Tęsiame rubriką, kurioje gydytojai dalijasi naujausiais patarimais apie ausų priežiūrą. Šiame numeryje gydytojas otorinolaringologas dr. Virgilijus Sakalinskas – apie ausų uždegimą (otitą).
Gydytojai otorinolaringologai bene 20 metų kartoja tiesas, kuriomis patikėti tėvams vis dar sunku:
- Šilta kepurė, o juolab ausų užkimšimas vata, neapsaugo vaiko nuo ausų uždegimo.
- Patekęs į ausis vanduo nesukelia ausų uždegimo.
- Perdėta ausų higiena, įnirtingas jų valymas nereikalingas, nes gali sukelti ausų uždegimą.
- Dažniausiai ausų uždegimas užklumpa ne „perpūtus“ ausis, o dėl slogos, nes infekcinis užkratas patenka ne per išorinę ausį, o per nosį, burną, nosiaryklę.
- Spiritiniai kompresai nebenaudojami ausų uždegimui gydyti.
Šias tezes dauguma tėvų jau žino, nepaisant to, ausų uždegimas vis dar dažniausias uždegimas vaikystėje, manoma, kad juo bent vieną kartą perserga beveik kas antras vaikas. Medicininėje literatūroje rašoma, kad iki 6 metų net 70–85 proc. vaikų perserga ūminiu vidurinės ausies uždegimu. Ausų lašai vardinami antru numeriu vaikų vaistinėlėje – po vaistų nuo temperatūros.
Kodėl šis uždegimas toks dažnas? Ūminiu otitu dažniausiai serga vaikai nuo 3 mėn. iki 3 metų, nes jų klausomasis vamzdis (per kurį infekcija iš nosiaryklės patenka į ausį) yra trumpesnis, platesnis ir silpniau veikia. Be to, mažų vaikų imunitetas dar silpnas, nesubrendęs, todėl jie dažniau serga.
Ką daryti, kad vaikas nesirgtų? Nors ausų uždegimu gali susirgti net ir labiausiai užgrūdintas vaikas, vis dėlto dažniau suserga mišiniais maitinami kūdikiai, kuriuos kamuoja alergija, kurių nusilpęs imunitetas, turintys adenoidus, alerginę slogą, lėtinį tonzilitą ar kitokių nosies, ryklės pokyčių. Tad jei vaikas serga pasikartojančiu ausų uždegimu, siūloma jį gerai ištirti. Gal reikia šalinti adenoidus, o gal stiprinti imunitetą.
O bendri patarimai, kaip vaiką apsaugoti nuo ausų uždegimo, paprasti: ilgesnis maitinimas krūtimi, vėliau – sureguliuota mityba, grūdinimas, judrumas ir sportiniai žaidimai bei fizinis darbas, burnos ertmės priežiūra, viršutinių kvėpavimo takų gydymas nuo lėtinio tonzilito, adenoidų, slogos.
Per kiek laiko pasveiks ausytės? Ausų skausmas yra labai stiprus, dėl to namų vaistinėlėje reikėtų turėti vaistų, kurie greitai mažinta skausmą ir slopina uždegimą. Ausų skausmas dažniausiai prasideda vakarais ir naktimis. Jei ryte vaikui ausį ir toliau skauda, būtinai reikia pasirodyti gydytojui.
Po vidurinės ausies uždegimo ausis sveiksta apie 1,5 mėnesio. Skyrus vaistų, ausų skausmas gali visai išnykti ir per kelias dienas, tačiau vaikas dar nėra sveikas. Reikia, kad žūtų visi mikrobai, atlėgtų uždegiminis ausies audinių tinimas, nustotų pūliuoti, gleivinė grįžtų į normalią būseną, pagerėtų klausa.
Ar visada ausį skauda dėl uždegimo? Stipriausiai ausį skauda, kai joje vystosi išorinės ar vidurinės ausies uždegimas.
Tačiau ausį skauda ir tada, kai vaikas serga ūminiu kataru, ryklės užpakalinės sienelės uždegimu – faringitu, migdolų pūliniu uždegimu (angina, tonzilitu), gerklų uždegimu, dantenų uždegimu, stemplėje užstrigus svetimkūniui ar dygstant dantims. Visose minėtuose organuose persipina tų pačių nervų šaknelės, per jas skausmas sklaidosi į kaimyninius sveikus organus (pvz., ausis sveika, o skauda, patikrinus randamas tik ryklės uždegimas).
Daugiau apie ausų skausmą>>> http://www.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai