Maži vaikai dažnai serga bronchitu – liga, pasireiškiančia varginančiu kosuliu. Bronchitas (bronchų uždegimas) atsiranda, kai uždegimas iš nosies, ryklės, trachėjos nusileidžia į bronchus. Netiesa, kad yra žmonių, niekada nesirgusių bronchitu. Tik vieni bronchitu serga lengviau, kiti – sunkiau.
Sukėlėjai. Dažniausiai bronchitą sukelia įvairūs virusai, kartais –bakterijos.
Ligos sukėlėjais užsikrečiama oro lašeliniu ir buitiniu keliais. Užtenka vaikui patekti į aplinką, kur čiaudėjo ar kosėjo sergantis asmuo, prisiliesti prie daiktų, ant kurių pateko smulkučių skreplių lašelių, ir po to neplautomis rankomis valgyti. Ligos sukėlėjų padaugėja šaltuoju metų sezonu. Kita priežastis, kodėl maži vaikai dažnai serga bronchitu, yra amžiaus ypatybės – siauri kvėpavimo takai, labai švelni, puri gleivinė, kurioje yra labai geros sąlygos atsirasti uždegimui.
Kas atsitinka. Ligos pradžioje atsiranda sausas erzinantis kosulys – mažylis kosėja ir nieko neatkosėja. Kosulys dažnas, kankinantis, dėl to vaikas tampa neramus, praranda apetitą, blogai miega (kosulys neleidžia užmigti ir pažadina iš miego).
Kartu su kosuliu atsiranda pasunkėjęs kvėpavimas. Sergant tik bronchitu, kosulys po 1–3 parų tampa drėgnas, vaikas pradeda atsikosėti gleivingų skreplių. Maži vaikai skreplius paprastai praryja, nes nemoka jų išspjauti. Dėl to gali pablogėti apetitas. Kai yra sloga ar gerklės uždegimas, pakinta kosulio pobūdis, jis gali tapti lojančiu.
Kas serga. Bronchitu vaikai dažniau serga, kai susilpnėja imunitetas, o taip būna šaltuoju metų laiku. Taip pat tie, kurie kontaktuoja su ligoniais (lankantys darželius). Šeima, neturėdama kur palikti negaluojančio mažylio, ypač jei jis kosėja ir neturi temperatūros, jį išveda į darželį, o ten jis bekosėdamas užkrečia kitus. Rečiau serga užgrūdinti vaikai. Vaikui augant, bronchitų mažėja, nes organizmas įsigyja imunitetą dažniausiems sukėlėjams, o kvėpavimo takai subręsta.
Dažniau bronchitu serga alergiški vaikai.
Kada pasveiks. Ūminio bronchito trukmė yra 10–14 dienų, todėl vaiką į kolektyvą galima išleisti tik po 21–28 dienų, skaičiuojant nuo ligos pradžios. Kuo ilgiau vaikas išbus nekontaktavęs su kitais čiaudinčiais, kosinčiais, tuo jam bus geriau.
Apsauga. Vaiką apsaugosite nuo bronchito, jei:
nuo mažens jį nuolatos grūdinsite,
kasdien vesite į lauką normaliai aprengtą, o ne aptūlotą, kaip pupų pėdą,
suslogavusio ir peršalusio neleisite į darželį, o palaikysite namie, kol pasveiks, po ligos leisite normaliai išsveikti,
neleisite žaisti su sergančiais vaikais,
pasirūpinsite visaverte vaikučio mityba ir vitaminais.
Kaip gydyti. Nors vyresniems nei vienerių metų vaikams bronchitas dažniausiai yra nepavojinga liga, tačiau be pasitarimo gydytoju savavališkai gydyti nedera. Gydytojas skiria vaistų, priklausomai nuo ligoniuko būklės. Jei kūdikis ar mažas vaikas pradeda dusti ar dažnai vemia, karščiuoja, jį tenka guldyti į ligoninę. Pabandykite išmokyti vaiką atkosėti skreplius. Maži vaikai lengviau išspjauna skreplius, kai yra laikomi ant kelių. Jei vaikas neturi temperatūros ir gerai jaučiasi, bet tik kosėja, – pabūkite su juo gryname ore, stebėkite, ar ligonis kvėpuoja pro nosį, ar nesušilo, ar nepavargo. Neduokite sergančiam bronchitu vaistų „nuo kosulio“ – tų vaistų, kurie slopina kosulį, nebent jų skyrė gydytojas. Kosulys yra organizmo apsigynimo nuo uždegimo kvėpavimo takuose būdas. Kadangi bronchitas dažniausiai yra virusinės kilmės, jis gydomas be antibiotikų. Antibiotikų gydytojas skiria tik tuomet, kai bijo komplikacijų arba kartu su bronchitu aptinka ausų ar kitą uždegimą.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“