Nevaržoma laisvė ir kelionės su mažyliu. Laisvomis rankomis. Įmanoma? Taip! Pataria nešiojimo konsultantė Violeta Žekonienė, www.nesiokles.lt
Kai jau nebebaisu, kad lauko temperatūra kris žemiau 0, ir esame tikri, kad į veidus nedrėbs šlapias sniegas, – namuose visiškai nesinori būti. Gyvendami savo klimato sąlygomis išmokstame branginti kiekvieną šiltą ir svaigią dieną. Šiuo straipsniu norėsiu įkvėpti mamas ir tėčius (o gal net ir senelius bei aukles) noru kasdien patirti gamtos teikiamą atradimų džiaugsmą. Įkvėpti jums žinią, kad mažylį migdyti popiečio miegelio daug smagiau dairantis į medžių viršūnes ir kaimynų gėlių darželius; kad lietutį smagu stebėti iš po skėčio ir nešlampant kojų; kad brūzgynai ir medžių šaknys – jokia kliūtis žygiams su naujagimiu. Rankas ir kojas mums atriša labai paprastas ir natūralus vaiko priežiūros išradimas (kuriam šimtai metų, o galbūt ir tūkstančiai) – nešynė!
Sakykite TAIP nešynei ir skubėkite išsilaisvinti iš nusibodusios rutinos. Jei pritrūksite argumentų, dėl ko jums reikia nešynės, – pasilikite šį straipsnį ateičiai.
Štai keletas UŽ:
Laisvos abi rankos, o mažylis saugus jūsų glėbyje
Pasirinkus jums patinkančią nešynę, svarbu išmokti ją tvirtai susiveržti, tuomet vaikas bus saugiai ir jaukiai prilaikomas – tarsi jūsų pačių rankomis. Tinkamai sureguliuotoje nešynėje vaikai įprastai nurimsta. Iš saugaus aukščio ir artimo žmogaus glėbio gali atidžiai tyrinėti aplinką, stebėti naujoves. Jeigu nutinka kas nors netikėto, vaikui nereikia verkti ar toli ieškoti mamos nuraminimo – užtenka pakelti akytes ir, susitikus raminantį mamos/tėčio žvilgsnį, vėl pajusti ramybę ir pusiausvyrą. Saugu – reiškia ramu. Nešiojami vaikai vėlesniais vystymosi tarpsniais daug labiau pasitiki savo jėgomis ir nebijo atsiskirti trumpam nuo tėvų – žino, kad visuomet galės grįžti į saugų glėbį.
Migdymas gali būti greitesnis ir be verksmų
Kiekvieno vaiko miego režimas unikalus. Nėra vieno visiems tinkančio būdo užmigti, bet visos mamos yra patyrusios jausmą, kai, atrodytų, migdai valandų valandas, o vaiko akys stačios. Mažiausius kūdikius migdyti tenka ir po kelis kartus per dieną. Nuoširdžiai linkiu išbandyti migdymą nešynėje. Kaip mamos dalinasi: „Supakuoju į nešynę ir bėgu į lauką“. Jokio vežimėlio, jokio storo rūbų sluoksnio. Šaltesniu oru nešynę su vaiku slėpkite po striuke (ypač smagu turėti specialią striukę/paltą su plačiu intarpu nešynei), nuo lietaus apsisaugosite išskleisdami skėtį, o vaikas, įkvėpęs gaivaus gryno oro, tikrai greičiau nurims ir nusiteiks miegeliui. O ką veikti toliau – jūsų pasirinkimas – turite laiko ramiai pasivaikščioti ar išgerti puodelį kavos, arba, nusisegę nešynę, paguldyti vaiką į lovytę ar vežimuką. Net jeigu paguldėte su vaikjuoste ar nešyne, lygus audinys vaikui netrukdys, nenuspaus (dėl to būtina rinktis kuo natūralesnę, švelnią nešynę, be kietų detalių ties vaiko klubais ar nugaros srityje). Migdymas nešynėje gali būti jūsų ramybės garantas.
Laiptai, kalniukas, parduotuvė ar liftas – nė nepastebėsite, kad visur apsilankėte
Kad ir kiek mūsų aplinka tobulėja, vis dar tenka susidurti su vietomis, visiškai nepritaikytomis įvažiuoti vežimėliu. Vežimėlį tenka palinkti prie pastato durų ar prie stačių laiptų, imti vaiką ant rankų ir pratęsti kelionę nešant mažylį glėbyje. O laisvų rankų gali prireikti – įsikibti į turėklą, nešti krepšius ar tiesiog vesti kitą vaiką. Šių keblumų net nepastebi mamos ar tėčiai, keliaujantys su mažyliais nešynėse. Visur, kur pavyks praeiti suaugusiajam, saugiai nukeliaus ir vaikas. Dienos pabaigoje net patys nustebsite, kiek „kliūčių“ įveikėte ir kokią turiningą dieną nugyvenote. Ir visur kartu su mažyliu.
Judrūs renginiai, oro uostas ar minia
Ar bandėte stumti vežimėlį miesto mugėje? Neretai vaikai, atsidūrę spūstyje, vežami vežimėliu ar keliaujantys savo kojytėmis, pasijunta ypač nesaugiai, sunerimsta. Bus daug ramiau ir jaukiau, jei vaikas tokiose erdvėse keliaus nešynėje. Mažylio akys matys tiek pat, kiek ir jį nešančiojo, abu galėsite aptarti, kas vyksta aplink, o užklupus nuovargiui, vaikas tiesiog padės galvą jums ant krūtinės ir nusnaus posmelį.
Žindymo palengvinimas
Daugelis ergonominių nešynių ar vaikjuosčių puikiai pritaikomi žindymui. Dažniausiai net nereikia išimti mažylio – pakanka atleisti dirželius ir sagteles, kad vaikas nusileistų kiek žemiau ir patogiai pasiektų krūtį. Nešynė natūraliai sukuria jaukumą žindant viešoje vietoje, kai jaučiate, kad to reikia.
Žindymas nešynėje ypač palengvina kasdienybę mamų, turinčių daugiau mažų vaikų. Atsiradus naujagimiui, ne visuomet lieka ramių valandėlių, kai galite vien maitinti mažiausią šeimos narį, reikia suspėti pasirūpinti visais. Tad tinkamai sureguliavus nešynę, vaikjuostę ar vaikjuostę su žiedais, visi poreikiai bus patenkinti vienu metu, nenuskriaudžiant nė vieno šeimos nario.
Saugu nuo gimimo iki kol panešite
Dažniausias klausimas nešiojimo konsultantui – nuo kokio amžiaus savo naujagimį galėsime pradėti nešioti nešynėje? Atsakymas labai paprastas ir universalus – jeigu dabar nešiojate savo vaiką, tai tą patį galima daryti ir nešynėje. Svarbiausias patarimas – išmokite tai daryti saugiai, užtikrintai, nebijokite nuolat sureguliuoti įtempimo, atraskite padėtį, kurioje jūsų nugara ilsėsis, o vaikas bus prilaikomas taip tvirtai ir maloniai – tarsi jūsų pačių delnai jį laikytų. Nebijokite klausti patarimų, ieškokite atsakymų, žiūrėkite mokomuosius nešiojimo filmukus internete. Vienos nešynės idealiai tiks nuo pirmųjų mažylio dienų (pvz. trikotažo vaikjuostė ar panašaus tipo konstruotos nešynės), tačiau ropinėjančiam ar jau vaikštančiam vaikui, norėsis tvirtesnio audinio, bet nesudėtingos konstrukcijos nešynės. Pačios populiariausios – augančios nešynės, t.y. tokios, kurias galima susiaurinti ir sumažinti pirmaisiais mėnesiais, o vėliau vis platinti ir aukštinti, kol vaikas pasiekia net 20 kg svorį. Todėl, jei tik jausite poreikį, nešioti galėsite tol, kol panešite savo brangiausią turtą.
Saugi, ergonomiška, taisyklinga – ar visos nešynės tokios?
Tikrai ne. Neapsigaukite vien perskaitę frazę, nurodytą ant pakuotės, – „ergonomiška nešynė/nešioklė“, išmokite patys atskirti, ar šis įrenginys tikrai tinkamas naujagimio klubams, ar jis tinkamai prilaiko vaiko nugarą, ar nekenkia jūsų stuburui. Saugi ir taisyklinga nešynė yra tokia, kurioje vaiką galite įtaisyti plačiai išskėstomis kojytėmis, kai keliukai prilaikomi aukščiau užpakaliuko (vadinamąja – varliuko ar M raidės formos poza). Jokiais būdais neneškite vaiko tokioje nešynėje, kur vaiko kojos tiesiog nutįsta žemyn, kur jis nepriglunda visu kūneliu prie jūsų. Kenksmingas ir toks nešimas, kai itin mažas vaikas nusukamas į išorę, nuo savęs (apie tai jau esame rašę atskirą straipsnį). Tokias netinkamas nešynes mamos vis pavadina „kabaklynėmis“, nes jose vaikas skaudžiai visu svoriu tarsi pakimba ant tarpkojo.
Tausokite ir savo, kaip nešančiojo asmens, sveikatą – nešynė turi taip paskirstyti vaiko svorį, kad didžioji jo dalis tektų jūsų klubams (reikalingas platus ir minkštas diržas ar juostos sluoksniai), kad plačios ir amortizuojančios petnešos palengvintų pečiams tenkantį krūvį, kad būtų nesudėtinga pačiam greitai užsidėti nešynę ir ją pasireguliuoti, jau vaikui esant jos viduje.
Tikrai gali būti ir taip, kad pirmus kartus į nešynę įdėtas vaikas visiškai nebus ramus ir laimingas, gali net verkti. Tad būtinai atsižvelkite į vaiko reakcijas, įvaldykite nešynės reguliavimą, išmokite jaukiai „įpatoginti“ vaiką joje, pasitikėkite savo jėgomis ir būkite išradingi. Jūs pažįstate savo mažylį ir tikrai rasite būdą, kaip jam gerai jaustis nešynėje.
Nešiojami vaikai – laimingi! Ši frazė jau daug metų įkvepia mus ieškoti naujų, smagių ir pačių gražiausių nešynių jums ir jūsų mažyliams! Nes patys smagiausi nuotykiai yra patiriami kartu su vaikais ir jų begaliniu noru smalsiai pažinti pasaulį.
Daugiau infotmacijos www.nesiokles.lt
Susiję straipsniai