Ar įmanoma kūdikį nešioti nešynėje, kai lauke minusinė temperatūra, lyja, pučia vėjas? Taip, tik reikia žinoti kelias gudrybes.
Daug sezonų, daug rūpesčių
Pietiečiai mums, lietuviams, mėgsta priminti, kad gyvename unikaliame regione – turime visus 4 metų laikus, matome gamtos pokyčius, patiriame ir karštį, ir šaltį. Bet ar tai guodžia mamas, kurios taip laukia vasaros ir ja spėja pasidžiaugti vos 3 mėnesius (geriausiu atveju) per metus?
Kiti 9 mėnesiai mus verčia nuolat galvoti, kuo rengti vaikus, kad jie nesušaltų/neperkaistų/nesušlaptų ir tuo pačiu – kuo daugiau laiko praleistų gryname ore. Ypač jei auginame kūdikius, kurie dar nevaikšto – juos tenka itin rūpestingai saugoti nuo kintančių oro sąlygų.
Jei turite nešynę arba planuojate ją įsigyti, bet abejojate, ar pavyks su ja keliauti į lauką šaltuoju metų laiku, šis straipsnis, kaip tik Jums. Šaltis neįkalins namuose netgi mažiausią kūdikį auginančios mamos, jeigu ji tinkamai pasiruoš. Būkime aktyvūs visais metų laikais!
Ruošiantis į lauką su vaiku nešynėje šaltu oru, reikės atkreipti dėmesį į kelis svarbius aspektus:
Nešiojimo būdas
Pasirinkime nešiojimo būdą – ar nešynę segsimės po lauko rūbais ar ant jų. Galimi abu variantai. Nešynę tvirtinti galima tiek ant Jūsų įprasto lauko drabužio (striukės, palto), tiek po juo.
1. Nešiojant ant lauko rūbų bus lengva reguliuoti nešynės diržus, išimti ir vėl įkelti vaiką.
2. Nešiojant po savo lauko rūbais, kai vaikelis su nešyne segamas arčiau suaugusiojo kūno, užtikrinsite vaikui nuolatinę šilumą ir jaukumą net žvarbiausiu oru, vaiką galėsite rengti ploniau, tad ir nešti bus lengviau. Užteks mažyliui uždėti šiltą kepurę, vilnones kojines ar kailinius batukus, pačiai apsirengti paltą, jį užsisegti ir štai – abu jau galite keliauti į lauką.
Mamos/tėčio apranga
Jei nusprendėte nešynę segtis ant striukės/palto, atkreipkite dėmesį į šiuos patarimus:
Jūsų striukė turėtų būti ne itin stora ir ne slidaus audinio. Jei turite tik labai storą drabužį, jo apimtis gali būti per didelė nešynės diržams – jų tiesiog neužteks.
Jei Jūsų striukė itin slidaus audinio, pasitikrinkite, ar vaikas neslysta žemyn, ar tvirtai laikosi nešynėje.
Jei nešiosite po lauko drabužiu, pasirūpinkite šiluma. Nešynę sekitės dar namuose, įsodinkite į ją vaiką ir renkitės savo lauko drabužį. Paprasčiausias sprendimo būdas – dėvėti kiek per didelę striukę ar paltą ir nesegti viršutinės sagos (užtrauktuko nesegti iki viršaus). Mamos gali pasilikti nėštumo metu dėvėtą paltuką ir jis puikiai pravers pasivaikščiojimams su vaiku nešynėje. Naujausios mados tendencijos dabar ypač palankios nešynėms – populiarūs „oversized“ paltukai, po kuriais nuostabiai atrodys kyšanti mažylio galvytė su šilta kepure!
Mamos/tėčio avalynė turėtų būti tvirto pado, neslysčiojanti. Turite būti tikri, kad eisena bus stabili, juk ne tik patys einate, tačiau nešate ir brangiausią savo turtą – nepargriūkite!
Puiki idėja siuvančioms mamoms – pasisiūti intarpą savo įprastai striukei. Pasiūkite stačiakampės formos intarpą su užtrauktukais ilgosiose kraštinėse. Jį įsekite į striukės užtrauktukus – taip praplatinamas striukės priekis, suteikiant vietos mažyliui ir nešynei.
Pasirūpinkite šildančiomis detalėmis, ypač jei orai žvarbūs ir vėjuoti. Kai vaikas nešynėje yra po paltu, Jūsų kaklas lieka neapsaugotas nuo vėjo, tad nepamirškite šilto šaliko tiek sau, tiek mažyliui. Ypač patogu dėvėti šiltą apykaklę, kuri dengia krūtinę ir dalį nugaros. Galite turėti papildomą skraistę, kuria apsigaubtumėte abu su mažyliu, pakilus stipresniam vėjui.
Nešiojant tiek lauke, tiek namuose, nepamirškite – jokios Jūsų aprangos detalės neturėtų dengti vaiko veido, nosies ir burnytės, o Jūsų drabužiuose neturėtų būti aštrių dekoro detalių, užtrauktukų ar sagų, galinčių sužaloti mažylį.
Vaikučio apranga
Ji skirsis priklausomai nuo nešiojimo būdo – nešiosite ant striukės ar po ja.
Jei nusprendėte nešynę segtis ant striukės/palto, atkreipkite dėmesį į šiuos patarimus:
Vaiką renkite pakankamai šiltai, nes nuo Jūsų kūno jį skirs gana daug sluoksnių rūbų ir Jūsų šiluma vaiką pasieks minimaliai. Tiks įprastas lauko kombinezonas, kepurė, pirštinės – pagal poreikį. Svarbiausia, kad pasirinktas rūbelis nevaržytų vaiko kojyčių, leistų jį sodinti taisyklingai – varliuko poza (plačiai išskečiant kojytes). Rinkitės kiek didesnį, platesnį kombinezoną.
Labai svarbu vaiko kojų šiluma. Net jei nešynė bus po Jūsų striuke, vėjas gali „palįsti“ po ja ir pasiekti vaiko kojytes. Geriausia kojų apsauga – vilnonės kojinės (ant jų galima dėti neperpučiamo audinio batukus), velti ar kailiniai batukai.
Atkreipkite dėmesį, kad kartais, sodinant vaiką į nešynę, kelnių klešnės pradeda vyniotis kojytėmis aukštyn. To išvengsite parinkdami didesnius rūbelius arba naudodami blauzdinukes. Apie kūdikių blauzdinukes verta pasakyti keletą gražių žodžių – jos atrodo nuostabiai, jaukiai ir stilingai, teikia šilumą, prilaiko kelnių klešnes vietoje (jei dėsite ant kelnyčių viršaus), o keičiant sauskelnes jos gali likti ant kojyčių ir kūdikiui nereikės šalti likus be drabužėlių.
Taip pat bus patogu, jei batukus/kojines sutvirtinsite su kelnytėmis, taip visas rūbelis liks savo vietoje ir joks vėjas po juo neužpūs.
Geras patarimas – vaikučio rengimas sluoksniais. Renkite plonesniais, bet keliais sluoksniais, kad esant reikalui galėtumėte nuimti vieną ar kitą rūbelį.
Rūbas mamai ir vaikui
Puikus pasiūlymas – šiltas rūbas abiems – mamai ir vaikui. Tai spacialūs drabužiai, skirti apgaubti tiek mamą, tiek mažylį nešynėje. Liemenės, paltai, flyso bliuzonai, neperpučiami lietpalčiai… Nešynių gamintojai kuria šiuos patogius drabužius tam, kad mamos ir tėčiai galėtų vaikus nešioti įvairiu oru. Pasirinkimas ir modelių įvairovė stebina ir masina išbandyti.
Galite rinktis apsaugą tik nuo lietaus, arba šiltesnį žieminį rūbą. Taip pat galite rinktis – ar apgaubti tik vaiką nešynėje, ar bendru drabužiu šildytis abiems. Tokį drabužį – liemenę, bliuzoną ar paltą – galima vilktis tiek nešiojant vaiką priekyje, tiek nugaroje, jis pritaikomas patiems įvairiausiems nešynių modeliams.
Na ir paskutinis patarimas – PIRMYN Į LAUKĄ SU NEŠYNE! Nešiojimas yra nuostabi patirtis, kuri gali trukti labai trumpą laikotarpį – tik dabar. Galbūt tik šį rudenį ir žiemą turėsite galimybę jaukiai prisivynioti savo mažylį ir nešioti, o jau kitą sezoną jis bėgios savo kojytėmis ir nebenorės ramiai sėdėti nešynėje prigludęs prie mamos ir tėčio. Branginkite akimirkas, kai galite jaukiai apgaubti ir prisiglausti mažylį prie savęs bei kartu keliauti pabraidyti po krintančius rudeninius lapus…
„Mamos žurnalas“