
Vieną rytą jūsų mažylis sušnibžda, kad jis nenori eiti į darželį. Jam dingo balsas!
Užkimimo ir balso praradimo priežasčių gali būti daug. Pastebėta, kad lankantys muzikos mokyklas vaikai du kartus dažniau skundžiasi užkimimu ar kitomis balso problemomis, – jie balso stygas tiesiog pervargina. Balsą galima „prarėkti“ garsiai šūkaujant, kalbant nenatūraliu garsu. Tačiau dažniausia vaikų užkimimo priežastis – peršalimo ligų komplikacijos. Jei balso užkimimas nepraeina ilgiau nei dvi savaites, reikia kreiptis į gydytoją.
Ūmus užkimimas
Ūmus užkimimas dažniausiai pasitaiko dėl uždegiminių ligų ir pasireiškia balso klosčių paburkimu, paraudimu. Ši gerklų liga dar vadinama ūmiu laringitu. Dažniausiai laringitą sukelia virusai, ir jis, kaip ir kitos virusinės peršalimo ligos, paprastai per savaitę praeina.
Be įprastų peršalimo ligų gydymo būdų, rekomenduojama laikytis balso higienos – nevarginti balso stygų, mažiau kalbėti.
Lėtinis užkimimas
Lėtinio vaikų užkimimo priežastis gali būti balso klosčių mazgeliai. Tai būdinga triukšmingiems, daug rėkaujantiems vaikams, nes nuo rėkimo ant balso klosčių atsiranda mažytės pūslelės, kurios ilgainiui sukietėja ir tampa mazgeliais. Mazgeliai trukdo balso klostėms susiglausti, todėl vaikas kalba tarsi prikimusiu balsu. Prikimimas būna nevienodas – daugiau parėkavus, padainavus, jis labiau pastebimas, laikantis tylos, balsas vėl tarsi atsistato. Tokiems vaikams patariama laikytis balso kontrolės ir nevarginti dainavimo užsiėmimuose. Vaikams chirurginiu būdu mazgeliai negydomi – jei reikia, tai daroma jau suaugusiems.
Lėtinį užkimimą gali lemti ir kita liga – gerklų papilomatozė. Ji prasideda 3–4 metų vaikams užkimimu, vėliau pereinančiu į dusulio priepuolius. Papilomatozę sukelia žmogaus papilomos virusas. Ant balso klosčių ir kitose gerklų dalyse atsiranda išaugų, kurios trukdo kalbėti ir kvėpuoti. Liga dažnai baigiasi paauglystėje.
Užkimimas dėl lėtinių adenoidų ir tonzilių uždegimų
Jei kvėpavimo takuose yra lėtinės infekcijos židinių, jie irgi gali užkimdyti balsą.
Tuomet užkimimas pasireiškia kartu su kitais simptomais: gerklės perštėjimu, nosies užgulimu, kosuliu. Jei adenoidų ir tonzilių uždegimai nuolat kartojasi, gydytojas gali nuspręsti, ar reikalinga jų šalinimo operacija.
Funkcinis užkimimas
Vaiko balsas gali pasikeisti ir nesant ligos židinio. Viena dažniausių priežasčių paauglystėje – mutacinis užkimimas, labiau būdingas berniukams. Jis trunka nuo metų iki dvejų ir praeina savaime. Mutacijos metu patariama tausoti balsą, kartais, be balso higienos, rekomenduojamas ir medikamentinis gydymas.
Labai jautriems vaikams gali išsivystyti psichogeninis užkimimas. Jis pasireiškia balso dingimu po išgąsčio ar kitokio patirto streso. Tokio vaiko balso klostės yra nepakitusios, bet jos juda netaisyklingai. Speciali korekcija padeda įveikti šią problemą, nors ji linkusi kartoti.
Užkimimas – rimta priežastis atkreipti dėmesį
Jei pastebėjote, kad vaiko balsas pasikeitė, jo kokybė pablogėjo, nenumokite į tai ranka. Nesvarbu, kaip užkimimas prasidėjo, – staiga ar palaipsniui, yra nežymus ar balsai visai dingo, tai jau yra ženklas, kad balso stygoms reikia pagalbos.
„Mamos žurnalas“