Perkame tobulą nešynę

nešynės

Drąsiai nešiokite vaikus, kol jie to nori

Vaikus nešiojame visi. Vieni daugiau, kiti mažiau, tačiau nė vienas naujagimis (išskyrus liūdnas gyvenimo išimtis…) neužaugo nepatyręs tėvų glamonių, apkabinimų, panešiojimų. Ilgai trukusi okupacija beveik „išoperavo“ tėvų suvokimą, kaip svarbu nuolat justi ryšį su vaiku, jį apkabinti.

Dar ir dabar ne viena mama/močiutė nepritaria dažnam vaiko nešiojimui, mylavimui – „pripras, išleps, nebus savarankiškas“…

Visi šie argumentai jau nebeveikia, nes tėvelius laisvai pasiekia informacija apie nešiojimo naudą. Atliekami moksliniai tyrimai tik patvirtina, kad nešiojamas vaikas greičiau vystosi fiziškai ir emociškai, auga ramesnis, užmezga itin glaudų ryšį su tėvais.

Nešiojant mažylį lengviau „išgyventi“ pilvo diegliukų tarpsnį, tik nešiojimas ramina dygstant dantukams ar širdelei nerimstant dėl kitų priežasčių.  Nešiojame ne tik naujagimius. Mama nė pati nepastebi, kad jos 8 mėn. mažylis jau kuris laikas „kabo“ ant jos klubo, o ji pati stengiasi viena ranka atlikti namų ruošos darbus… Tėtis neša ant kupros gamtoje prisilaksčiusį dvimetinuką… Tai kasdieniai vaizdai, tad ir tėvelių nugaros „išnaudojamos“ kasdien. Dėl to itin svarbu pasirinkti ir naudoti tinkamą nešynę, kuri saugotų nešiotojo ir vaiko sveikatą. Kadangi gyvename technologijų amžiuje, nešynės kuriamos irgi itin sudėtingos, kartais net „kosminio“ dizaino, kuris labiau atkreipia aplinkinių dėmesį nei yra naudingas nešiotojui ir vaikui. Siūloma ir brangių, ir labai pigių nešynių. Vienos jų gaminamos tik praėjus griežtą gydytojų ir kitų specialistų patikrą, kitos siuvamos tiesiog namų sąlygomis, kopijuojant pasaulinius gamintojus. Turbūt daugelis jau esate girdėję tokius pavadinimus kaip: nešynė, nešioklė, „kengūriukas“, vaikjuostė, slingas, Mei Tai, vaikmaišis… Ar visos jos tinkamos, ar galime drąsiai į jose nešioti savo vaiką?

Tarp nešynių bus lengviau nepasiklysti, jei išmanysite pagrindinius principus, pagal kuriuos jos laikomos teisingomis ir ortopediškai taisyklingomis.

Naujagimių nešynės. Jei norite nešioti vaiką nuo pat gimimo, tokiai nešynei bus keliami itin aukšti reikalavimai.

Naujagimio stuburas, kaklo raumenukai, kryžkaulis yra nesustiprėję, sparčiai besivystantys, tad nešynė turės prilaikyti visas svarbias kūno dalis, kartu netrukdydama joms vystytis. Kadangi mamos pilvelyje vaikas augo „varliuko poza“ – susirietęs, praskėstomis kojytėmis, tokioje padėtyje būtų teisingiausia jį tvirtinti ir nešynėje. Kieta nešynės nugarėlė ar kojyčių nukreipimas tiesiai žemyn – nėra tinkama mažiausiems kūdikiams. Natūraliai naujagimį prisitvirtinsite nešynėje, kuri leidžia vaikui išskėsti kojytes „varliuko poza“ – tik taip būsite ramūs, kad saugote vaiką nuo klubų displazijos. Tokio pobūdžio nešynės gali būti ir su sagtelėmis (tik atkreipkite dėmesį, kad tokia nešynė turėtų specialų įdėklą naujagimiui), ir visiškai paprastos – vaikuostės, Mei Tai, slingai su žiedais.

Nešynė privalo būti reguliuojama ir įdėjus į ją vaiką. Tai ypač aktualu nešiojant mažiausius vaikus. Įsikėlę vaikutį galite pastebėti, kad nepakankamai priveržta jo nugarytė, neprilaikomas kaklas ar nevienodai apgaubti klubai. Visas šias dalis reikės pasireguliuoti – įtempti ar atleisti, tad nešynė turi turėti tokią galimybę. Netiks nešynė, kurią reikės prisitaikyti kuo tiksliau, o tik tada įkelti vaiką. Lengvai reguliuosite vaikjuostę, slingą su žiedais, Ergobaby modelio vaiknešėlius.

Nešynėje vaikas turi būti kuo aukščiau, virš Jūsų klubų (virš bambos). Tik tokiame aukštyje nešiojant vaiką sutaps judviejų svorio centrai. Ypač nesveika Jūsų stuburui nešioti vaiką, „kabantį“ tiek žemai, kad nešant norisi papildomi prilaikyti rankomis. Tinkamą padėtį užtikrina nešynės su klubų diržu. Dažnai jis būna pakietintas – tokiu atveju vaikas tvirtinamas tiksliai virš klubų, nešamas itin stabiliai, o Jūsų stuburui tenka tik nedidelė apkrovos dalis. Klubų diržas suformuojamas ir rišant vaiką vaikjuostėje bei  Mei Tai nešynėse.

Nešiojimo padėtys. Privalumas, kai vienoje nešynėje yra kelios nešiojimo padėtys, nes vaikui augant gali keistis ir jo poreikiai nešynėje. Mažiausieji mielai būna ant krūtinės, kur girdi mamos širdies plakimą, jaučia pienelio kvapą. Sėdintys mažyliai patogiai jaučiasi ant klubo – tokia padėtis patogi stebėti aplinką, dalyvauti dienos rutinoje, bet kartu nepamesti žvilgsnio kontakto su mama, jei kiltų kokių „neaiškumų“.

Metukų ir vyresni vaikai patogiai keliauja „ant kupros“, t. y. nešynėje, kuri tvirtinama ant mamytės ar tėvelio nugaros. Tai ypač patogu keliaujant į prekybos centrą ar į įvairius renginius lauke.

Dažnai tėveliai susižavi nešynėmis, kuriose vaiką galima nukreipti nuo savęs. Ši pozicija tik tariamai patogi, nes taip nešiosite tik mažiausiai sveriantį vaiką (vėliau vaiko svoris gerokai temps Jūsų pečius ir stuburą į priekį, greitai pavargsite), be to, vaiką nukreipsite į didžiulį informacijos srautą, kuris gali žaloti mažylio psichiką. Net išsigandęs vaikutis negalės pakreipti galvytės ir „sugauti“ ramaus Jūsų žvilgsnio, kuris „pasakytų“, kad viskas gerai. Dr. Eveline Kirkilionis savo knygoje „Vaikas nori būti nešiojamas“ („A Baby Wants To Be Carried“) pateikia tokius argumentus:

„Naujagimis, nešiojamas veideliu į pasaulį, negali nukreipti žvilgsnio nuo nuolatinio stimuliavimo… tai nėra gerai. Vaikas negali užmegzti akių kontakto su tėveliu ar mamyte, negali matyti jų nuotaikos, ieškoti nusiraminimo įvairiose situacijose.

Visada stenkitės rinktis tokią nešynę, kurioje vaiko veidelis galėtų būti atsuktas į jus… Niekada – nuo jūsų..“

Tad ramiai nešiokite kūdikį nešynėje veidu į save, nes joje jis tikrai pasisuks ir stebės aplinką, matys įdomius vaizdus, o prireikus prisiglaus prie Jūsų krūtinės ir galės nusiraminti.

