Vasarą vaikai (žinoma, ir tėvai) suskraido absoliučią daugumą „dangaus mylių“. Skrydžiai sukelia šalutinių poveikių, kurių vienas nemaloniausių – ausų užgulimas ir skausmas dėl slėgio pokyčių.
Konsultuoja doc. Algimantas Vingras.
Kodėl lėktuve skauda ausis. Nemaloni būsena, kuri pasireiškia ausų arba nosies užgulimu, skausmu, spengimu ausyse, pablogėjusia klausa, kartais galvos svaigimu, pykinimu atsiranda dėl staigus atmosferos slėgio padidėjimo arba sumažėjimo tarp vidurinės ausies ir išorės. Vidurinę ausį nuo išorės skiria būgnelis. Vidurinė ausis, kurioje yra klausos kauliukai, yra užpildyta oru. Ta ertmė klausomuoju vamzdžiu susijungia su nosimi. O klausomojo vamzdžio anga atsidaro nosies gale – nosiaryklėje. Taigi, kai mes ryjame seiles, žiovaujame, valgome, klausomojo vamzdžio anga atsidaro ir oras per burną ir nosį iš aplinkos patenka į vidurinę ausį. Taip oro slėgis ausyje susilygina su slėgiu aplinkoje.
Visi išvardinti nemalonūs pojūčiai atsiranda dėl slėgio pokyčių poveikio ausies būgneliui (jis įdumba). Ši nemaloni būsena dažniausiai prasideda skrendant lėktuvu, jam kylant ar leidžiantis. Netrukus šie nemalonūs pojūčiai išnyksta, klausa normalizuojasi. Tačiau, jei bet kurio amžiaus vaikas ar suaugęs žmogus sloguoja, serga sinusitu, iškrypusi jo nosies pertvara, tai ausys ar viena iš jų blokuojama, – nemalonūs pojūčiai gali užtrukti.
Kaip „atkimšti“ ausį po skrydžio. Jeigu praėjo jau kelios valandos po skrydžio, tačiau ausys vis dar užgultos, savijautą pagerinti padės:
Valsalva manevras. Susičiaupkite, užspauskite nosį ir švelniai papūskite. Šis metodas suvienodins spaudimą Eustachijaus vamzdyje, tačiau būkite atsargūs – nepūskite pernelyg stipriai, kad nepadarytumėte žalos savo ausų būgneliams.
Toynbee manevras. Šis manevras veikia kaip Valsalvos – padeda sunormalizuoti spaudimą jūsų ausyse. Užspauskite nosį ir nurykite kelis gurkšnius vandens.
Ausų skausmą, kilusį dėl slėgio pokyčių, numalšins vietiškai veikiantys ausų lašiukai. Jie ne tik nuskausmina, bet ir gydo slėgio pokyčių metu atsiradusios traumos sukeltą ausies uždegimą.
Į ausų, nosies ir gerklės ligų gydytoją kreipkitės, jeigu po skrydžio ilgiau nei parą vaikui ar suaugusiajam neišnyko:
ausų (ar nosies) užgulimas;
ausies, nosies priedinių veido daubų skausmas;
pablogėjusi klausa;
skambėjimas, spengimas ausyse;
skausmas aplink akis ir nosies šonuose;
galvos ir dantų skausmas;
kraujavimas iš nosies arba ausų;
vaikas ar suaugęs žmogus jaučiasi prastai (maži vaikai savo jutimų, savijautos žodžiai apibūdinti nemoka – apie jų būseną sprendžiama, vertinant jų elgesį).
Ausies uždegimas gali kilti ne tik nuo infekcijos, bet ir dėl slėgio pokyčių metu atsiradusios traumos. Todėl į užsitęsusį ausų skausmą po skrydžio negalima nekreipti dėmesio.
Ką daryti, kad išvengtumėme nemalonių pojūčių?
Jeigu bet kurio amžiaus vaikas ar suaugęs žmogus serga sloga, skrydį atidėti, kol sloga bus išgydyta.
Nedera skristi tik persirgus ausies uždegimu. Mat slėgiai turi įtakos būgnelių judėjimui, visiems vidurinės ausies procesams ir gali vėl pabloginti būklę. Jei skrydžio atidėti neįmanoma, tuomet būtina pasitarti su ausų, nosies ir gerklės ligų gydytoju.
Nepatariama skristi lėktuvu, nepraėjus 2–3 savaitėms po ausų, nosies ir gerklės operacijų, ypač pavojinga, jei neseniai buvo išoperuota angina. Tai kelia pavojų jau ne dėl slėgio pokyčių, o dėl to, kad nepraėjus pakankamai laiko po operacijos, lėktuve gali prasidėti kraujavimas, pavojingas net žmogaus gyvybei.
Kūdikiai, lėktuvui kylant ir jam leidžiantis, turi būti žindomi arba jiems duodama pieno mišinio.
Vaikams, suprantantiems, ko iš jų norima, ir suaugusiesiems, lėktuvui kylant ir leidžiantis, savijautą pagerina seilių rijimas, pastilių ar ledinukų čiulpimas, gumos kramtymas. Vaikams geriau duoti čiulpti ledinuką ant pagaliuko (būtent ant pagaliuko, kad neužspringtų), galima pasiūlyti pūsti balioną.
Daugiau apie ausų skausmą>>> http://www.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai