Ortodontinis gydymas yra labai svarbi burnos sveikatos dalis. Tiesūs dantys ir geras sukandimas leidžia vaikui tinkamai atkąsti maistą, jį gerai sukramtyti ir nuryti, nuo to priklauso ir aiški vaiko kalba.
Konsultupja gydytoja ortodontė Monika Šidlauskienė, LSMU Ortodontijos klinika.
Tiesūs dantys – ne tik grožis
Dantukų išvaizda daugeliui vaikučių labai svarbi jau nuo pat vaikystės. Tačiau ortodontinis gydymas gali turėti įtakos ne tik tiesiems dantims, bet ir bendrai veido išvaizdai ir bei proporcijoms.
Tiesūs dantys mažiau pažeidžiami karieso ir dantenų ligų, sumažėja traumų tikimybė. Taigi, apžvelgiant ortodontinio gydymo svarbą, galima teigti, jog taisyklingas sukandimas ir tiesūs dantys yra svarbus fizinės ir psichinės sveikatos veiksnys.
Kas sukelia ortodontines problemas?
Daugelis ortodontinių anomalijų yra genetinės (dantų skaičiaus anomalijos, žandikaulio dydis, sindrominės ir sisteminės ligos ir kita), tačiau dažniausiai didžiausią įtaką netaisyklingo sukandimo formavimuisi turi aplinkos veiksniai.
Netaisyklingą žandikaulių formavimąsi tiesiogiai veikia:
Žalingi įpročiai – liežuvio kišimas tarp dantų, netaisyklingas rijimas, piršto čiulpimas (čiulptuko būtina atsisakyti iki 4 metų), nuolatinis kvėpavimas per burną (labai svarbu: vaikas turi kvėpuoti per nosį).
Netaisyklinga mityba.
Priešlaikinis pieninių dantų netekimas.
Kartais manoma, kad vaikui augant daugelis problemų išnyks ir dantys natūraliai ištiesės, tačiau ortodontas tam ir yra, kad įvertintų augimo tendencijas ir pasakytų, kada reikėtų pradėti gydymą. Laiku nepradėtas ortodontinis gydymas gali apsunkinti gydymo eigą vėlesniame amžiuje, žandikauliai suauga tvirčiau ir juos tampa sudėtingiau koreguoti.
Reikia nepamiršti, kad vaikams dantis reikia valyti iki 8 metų, klaidingas požiūris, kad pieninių dantų nereikia prižiūrėti, nes jie vis tiek iškris, regis, jau išnyko.
Kai pieniniai dantukai sveiki, užtikrinama taisyklinga nuolatinių dantų dygimo vieta. Neišsigąskite, jei tarp pieninių dantų yra tarpeliai, tai normalus ir net teigiamas požymis, jog nuolatiniai dantys turės pakankamai vietos. Pieniniame sukandime dažniausiai susigrūdimo nebūna, tačiau jei pastebite, kad dantys „pieninukai“ sunkiai telpa dantų lanke, tikėtina, kad ateityje laukia ortodontinis gydymas.
Tad kada reikėtų pirmą kartą apsilankyti pas ortodontą?
Gydymo pradžia yra labai individuali, bet geriausia, jei pas ortodontą vaikas apsilankytų ne vėliau nei 7 metų. Nebūtinai gydymas pradedamas tokio amžiaus vaikui. Kartais gydymą galima skirti iškart, kartais ortodontas gali skirti kontrolinį vizitą po kažkurio laiko.
Pirmos konsultacijos metu gydytojas įvertina augimo tendencijas, augimo pobūdį. Konsultacijos metu kartais reikia padaryti panoraminę dantų rentgeno nuotrauką.
Tokio amžiaus vaikams jau pradeda keistis pieninis sukandimas į nuolatinį, toks laikotarpis vaidinamas mišraus sukandimo laikotarpiu. Nereikia laukti pirmo vizito pas gydytoją iki tada, kol išdygs visi nuolatiniai dantys. Ortodontinis gydymas ankstyvajame amžiuje dažniausiai svarbus ne tik dėl tiesių dantų, bet ir dėl harmoningo žandikaulių augimo.
Neretai, esant silpniems veido ir žandikaulių raumenims (taip pat ir „nepaklusniam“ liežuviui), vaikui rekomenduojama apsilankyti pas miofunkcinės terapijos specialistą, kineziterapeutą, kuris sudarytų veido raumenis stiprinančių mankštų planą.
Kaip veikia ortodontiniai aparatai?
Dantų ir žandikaulių padėčiai koreguoti yra skirti specialūs individualūs aparatai, kurie gali būti išimami ir fiksuojami burnoje, – įvairios išimamos plokštelės, fiksuoti aparatai, breketai, tiesinamosios kapos. Ortodontinio gydymo metu labai svarbu gerai valyti dantis, nepraleisti skirtų vizitų. Taisyklinga mityba yra neatsiejama ortodontinio gydymo dalis.
Ortodontinis gydymas dažniausiai trunka ilgą laiką, gydymas skirstomas į aktyvų (dantų judinimas) ir pasyvų (rezultatų užlaikymas). Ortodontinis gydymas yra sudėtingas procesas, kad taptum gydytoju ortodontu, reikia mokytis 5 metus odontologijos specialybės ir 3 metus ortodontijos rezidentūroje.
US
Susiję straipsniai