Leistinas svoris nešynėje. Vaiko svoris greitai didėja, tad jei nešynė skirta vaikams iki 9 ar 11 kg, greičiausiai ją naudosite iki 6-8 mėn. Tokio amžiaus mažyliai vis dar nevaikšto, tačiau yra labai smalsūs ir nori būti visur, kur ir jų tėveliai. Tad geriausia iš karto pirkti nešynę, kurioje leistinas vaiko svoris yra iki 15-20 kg. Tai reikš, kad nuo pat gimimo iki to laiko, kol nešynės nebereikės visiškai, naudosite tą pačią nešynę. Keisite tik nešiojimo padėtį, priedus (pvz., išimsite naujagimio įdėklą, ar persegsite diržus nešimui ant klubo).

Nepamirškite, kad nešiojami ne tik nevaikštantys mažyliai. Net jei mažos kojytės jau tipena pačios, jos nenukeliaus to paties atstumo kaip tėveliai. Jei rinksitės tokią nešynę, kurioje vaikas sodinamas ortopediškai taisyklinga „varliuko poza“, jam paaugus jis labai patogiai, galima sakyti, apsikabins jus kojytėmis, ir jo svoris pasiskirstys proporcingai. Pagrindinį svorį neš Jūsų klubai, ne stuburas ar pečiai. Gera nešynė Jums tiks tikrai ilgą laiką, nevargins ir nedarys žalos sveikatai. Tokią nešynę drąsiai imsite visur, kur nepravažiuos vežimėlis: į didesnius renginius, keliones, turistinius žygius ir pan. Dalį kelio vaikas nukeliaus pats, tačiau jam pavargus, Jūsų kelionė ir geri įspūdžiai nenutrūks, tiesiog vaikas galės ilsėtis nešynėje.

Praktikuokitės ir domėkitės. Nenuleiskite rankų, jei įsigijote nešynę, tačiau vaikutis joje nerimsta. Gali būti, kad pasirinkote netinkamą laiką „treniruotei“, galbūt mažylis alkanas, pavargęs, per šiltai ar per ankštai aprengtas. Klauskite patarimo nešiojančių mamų, skaitykite informaciją internete, net pažiūrėkite filmuotą medžiagą (youtube.com), kaip vaikus nešioja „pasaulis“. Mažyliui nešynėje pirmus kartus tiesiog gali būti neįprasta (juk kasdien jį gaubė mamos ar tėčio rankos).

Bandykite pratintis įvairiai: su vaikučiu nešynėje išeikite į lauką (grynas oras ir įdomesnė aplinka suteiks mažyliui daugiau įspūdžių nei pabodę namai), iš pradžių galite net laikyti savo rankas prie mažylio kūno, jei nešynė tai „leidžia“ (pvz. vaikjuostė, slingas su žiedais), – pamaitinkite joje vaikutį.

DĖMESIO! Prieš pasirinkdami nešynę, pastudijuokite informaciją apie ją. Net jei skelbiama, kad ji panaši į „natūralią“, gali būti visiškai netinkama naudoti. Jei renkatės slingą su žiedais (nešiojamą ant vieno peties), jis turi būti kuo paprastesnis, be jokių paminkštintų paraukimų, pagalvėlių ar pan. – tik audinys ir plieno žiedai. Vieno gamintojo tokie „pagerinti“ slingai (daugiau panašūs į krepšius) rinkoje jau uždrausti, nes kėlė grėsmę vaikų sveikatai dėl nepakankamo oro įkvėpimo.

Nešiojami vaikai – laimingi! Drąsiai nešiokite vaikus, kol jie to nori, kol jiems reikia Jūsų artumo, mėgaukitės tik Jūsų ir Jūsų mažylio laiku. Šis laikas taip greitai prabėgs…

Konsultavo www.nesiokles.lt konsultantė Violeta Žekonienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


9 − = septyni

Kitos temos: