Sieros kamštis ausyje. Ar tai rodo, kad buvo blogai valomos ausys?

ausys_vincentas2

Kol kas nenustatyta, kodėl vieniems žmonėms susiformuoja kamščiai, o kitiems ne

Kai kuriems vaikams ausis otolaringologo kabinete tenka praplovinėti vos ne kas mėnesį, nes susidaro sieros kamščiai. Kas tai? Atsako doc. A.Vingras

Kodėl ausyse susidaro kamščiai?

Sieros kamščiai susidaro, kai su išorinėje ausyje esančių riebalinių liaukų sekretu susimaišo ir sutirštėja besilupantis išorinis odos sluoksnis – epidermis. Toks darinys pavadintas sieros kamščiu, nes yra panašus į sierą – tai įvairaus atspalvio rusvai geltonos tąsios išskyros.

Riebalinių liaukų sekretas saugo nuo dulkių, nešvarumų, bakterijų. Vieniems vaikams ir suaugusiesiems jų susidaro nedaug, kitiems – atvirkščiai. Kai susidaro per daug, susiformuoja sieros kamštis.

Kol kas nenustatyta, kodėl vieniems žmonėms susiformuoja kamščiai, o kitiems ne. Tačiau pastebėta, kad tam pačiam žmogui kamščiai gali susiformuoti nevienodai dažnai, pvz., kartais kartą per 2 savaites, kartais – per 4 savaites, o kartais – kas 2 ar 3 mėnesius.

Kokie sieros kamščio požymiai?

Nors nėra slogos, temperatūros, kosulio, bet klausa susilpnėja (pvz., staiga atsiranda prikurtimas), atsiranda spaudimo, užgulimo ausyse jausmas, ausyse ūžia, skamba sava kalba. Tuomet į ausis dera įlašinti specialių tirpalų, kurie skystina ir tirpina sieros kamštį taip, kad jis pats išteka. Vaikams tai neįprasta, ir priešmokyklinukai paprastai minėtų požymių nemoka nusakyti. Tam pačiam asmeniui ne visi požymiai gali atsirasti.

Ar kamščiai rodo, kad buvo blogai valomos ausys?

Ne, nerodo. Sieros kamščių susidarymas nepriklauso nuo ausų valymo kokybės, dažnio ir būdo. Kai yra polinkis susidaryti sieros kamščiams, ausis reikia valyti itin kruopščiai, nes sieros kamštį galima nustumti prie būgnelio. Kai taip atsitinka, sunkiau jį pašalinti. Todėl, kai atsirado sieros kamščio požymių, dera įlašinti specialių tirpalų, kurie skystina ir tirpina sieros kamštį taip, kad jis pats išteka.

Ar kamščiai labiau likę susidaryti po ausų uždegimų?

Dar neįrodyta, kad ausų uždegimas įdarytų įtaką sieros kamščių susidarymo dažnumui.

Ar kamščiai labiau susidaro tiems, kuriems į ausis patenka vandens?

Sieros kamščių ir vandens patekimo į ausis joks ryšys nesieja. Vanduo sieros kamščių neminkština. Kai sieros kamštis jau yra ausyje, tačiau nevisai uždaręs ausies landą, į ją patekus vandeniui ausies siera gali išburkti. Kai taip atsitinka, atsiranda sieros kamščio požymių.

Ar namie galima kamščius išsiplauti, ar eiti pas otolaringologą?

Visuomet tikslinga pasikonsultuoti su otolaringologu, nes klausos sutrikimo požymių gali atsirasti ne vien tik dėl sieros kamščio. Kai ausų-nosies-gerklės ligų gydytojas pasakys, kad klausa sutriko dėl sieros kamščio ir išplovus klausa atsistatė, tai kitą kartą, kai atsiras tokių pat požymių, jau nebūtina kreiptis į otolaringologą. Tačiau, jei susipurškus specialaus tirpalo būklė nepagerėja per pusdienį, būtina kreiptis į otolaringologą. Į ausis vanduo nelašinamas, nepurškiamas, nes tai nepadeda.

Namuose sieros kamščių negalima plauti, nes labai greitai jie gali būti nustumti prie ausies būgnelio ir prie jo prilipti. Prilipusį kamštį gydytojui „iškrapštyti“ kur kas sunkiau nei esantį išorinėje ausies landoje, gali būti pažeistas būgnelis. Kitaip tariant – sieros kamštį gali šalinti tik gydytojas.

Pašalinus sieros kamštį kurį laiką dar gali būti jaučiamas ausies užgulimas. Jį sukelia esantis prie būgnelio vanduo, kurį reikia išsausinti. Jei kamštis buvo kietas ir įstrigęs, landos odoje po kamščio pašalinimo gali nežymiai kraujuoti. Tuomet ausies landą galima patepti gydytojo skirtais tepalais.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


penki + = 13

Kitos temos: