Vaikjuostės populiarėja ir ne viena mama klausia – kaip ją pasisiūti namuose?
Vaikjuostės istorija
Kvadratinės arba stačiakampės medžiagos gabalas nešioti vaikams buvo naudojamas daugelyje senesnių kultūrų, nes tokia nešynė yra patogi ir paprasta. Medžiagos atraižas ir šiais laikais motinos naudoja Afrikoje, Pietų bei Šiaurės Amerikose, Azijoje. Neturtingi žmonės (neišgalintys nusisamdyti vaikų prižiūrėtojų) Europoje ilgą laiką irgi naudojo medžiagos atraižas vaikams nešioti, kaip liudija įvairūs, nors ir negausūs išlikę paveikslai. Lietuvoje moterys vaikams nešioti naudojo didžiąsias skaras, kurių nešiojimo tradicija išnyko apie XX a. vidurį. Su skaromis moterys mokėdavo pasirišti vaikus taip, kad būtų patogu nešiotis namuose ar nusinešti kūdikį, vaiką į laukus, bažnyčią ar pas gydytoją.
Vaikjuostės dydis
Modernios vaikjuostės paprastai yra ilgos medžiagos juostos. Juostos plotis būna apie 70-75 cm, o ilgis gali būti nuo 2,5 iki 5-6 metrų. Trumpa vaikjuostė naudojama surišta mazgu ir permesta per petį vaikui nešioti ant klubo. Ilgesnės vaikjuostės leidžia susirišti medžiagą taip, kad būtų galima nešioti ir priekyje, ir ant nugaros. Pasirenkant vaikjuostės ilgį svarbu ir tai, kokio ūgio ir apimčių žmogus naudosis vaikjuoste, ar naudosis du žmonės, kurie yra labai skirtingo ūgio ir apimčių. Jei tėtis aukštas (gal dar ir stambus), o mama smulki ir neaukšta, viena vaikjuoste gali būti sunku naudotis bandant prisirišti vaikelį tuo pačiu rišimo būdu, nes vienam medžiagos truks, kitam bus per daug. Skirtingi vaikjuostės rišimo būdai reikalauja ir skirtingo ilgio medžiagos.
Kokią medžiagą rinktis
Naudojantis vaikjuoste svarbu ir tai, iš kokios medžiagos ji pasiūta. Be abejo, geriausia rinktis natūralias, kvėpuojančias medžiagas. Vaikjuostėms siūti dažniausiai naudojama žakardinio audimo medžiaga – tokios yra mūsų staltiesės, užuolaidos, Žakardinis audimo būdas suteikia audiniui papildomo įstrižinio tempimo, kuris leidžia geriau vaikelį apgaubti ir tiksliau palaikyti jo natūralius kūno linkius. Svarbu ne tik medžiagos suaudimo būdas, bet ir pačios medžiagos minkštumas. Kad medžiaga gerai vaikelį priglaustų, ji taip pat turi būti minkšta, puri. Vaikjuostės, kurias specialiai audžia, jau iš anksto yra suaudžiamos minkštai ir puriai. Norint pasisiūti vaikjuostę pačiai, gali reikėti medžiagą kelis kartus išskalbti, jei yra galimybė – išdžiovinti džiovyklėje, kad ji prarastų medžiagai įprastą standumą.
Kaip teisingai rišti
Rišantis skirtingo amžiaus vaikučius svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad kuo mažesnis vaikas, tuo svarbiau jį tvirtai priglausti prie mamos ar tėčio krūtinės. Naujagimiams ir dar nesėdintiems kūdikiams iš daugybės vaikjuostės rišimo būdų rinkitės tuos, kuriuose prieš užtvirtindami vaikjuostę mazgu, pirmiausia su medžiaga priglausite vaikelį kuo arčiau savęs. Visada svarbu užtikrinti taisyklingą kojų padėtį, kuomet vaiko keliukas yra pakeltas iki vaiko bambos aukščio. Ties kaklu galvos nelaikančiam vaikeliui turi būti sluoksnis medžiagos, kuri sudarytų atramą kaklui, prilaikytų galvą, tačiau net ir naujagimis turi turėti galimybę pakelti galvą ir apsidairyti aplink. Kūdikio nugarytė turi išlikti šiek tiek sulenkta, bet tarpo tarp mamos ir vaiko krūtinių neturėtų būti. Priglausdami kūdikį prie savęs nepersistenkite! Jeigu jaučiate, kad negalite laisvai kvėpuoti, jaučiatės suspausta, tuomet ir vaikučiui bus sunku kvėpuoti, jis gali būti nepatenkintas.
Jeigu vaikas jau sėdi, galite rinktis paprastesnius rišimus, kuriuose vaikelį sodinsite ant medžiagos.
Paprastas kryžminis vaikjuostės rišimo būdas, tinkamas vaikams, kurie jau sėdi patys:
- Suriškite vaikjuostės galus teisingu dvigubu mazgu ir užsidėkite per vieną petį taip, kad mazgas būtų prie klubo.
- Už nugaros sukryžiuokite vaikjuostę, kad nuo peties kabanti juostos dalis būtų prispausta tos, kuri eina per liemenį.
- Perkelkite gautą kilpą sau per galvą
- Vaikjuostė susikryžiavo ant nugaros…
- …ir priekyje. Dabar atsimatuokite reikiamą vaikjuostės ilgį – įtempkite medžiagą šonuose su nykščiais tiek, kad pasiektumėte savo klubo kaulo viršų. Jei medžiagos daugiau ar per mažai, perriškite mazgą.
- Pasiguldykite vaikelį pilvuku ant peties ir pirmiausiai įleiskite koją į vidinę sukryžiavimo dalį…
- … po to į išorinę.
- Nuleiskite vaikelio užpakalį ant medžiagos sukryžiavimo ir plačiai, nuo keliuko iki keliuko, išskleiskite iš pradžių vidinę juostos dalį…
- … po to išorinę. Jei vaikutis nemiega, rankos gali būti ištrauktos.
10. O jei miega ar vėsu, galima visą uždengti vaikjuoste.
Kaip pasisiūti
Vaikjuostę lengva pasisiūti – užtenka palenkti medžiagos kraštus. Geriau siūtis ne stačiakampio, o lygiagretainio formos vaikjuostę, tuomet bus patogiau užsirišti mazgą. Naudinga pasižymėti žymekliu vaikjuostės vidurį, kad būtų lengviau rasti, kai reikės greitai užsirišti vaikjuostę. Apie 170 cm ūgio ir 55-60 kg mamai siuvantis vaikjuostę reiktų apie 5,2 m medžiagos. Jeigu rinksitės vaikjuostes, kurios specialiai austos ir siūtos, tokiu atveju užtektų apie 4,5 m. ilgio vaikjuostės.
Parengė Rasa Kurtinaitienė
„Mamos žurnalas“