„Besilaukiantis“ tėtis. Trečiasis trimestras

Jūratės Čiakienės nuotr.

Ką gali jausti moteris III nėštumo trimestrą?

Fiziniai negalavimai:

Vaisius tapo daug aktyvesnis, tačiau paskutinį nėštumo mėnesį jo judesių sumažėja;

Po lytinių santykių gali pasirodyti nedaug kraujingų išskyrų;

Pasunkėja kvėpavimas (paskutinį mėnesį, nusileidus gimdos dugnui, jis palengvėja);

Kamuoja nemiga;

Būna gimdos spazmų (Brekston-Hikso susitraukimų);

Moteris darosi nerangi;

Iš krūtų išsiskiria priešpienio;

Gali užkietėti viduriai;

Sutrinka virškinimas, ėda rėmuo;

Gali kraujuoti iš nosies;

Atsiranda skausmų nugaroje;

Pabrinksta pėdos, rankos, veidas;

Niežti pilvą;

Sunku kvėpuoti, tačiau kvėpavimas palengvėja paskutinį mėnesį.

Psichologiniai pakitimai:

Moteris svajoja apie vaiką;

Trokšta, kad greičiau prasidėtų gimdymas;

Nerimauja dėl vaiko sveikatos ir artėjančio gimdymo;

Nerimauja, kad nesusitvarkys su motinystės pareigomis;

Bijo prarasti laisvę;

Bijo prarasti patrauklumą;

Tampa labiau išsiblaškiusi.

„Negaliu surasti patogios padėties, kad užmigčiau…“, „Man sunku kvėpuoti…“, ,,Mano kojos ištino…“
…Štai ir prisiyrei iki III trimestro. Žmona dėl didelių jos kūno pakitimų, vėl jaučia nuolatinį nuovargį.

Prieš artėjantį gimdymą greičiausiai auga jos nerimas.

Kaip ir I trimestru, prisiimk sau didesnę namų ruošos darbų dalį. Neužmiršk apie malonius netikėtumus: vakarienę restorane ar kavinėje, pasivaikščiojimą gamtoje. Visa tai atitrauks žmoną nuo diskomforto. Tavo pagrindinis uždavinys gimdymo išvakarėse – padėti žmonai atsipalaiduoti ir jautriai nereaguoti į laikinus sunkumus.

Ką galvoja vyras

Paskutinį nėštumo mėnesį tu greičiausiai irgi nuolatos galvoji apie artėjantį gimdymą. Atsiranda daugybė klausimų: ar verta dalyvauti gimdyme, ar viskas bus gerai su žmona ir vaiku… Pirmagimio gimimas – tikras išbandymas vyrui. Tu stovi ant tėvystės slenksčio, dėl to jauti jaudulį, įprastą visiems būsimiesiems tėčiams. Be to, labai panašios mintys atsiranda ir žmonai, todėl jas kartu aptarti – geriausias būdas išsilaisvinti nuo nerimo.

Ar aš graži?

Trečias trimestras – finišo tiesioji. Šiuo metu tavo žmona tiesiog pražydo ir visi aplink kalba, kad ji labai gražiai atrodo. Ir tik ji viena, kamuojama abejonių, taip nemano: ar malonu bus tau visuomenėje pasirodyti su „išsipūtusia“ nėščia moterimi. Ji dabar dažnai jaučiasi nelaiminga, pradeda galvoti, kad tu jos jau nemyli, ir kategoriškai atsisako tikėti, kad sugebėsi vėl kada nors pamilti.

Nežiūrėk į panašius žmonos išgyvenimus kaip į bereikšmius. Jai tai visiškai realu. Ir tu tiesiog privalai įtikinti ją, jog supranti, kaip jai būna liūdna ir bloga jaustis vienišai, sėdint namuose. Būk atidus jos mintims bei jausmams ir dažniau sakyk jai, kaip ji tau dabar patinka. Reikėtų įteigti žmonai, kad ji dabar tiesiog spindi iš vidaus. Parodyk jai Rembranto, Rubenso, Pikaso ir kitų dailininkų kūrinius. Jie teigė, kad nėščios moterys nuostabios ypatingu jaudinančiu grožiu. Pažiūrėjusi į šių meistrų drobes, žmona įsitikins, kad menas jos pusėje.

