Kūdikio nešiojimas niekuomet neišnyks, netaps nemadingas. Kad ir kiek sugalvosime kūdikio auginimo prietaisų – vežimėlių, kėdučių, gultukų, – jie negalės pakeisti mamos glėbio, nesuteiks vaikui reikalingo artumo, ryšio ir ramybės. O ir mamai ne visuomet patogu keliauti su visa „įranga“.
Tačiau nešiojimas iki šiol apipintas mitais. Dažniausius komentuoja nešiojimo specialistė.
Violeta Žekonienė, www.nešioklės.lt konsultantė
NA JAU AŠ TAI TIKRAI NENEŠIOSIU SAVO VAIKO!
Labai labai daug pirmojo vaiko besilaukiančių mamų turi šį įsitikinimą. Nieko nuostabaus, juk jis kyla iš mūsų mamų/močiučių laikų, kai vaikų išties buvo stengiamasi nenešioti, palikti lovelėje išsiverkti, neglausti prie savęs, o geriausia – atiduoti močiutei į kaimą, kad ji paaugintų iki darželio. Nuostabu, kad šie mitai jau gerokai apgriuvę.
Šiuolaikinės mamos aktyviai dalijasi savo nuomone įvairiose grupėse ir diskusijose ir pastebi, kad labai dažnai, svarbiausi (ir brangiausi) nėštumo metu įsigyti pirkiniai – nuostabus vežimėlis ir lovelė – stovi nenaudojami (jei neminėtume, jog vežimėlyje mielai miega katinas, o lovelė puikiai tinka švariems skalbiniams laikyti), o mažylis nori miegoti šalia tėvelių, „reikalauja“ būti nešiojamas bei glaudžiamas. Kaip nuostabu, kad mamos atliepia šiuos poreikius! Juk nešiojami mažyliai mažiau verkia, daugiau dairosi ir dėl to – greičiau susipažįsta su supančiu pasauliu ir sparčiau vystosi.
Gali būti ir taip, jog turėsite labai ramų mažylį, kuris tik miegos ir valgys, o verks tik tuomet, kai išties bus negera. Bet ramiai priimkite ir tokį mažylį, kuris nė minutės nenorės gulėti savo lovelėje, niurzgės tol, kol atsidurs šiltame jūsų glėbyje, – jam tiesiog reikia daugiau artumo. Nešiokite, užmegzkite tvirtą ryšį su savo vaiku ir palaipsniui jis/ji nurims, nes nebereikės nuolat ieškoti mamos/tėčio, tikrinti, ar jie niekur nedingo.
Nešiokime mažylius, kol jie mažučiai, kol nesipriešina mūsų artumui, kol jiems to reikia. Jie greitai auga. O vėliau paauglio, net ir labai liūdno, niekaip nebepakelsime ir net prisiglausti nelabai pavyks. Bet judu turėsite nematomą, labai tvirtą ryšį, kuris formavosi būtent pirmaisiais gyvenimo metais ir jo nenutrauks jokios „hormonų audros“.
NEŠIOTI VAIKUS SUNKU
Išties, nuolat nešioti vaiką ant rankų nėra lengva. Net jeigu tai darote pakaitomis su vyru ar kitu pagalbininku. Ypač kenčia nuolat įsitempusi pečių juosta bei stuburas. O jei dar esate po sunkesnio gimdymo, arba paaštrėja ankstesni nugaros negalavimai…
Kaip gera, kad yra priemonių, kurios lengvina kasdienį vaiko nešiojimą, – tai vaiknešėliai. Svarbiausia – kad nešynė tiktų jūsų kūnui, jaukiai priglustų prie pečių juostos, teiktų atramą tarp menčių, bei vaiko svorį paskirstytų kuo plačiau. Ir, be abejo, – būtinai didžioji dalis vaiko svorio turi tekti jūsų klubams, t.y. nešynė turi turėti arba juosmens diržą, arba juostą, einančią per liemenį. O mažylis turėtų būti tiek arti jūsų, kaip kad būna prigludęs nešiojant rankose. Jūsų negali skirti jokios papildomos detalės, jokie pakietinimai ir pan.
NEGALIMA DĖTI Į NEŠYNĘ NAUJAGIMIO
Jeigu mažylį galima paimti ir nešioti ant rankų, vadinasi, yra ir tam tinkama nešynė. Tik reikės daugiau pasidomėti ir paieškoti. Net jei jūsų vaikutis itin smulkus, yra saugių vaiknešėlių, skirtų ergonomiškai (t.y. natūralioje pozoje) nešioti jau 2,5 kg sveriančius naujagimius. Yra nešynių, skirtų „kengūruoti“ neišnešiotukus, kai mažas žmogutis rišamas juosta nuogu kūneliu prie mamos kūno, taip tarsi pratęsiant nėštumo laikotarpį šalia mamos širdelės. Vaikjuostės ypač tinka pirmosiomis savaitėmis namuose, kai mažylis nori nuolat žįsti, o pienelio gaminasi nenoriai.
Nuolatinis kūdikio artumas skatina pienelio gamybą reguliuojančio hormono išsiskyrimą.
NEŠYNĖJE KŪPRINASI NUGARYTĖ, KREIVINASI KOJYTĖS
Nešiojant vaiką netaisyklingoje nešynėje, išties galime prisidaryti bėdų. Pvz., yra nešynių-„kengūriukų“, kur kūdikis kybo tiesiomis kojelėmis žemyn, pakabintas už klynuko. Vaiko kojelės nešynėje (taip pat, kaip ir gulint lovelėje) turi būti natūralioje „varliuko“ arba M formos pozoje.
Tik taip leisime sveikai vystytis klubo sąnariui. Ypač ši pozicija svarbi kūdikiams, kurie turi klubų displazijos riziką. Ergonominė nešynė (taip pat ir vaikjuostė, Mei Tai ar panašaus tipo nešynė) užtikrina nuolatinį, taisyklingą kojelių išsidėstymą.
Yra ir „negerų“ nešynių, kurių nugarėlė kieta, – taip verčiamas tiestis dar nesėdinčio vaiko stuburas, kuris tam visiškai dar nepasirengęs. Nešynės nugarėlė turi vaiką apglėbti tarsi jūsų delnai – plačiai, proporcingai ir tvirtai.
KŪDIKIO NEGALIMA NEŠIOTI VERTIKALIOJE PADĖTYJE
Vis dar gajus mitas, kad kūdikius reikia nešioti tik gulomis, šonu. Ši nuostata siekia tuos laikus, kai buvo privaloma kietai vystyti kūdikį, kad „augtų tiesus, tvirtas ir aukštas“. Šiais laikais puikiai suprantame, kad kūdikiui daug sveikiau laisvai pasispardyti ir būti kuo mažiau suvaržytam, kad greičiau vystytųsi raumenukai, taisyklingai formuotųsi kaulai. Nešiojant vertikaliai nešynėje, daug lengviau kūdikio kojytes laikyti taisyklingoje – varliuko arba kitaip – M raidės – padėtyje: kai kūdikio kojytės natūraliai sulenktos per kelius, taip leidžiant keliams būti kiek aukščiau nei užpakaliukui.
Taip mes nesudarome papildomos apkrovos dar nesėdinčio kūdikio stuburui bei kryžkauliui. Nešiojimas taisyklinga „varliuko“ poza apsaugo nuo klubų displazijos, o to tikrai nebūtų, jei nešiotumėte kūdikį nešynėje, kurioje kojelės nutįsta tiesiai žemyn, arba tuomet, kai kūdikis nešamas vaiknešėlyje horizontaliai. Svarbu, kad nešynėje kūdikis nesusmuktų, nepersikreiptų į vieną šoną. Pasikartosiu, nešynės konstrukcija kūdikį turi apglėbti taip tvirtai, kaip jūsų rankos – prilaikydamos kakliuką, pečius, nugarytę ir klubus.
NEŠYNĖ – TIK TRUMPAM
Ir taip, ir ne. Jei turite nešynę, kurią gavote kaip palikimą ar kartu su draugų perleidžiamu kraiteliu, išstudijuokite nešynės konstrukciją itin atidžiai.
Nė kiek, net ir trumpai, nenešiokite joje kūdikio (ir nejauskite jokio sąžinės priekaišto) jeigu:
nešynės nugarėlė tiesina nesėdinčio vaiko nugarą, t.y. ji yra pakietinta;
jei kūdikio kojeles reikia tarsi prakišti pro tam tikras, gamintojo suformuotas ertmes/skyles;
jei kūdikio keliukai kartu su kojelėmis nutįsta žemyn ir jie nėra palaikomi iš vidinės kelio pusės nuo kelio iki kelio;
jei nešynės konstrukcija stipriai laiko savo formą ir neatkartoja jūsų kūdikio kūno linkių, t.y. neapgaubia jo tarsi jūsų delnai.
Jei nešynė saugi ir joje galima tiek prisiveržti kūdikį, tarsi jūs pati laikytumėte jį savo delnais, nešiojimo laikas nėra ribojamas ir yra nustatomas kiekvieną kartą labai individualiai. Tarkime, yra mamų, kurioms daug paprasčiau eiti pasivaikščioti su vaikjuoste ar nešyne nei su vežimėliu, – juk vežimėlis negali lipti stačiais laiptais ar lengvai važiuoti per grublėtą miško paklotės paviršių. Laisvomis rankomis galima vesti šuniuką bei paduoti ranką vyresniam vaikui. Tad, jei mažasis keliautojas natūraliai ir tvirtai įsupamas nešynėje, jam bus saugu joje praleisti visą pasivaikščiojimo ar visą dienos miego laiką!
NEŠYNĖJE TRŪKSTA ORO
Išties, mama privalo nuolat stebėti mažylio nosytę, kai vaikutis yra nešynėje. Noselė negali būti įsikniaubusi į drabužius, jos negali dengti jūsų šalikas, o oras nešynėje turi cirkuliuoti laisvai. Ypač svarbu prižiūrėti, kad kūdikio smakras nenusvirtų ir nesiliestų prie jo krūtinės, nes tai reikštų, kad vaikas nešynėje įtaisytas netinkamai, nepalaikant natūralios laikysenos, jis yra per daug arba per mažai prilaikomas.
KĄ ŽMONĖS PASAKYS?
Čia linksmoji nešiojimo dalis, nes tikrai išgirsite įvairių pastabų ir reakcijų apie kūdikį vaiknešėlyje (kad jam trūksta oro, kad kūprinasi, kad nenorės pats vaikščioti ir teks nešioti iki universiteto). Pastabų bus tiek teigiamų, tiek neigiamų. Nusiteikite būti vyresnių tetulių „švietėja“ nešiojimo klausimu, nes dažnai jauna mama, nešanti vaiką nešynėje, joms sukelia stiprų norą išsakyti savo nuomonę.
Tačiau kartu ir labai greitai užmegsite naujų kontaktų, nes jaunoms šeimoms labai smagu užkalbinti mamytę su nešyne ir paklausinėti, kodėl tokią ar kitokią išsirinko, ar sunku rištis, ar nesunku nešti. Nešynės suvienija šaunias asmenybes, skatina draugystę!
NEŠIOJAMAS VAIKAS PRIPRAS IR NEBENORĖS VAIKŠČIOTI
Kūdikiai – smalsūs žmogučiai. Jie nori tyrinėti aplinką ir atrasti naujus horizontus. Šis noras gali būti užslopintas tik tuomet, kai mažylis jaučiasi nesaugus ir bijo pamesti mamą iš savo akiračio. Nuolat nešiojami kūdikiai užmezga tvirtą ryšį su mama ir tėčiu, patenkina artumo poreikį. Nešiojant kūdikius, tvirtėja jų saugumo jausmas. Tyrimais įrodyta, kad nešiojami vaikai daug greičiau vystosi tiek fiziškai, tiek emociškai, tad ir ropoti bei vaikščioti jie pradeda noriai ir laiku. Dažnai mamos net ilgisi to laiko, kai mažylis ramiai priglusdavo prie krūtinės vaiknešėlyje, nes vos pradėję vaikščioti jie skuba pažinti pasaulį ir jau visiškai nebenori grįžti ramiam buvimui mamos glėbyje.
VAIKUI NUOBODU NUOLAT ŽIŪRĖTI Į MAMOS KRŪTIS
Esu girdėjus tokį teiginį. Ir ne vieną kartą! Bet taip dažniausiai kalba naujagimio tėveliai, kurie mato bejėgį, nelaikantį galvytės mažylį.
Pirmomis savaitėmis išties privalome labai saugoti naujagimio galvytę, kakliuką, tad nešynė turi labai tvirtai ir užtikrinti priveržti vaiko kūnelį prie jūsų. O štai kai kūdikis pradeda savarankiškai laikyti galvytę, ir vėliau – sėdėti, nešynė nevaržo matymo lauko – jos nugarėlę galima nuleisti kiek žemiau, nedengiant kūdikio visiškai. Mažylis, netgi nešiojamas veiduku į mamą, dairosi ir stebi supančią aplinką. Paįvairinimui galite segtis ar rištis kūdikį ant klubo ar nugaroje, tarsi kuprinę. Kūdikiui bus įdomiau, o jūsų stuburas bus ir toliau saugomas, nes kūdikio kojelės išliks apsivijusios jūsų liemenį, taip palengvindamos vaiko svorio pasiskirstymą.
Ar nešioti nusukus nuo savęs? Nėra būtinybės. Nepamirškite, kad nešioti gali tekti ir kur kas sunkesnį vaiką – metinuką ir vyresnį. Didelį vaiką ilgai nešti ir nepavargti galėsite tik tuomet, kai jis bus apsivijęs kojelėmis jūsų liemenį, t.y. kai bus veidu atsuktas į jus. Jei būsite įpratinę nešioti nusuktą nuo jūsų, jis nebenorės atsisukti į jus, stumsis rankelėmis nuo jūsų krūtinės. Bus sunku.
VYRAI TIKRAI NESIVYNIOJA PAKLODŽIŲ IR NENEŠIOJA VAIKŲ
Tėčiai tikrai nešioja vaikus ir net labai noriai. Nešynių pasaulyje abi pusės lygios – ir mamos, ir tėčiai. Net ir močiutės ir seneliai su dideliu entuziazmu mokosi anūkus nešioti nešynėse. Nešynės gaminamos taip, kad diržų pakaktų ir labai aukštiems bei stuomeningiems tėčiams, ir pačių įvairiausių sudėjimų mamoms.
Svarbiausia, kad turėtumėte noro mokytis, nebijotumėte eksperimentuoti ir nešynę prisiderinti sau taip, kad ji maksimaliai patogiai priglustų prie jūsų kūno ir kuo tolygiau paskirstytų vaiko svorį.
Nešynė suartina visą šeimą.
O jei kyla abejonių, visuomet galite kreiptis į nešiojimo specialistus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią nešynę, pamokys būdų, kaip kuo įvairiau nešioti, migdyti ar žindyti vaiką joje.
Mus rasite www.nešioklės.lt
Tel. +3706747416
Laisvės pr. 125 („Pasažas pas Juozapą“), Vilniuje
Susiję straipsniai