Kodėl kartais gerklės perštėjimas praeina savaime, o kartais komplikuojasi angina?

Vos pasveiko, vėl susirgo

Tatjanos Kurganovos nuotr.

Kodėl kartais gerklės perštėjimas praeina savaime, o kartais komplikuojasi angina? Kaip atskirti „kaltą“ ir „nekaltą“ gerklės skausmą?

Atšalus orams ne vienam suskausta gerklę. Dažniausia šio skausmo priežastis yra ryklės gleivinės uždegimas faringitas. Dažniausiai kartu būna pažeista nosies gleivinė (sloga, nosies užgulimas), tonzilės. Faringitas taip pat gali būti viršutinių kvėpavimo takų infekcijos („peršalimo“ ligos) dalis. Dažniausiai ryklės gleivinės uždegimą sukelia įvairūs virusai, rečiau – bakterijos. Ryklės gleivinės uždegimas gali būti įvairaus sunkumo. Svarbu žinoti, kad vaikai faringitu serga dažniau ir sunkiau nei suaugusieji. Ryklės gleivinės uždegimą – faringitą – gali lydėti kosulys, karščiavimas, galvos skausmas (gali atsirasti ir pilvo skausmas), sloga, čiaudulys, tačiau vienas iš ryškiausių faringito simptomų – gerklės, ryklės skausmas, kuris ypač pasireiškia tuomet, kai vaikas ryja maistą. Gerklės skausmas, perštėjimas sustiprėja ir tuomet, kai jos gleivinė yra sausa. Ryklės uždegimas būna įvairaus sunkumo. Tai priklauso nuo sukėlėjo ir vaiko imuniteto, t.y. gebos greitai likviduoti sukėlėją.

Jei vaikui pradėjo perštėti gerklę

Jei kartu su gerklės skausmu atsirado aukštesnė nei 38ºC temperatūra, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, nes tik jis, įvertinęs vaiko būklę, skirs reikalingą gydymą.

Duokite vaiko mėgstamų šiltų skysčių, nes jie suvilgo gerklų gleivinę ir taip ramina kosulį, kai neatkosima skreplių. Tegul vaikas geria dažnai ir po truputį, pvz., po kelis gurkšnelius.

Jei yra ir sloga, mažam vaikui iš nosies išsiurbinėkite sekretą, gydykite slogą. Kvėpuodamas per burną, vaikas dar labiau didina gerklės skausmą, nes sausa gleivinė yra skausmingesnė.

Duokite valgyti tik ryklės gleivinės neerzinantį (neaštrų ir nesūrų), skystoką, šiltesnį maistą, tegul valgo dažnai, bet negausiai. Tinka sriubos, košės. Jei vaikas suvokia, ko iš jo norima, paprašykite valgyti lėtai, nes tuomet maistas geriau susimaišo su seilėmis ir lengviau nuryjamas.

Atsisakykite kietų sausainių, traškučių ir kitokio gerklę dirginančio bei draskančio maisto ir gazuotų gėrimų.

Nuolat vėdinkite kambarį ir kitaip drėkinkite sausą patalpų orą.

Gerklės purškalus naudokite po valgio ar prieš miegą (patariama bent pusę valandos nevalgyti ir negerti), kad ilgiau išliktų poveikis.

Jei ligos eigoje atsirado balso prikimimas, lojantis kosulys ar apsunkintas kvėpavimas, – nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Atsakė vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− 2 = keturi

Kitos temos: