Reikia šiek tiek pasistengti, kad apsilankymas pas dantų gydytoją vaikui nekeltų baimės ir nepaliktų blogų prisiminimų. Konsultuoja klinikos „Neodenta“ vaikų gydytoja odontologė Adelė Steponkutė
Pirmą kartą pas odontologą vaikutį rekomenduojama atvesti vos išdygus pirmajam dantukui, tačiau ką gi ten gydyti?
Pirmojo vizito metu tėveliams gydytojas pasakoja apie dantų priežiūrą, mitybą, higieną, kaip išvengti ėduonies. Tokie vizitai yra daugiau vaiko pratinimas lankytis pas odontologą, kad skausmas netaptų kraštutine priežastimi atvykti pas odontologą dantukų gydymui.
Apžiūrinėti namie vaiko dantukus ir pagal tai spręsti, ar jam reikia gydymo, tikrai neverta – dar prieš atsirandant ėduoniui ant dantuko pasirodo balta dėmelė, tokios tėvai tikrai neatpažins ir nenuspręs, ar pakaks tik geresnės higienos, ar jau reikia gydymo.
Pirmiesiems vizitams rekomenduojate rinktis vaikų odontologą?
Vaikų odontologai turi daugiau patirties ir kantrybės dirbti su vaikais. Jie geriau perpranta vaikų psichologija ir charakterius, kaip vaiką pakalbinti, kaip jį nuraminti. Specializuoti vaikų odontologai skiria didesnį dėmesį profilaktikai, o svarbiausia nuolatos gilina žinias būtent toje srityje bei stebi naujoves.
Pirmiesiems vizitams rekomenduojama rinktis dantų kliniką, kurios aplinka palanki vaikui. Tokių klinikų aplinka vaikui primena žaidimų kambarį ar namus. Mūsų klinikoje kabineto spalvos raminančios – žalios, geltonos, mes, gydytojai, vilkime ne baltus, o spalvotus gydytojo kostiumus, sienos papuoštos klinikos mažųjų pacientų piešinukais. Vaikas mato, kad čia lankėsi ir kiti vaikai, jiems nieko nenutiko.
Ką tėveliai turėtų daryti ruošdami vaiką pas odontologą? Ar turite kokių patarimų?
Patariame namie apie tai kalbėti, rodyti filmukus, nupirkti spalvinimo knygelių apie dantukų priežiūrą, žaislinį dantų muliažą, pasakoti istorijas, kartu valytis dantukus ir aiškinti dantukų valymo ir gydymo prasmę. Ruošiantis vizitui, reikėtų vengti tokių žodžių, kaip „nebijok“, „neskaudės“, nes vaikui iškart kils klausimas – vadinasi, yra ko bijoti ir gali skaudėti.
Nereikia nusiteikti vienam trumpam vizitui, kad iškritus plombai, ateisite ir per 20 minučių gydytojas dantuką sutvarkys. Yra daug atvejų, kai pirmasis vizitas baigiasi tik pokalbiu su vaiku, kai jis pasėdi paciento kėdėje, jam parodome įrangą, instrumentus, pamokome, kaip valytis dantukus. Per pirmąjį susitikimą susipažįstame su vaiku, jo charakteriu. Per antrąjį vizitą vaikas jau leidžiasi dantuką pavalyti, o sutaisyti galbūt pavyks tik trečią kartą. Mano praktikoje yra buvę atvejų, kai dantuką sutaisydavome tik per ketvirtą vizitą. Taip iš lėto, nuosekliai, ne drastiškai elgiamės todėl, kad vaikui neatsirastų odontologo baimės.
Kokius metodus taikote, kad gydymas būtų neskausmingas?
Klinikoje naudojami pažangiausi nuskausminimo metodai – šiuo metu viena veiksmingiausių ir populiariausių kompiuteriu valdoma sistema, kuri įgalina vaistus leisti palengva ir be jokio diskomforto. Vyresniems vaikams, nuo 10–12 metų labiau tinkama sedacija, dalinis vaiko apsvaiginimas, ji veikia neilgai ir padeda vaikui nusiraminti bei atsipalaiduoti. Prireikus, sudėtingam ar kelių dantukų gydymui, gali būti taikoma narkozė kitaip dar vadinama bendrinė nejautra, kuri nepalieka jokių neigiamų su dantų gydymu susijusių prisiminimų net ir patiems jautriausiems. Daugelis tėvelių vis dar tiki mitais, kad bendroji nejautra gali kaip nors pakenkti, tačiau jie seniai paneigti.
Ką svarbu atsiminti po profilaktinio vizito pas vaikų gydytoją?
Vieni iš naujesnių patarimų – būtinai valykite vaikams tarpdančius, nors vieną kartą per dieną vakarais, po dantų valymo šepetėliu. Nesvarbu, ar dantų siūlu, ar specialiu tarpdančių siūlu su laikikliu. Taip pat vis labiau linkstama prie kiekvieno danties priežiūros – vieno danties šepetukų. Rytais galima valyti įprastu šepetuku, o vakarais – vieno danties šepetuku. Vaiko dantų šepetukas turi būti švelnus, pasta kuo mažiau abrazyvi. Ar naudoti pastą su fluoru, patars vaiko dantis apžiūrėjęs gydytojas pagal dantukų emalio būklę ir vaiko amžių.
Ačiū už patarimus.
Neila Ramoškienė
Daugiau apie vaikų dantų gydymo naujoves saktykite https://www.neodenta.lt/Vaiku_puslapis
Susiję straipsniai