Tęsiame straipsnių ciklą, kur gydytojai dalijasi patarimais apie ausų priežiūrą. Šiame numeryje – vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras – apie vaistų lašinimą į ausis.
Jums padės paprasta atmintinė:
- Prieš lašindami lašiukus, nusiplaukite rankas, išvalykite vaiko ausies landas.
- Dabar ausų lašiukus gamintojai išleidžia moderniuose buteliukuose su specialiais saugiais antgaliais – buteliuką atsukus iš jo tiesiogiai galima lašinti lašus, nereikia jokių pipečių. Perskaitykite instrukciją, kiek lašiukų reikės lašinti.
- Buteliuką prieš lašų lašinimą reikia gerai sušildyti delne. Mama gali delną palaikyti ant radiatoriaus, o po to pašildytu delnu sušildyti ausų lašų buteliuką. Lašai turi būti žmogaus kūno temperatūros. Jokiuose šildymo prietaisuose, išskyrus delną, lašiukų negalima šildyti.
- Vaiką paguldykite ant šono taip, kad ta ausis, į kurią bus lašinamai vaistai, būtų išorėje.
- Lašinant vaistus vaikams iki 3 metų, ausies kaušelį reikia patraukti žemyn ir į išorę – taip vaistai lengviau patenka.
- Lašinant vaistus vyresniems nei 3 metų vaikams, ausies kaušelį reikia patraukti į viršų ir atgal.
- Lašinkite tik tiek lašiukų, kiek nurodyta instrukcijoje. Lašiukai turi būti pilni, be oro.
- Sulašinus vaistus, mažylį, paguldytą ant šono, būtų gerai išlaikyti 3–5 minutes.
- Užkimšti ausų landų vata nebūtina, nes išbuvus ramiai 3–5 minutes vaistai atgal neištekės. Tačiau jeigu vaikas nieko prieš, vata nepakenks, nes tai ir šiltas mažytis kompresiukas, kuris kai kuriems vaikams suteikia komforto pojūtį.
Mamos linkusios įlašinti daugiau lašų, nei parašyta instrukcijoje, nes atrodo, kad lašiukai išbėgs. Perteklinis lašinimas visiškai nereikalingas.
Ne veltui gamintojas nurodo, kiek tiksliai lašų lašinti, – prieš tai būna atlikti tyrimai, kad būtent toks lašiukų skaičius turi gydomąjį poveikį.
Ar galima vaistus lašinti miegančiam vaikui? Viena vertus, kūno temperatūros vaistų lašinimo miegantis vaikas gali nepajusti, kita vertus, jis gali prabusti ir labai išsigąsti. Todėl visi vaistai turtų būti girdomi, leidžiami ir lašinami būdraujančiam vaikui.
Yra įprotis įlašinus vaistus patampyti už ausies spenelio, kad lašiukai giliau nutekėtų. Iš tikrųjų ausies spenelio tampymas nieko neduoda, lašiukai ir be to puikiai nuteka ten, kur reikia.
Svarbi pastaba. Kol mažylio ausų neapžiūri gydytojas, geriau lašų nelašinti. Tačiau jei stiprus ausies skausmas užpuolė mažylį vėlų vakarą ar naktį, į ausį įlašinkite vaistų nuo ausies skausmo, o ryte ligoniuką parodykite ausų, nosies ir gerklės ligų gydytojui. Ausų skausmą raminkite ir šiluma, pvz., uždėdami pašildytą audinį prie skaudamos ausies.
„Mamos žurnalas“
Sužinokite daugiau apie ausų skausmą: http://www.