Kūdikių tėvai kelionių klausimu pasidalina į dvi stovyklas. Vieni su savo mažyliais neišlenda iš namų, saugo juos nuo streso ir virusų, kiti nuo pirmų dienų lekia į tolimiausius pasaulio kraštus, pildydami savo svajones kartu su mažyliu. Kaip rasti viduriuką tarp ramybės ir kelionių?
Pataria Agnė Oradauskaitė, Vaikų reabilitacijos klinikos „Altamedica“ kineziterapeutė
Likę namuose tėveliai apsaugo save ir kūdikį nuo papildomo streso, papildomų nenumatytų išlaidų, neigiamų potyrių. Tačiau kelionių metu šeima stiprina tarpusavio ryšį, patiria jausmų ir emocijų, apie kurias net nežinojo esant. Kūdikis socializuojasi, pratinasi ir susipažįsta su pasauliu.
Natūralu, kad šiltuoju metų laiku tėveliai drąsiau keliauja su mažyliais. Ar tai būtų išvyka į artimiausią parką, ar tolima kelionė į kitą pasaulio kraštą. Planuojant keliones, tėveliams didžiausias iššūkis tampa suderinti savo norus ir mažylio poreikius. Tai padaryti ne visada paprasta.
Apžvelkime keliavimo būdus ir pagalbines priemones.
Nešynė. Pirmos ir paprasčiausios kelionės aplink namus, į parkelį, žygiai jūros pakrante. Pirmoms kelionėms, kai vežimas nėra tinkama priemonė, pirmiausia visi pagalvoja apie nešynes ar vaikjuostes. Jų yra įvairių, pritaikytų įvairaus amžiaus kūdikiams, tačiau noriu atkreipti dėmesį, jog pirmuosius 3–4 mėnesius mažyliai neturėtų būti nešiojami stačioje padėtyje. O ir ilgalaikis kūdikio pasisukimas į vieną ir tą pačią pusę gali lemti raumenukų disbalansą. Nešynės, kaip ir kitos pagalbinės priemonės, yra tik būdas palengvinti tėveliams kasdienybę, bet nebūtinai yra naudingos kūdikiui.
Dviratis. Puikiausiai tinka artimoms kelionėms mieste, parkuose, tačiau atminkite, kad ant dviračių tvirtinamos kėdutės yra tinkamos vaikams nuo 9 mėnesių. Jei mažylis yra tinkamo amžiaus, be didesnių sunkumų galite mėgautis išvykomis dviračiu gryname ore, pažinti gamtą, kurti aktyvaus laisvalaikio supratimą. Kelionių metu galėsite daryti pertraukėles, kai tik jų prireiks, ar lengvai tęsite keliones kūdikiui miegant.
Automobilis. Kasdienė ir labiausiai naudojama įvairaus tipo kelionių priemonė. Pati pirma kūdikiams būna kelionė į namučius kartu su tėveliais. Svarbu prieš gimstant kūdikiui išsirinkti patikimą, saugią automobilio kėdutę.
Keliones pradėkite nuo trumpesnių atstumų, leiskite kūdikiui priprasti prie padėties automobilio kėdutėje, pojūčio automobilyje. Juk nenorite pratinti kūdikio prie kelionių užstrigdami automobilių spūstyje ar greitkelyje, kur negalima sustoti.
Lėktuvas. Skrydžiai yra tokie populiarūs, kad juos renkasi daugiau nei milijardas žmonių kasmet, o keliaujančiųjų skaičius nuolat auga. Daugelis tėvelių leidžiasi į keliones lėktuvu kartu su kūdikiais, tačiau jiems nuolat kyla klausimų, nuo kokio amžiaus tai galima daryti, ar kelionės yra saugios.
Paprastai nerekomenduojama kūdikiams be reikalo skristi ką tik gimus. Kelionės lėktuvu padidina riziką susirgti infekcinėmis ligomis. Dėl deguonies lygio pasikeitimo kūdikiams skrydis gali tapti žalingu, ypač jeigu vaikutis gimė neišnešiotas, turi lėtinių širdies ar plaučių problemų, viršutinių ar apatinių kvėpavimo takų sutrikimų. Mažylių tėveliai prieš skrisdami turėtų pasitarti su vaiko gydytoju.
Reikėtų atsižvelgti ir į skrydžio trukmę, iš pradžių rinktis trumpesnius skrydžius. Nors iki 2 metų mažyliui nereikalingas bilietas, bet dėl įvairiausių priežasčių gali nepavykti nulaikyti mažylio ant kelių ilgą kelionę. Rekomenduojama skristi naudojantis oro linijų patvirtinta automobilio kėdute arba naudotis pritvirtinimu prie lėktuvo diržo, pritaikyto jūsų mažylio amžiui. Galite rasti patarimų rinktis mažiau populiarius skrydžius, taip atsiras galimybė rasti laisvų vietų sau ir mažyliui.
Būkite pasirengę vaikučio ausų skausmui. Kylant, po pakilimo ar leidžiantis lėktuvui slėgio pokyčiai tarp išorinės ir vidurinės ausies gali sukelti diskomfortą. Pagelbėti gali kūdikio žindymas, gėrimas iš buteliuko arba čiulptukas. Jei jūsų vaikas peršalo arba serga ausų uždegimu, gali padėti vaistai (dėl jų būtina pasitarti su gydytoju).
Patarimai kelionėms
Kūdikių termoreguliacija dar nėra tobula, todėl bet kokio tipo kelionių metu svarbu stebėti savo mažylio kūno temperatūrą. Temperatūra lėktuve gali labai skirtis, ypač jei lėktuvas užtruktų ant kilimo ir tūpimo tako, todėl geriausia mažylį rengti keliais sluoksniais. Drabužius rinkitės tokius, kurie palengvintų sauskelnių keitimą mažoje erdvėje. Taip pat pasiruoškite kelis rūbelių komplektus persirengimui, jei keičiant sauskelnes arba maitinant ištiktų „bėdelė“.
Važiuojant automobiliu, ypač karštą vasaros dieną, pasirūpinkite, kad vaikas automobilyje neperkaistų, tačiau oro kondicionierių naudokite atsargiai, pagal poreikį, kad mažylis neperšaltų. Kūdikį nuo tiesioginių saulės spindulių bei automobilio saloną nuo prikaitimo galite apsaugoti naudodami langų apsaugas. Jas mažyliams patinka stebėti, todėl nauda dviguba.
Ramiausia keliauti, kai kūdikis miega. Jei įmanoma, keliaukite tuo metu, kai kūdikis natūraliai miega, arba apsvarstykite galimybę atidėti miegą, kol ateis laikas skristi ar važiuoti. Miego atidėjimas gali sukelti priešingą rezultatą, nes išsekęs kūdikis nebegali nurimti ir užmigti.
Kelionėms turėkite kuo kūdikį užimti, sugalvokite įvairiausių veiklų, pasiimkite mėgstamiausią vaiko žaisliuką.
Susiję striapsniai