7 dalykai, kuriuos nusibodo girdėti mamai, nešiojančiai vaiką nešynėje

nešynės

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Vaiko nešiojimas niekuomet neišnyks, netaps nemadingas. Kad ir kiek sugalvosime vaiko auginimo prietaisų – vežimėlių, kėdučių, gultukų, – jie negalės pakeisti mamos glėbio, nesuteiks vaikui reikalingo artumo, ryšio ir ramybės. O ir mamai ne visuomet patogu keliauti su visa „įranga“.

Pataria Violeta Žekonienė, www.nesiokles.lt

Bet tik užsisekite nešynę ir susidursite su netikėtu fenomenu – aplinkinių žmonių reakcija. Ir nebūtinai teigiama. Nešynė traukia aplinkinių dėmesį ir kažkodėl kiekvieną skatina išsakyti savo nuomonę ir vertinimus. O jei užsisegėte ką nors ne standartinio, ne panašaus į „kengūriuką“… Tuomet jau laikykitės…

Be abejo, sulauksite ir begalės susižavėjusių praeivių replikų apie tai, koks laimingas jūsų vaikutis, taip jaukiai įsitaisęs nešynėje, kaip teisinga, kad nešiojate. Palaikymo žodžiai skambės iš tėvų, kurie žino, kas yra nešynė, kaip tai patogu ir smagu. Patirtimi dalinsis ir mūsų mielos senos močiutės, kažkada savo vaikus nešiojusios skaroje.

Pateiksiu kelis nuogąstavimus, kuriuos vaiką nešiojančiai mamai gerokai pabodo girdėti iš „susirūpinusių“ aplinkinių (galbūt kai kuriuos jau esate girdėjusio „savo adresu“?).

1. „Vargšė tavo nugara, ant jos kybo nuolatinė nepakeliama našta“. Hm… Jei nešynė teisinga, plačiai dengianti pečius, nugarą ir turinti platų juosmens diržą, dėl kurio svoris tenka jūsų klubams, tuomet galite tokią repliką lengvai atremti filosofiniu klausimu: „Kaži kodėl gamta sukūrė mūsų naujagimius daug mažesnius nei suaugusieji?… Gal tai galėtų būti dėl to, kad mes galėtume juos lengvai pernešti iš vienos vietos į kitą?…“ Mamos nugara ir raumenys puikiai prisitaiko prie augančio naujagimio svorio.

Tik yra dvi sąlygos:

1. Nešynė yra „teisinga“ (pagrindines savybes išvardinsime vėliau);

2. Nešiojate dažnai, taip leisdama organizmui priprasti prie kintančios apkrovos.

Nešynė saugos jūsų nugarą jei:

Vaikas tvirtinamas kuo aukščiau, net ir virš jūsų bambos. Nešynė leidžia vaiką sodinti plačiai išskleidus kojytes, jas sulenkus per kelius, – kojytės ir dubuo turi sudaryti „M“ formą. Nešynė neturi kietos nugarėlės. Tolygiai reguliuojant leidžia tvirtai priglausti vaiko kaklą, nugarą, dubenį prie jūsų kūno. Šie reikalavimai ypač svarbūs laikotarpiu, iki vaikas pradeda savarankiškai sėdėti. Vėliau galima naudoti daug įvairesnių konstrukcijų nešynes, net ir tvirtinamas vien tik ant klubo (tokias kaip HipSeat).

2. „Vargšė vaiko nugara, juk jis turi gulėti ant kieto tiesaus čiužinio, o tu jį šitaip perlenkusi laikai“.

Tiesa yra priešinga – 9 mėnesius vaikas buvo mamos gimdoje būtent tokia poza, kaip dabar nešynėje: kojytės sulenktos per keliukus, stuburas suriestas – „C“ formos (jis „išsitiesins“, tik vaikui pradėjus savarankiškai stotis ir eiti). Jei Jūsų nešynė tinkamai prilaiko vaiko kaklą, nugarą, klubus ir leidžia jo klubus ir kojytes išdėlioti plačia „varliuko poza“, tuomet taip nešioti galima neribotą laiką, nė kiek nevaržant vaiko vystymosi. Vaikutį drąsiai dėkite į vaikjuostę, Mei Tai ar minkštą ergonominę nešynę (pvz., Boba 4G) ir būsite pasirengusios ilgam pasivaikščiojimui. Pastaba: vaiko vystymuisi kenkia kengūriuko tipo nešynė, kurioje kojytės pakimba tiesiai žemyn, o nugarai suformuotas kietas atlošas, nes tai prieštarauja vaiko fiziologijai.

