Kas naujo (o gal – naujai atrasto seno) vaikų nešynių srityje? Kaip išsirinkti teisingą, tausojančią nugarą ir saugią vaikui nešynę? Konsultuoja Violeta Žekonienė, www.nesiokles.lt
Pirkdami kraitelį nepamirškite nešynės
Turbūt kaip ir daugelis kūdikių tėvų pirkdami kraitelį į būtiniausių daiktų sąrašą neįtraukėte kūdikio nešynės. Dažniausiai sąrašo viršuje karaliauja vežimėlis, kurio rinkimuisi dažnai skiriama daug laiko. Bet mažyliui gimus paaiškėja, kad vežimėlio mažoka. Norint lauke pabūti kelis kartus per dieną, prireikia greitesnio išsiruošimo būdo. O kartais net ir būnant namuose norisi ne vien nešioti nerimaujantį mažylį, bet ir apsitvarkyti, pagaminti valgį, ramiai išgerti arbatos.
Norą daugiau ir laisviau judėti lemia ir aktyvi vasara. Toks nedidelis vaikų technikos išradimas kaip nešynė gali būti puikios ir veiklios vasaros garantas. Įpratę nevaržomai judėti ir keliauti vasarą, nešynės nepamiršite ir rudenį, o gal net ir žiemą. Viskas priklausys tik nuo jūsų organizuotumo ir norų.
Galvytės nulaikymo niuansai
Nesigundykite pigiomis, nesertifikuotomis nešynėmis, nes jos tik gadina nešynių vardą ir temdo nešiojimo džiaugsmą. Ypač jei planuojate nešioti dar nesėdintį kūdikį.
Svarbu parinkti tokią nešynę, kuri būtų pritaikyta mažiausiems naujagimiams ir kurioje vaiką galima nešioti ilgą laiką, nekenkiant vaiko stuburui bei klubams. Šie kauliukai dar tik formuojasi, tad juos reikia gerokai pasaugoti.
Jei planuojate nešynę pradėti naudoti nuo pirmųjų naujagimio savaičių iki 5 mėnesių, gyvybiškai svarbu suprasti šio ankstyvo amžiaus esminius bruožus ir į juos atsižvelgti renkantis nešynę.
Naujagimio svoris gimimo metu gali svyruoti nuo 2,5 kg iki 4 kg. Pirma laiko gimę mažyliai gali sverti daug mažiau. Daugelio kūdikio kaklo raumenys iki galo sustiprėja tik 4–5 mėnesių. Kūdikiui pradėjus tinkamai išlaikyti, savarankiškai judinti ir kontroliuoti galvytę, jis pasiekia vadinamąjį „kaklo kontrolės tarpsnį“. Nešynė turės padėti nulaikyti galvytę, ją įtvirtinti kūdikiui miegant.
Be to, kiekvienas kūdikis dėl buvusios padėties pilvelyje gimsta šleivomis kojytėmis. Taip jiems patogiau susiriesti paskutinėmis mamos nėštumo savaitėmis, vis mažėjant vietos gimdoje, todėl jų kojyčių padėtis mamos pilve dar vadinama „varliuko poza“. Ši įgimta šleivakojystė natūraliai išaugama ir savaime išnyksta vaikui vystantis. Tad natūralu, kad vaikui pirmaisiais jo gyvenimo mėnesiais patogiau būti nešiojamam būtent aprašyta poza.
Renkamės labiausiai jūsų vaikui tinkančią nešynę:
Žinant ankščiau išvardintus teiginius ir daugybę įmanomų nešynių variantų, galima teigti, kad pirmaisiais mėnesiais idealiausios nešynės yra:
vaikjuostė,
slingai su žiedais,
Mei Tai,
ergonomiškos nešynės, turinčios naujagimio įdėklą (integruotą viduje arba atskirai dedamą).
Būtinas nėšynės elementas – klubų/juosmens diržas, kuris kūdikio svorį nukelia nuo jūsų pečių ant kur kas tvirtesnės kūno dalies – klubų. Tokios nešynės leidžia vidutinio svorio naujagimiui susiriesti jam patogia varliuko poza bei užtikrina pakankamą galvytės atramą tol, kol iki galo sustiprės kaklo raumenys.
Natūraliausios – vaikjuostės
Pačios natūraliausios, fiziologiškai artimiausios, išbandytos tūkstantmečiais(!) nešynės – vaikjuostės. Jau girdžiu jūsų replikas: „A, čia tas medžiagos gabalas, kurio neįmanoma išmokti susivynioti…“
Iš patirties sakau – jums tikrai pavyks, bet tik su viena ypatinga sąlyga. Turite susidomėti. Jums turi būti įdomu, kaip vaikas rišamas vaikjuoste.
Turite nebijoti nei savo vaiko, nei naujovės savo gyvenime.
Rištis lengva, o laiko užima tik tiek, kiek segtumėtės bet kurią kitą nešynę su diržais ir sagtimis (kuriuos, beje, irgi reikia reguliuoti, derinti prie ūgio ir pan.).
Su kūdikiu vaikjuostėje jausitės ramūs ir užtikrinti, kad viską darote teisingai, nes mažylis fiksuojamas tvirtai, lyg būtumėte apglėbę jį rankomis ir neštumėte. Pasitikėjimo turėtų įkvėpti ir nuostabios Afrikos moterys, kurios ir šiais laikais taip nešioja vaikus. Pažiūrėkite, kaip grakščiai jos eina, – lyg gazelės pasitempusios. Neša didžiulius nešulius ant galvų, nė kiek nesukumpusios. Tai puikus įrodymas, kad vaikjuostėje nešioti žmonės išauga sveikais stuburais, o jų kaulai susiformuoja taisyklingai.
Vaikjuostė puikiai tiks patiems mažiausiems, smulkučiams ir net pirma laiko gimusiems kūdikiams. Ypač patiks trikotažinė, nes ji švelnutė, puikiai priglunda, fiksuoja nugarytę ir klubus.
Anksčiau gimusiems ar mažesnio svorio naujagimiams idealiai tinka tampraus trikotažo vaikjuostės (pvz., „Boba Wrap“), nes jos švelniai apgaubia ir tolygiai prilaiko visą vaiko kūno paviršių. Šiems mažyliams pirmosios savaitės itin jautrios ir svarbios, tad švelni ir tampri vaikjuostė leidžia išgauti „Kengūros efektą“ – taip tartum pratęsiamas buvimas įsčiose, ir vaikui toliau suteikiamas gyvybiškai svarbus mamos širdies plakimo artumas ir šiluma. Kitokio audinio vaikjuostės atrodys per standžios, mažytį kūdikį gaubs per daug medžiagos klosčių. Trikotažo vaikjuostė tiks maždaug iki vaikui sukaks 1 metukai. Jei planuojate vaikjuostę naudoti kuo ilgiau, rinkitės pagamintą iš austos medvilnės (pvz., „Amazonas Carry Sling“).
Ergonominės nešynės
Mėgstantiems konkretumą, ir norintiems nešynę naudoti kuo ilgiau, nors ir iki vaikui sukaks 4 metukai, – patiks sukonstruotos (arba dar vadinamosios ergoniminės) nešynės, kietu juosmens diržu. Diržas tikrai būtinas, tad net nesižvalgykite į tas nešynes, kuriose vaiko svoris pakibs vien tik ant jūsų pečių. Nešynė neverta sugadinto stuburo, kad ir kokia madinga ji būtų.
Nešynė kietu juosmeniu ne tik perkels vaiko svorį jūsų klubams, bet kartu saugos ir vaiko laikyseną, suformuos taisyklingą „varliuko pozą“, kurioje vaiko klubai bus ortopediškai tinkamoje – plačioje – padėtyje, kojytės sulenktos per kelius. Jokiais būdais nekabinkite vaiko nešynėje už trapkojo tiesiomis kojytėmis žemyn – ar rastumėte jautresnę naujagimio vietą?!
Sukonstruota (dar kitaip vadinama – ergonominė/paminkštinta) nešynė negali taip tampriai apgaubti naujagimio kūno, kaip tai įmanoma vaikjuostėje, tad tokios nešynės naudojimui nustatomas maždaug 3,5 kg minimalus vaiko svoris ir ją rekomenduojama naudoti kartu su specialiu (dažnai – integruotu) įdėklu naujagimiui, suformuojančiu sumažintą sėdimos dalies erdvę maždaug iki vaikui sukaks 4–5 mėnesiai. Įdėkliukas tarsi sumažina nešynę pagal naujagimio klubus, tvirčiau įtveria galvytę.
Jei teikiate pirmenybę švelnioms, bet ergonominėms nešynėms, kurias paprasta reguliuoti sagtimis ir kurios prisitaiko vaikui augant, jums patiks viena iš tokių, kaip „Manduca“, „Boba 4G“ ar „Amazonas Smart“. Jos sukurtos taip, kad tiktų nešioti ir naujagimius, ir vaikus iki maždaug 4 metukų. Puiki ir praktiška išeitis nenorintiems kelis kartus keisti nešynės vaikui augant.
Tėveliai, turintys ne vieną mažylį šeimoje, irgi išradingai naudoja ergonomiškas nešynes – pagal poreikį ir „pavargimo laipsnį“ tą pačią nešynę naudoja tiek mažiausiam naujagimiui, tiek ūgtelėjusiam išdykėliui nešti.
***
Tad nevaržykite ėjimo į lauką sunkiu vežimėliu, o su mažyliu drąsiai keliaukite į lauką kelis kartus per dieną, išbėkite pasitikti draugės, eikite pavedžioti augintinio ar laipioti kalnais. Ir visa tai – laisvomis rankomis! Atėjus atostogoms, nepamirškite pasiimti nešynės – juk pajūriu taip gera prasieiti spartesniu žingsniu, užsukant sušilti kopų smėlyje ar atgaivinant basas kojas jūros vandenyje. Laimingomis akimirkomis dalinsitės ir su savo mažyliu, kuris visą laiką bus šalia jūsų – nešynėje.
„Mamos žurnalas“