Jeigu pastebi, kad dabar žmona nedžiūgauja dėl savo išvaizdos, įtikink ją, kad nėštumo būsena atskleidžia joje ypatingą grožį ir kad tu myli ją už tai dar labiau. Apkabink ir pamyluok ją, paglostyk jos pilvą, pabučiuok. Parodyk dėmesį. Jai šiuo metu labai reikia tavo komplimentų. Pasakyk jai, kokia ji graži. Kartok tai nuolatos.

Daugumos stebėtojų akyse nėščios moterys išties skleidžia ypatingą spindesį. Ne tik dailininkai, bet ir rašytojai skiria joms savo kūrinius. Ir iš tiesų nė vienas vyras, stebėdamas apnuogintą savo žmonos kūną, neįstengia susilaikyti teigdamas, kaip gražiai ji atrodanti ir kaip stipriai jis ją mylįs.

Šiuo metu, paskutinėje nėštumo stadijoje, būtinai nusifotografuokite pas profesionalų fotografą. Kai po gimdymo pažiūrėsi į tas nuotraukas, nepatikėsi, kokia graži buvo tavo žmona su dideliu pilvuku, nuotraukos primins tau tą nuostabų laukimo laiką.

Jei nėštumo vidurys ir antra pusė būtų vasaros metu, tegul žmona nesidrovi su maudymosi kostiumėliu puikuotis prie jūros ar ežero. Juk ji tuo metu bus grožio stebuklo simbolis.

Intymūs patarimai

Jūratės Čiakienės nuotr.

Jūratės Čiakienės nuotr.

Nenustebk, kad tokiu vėlyvu nėštumo laikotarpiu žmona, kaip ir anksčiau, išreiškia didelį susidomėjimą seksu.

Tiesiog ji instinktyviai jaučia, kad jos organizmas gali išlaikyti panašų krūvį. Tačiau būna ir kitų situacijų. Kai kurioms moterims, esant gresiančio priešlaikinio gimdymo požymiams, intymūs santykiai nerekomenduojami. Kai kurių nėščių moterų požiūris į seksualinį gyvenimą paskutinėmis nėštumo savaitėmis gali keistis. Kai kurios iš vis tuo metu nesidomi seksu, kitos bijo pakenkti vaikui, o kitos, atvirkščiai, visus paskutinius mėnesius aktyviai gyvena seksualinį gyvenimą.

Aišku, šiuo metu, kai kur kas padidėjęs pilvas, surasti patogią mylėjimosi padėtį nėra taip paprasta.

Todėl eksperimentuokite, bandykite, kol surasite tą, kuri jums tiks. O galbūt žmonai tiesiog norisi gulėti apsikabinus arba pačiai tave glamonėti. Galbūt ji nori, kad tu ją bučiuotum ir atliktum masažą. Vykdyk visus jos norus.

Neatsakyk žmonai, jeigu ji pageidauja sekso, o tu ne: ką gali žinoti, kada kitą kartą bus tokia galimybė. Atmink, kad po gimdymo gydytojai apie 1,5-2 mėn. nerekomenduos intymaus gyvenimo. Toks laikotarpis gali būti jums abiem sunkus, tačiau jis būtinas, kad po gimdymo žmonos organizmas visiškai atgautų reikiamą formą. Pagaliau prisimink, kad mylėtis galima įvairiais būdais!

Lizdo ruošimas

Tu jau, be abejonės, supratai, kad „lizdo ruošimui“ tavo nerami sutuoktinė užsiima visus devynis nėštumo mėnesius. Procesas prasidėjo pirmuoju trimestru ir tęsiasi iki šios dienos. Kuo arčiau vaiko gimimo diena, tuo tvirtesnė tampa žmona priimdama sprendimus pastatyti viską į savo vietas, padaryti naują tvarką namuose.

Nebandyk jos kontroliuoti, tegul daro taip, kaip ji nori. Pabandyk pažvelgti į vykstančius procesus kitu žvilgsniu ir įsitikinsi, kad šie visi begaliniai daiktų perstatymai dargi žaismingi. Jie kažkuo primena mozaikos rinkimą, kai bendras vaizdas vis keičiasi pagal tai, kaip pridedi tą ar kitą detalę. Įsivaizduok, kaip susižavės žmona, kai suteiksi jai visišką veiksmų laisvę ir skatinsi visas jos idėjas.

Padėk jai perstatyti daiktus vaikų kambaryje ar toje kambario dalyje, kuri bus skirta mažyliui. Būk pasiruošęs ir vėl perstatyti lovytę ar perkabinti šviestuvą, o taip pat viską, ką tik galima perstumti ar perkabinti. Baldų perstatymas – gera terapijos priemonė žmonai. Tačiau jokiu būdu neleisk žmonai dalyvauti remonto darbuose: dažų kvapas ir chemikalai gali turėti neigiamą poveikį besivystančiam vaisiui.

Kai sutuoktinė pagaliau įsitikins, kad viskas savo vietose, pats laikas eiti į parduotuvę įsigyti vežimėlį bei kitus vaiko kambariui reikalingus daiktus. Žygis į parduotuves – puikus būdas kartu pasivaikščioti ir tinkamai praleisti dieną. Atmink, kad jums jau ne daug liko būti tik dviese. Kuo toliau, tuo didesnė dalis žmonos dėmesio bus skiriama būsimam mažyliui. Manoma, kad vyras pradeda domėtis vaiku, kai šis išauga iš kūdikystės amžiaus. Juk tada ir pakalbėti, ir kamuoliu pažaisti su juo galima. Jeigu tavo dvasioje nėra ir šimtosios dalelės emocijų, kurios atsispindi žmonos veide, nelaikyk save kietaširdžiu egoistu.

Nuo senų laikų kūdikystė nedalijamai priklausė motinai. Senovės Graikijoje vyras galėjo ir nematyti savo vaiko iki septynerių metų. Tačiau po septynerių vaiko galėjo nematyti motina: jis visiškai priklausė tėvui, kurio pareiga buvo paruošti savo šalies pilnavertį pilietį.

„Laimės archyvas“

Giedrės Putnikaitės nuotr.

Giedrės Putnikaitės nuotr.

Tiktai nesistenk iš anksto nusišalinti nuo vaiko iki septynerių metų. Mes gyvename ne Spartoje. Aišku, vaikui gimus, pasikeis visa šeimos sankloda. Būtų neblogai iš anksto pagalvoti, kokia ji bus. Aptark su žmona savo vaidmenį – ko ji laukia iš tavęs, kaip iš tėvo. Yra daug galimybių išreikšti tėčio energiją – vaiko mankšta, jo maudymas (tėčiams visada geriau pavyksta, ypač vonioje), vakarinis pasivaikščiojimas (galima kartu su mama – ir jai bus nauda, ir tau malonu), pasakos sekimas nakčiai ir t.t.

Nusišalinęs nuo tokių „tuštybių“, praleisi brangiausius momentus – pirmą mažylio šypsnį, juokingą grimasą, pirmą neaiškų te-te. Jie visada priklauso malonių šeimyninių prisiminimų žanrui ir sudaro „laimės archyvą“.

Neteik griežtų reikalavimų: „Eis į darželį, kaip didelis. Aš ėjau ir nieko neatsitiko!“ Nereikia tuščio autoriteto demonstravimo. Tiesiog prisipažink sau, kokiu tėvu nori būti: autoritariniu patrakėliu, kurio bijo ir paslapčiom nekenčia tiek vaikai, tiek ir žmona; abejingu neaiškios paskirties tipu ar tikru draugu, sugebančiu ir juokingai išdykauti, ir rimtai pakalbėti?