3.Man nuo nešiojimo nuolat skaudėjo rankas, užjaučiu tave“. Šią užuojautą tikslingiau būtų adresuoti sunkumų kilnotojui, kasdien sporto salėje keliančiam „štangą“, bet ne mamai, kuri tvirtai ir jaukiai įsupa vaiką nešynėje, susega taip, kad vaiko svoris tolygiai plačiai pasiskirsto ir juntamas minimaliai. O rankos? – jos visiškai laisvos. Abi! Nenešiokite rankose, nešiokite nešynėje. Rankos gali užsiimti daug įdomesne veikla – sveikintis su drauge, laikyti arbatos puodelį ar sklaidyti „Mamos žurnalą“.

nešiojimas

Pataria Violeta Žekonienė, www.nesiokles.lt

4. „Šitas nešiojimo daiktas atrodo per sudėtingas, juk daug lengviau naudoti vežimėlį“ – paspaudei, patraukei, prilaikei, perkišai, užsukai, užfiksavai, vėl viską pakartojai… štai ir pasiruošusi važiuoti. Dar nepamirškite pridurti, kad visa tai atlikai vienoje rankoje laikydama kūdikį. Nebeatrodo taip jau ir paprasta su tuo vežimėliu. Net vaikjuostę užsirišite greičiau nei įklosite ir sumontuosite lopšinį vežimuką. Nesiūlau visiškai nebenaudoti vežimėlio, jis išties puiki priemonė, tačiau drąsiai ir dažnai naudokite nešynę – ji suteikia daug laisvės ir aktyvumo, be to – visuomet turėsite abi laisvas rankas! Rištis/segtis nešynę reikia ramiai pasipraktikuoti namuose, prieš veidrodį, o vėliau liks tik mėgautis patogumu.

5. „Šiuolaikiniai tėvai prisigalvoja visokių nesąmonių, apsunkinančių jų gyvenimą“. Anksčiau būdavo tikrai lengviau – niekas nevargdavo nešiodamas ar glausdamas savo vaiką, net kai mažylis verkdavo lovelėje, nereikėdavo prie jo prieiti. Lieka tik pasidžiaugti, kad tie laikai jau praėjo, ir mes vėl galime tenkinti gyvybiškai svarbius vaiko poreikius: mamos artumo, ryšio, nusiraminimo. Net moksliškai įrodyta (jeigu to prireiktų), kad pirmaisiais mėnesiais vaikui ypač svarbu nuolatinis mamos ar tėčio artumas. Nešiojami vaikai mažiau verkia, būna ramesni ir vėliau – užaugę daugiau pasitiki savo jėgomis.

6. „Nešynėje nėra oro – ar tikrai vaikas ten kvėpuoja?“. O, tikrai, dėkui, kad priminėte, tuojau patikrinsiu. Netikėta, bet mano vaikas puikiai ir ramiai kvėpuoja nešynėje. Vaiko nešynėje gali beveik nesimatyti (juk nešiojame ir 2 savaičių ar mažesnius naujagimius), tačiau mama turi žinoti kelis dalykus apie tinkamą vaiko padėtį nešynėje ir išlikti rami, kad mažylis jaučiasi puikiai.

Tad svarbūs momentai yra šie: vaiko smakras jokiu būdu negali būti prispaustas prie jo krūtinės; vaiko nosytė turėtų būti lygiagreti žemei, o užmigus – kilstelta kiek viršun; jūsų pirštas turi tilpti tarp vaiko smakro ir jo krūtinės; neuždenkite vaiko veiduko (nosytės) jokia nešynės dalimi; nepalikite nešynėje marliukų, seilinukų ir pan.

7. „Išlepinsi vaiką, nuolat jį nešiodama“. Patarėjas turbūt norėtų, kad palikčiau vaiką verkiantį vieną namuose, kad tokiu būdu jis kuo greičiau patirtų šio pasaulio atšiaurumą ir taip pasiruoštų žiauriai gyvenimo kovai… Galime argumentuoti visiškai priešingai – nuolat nešiojamas vaikas kaip tik mato realų savo mamos ar tėčio gyvenimą, darbus, aplinką, greičiau pažįsta aplinkinį pasaulį. Jam nelieka priežasties be reikalo verkti, nes nešiojantysis nuolat yra šalia ir labai greitai sužino, kada mažylis alkanas, kada jį reikia pervystyti, kada skauda pilvuką. Mažyliui nebereikia ilgu verkimu prisišaukti mamos.

Jei turite nešynę, – jau šiandien ją čiupkite ir išmėginkite. O jei dar neturite nešynės, – pats laikas išsirinkti patogią, saugią ir gražią, kad galėtumėte visur be kliūčių keliauti su savo vaiku ir patirti pačias nuostabiausias vasaros emocijas!

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , , , ,

Rekomenduojami video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “7 dalykai, kuriuos nusibodo girdėti mamai, nešiojančiai vaiką nešynėje”

  1. Gigi
    2015/08/01 at 18:14 #

    Net sypsena sukele, koks taikus straipsnis. Kiekviena karta isejus pasivaikscioti su mazyle nesiokleje butinai isgirstu bent viena is siu 7 komentaru…

Palikite atsiliepimą


keturi − 3 =

Kitos temos: