Iki 3 metų kas antras vaikas bent kartą yra sirgęs ausų uždegimu (ūmiu otitu). Augant sergamumas mažėja. Ūminis otitas yra vyraujanti vaikų klausos pažeidimo priežastis, ir viena dažniausių gydymo antibiotikais priežasčių. Apie ausų uždegimą kalbamės su VU Vaikų ligoninės Ausų, nosies ir gerklės ligų skyriaus gydytoja Jekaterina Byčkova.
Gydytoja otorinolaringologė Jekaterina Byčkova.
Kodėl tai yra mažų vaikų liga?
Ūminis otitas (ūminis vidurinės ausies uždegimas) – tai vidurinės ausies gleivinės uždegimas, kurio metu už būgnelio kaupiasi skystis ar pūliai, būgnelis parausta, sustorėja, kartais išsipučia, pratrūksta. Tai viena iš dažniausių vaikų ligų. Ūminiu otitu dažniausiai serga vaikai nuo 3 mėn. iki 3 metų.
Kaip žinoma, ausies uždegimas prasideda nuo slogos, kai mikroorganizmai per klausomąjį vamzdį iš nosiaryklės patenka į ausį. Vaikų klausomasis vamzdis trumpesnis, platesnis, silpniau funkcionuoja. Todėl infekcija dažniau „pereina į ausį“. Iš pradžių virusai pažeidžia ausies gleivinę ir „atveria duris“ bakterijoms, jos pradeda daugintis, sukelia pūlingą uždegimą. Be to, mažų vaikų gynybinė sistema – imunitetas – dar silpnas, nesubrendęs, todėl jie dažniau serga.
Ar tiesa, kad jeigu kūdikis iki 6 mėn. susirgo otitu, yra rizika, kad ausų uždegimai jam dažnai kartosis?
Taip, tokia rizika yra. Taip pat dažniau serga tie vaikučiai, kurie:
gimė neišnešioti,
yra maitinami dirbtinai,
naudoja čiulptuką,
patiria pasyvų rūkymą,
lanko lopšelį,
gimė su nesuaugusiu gomuriuku,
turi Dauno sindromą.
Dažniau serga ir tie, kurių šeimos nariai serga ausų uždegimu.
Otitų sezonas – vėlyvas ruduo ir žiema, kai padaugėja virusinių kvėpavimo takų infekcijų.
Ausies uždegimas sukelia skausmą. Kokie kiti simptomai?
Otitas otitui nelygus – dažniausia tai savaime praeinanti liga, o kartais ir užsitęsęs ar komplikuotas susirgimas. Paprastai ausų uždegimas prasideda po virusinės kvėpavimo takų infekcijos staigiu stipriu ausies skausmu. Tai pagrindinis vidurinės ausies uždegimo požymis. Kūdikiams ir mažiems vaikams skausmas pasireiškia neramumu, verkimu, dirglumu, sutrikusiu miegu, pablogėjusiu apetitu ir mieguistumu. Kūdikis gali tampyti skaudančią ausytę, bandyti priglausti ją prie pagalvės, sukioti galvą į šonus, gali pradėjęs čiulpti pravirkti.
Kitas svarbus simptomas – karščiavimas. Simptomai stiprėja naktį. Vyresni vaikai pastebi, kad užgula ausį, susilpnėja klausa. Kartais pratrūksta ausies būgnelis ir pasirodo pūlingos išskyros iš ausies, kai pūliai išbėga, vaikas nurimsta, karščiavimas sumažėja.
Ar tiesa, kad ausies uždegimas gali būti be skausmo?
Labai retais atvejais taip gali atsitikti.
Kaip nustatyti ligą?
Vidurinės ausies uždegimą nustato šeimos gydytojas ar gydytojas otorinolaringologas. Gydytojas apklausia, kaip prasidėjo liga, specialiu prietaisu –otoskopu – apžiūri ausies landą, būgnelį, atlieka papildomus tyrimus. Uždegimas yra už būgnelio, todėl būgnelio spalvos, storio ir judrumo pokyčiai atspindi uždegimo vidurinėje ausyje stiprumą. Jeigu otitai kartojasi, fibroskopu apžiūrima nosiaryklė – įvertinami adenoidai, atliekami imunologiniai, mikrobiologiniai ir klausos tyrimai.
Kaip gydyti?
Priklausomai nuo vaiko amžiaus, ligos stiprumo, trukmės ir kitų veiksnių, parenkamas gydymas. Pirmoji pagalba atsiradus staigiam ausies skausmui yra ne ausų lašai, bet vaistai nuo skausmo ir uždegimo (taip pat ir karščiavimo) – paracetamolis arba ibuprofenas. Šitų vaistų žvakučių, sirupo ar tablečių pavidalo, turi būti kiekvienoje namų vaistinėlėje. Skaudančią ausį galima šiltai aprišti arba 2 valandoms uždėti šildomąjį kompresą aplink kaušelį. Ausų lašai yra tik pagalbinė priemonė ir jų naudoti be gydytojo apžiūros nepatartina. Gydant ausų uždegimą visiškai netinka liaudiškos priemonės. Kiškio taukų, šlapimo ar bičių vaško žvakių naudojimas gali pakenkti klausai. Žinome, kad infekcija į ausį „atkeliavo“ iš nosies, todėl svarbu gydyti slogą: išvalyti nosytę ir, jei nosytė užgulusi – įlašinti ar įpurkšti nosies gleivinę sutraukiančių vaistų. Karščiuojančiam vaikui reikia daugiau pasiūlyti atsigerti, malšinti karščiavimą.
Kaip padaryti šildomąjį kompresą?
Pediatrai nebepataria dėti spiritinių šildomųjų kompresų, tačiau patirtis rodo, kad tėvai juos vis tiek deda. Kūdikiams iš tikrųjų nereikėtų tokių kompresų dėti dėl to, kad nenudegintume plonytės odelės, be to, spiritas patenka per odą į kraują. Tačiau vyresniems vaikams galite uždėti šildomąjį kompresą. Iš binto ar marlės sulankstykite kelių sluoksnių servetėlę, iškirpkite plyšį kaušeliui, suvilgykite skiestu spiritu (1 dalis spirito ir 2 dalys kambario temperatūros vandens), labai gerai išgręžkite ir kompresą dėkite aplink ausį, palikdami atvirą kaušelį. Ant viršaus uždėkite plėvelę, vatos sluoksnį, skarelę ar kepurę. Svarbu, kad kiekvienas sluoksnis būtų platesnis už prieš tai buvusį – taip kompresas bus hermetiškas ir gerai šildys. Kompresą laikykite apie 2 valandas prieš miegą.
Ar visada skiriami antibiotikai?
Kadangi nemažai vaikų pasveiksta ir be antibiotikų, pirmomis dienomis dažniausiai taikoma „laukimo-stebėjimo“ taktika. Tai reiškia, kad paaiškinus tėvams ligos priežastis, simptomų dinamiką, gydymo būdus, vaikas gydomas vaistais nuo skausmo, po 24-48 val. apžiūrimas pakartotinai ir sprendžiama, ar tikslinga skirti antibiotikų. Jei būklė blogėja, rekomenduojama nelaukti, bet kreiptis pakartotinai nedelsiant.
„Laukimo-stebėjimo“ taktika netaikoma ir antibiotikai iš karto skiriami, kai:
- suserga kūdikis ar vaikelis iki 2 metų,
- uždegimo pažymai yra intensyvūs,
- uždegimas kartojasi,
- uždegimas yra abipusis,
- otitas yra gripo pasekmė,
- vaiko imunitetas yra silpnas,
- gresia komplikacijos,
- nėra galimybės atvykti pakartotinai.
Kuo mažesnis vaikas, tuo greičiau skiriami antibiotikai. Gydymo efektyvumas įvertinamas po 2 dienų. Antibiotiką gali skirti tik gydytojas. Pradėjus gydymą antibiotikais, reikia tiksliai laikytis gydymo kurso. Neteisingai vartojant antibiotikus bakterijos matuoja ir tampa atsparios antibiotikui, kitą kartą susirgus reikės „stipresnio“ antibiotiko.
Kokių būna komplikacijų?
Retais atvejais infekcija išplinta, išsivysto pavojingos komplikacijos: smilkinkaulio kaulo speninės ataugos uždegimas – mastoiditas, veido nervo pažeidimas, meningitas, sepsis. Tuomet atliekama skubi operacija, skiriami keli antibiotikai į veną.
Ar būgneliui pratrūkus jis užgyja?
Kai pratrūksta būgnelis ir iš ausies išbėga pūliai, papildomai skiriami antibiotiko lašai į ausį, valoma ausis. Kartais gydytojui tenka pradurti būgnelį ir išsiurbti pūlius iš būgninės ertmės. Būgnelio skylutė dažniausia užsitraukia per kelias dienas. Kol gydytojas neįvertino, kad skylutė užsitraukė, ausytę reikia saugoti nuo vandens. Labai retais atvejais, kai otitai dažnai kartojasi, skylutė būgnelyje išlieka.
Kaip teisingai lašinti lašus į ausį?
Ausies landą išvalykite, vaiką paguldykite ant sveikos ausytės šono taip, kad sergančioji ausytė būtų viršuje, patraukite kaušelį, įlašinkite į landą vaistų. Taip pagulėti reikėtų bent 15 minučių.
Kada atsistato klausa?
Sveikstant klausa atsistato per 2-3 savaites. Jei įtariama, kad klausa neatsistatė, rekomenduojama ją patikrinti. Klausą patikrinti vertėtų ir tuomet, jei otitas užsitęsia, kartojasi dažnai, vaiko raida bei kalba sutrikusi.
Kaip apsaugoti vaiką nuo dažnų ausų uždegimų?
Kuo ilgiau arba bent iki 6 mėn. žindykite kūdikį.
Nenaudokite čiulptukų.
Saugokite vaiką nuo pasyvaus rūkymo.
Jei vaikas alergiškas – gydykite alergiją.
Kartais patariamos pneumokokinė ar gripo vakcinos.
Grūdinkite vaiką nuo mažens.
Dažniausiai ūminis ausies uždegimas prasideda nuo virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, todėl vaikui rekomenduojama pagal galimybes nelankyti lopšelio arba rinktis mažą grupę ir lankyti darželį ne visą dieną.
Jei vaikas serga dažnai, patariama otorinolaringologo konsultacija – specialistas parinks tinkamą medikamentinį ar chirurginį gydymo būdą.
Infekcija į ausį patenka iš nosiaryklės, o infekcijos šaltinis gali būti adenoidai. Pašalinus adenoidus, otitu sergama rečiau. Kartais į ausis įstatomi ventiliaciniai vamzdeliai.
Jei kilo įtarimų dėl ausų, nosies ir gerklės ligų ar klausos, paprašykite apylinkės gydytojo siuntimo otorinolaringologo konsultacijai. Vaikų ausų, nosies ir gerklės skyriaus Klausos poskyrio telefono numeris registracijai yra 8*5 2492454.
„Mamos žurnalas“