Tie, kurie yra sirgę ausų uždegimu, prisimena galvą sprogdinantį skausmą, su kuriuo jokio kito skausmo neįmanoma sulyginti. Suaugusieji gana retai serga ausų uždegimais, užtat vaikystėje ši liga neaplenkia beveik nė vieno. Kodėl vaikai suserga ausų uždegimu, kaip jį atpažinti, ar nieko baisaus, jei gydytojai pasako „sprogo būgnelis“?
Į šiuos ir kitus klausimus apie ausų uždegimą atsako gydytojas otolaringologas Virgilijus Sakalinskas.
Ausų uždegimas dažnai kyla kaip slogos komplikacija. Ar kiekviena sloga „nukeliauja“ į ausis?
Sloga serga visi vaikai, o ausų uždegimu perserga maždaug tik pusė jų. Kaip sužinoti, kuriai pusei priskirti savo vaiką?
Ausų uždegimu dažniau suserga nusilpę, neišnešioti, mišiniais maitinami kūdikiai, mažyliai, kurių nusilpęs imunitetas, kurie serga alerginėmis ligomis, turi nosies, ryklės pokyčių (iškrypusią nosies pertvarą, adenoidus, alerginę slogą ir lėtinį tonzilitą ar platų klausomąjį vamzdį, per kurį infekcija ir nušliaužia į būgninę ertmę).
Ar nuo ausų uždegimo apsaugosime, jei vaiko ausytes laikysime užkimštas vata?
Nei ausų užkimšimas vata, nei šilta kepurė neapsaugo nuo ausų uždegimo. Infekcinis užkratas patenka ne per išorinę ausį, o per nosį, burną, nosiaryklę. Mamos (o ypač močiutės) klaidingai mano, kad vaikutis susirgs ausų uždegimu, jei jam besimaudant į ausytes pateks vandens. Jei ausytė iš vidaus normaliai padengta sieros ir riebalinio sekreto „apklotu“, jis neprileidžia vandens iki odos ir apsaugo išorinę ausį. Jei į ausies landą pribėgtų nešvaraus, bakterijomis užkrėsto vandens, kartais gali prasidėti landos odos uždegimas (išorinis otitas).
Reikia mokėti ir teisingai išvalyti ausytes. Ausies siera saugo klausos landos odą nuo uždegimo ir nepraleidžia mikrobų prie būgnelio. Siera apsaugo landos odą nuo suminkštėjimo, kai patenka vandens. Kramtant, čiulpiant juda išorinės landos sienelės, ir siera savaime nuslenka landos angos link. Pakanka tik pašalinti tuos sieros gabaliukus ar išlajas, kurie matomi.
Ar reikia namų vaistinėlėje turėti ausų lašiukų? Ar visi lašiukai tinka?
Ausų skausmas yra labai stiprus, o gydant vaikus svarbiausia pirma sumažinti skausmą. Dėl to namų vaistinėlėje reikėtų turėti vaistų, kurie galėtų greitai ir efektyviai mažinti skausmą ir slopinti uždegimą (skausmą malšina veiklioji medžiaga lidokainas, o priešuždegimiškai veikia veiklioji medžiaga fenazonas). Geriausiai skausmą mažina vaistai, kurių sudėtyje yra skausmą malšinančių medžiagų.
Tačiau kai skausmas sumažės ir išauš rytas (mamos pastebi, kad ausų skausmai vaikučius dažniausiai „prigriebia“ vakarais ir naktimis), būtinai reikia pasirodyti gydytojui. Vežant vaikutį pas gydytoją vaisų nereikėtų prilašinti – šviežiai įlašinti vaistai trukdo apžiūrėti ausies būgnelį (įlašinus lašų, ausies būgnelis parausta, todėl sunku nustatyti uždegimo stadiją).
Kiek laiko po uždegimo sveiksta ausis?
Po vidurinės ausies uždegimo ausis sveiksta apie 1,5 mėnesio. Skyrus vaistų ausų skausmas gali visai išnykti ir per kelias dienas, tačiau vaikas dar nėra sveikas. Reikia, kad žūtų visi mikrobai, praeitų uždegiminis ausies audinių patinimas, nustotų pūliuoti, gleivinė grįžtų į normalią būseną, pagerėtų klausa.
Mamos labai išsigąsta, kai gydytojai pasako – „sprogo būgnelis“…
Ausies būgnelis „sprogsta“ ne dėl kiekvieno ausų uždegimo. Pavyzdžiui, katarinis (paviršinis) ar serozinis (alerginis) ausų uždegimas paprastai susidaro būgninėje ertmėje, o būgnelis nesprogsta. O štai pūlinis otitas (ausų uždegimas) beveik visada „susprogdina“ ausies būgnelį. To nereikia bijoti! Prakiurus būgneliui iš būgninės ertmės išteka dalis pūlių, o ligonis pajunta palengvėjimą – nuščiūva kankinantis skausmas, sumažėja kūno temperatūra, vaikas nurimsta. Todėl žodį „sprogsta“ galima keisti žodžiais „prakiūra“, „plyšta“, „skyla“.
Ausies būgnelis prakiūra todėl, kad būgninėje ertmėje kaupiasi pūlių, jų spaudimas iš vidaus didėja. Tuo metu pačiame būgnelyje (nuo jo uždegimo) kraujagyslės užtrombuojamos tose vietose, kur labiausiai spaudžiamos. Būgnelio gleivinė ten suyra, ir pūliai savo kelyje biochemiškai veikdami (tirpdydami audinius) prasiveržia į išorinę klausomąją landą, sumažindami ligos įtampą.
Pats būgnelio plyšimas dažniausiai neatneša sunkių pasekmių. Kai tik pūliavimas iš ausies liaunasi, plyšio kraštai susiglaudžia ir per kelias dienas jų sukibimas sutvirtėja, o likęs nedidelis randelis neturi įtakos klausai.
Po ausų uždegimo kai kurie vaikai kurį laiką neprigirdi. Kodėl?
Sergančio ausų uždegimu vaiko klausa susilpnėja, kartais siekia praktinį kurtumo lygį. Todėl kai liga pasibaigia, būgnelio plyšys užsiveria, svarbu ištirti vaikučio klausą. Prikurtimą tuomet galima koreguoti – ausų prapūtimais, fizioterapija, specialiais pratimais.
Teko girdėti, kad pastaruoju metu gydytojai kritikuoja šildomuosius ausų kompresus.
Patarimai dėti kompresus ant skaudančių ausų eina iš „amžių glūdumos“. Tuomet gydytojai neturėjo galimybių paveikti mikrobų, todėl bandė visas priemones. Šiltas ausies tvarstis ar priglausta šilta mamos ranka vaikui sumažina nepatogumą ir skausmą – tai natūralu. Šildomieji kompresai, fizioterapinės priemonės naudingi ligai gyjant.
Ar gali ausį skaudėti ne dėl uždegimo?
Stipriausiai ausį skauda, kai joje vystosi ausies uždegimas. Tačiau ausytę gali skaudėti ir kai vaikas serga ūminiu kataru, faringitu, tonzilitu, gerklų uždegimu, ypač epiglotitu, dantenų uždegimu ar dygstant dantims.
Kaip apsaugoti vaiką nuo ausų uždegimo?
Ilgesnis vaiko maitinimas krūtimi, vėliau – sureguliuota mityba, grūdinimas šaltu vandeniu, judrumas ir sportiniai žaidimai bei fizinis darbas, burnos ertmės priežiūra, viršutinių kvėpavimo takų gydymas nuo lėtinio tonzilito, adenoidų, slogos – tai kelias, kuriuo einant didelė tikimybė apsisaugoti nuo ausies uždegimo.
„Mamos žurnalas“