Jūsų vaikas kvėpuoja per burną. Specialistai sako – ieškokite priežasties, nes tai nesveika!
Kodėl svarbu kvėpuoti per nosį?
Deguonis yra viena svarbiausių medžiagų, be kurios negalėtume išgyventi nė kelių minučių. Juo savo organizmą aprūpiname kvėpavimo metu, o iškvėpdami iš organizmo pašaliname anglies dioksidą.
Sveiki žmonės orą įkvepia nosimi, kurios gleivinė sulaiko virusus, grybelius, bakterijas ar kitus svetimkūnius. Nosinių sinusų gaminamas azoto oksidas padeda plaučiams dar geriau absorbuoti įkvėptą deguonį, nuo šios medžiagos plaučiai tampa elastingesni. Be to, nosis sušildo ir sudrėkina įkvepiamą orą. Tai itin svarbu šaltuoju metų periodu.
Kodėl vaikas pradeda kvėpuoti per burną?
Be peršalimo ir gilaus kvėpavimo intensyviai judant, trikdyti nosinį kvėpavimą gali: lėtinės alergijos, dažnos kvėpavimo takų infekcijos, obstrukcinė miego apnėja (OMA), anatominiai trikdžiai, tokie kaip kreiva nosies pertvara. Retais atvejais kvėpavimą trikdo susiformavę ir blokuojantys oro srautą patologiniai dariniai.
Kokios yra kvėpavimo per burną komplikacijos?
Yra ir kitas kelias, kuriuo deguonis patenka į plaučius, – burna. Toks kvėpavimas dažniausiai pasireiškia peršalimo metu ar intensyviai judant, pavyzdžiui sportuojant. Tačiau pastovus kvėpavimas per burną yra žalingas, ypač augančiam vaikui.
Paklausus tėvelių, ar jų vaikas kvėpuoja per burną, dažnas susimąsto. Sausa burna ir lūpos, blogas burnos kvapas, sunkus rytinis kėlimasis ir nuovargis dienos metu, patamsėję paakiai – tai jau pirmieji ženklai, kad vaikas kvėpuoja per burną nakties metu.
Tačiau ilgalaikis kvėpavimas per burną gali sukelti daug rimtesnių pasekmių: įrodyta, kad dėl kvėpavimo per burną gali sulėtėti vaiko augimas ir vystymasis, suprastėti susitelkimas ir mokymosi rezultatai. Esant burnos sausumui, seilių nedrėkinamoje burnoje aktyvesni tampa dantų ėduonies ir dantenų uždegimo sukėlėjai.
Užsisuka užburtas ratas: vaikas, kvėpuodamas per burną, tampa dar imlesnis kvėpavimo takų infekcijoms, padidėja tonzilės, adenoidai, o tai sumažina kvėpavimo takų praeinamumą, ir vaikas, norėdamas užsitikrinti pakankamą oro srautą, nuolatos pradeda kvėpuoti išsižiojęs. Dėl to augantis veidas, prisitaikęs prie žalingo įpročio, vystosi neestetiškai: jis formuojasi pailgas, siauras, šypsenos metu ryškiai matyti viršutinės dantenos, dantys dygsta susigrūdę, nes žandikauliai susiformuoja per siauri. Vaikui bandant susičiaupti, veido raumenys nenatūraliai įsitempia, o besistengiant padidinti kvėpavimo takų praeinamumą, galva palinksta į priekį ir formuojasi ydinga laikysena.
Kaip išmokyti vaiką kvėpuoti per nosį?
Pastebėjus, jog vaikui sunku kvėpuoti per nosį, išgirdus, jog oras šnervėse tarsi blokuojamas, visų pirma dėl to reikėtų pasikonsultuoti su šeimos gydytoju – jis skirs reikalingus tyrimus ir patars tinkamą specialistą. Esant lėtinei alergijai, reikalinga gydytojo alergologo konsultacija.
Alerginis rinitas dažniausiai gydomas antihistaminiais vaistais, steroidiniais nosies purškalais.
Otorinolaringologas (LOR gydytojas) įvertina kvėpavimo per nosį kliuvinius, infekcijų priežastis, jei reikia, – pašalina tonziles ar adenoidus.
Gydytojas ortodontas taip pat įeina į kompleksinio gydymo komandą. Jis gali parinkti aparatą, kuris apsaugotų nuo patologinio žandikaulių augimo, ar gali pradėti gydymą ortodontiniais aparatais, kurie nukreiptų žandikaulius į priekį, kad atlaisvėtų kvėpavimo takai.
Neretai gali prireikti ir kineziterapeuto pagalbos, kuris padėtų stiprinti veido raumenis, atsakingus už harmoningą veido raumenų balansą.
Kvėpavimo per burną prevencija
Pastaruoju metu vis dažniau diagnozuojama obstrukcinė miego apnėja (OMA). Tai lėtinė liga, kuri pasireiškia trumpais kvėpavimo sustojimais miego metu. Kai kurios studijos rodo, kad OMA tiesiogiai susijusi metaboliniais sutrikimais. Vaiko antsvoris itin padidina šios ligos riziką. Taigi mityba – vienas iš prioritetų, norint reguliuoti kvėpavimą per nosį.
Artėjant šaltajam periodui, išsausėjusi vaiko nosies gleivinė prašosi būti sudrėkinta ar išplauta. Tad namus reikia dažnai vėdinti ir drėkinti, stengtis, kad namuose būtų kuo mažiau alergenų ir dulkių, daugiau su vaiku būti lauke, stengtis pabūti gamtoje, kur oras švaresnis. Aktyvus laisvalaikis grūdina organizmą, mažina stresą ir įtampą, kurie sukelia kvėpavimo per burną bangas, nes streso būsena reikalauja negilaus, greito kvėpavimo.
Vienas sunkiausių dalykų yra tai, jog pašalinus visas kliūtis kvėpuoti per nosį, jau būna susiformavęs žalingas įprotis. Vėl iš naujo išmokti taisyklingai kvėpuoti reikia daug valios pastangų tiek vaikui, tiek tėvams. Dienos metu vaikui reikėtų atlikti veido mankštas ir sąmoningai būti susičiaupus.
Miego metu svarbu parinkti tinkamą pagalvę, kuri padeda užtikrinti taisyklingą galvos padėtį miego metu. Gulėjimas ant nugaros, sumažina kvėpavimo takų praeinamumą dėl liežuvio atvirtimo atgal, todėl geriau pasirinkti miegojimo ant šono padėtį.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai