Vaikas vis pakosėja sausu kosuliu. Ar verta nerimauti? Kitų ligos simptomų nėra. Ar sausas kosulys blogiau nei šlapias, ar geriau?
Kosulys, nesvarbu koks jis būtų, yra organizmo apsigynimo reakcija, kai į kvėpavimo takus pakliuvo jiems svetimų medžiagų (mikroorganizmų, sukeliančių uždegimą, tabako dūmų, įvairių lakių cheminių medžiagų, svetimkūnių). Kosėjant valosi kvėpavimo takai. Gerai, kad organizmas sugeba reaguoti į tai, kas jam svetima, ir kosėja. Kuo ypatingas sausas kosulys?
1 priežastis. Peršalimo ligos pradžia. Sausas kosulys, kurio metu vaikas nieko neatkosėja, dažniausiai būna ūminės ligos pradžioje, prasidėjus kvėpavimo takų uždegimui. Sausas kosulys, atsiradęs dėl kvėpavimo takų uždegimo, po kelių kosėjimo dienų dažniausiai pereina į drėgną. Taigi dažniausiai sausas ir drėgnas kosulys yra broliai dvyniai…
2 priežastis. Sausas kosulys taip gali prasidėti įkvėpus lakių cheminių medžiagų, kurios dirgina kvėpavimo takų gleivinę. Jei tėvai (ar kaimynai) rūko, nesvarbu, kur – laiptinėje, balkone – vaikas gali sausai kosėti.
3 priežastis. Alerginė liga. Sausas kosulys būna ir alerginės ligos požymis. Tada vaikas kosėja vakare ar naktį budindamasis iš miego.
4 priežastis. Lėtinė infekcija. Sausas kosulys rodo ir tai, kad vaiko kvėpavimo takuose yra uždegimą sukeliančių mikroorganizmų. Kai organizmas stiprus, žalingas mikroorganizmų poveikis vaiko organizmui gali pasireikšti kosuliu, bet tai dar nereiškia, kad vaikas neserga. Jis kosėdamas į aplinką paskleidžia sukėlėjus.
5 priežastis. Sveikimas po ligos. Sausai ilgai (pvz., 8–12 savaičių) vaikas gali kosėti persirgęs kai kuriomis virusinėmis ligomis. Dažnai sausai kosėja vaikai, lankantys vaikų darželius, nes jie nuolatos susitinka su naujais mikroorganizmais, kurie vienaip ar kitaip veikia organizmą.
Kaip „sudrėkinti“ kosulį?
Jei vaikas neužkimęs, nedūsta, galima taikyti šiltų garų inhaliacijas, tam skirti specialūs inhaliatoriai.
Kadangi sausoje aplinkoje sunkiau atsikosima, vaiko kambaryje neturėtų būti sausa. Efektyviausia drėkinimo forma yra kambarių vėdinimas skersvėju ne mažiau kaip 3 kartus per parą. Kiti drėkinimo būdai, pvz., atėjus sezonui reklamuojami buitiniai garintuvai, yra mažiau efektyvūs ir patikimi.
Yra preparatų, skirtų skystinti gleives, užsitęsus sausam kosuliui, galima juos vartoti.
Pakankamas skysčių kiekis, toks, kad žmogus nejaustų troškulio ir dar truputį, palengvina kosulį, tačiau vien vandens gėrimo neužtenka, kad kosulys taptų drėgnu.
Gal nuskambės nerimtai, bet muilo burbuliukių, balionėlių pūtimas gerina atsikosėjimą.
Jokio kosulio negalima gydyti antibiotikais.
Kai sausas kosulys užsitęsė ilgiau nei 2 savaites, nepriklausomai nuo vaiko savijautos, būtina pasikonsultuoti su jo gydytoju.
Patarė dos. A.Vingras
„Mamos žurnalas“