiai sąraše pasigedote buteliukų, pientraukių, čiulptukų, sterilizatorių. Tikėkitės (o mes iš visos širdies Jums to linkime), kad šių dalykų neprireiks, nes turėsite savo pieno, o tuomet buteliukai neturi jokios prasmės. Jei nutiks kitaip, visada spėsite šiuos reikmenis nusipirkti artimiausioje vaistinėje.
O kokį sąrašą pateikti mylintiems seneliams, tetoms ir krikštatėviams? Šiais laikais kūdikių amunicijos tiek daug, kad, duok Dieve, artimiesiems užtektų pinigų ir parako viską sudovanoti.
Nebūtini pirmomis dienomis, bet malonūs kūdikio daiktai:
- Barškučiai
- Nešiojamas lopšys (iki 8 savaičių)
- Pagalvėlė-pasagėlė. Speciali pagalvėlė, fiksuojanti gulinčio kūdikio galvytę, neleidžianti jai nusvirti į vieną pusę. Patogi kūdikį maitinti. Ja galima paremti dar silpnai sėdintį vaikutį.
- Kėdutė-sūpuoklė. Tokią kėdutę galima nuimti ir nešti rankose. Kėdutėje vaikui saugu, nes specialūs įrėminimai fiksuoja nugarytę ir neleidžia kūdikiui sukniubti.
- Aukšta kėdutė. Šiuolaikinės aukštos kėdutės gaminamos taip, kad augtų kartu su vaiku (pagal vaiko ūgį vis nuleidžiama sėdynė). Aukšta kėdutė patogi, kai reikia vaikutį maitinti.
- Maniežas. Auginant judrų mažylį jis labai praverčia.
- Nešynė.
Paskutinis skyrelis – apie prietarus
Senelių išmintis sako, kad kol negimė vaikas, nėra reikalo jam pirkti daiktų. Būtų juokinga laikytis šio paliepimo įsikibus. Tačiau jei nekyla ranka pirkti kraitelio, bent jau pavaikščiokite po parduotuves, užsirašykite, kur kas parduodama, kiek kainuoja. Lapelį galėsite įteikti vyrui po gimdymo, o jis per kelias valandas supirks Jūsų surašytus daiktelius.
Dalinames vienos mamytės patirtimi – kaip ji susikoplektavo idealų kraitelį:
https://green-rose.lt/blogas/kudikio-kraitelis-kiek-ko-reikia
„Mamos žurnalas“
Kūdikėlio laukimas tikrai reikalauja nemažai investicijų. Smelinukai , šliaužtinukai, kepurės, o kur lovytės ir vežimėliai. Bet tas džiaugsmas, kuris užplūsta laikant kūdikį ant rankų viską atperka.
Tikrai kiek visko reikia… As su pirmuoju viska pagal sarasus ir pirkausi, juk nieko nezinojau 🙂 Taciau tikrai tiek daug nereikia. Labai nemazai daiktu teko padovanoti ar pusvelciui parduoti visiskai naujus ar vos keleta kartu naudotus. Bet taip jau yra, kad norime savo issvajotam dziaugsmeliui visko kas geriausia 🙂
Pamenu, kaip pati laukiausi vaikelio… Tiek malonaus rupestėlio, daug vaikiškų rūbelių parduotuvių aplankyta…, vežimėliai, lovytės, kėdutės, pledai kūdikiams drabužėliai, močiutės megztos kojinaitės. Malonu prisiminti…