Skaityk vaikiškas knygeles. Juk tikriausiai yra daug kūrinių, kuriuos su įdomumu skaitydavai vaikystėje.

Galbūt atėjo laikas iš naujo juos perskaityti ir vėl pasijusti berniuku? Ir tokioje vaikiškoje būsenoje įsivaizduoti save tėčiu.

Laimei, pastaruoju metu tėčiai vis dažniau aktyviai dalyvauja šiame žmonos laikotarpyje, lanko paruošiamuosius kursus, padeda gimdyti. Nenuvertink to. Tada, kas žino, galbūt nauja karta taps daug harmoningesnė ir protingesnė už mus?

Būk sveikas

Savaime suprantama, kad dabar tavo dėmesys ypač sukauptas į žmoną ir į būsimą mažylį. Ir tas galingas jausmų antplūdis, kurį tu dabar jauti, yra normalus. Nauja gyvenimo patirtis siūlo jums abiems daug džiaugsmingų, o kartais ir liūdnesnių išgyvenimų. Todėl tau reiktų atkreipti dėmesį į tai, ką gali padaryti, kad išlaikytumei fizinį, emocinį ir dvasinį balansą gyvenimo permainų išvakarėse.

Tau reiktų pasirūpinti ir savo sveikata. Būsimam mažyliui ji ne mažiau svarbi, kaip ir žmonos sveikata.

Ypač daug dėmesio skirk sveikai mitybai, reguliariems fiziniams pratimams, streso profilaktikai ir sveikam miegui.

Fiziniai pratimai padės tau išspręsti daug problemų – nuo kovos su stresu iki geresnės miego kokybės, sumažins fizinę įtampą bei dirglumą. Tu ne tik fiziškai sustiprėsi, bet ir pagerės nuotaika.

Aišku, kad laukdamas mažylio žmogus jaudinasi. Artėja dideli pakitimai. Gebėjimas save valdyti stresinėmis situacijomis padės tau sėkmingai išspręsti įvairias problemas. Kartu su žmona praktikuok atsipalaidavimo pratimus, kuriuos išmokai nėščiųjų mokykloje.

Pasirūpink sveiku ir pakankamu miegu. Per dieną susikaupusios mintys bei rūpesčiai gali sutrukdyti užmigti. Todėl prieš miegą 10-15 minučių pagulėk šilto vandens vonioje, įlašinęs levandos, sandalo aromatinio aliejaus. Po to išgerk šilto pieno su medumi. Dar daugiau nurimsi, jei prieš miegą keletą minučių paskaitysi lengvo turinio knygą.

Jeigu tavo žmona dėl kažko sudirgusi, galbūt nepatenkinti jos poreikiai. Nebandyk įvertinti, kiek sąmoningai ji šiuos poreikius išreiškia – tiesiog pasistenk įžvelgti šiose plūstelėjusiose emocijose tai, kas ją kamuoja. Kartais tu sugebėsi jai įtikti, o kartais ir ne. Tačiau kuo geriau tau pavyks išsaugoti savo pusiausvyrą, tuo geriau padėsi atstatyti jos vidinę harmoniją. Niekas netobulas, nei tu, nei tavo žmona, tačiau reikia stengtis surasti kūrybinius problemų sprendimus.

Tavo, kaip patikimo sutuoktinio ir draugo tikslas – suteikti maksimalų saugumą, patikimumą ir stabilumą šiuo nelengvu žmonai gyvenimo periodu. Kiekvieną kartą prieš tai, kai norėsis pradėti konfliktuoti, prisimink apie tai, kad jūsų mažylis tampa šių stiprių nemalonių emocijų auka. Juk negali išlieti pykčio ant savo būsimo mažylio!

Ką galima ir ko negalima

Jūratės Čiakienės nuotr.

Jūratės Čiakienės nuotr.

Dėl ramybės ir harmonijos šeimoje pateiksiu keletą rekomendacijų.

Atmink, kad tavo žmona jau ne tas žmogus, koks buvo ji iki nėštumo. Dabar tai du žmonės, gyvenantys viename kūne ir jų reakcijos skiriasi nuo tų, prie kurių tu esi pripratęs.

Venk išreikšti savo susirūpinimą dėl žmonos kūno formų.

Dabar kalbėdamas žmonai ką nors, maždaug: „Ar ne per daug tu papilnėjai?“, tu paliesi skausmingą jai temą. Juk žmonos kūne vyksta svarbūs pakitimai, reikalingi jūsų mažylio gyvenimui. Gėrėkis tuo, kas šiuo metu žavi joje, panaudodamas bet kokią galimybę išreikšti savo susižavėjimą jos viliojančiu kūnu.

Jeigu žmona nerimauja, kad jos pilvas ar krūtinė visiems laikams dėl nėštumo pasikeis, nuramink ją ir pasakyk, kad laikui bėgant jos kūnas įgaus ankstesnę formą. Jeigu nori išsaugoti taiką ir ramybę savo šeimoje, nereiktų sakyti: „Mane tai taip pat neramina“. Atmink, kad tavo pagrindinis tikslas dabar – išsklaidyti jos nerimą, o ne sustiprinti.

Asmeniškai susipažink su gydytoju, kuris stebi dabar žmoną ir pateik jam tuos klausimus, kurie tave neramina. Įsitikinimas, kad tavo nerimas visiškai natūralus ir išsprendžiamas, padės tau išsaugoti vidinę pusiausvyrą ir padėti žmonai.

Vyro suvokimas, kad kūdikis greitai atsiras jo gyvenime, dažnai atsispindi jo sapnuose. Pirmais moters nėštumo mėnesiais būsimų tėčių sapnuose vaikas dar nėra išreikštas, kaip asmuo. Todėl vyras sapnuoja įvairius simbolius, kurie susiję su būsimuoju vaiku. O štai paskutiniuoju, III trimestru, tėčiai sapnuoja jau aiškesnį vaiko atvaizdą.

Vyrai labiau linkę turėti berniukus, nes jie patogiau su jais jaučiasi. Todėl kai kurie vyrai bijo susilaukti priešingos lyties vaiko, nes mano, kad negalės turėti tokios tėviškos patirties, kokią įsivaizdavo. Tyrimai parodė, kad vyrai labiau patenkinti savo, kaip tėvo, vaidmeniu, kai susilaukia tos lyties vaiko, apie kurią svajojo.

Dauguma vyrų mąsto apie tai, kaip tėvystė apribos jų laisvalaikį. Beveik visi jie patiria didesnį rūpestį vaiko gerove – tvarko vaiko kambarį, perka įvairius daiktus būsimam mažyliui. Toks rūpestis vyrams padeda išvengti pojūčio būti užmirštam, nereikalingam.

Šiuo metu vyrai ypač dažniau pradeda jaustis nereikalingi, nes aplinkiniai kalba tik apie nėščią žmoną, jos savijautą. Paskutinieji žmonos nėštumo mėnesiai vyrams patys sudėtingiausi. Jie apimti jaudulio ir laukimo, kartais – baimės. Kankina prieštaringa vidinė būsena: ar sugebės būti tinkamu vyru ir tėčiu, kaip elgtis su mažyliu.

Pastaruoju metu vyro vaidmuo šeimos gyvenime, ypač vaiko priežiūroje, tampa vis reikšmingesnis, vis daugiau vyrų pasinaudoja teise imti tėvystės atostogas.

Akušeris-ginekologas, Nėščiųjų mokyklos vadovoas Romualdas Šemeta

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− 5 = du

Kitos temos: