Kai vaikui suskaudo ausį, vaistininkė paklausė, ar nustatytas vidurinės, ar išorinės ausies uždegimas? Iš tiesų, sutrikome. Nejau gali būti dvejopi ausų uždegimai? Kaip juos atskirti?
Iš tiesų yra du skirtingi ausies uždegimai – vidurinės ir išorinės ausies, jų negalima painioti, nes šių uždegimų kilmė ir gydymas visiškai skiriasi.
Vidurinės ausies uždegimas
Ausies skausmas – vienas dažniausių nemalonių jutimų, ypač vaikystėje. Paprastai skausmo priežastis yra ūmus vidurinės ausies uždegimas, kuriuo dažniausiai serga vaikai iki 3 metų.
Vidurinės ausies uždegimas dažniausiai išsivysto sergant viršutinių kvėpavimo takų infekcine liga (sloga, nosiaryklės, ryklės uždegimu). Ūmų vidurinės ausies uždegimą gali sukelti tiek virusai (jų pagausėja prasidėjus šaltajam metų sezonui), tiek bakterijos. Infekcija prasiskverbia per Eustachijaus vamzdį, jungiantį vidurinę ausį ir nosiaryklę. Kadangi mažų vaikų Eustachijaus vamzdis yra trumpesnis, tai ir vidurinės ausies uždegimais jie serga daug dažniau, nei suaugusieji.
Pagrindinis ūmaus vidurinės ausies uždegimo simptomas – ausies skausmas. Ausyje gali būti jaučiamas pulsavimas, tempimas. Gali pablogėti klausa, pakilti temperatūra, atsirasti išskyrų iš ausies. Kūdikiai ir maži vaikai tampa neramūs, prastai miega, nevalgo, griebiasi už skaudančios ausytės. Jiems skauda, kai paliečiamas ausies kramslys (mažas išlenktas iškilimas ties ausies landa) ir sritis aplink jį.
Skausmas malšinamas paracetamoliu arba ibuprofenu ir ausų lašais. Į ausis turi būti lašinama tokių vaistų, kurie nuskausmina ir mažina uždegimą, tračiau netiks antirybeliniai ar su antibiotikais.
Atsiradus ausies skausmui, į ausį neturėtų būti lašinami aliejiniai lašai (nesvarbu, ar įsigyti vaistinėje, ar močiutės rekomenduoti, pvz., kamparo aliejus). Aliejus padengia ausies būgnelį ir trukdo gydytojui įvertinti ausies būgnelio būklę, be to, jis nepadeda mažinti uždegimo.
Išorinės ausies uždegimas
Išorinės ausies uždegimas yra tiesiog išorinės klausomosios landos audinių ir išorinio kanalo uždegimas, kurį sukelia bakterijos arba grybeliai.
Išorinį ausies uždegimą išprovokuoja vandens patekimas į ausį, todėl ši liga dar vadinama „plaukiko ausimi“. Dažniau suserga tie vaikai ir suaugusieji, kurie turi kontaktą su nešvariu vandeniu. Išorinės ausies uždegimo požymiai gana panašūs į vidurinės ausies uždegimo požymius. Keletą dienų gali varginti stiprėjantis ausies skausmas, niežėjimas, pūlingos išskyros iš ausies, susilpnėjusi klausa, pilnumo ar spaudimo pojūtis išorinėje klausos angoje. Apžiūrint matoma, kad išorinis ausies kanalas paraudęs, patinęs, jame susikaupę sekreto. Tačiau išorinės ausies uždegimas nesukelia temperatūros, bendro organizmo negalavimo, kaip būna sergant vidurinės ausies uždegimu. Išorinės ausies uždegimas gydomas ausų, nosies ir gerklės gydytojo skirtais vaistais – antibiotikais arba antigrybeliniais ausų lašais.
Konsultavo doc. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“