Nešynės: žinok viską, drąsiai rinkis, nebijok naudoti

nešiojimas

Violeta Žekonienė, www.nešioklės.lt konsultantė

Nešynės pastaraisiais metais tapo labai populiarios ir mūsų jau nebestebina mama ar tėtis, kurie, sutikti mieste ar gamtoje, savo mažylį nešasi nešynėje, o ne veža vežimėlyje. Be abejo, vežimėliai nesiruošia išnykti, bet pakalbėkime apie argumentus, lemiančius, kad šiandien rinksimės nešynę, o ne kitą „transporto“ priemonę.

Violeta Žekonienė, www.nešioklės.lt konsultantė

Turite daugiau vaikučių ir jais visais tenka pasirūpinti vienu metu

Pabandykime įsivaizduoti situaciją, kai išėję pasivaikščioti kieme viena ranka stumiate vežimėlį, kuriame miega naujasis šeimos narys, ir tuo pačiu metu ne tik vedate už rankytės vyresnėlį, bet ir su juo bendraujate, paduodate jam smėlio žaislus, o einant miško takeliu, padedate įveikti pačias įvairiausias kliūtis. O jeigu turite dar daugiau vaikučių, užduočių daugėja.

Vyresnėlius reikia nuvesti į darželį, o šeimai grįžus namo, pagaminti vakarienę, išklausyti įspūdžius, kartu sudėlioti dėlionę ar nupiešti piešinį. Gimus mažajam šeimos nariui, mamos dėmesio poreikis tik išauga, vyresnėliai vis „pasitikrina“, ar mamytė vis dar taip pat stipriai juos myli. Tokiomis akimirkomis nešynė labai praverčia, nes naujagimis, kuriam ypač reikia jūsų artumo, gali būti nuolat šalia, saugiai ir šiltai glaustis prie jūsų krūtinės – čia pat ir būdrauti, ir snausti, ir žįsti. Tereikės išsirinkti saugią, tvirtai prilaikančią nešynę ir šiek tiek praktikos jai perprasti. Gali būti, kad namuose bus greičiau ir smagiau jauniausią vaikutį tvirtinti žiediniame slinge ar marsupi tipo nešynėje (jos plonesnės, lengvesnės), o į lauką keliausite su ergonomine konstruota nešyne, turinčia tvirtą juosmens diržą ir storas petnešas, – juk gali nutikti taip, kad jaunėlis ramiai miegos vežimėlyje, o pavargusį dvimetuką nešite nešynėje. Dabar jau galite nesunkiai rasti tokių modelių, kurie greitai transformuojami iš ypač mažo, pritaikyto naujagimiui vaiknešėlio, į labai didelę, vadinamąją „toddler“ dydžio nešynę. Kiekvieną kartą nusprendę, kurio eilė keliauti jūsų glėbyje, pagal poreikį pasiaurinsite nugarėlę ar pakelsite pečių bei kaklo atramėlę.

nešynė

Situacijos, kai nešynė virsta patogiu gelbėjimo įrankiu, ištinka mus kasdien

Mažylis neramus ir nori būti glaudžiamas labai dažnai

Pirmaisiais metais vaikas kiekvieną savaitę labai keičiasi, o tėveliai nuolat gyvena jo augimo šuoliais, diegliukų, dantukų dygimo ar padidėjusio jautrumo etapais. Ne retai tik vakare mama supranta, kad beveik visą dieną mažylis praleido ant rankų, jį nuolat teko raminti, čiūčiuoti ir nelabai pavyko paguldyti į lovelę, net ir pogulio metu. Tokiomis dienomis nešynė ne tik užtikrins artumo poreikį vaikui, bet suteiks jums galimybę turėti laisvesnes rankas ir, kas labai svarbu, – išsaugos jūsų stuburą sveiką. Vaiko svoris pasiskirstys labai proporcingai – jūsų klubams, nugarai ir pečiams.

Jei nešynė atitinka ergonominės nešynės požymius, drąsiai dėkite į ją vaikutį, labai atsakingai sureguliuokite prilaikymą ir nešiokite net ir ilgesnį laiką.

Įsidėmėkite! Ne visos nešynės taisyklingai ir saugiai prilaiko vaiką! Jei vaikas „pakabinamas“ tik ant jūsų pečių, o jo kojytės, prilaikant tik už klynuko nusvyra žemyn, jei nešynės nugarėlė kieta ir nesėdintis vaikas „ištiesinamas“, ši nešynė yra netinkama nešti kūdikį. Ji nesaugi ir geriau jos nenaudoti net trumpiems panešiojimams.

Pagrindiniai požymiai, kuriuos privalo turėti saugi ir tinkanti nuo mažiausių dienų nešynė, yra šie:

Galimybė vaiką tvirtinti natūralia „varliuko“ poza, t.y. kojelės sulenktos per keliukus, prilaikomos plačiai, nuo vieno kelio lenkimo iki kito, iš vidinės pusės. Užpakaliukas turėtų būti žemiau nei keliukai, taip suformuojant „M“ raidės formos poziciją.

Nešynės nugarėlė turi būti minkšta, jokiais būdais netiesinti nesėdinčio vaiko laikysenos. Kol jis nesėdi ir neropoja, jo stuburo linkis yra „C“ raidės formos, tad nešynė privalo šią formą prilaikyti ir fiksuoti. Vėliau laikysena natūraliai keisis, ir mažylis ištįs bei išsities.

Nešynė turi prilaikyti visas vaiko kūno dalis vienodai tvirtai – vaikiukas negali būti sukumpęs ar sukrypęs į kurią nors pusę, o jeigu mažylis dar nelaiko galvytės, ji turi  būti apgaubta nešynės taip, kad tvirtai ją prilaikytų.

Nešynė turi saugoti mamos/tėčio stuburą ir pečius, tad platus ir tvirtas juosmens diržas ir minkštos petnešos – pagrindiniai požymiai, užtikrinantys, kad vaiką nešiosite nežalodami savęs. Vaikjuostė (t.y. speciali 4–5 m ilgio audinio juosta) irgi užtikrina visas išvardintas savybes, o petnešas ir diržą formuosite iš tvarkingai sudėliotų audinio klosčių.

Nešynė leidžia turėti laisvas rankas

Kai kamuoja pilvo diegliukai ar dygsta dantukai

Tai du bene sunkiausi ir labai daug kantrybės reikalaujantys vaiko augimo etapai. Pilvo diegliukai kamuoja vos gimusius naujagimius ir tęsiasi pirmuosius mėnesius, tad nešynė privalo tinkamai prilaikyti netvirtą vaiko kaklą, nugarą, kryžkaulį ir kojeles. Labai svarbu prisiveržti dirželius tolygiai, užtikrinant ne tik tvirtą prilaikymą, bet ir pakankamą oro patekimą į nešynę.

Visuomet pasitikrinkite – nešynė turi prilaikyti mažylį tarsi jūsų delnai – tvirtai, plačiai ir tolygiai prilaikydama, bet kartu ir neužspausdama kvėpavimo takų, nevaržydama rankyčių ar kojyčių judesių.

O dantukų dygimo etapas – antrojo pusmečio „malonumas“, tad toks mažylis jau sėdi savarankiškai, o gal net ir žengia pirmuosius žingsnelius. Jo nugarytė tvirtesnė, laikysena užtikrinta, tad nešynė jau gali suteikti kiek daugiau laisvės, galime išbandyti ir naujas nešimo pozicijas – ne vien tik priekyje, bet ir ant klubo, ar net ant nugaros. Nemažai nešynių modelių turi šią galimybę – nešioti vaiką ir priešais save – ant krūtinės, ir šone – ant klubo.

Keliaujate ar dalyvaujate renginiuose

Mes žinome, kaip nauja aplinka, nepažįstami žmonės ir didelis įspūdžių srautas veikia kiekvieno mūsų vaiką. Pirmas akimirkas gali pasirodyti, kad vaikui viskas įdomu ir jis smalsiai stebi aplinką, bet labai greitai toks tempas gali nuvarginti ir suerzinti mažylį, tuomet jam saugiausia būtų įsitaisyti arti mamos ar tėčio. Vežimėlis, tarkime, mugės minioje, nesukuria artumo jausmo, vaikas yra per žemai ir negali nuolat stebėti mamos ar tėčio veido. Nepamirškite į tokias vietas ar renginius paimti nešynės. Vaikas galės saugiai, jūsų akių lygyje stebėti aplinką, susipažinti su naujais veidais, tačiau, vos sunerimęs, jis galės pakelti savo akeles ir susitikti su jūsų raminančiu ir drąsinančiu žvilgsniu. O pavargęs nejučiomis priglaus galvelę prie jūsų krūtinės ir nusnūs. Tokio pobūdžio susipažinimas su Pasauliu formuoja savarankišką ir pasitikinčią savo jėgomis asmenybę. Mokslo įrodyta, kad nešiojami vaikai daug mažiau verkia ir yra emociškai stipresni.

Nešynės visuomet nuteikia pozityviai, sujungia bendram pokalbiui, užmezga naujas pažintis

Tai jiems leidžia greičiau vystytis.

Situacijos, kai nešynė virsta patogiu gelbėjimo įrankiu, ištinka mus kasdien: gaminame maistą, bėgame pavedžioti šunį, sugalvojame savaitgalį praleisti žygiuodami gamtoje, dalyvaujame draugų šventėse ar tiesiog nenorime lankstyti vežimėlio. O gal jūsų vaikas tiesiog nemėgsta gulėti vežimėlyje? Atradus savo mylimą, dailią ir saugią nešynę, kasdienybė pasipildo dar vienu – laisvės pojūčiu! Juk laisvos rankos, auginant vaikus, dažnai tampa sunkiai pasiekiama misija.

Jei kyla abejonių, ar jūsų pasirinkta ar iš draugų „paveldėta“ nešynė yra saugi jūsų vaikui, ar ji nesužalos jūsų stuburo nešiojant ilgesnį laiką ir sunkesnį vaiką, būtinai ieškokite kuo daugiau informacijos, kreipkitės į nešiojimo konsultantus, junkitės prie nešynes naudojančių šeimų grupelių. Nešynės visuomet nuteikia pozityviai, sujungia bendram pokalbiui, užmezga naujas pažintis. Juk nešioti vaikus – lengva! Nešiojami vaikai – laimingi!

Jei, skaitant šį straipsnį, jums kilo daugiau klausimų, nei jame buvo atsakymų arba norite pasitarti dėl vaiko nešiojimo ar nešynės tinkamumo būtent jums ir jūsų situacijai, visuomet galite kreiptis į mane – Violetą Žekonienę, www.nešioklės.lt konsultantę.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


šeši + = 14

Kitos temos: