Vaikas išsimušė dantį. Suskubus dantuką galima įsodinti ir prigydyti!

Gydytoja odontologė Monika Šidlauskienė, www.ortodontija.lt, www.facebook.com/tiesusdantys

Daugiausia traumų vaikai patiria žaisdami ir dūkdami su kitais vaikais. Labiausiai tėvai bijo, kad vaikas nukris, prasiskels galvą, susipjaustys. Neretai su minkštųjų audinių pažeidimais nukenčia ir vaikučių dantys. Dažniausiai pažeidžiami viršutiniai priekiniai dantukai.

Parengė gydytoja odontologė Monika Šidlauskienė, www.ortodontija.lt, www.facebook.com/tiesusdantys

Kai įvyko trauma

Visų pirma, įvykus nelaimei, reikėtų įsitikinti, ar nėra rimtesnių sužeidimų, ar nesužeista galva, kaklas, ar vaikas gali laisvai kvėpuoti. Esant galvos traumai, sąmonės netekimui, vėmimui ar kvėpavimo sutrikimams, kuo skubiau reikia keliauti į priimamąjį ar kviesti pagalbą.

Jei kraujuoja burnos gleivinė, pirmiausia reikėtų švarią medžiagos skiautę prispausti prie žaizdos, kad sustotų kraujavimas, jei nesustoja per 15 minučių, reikėtų kreiptis į gydytojus.

Įvykus danties traumai, labai svarbu žinoti, kaip tokiu atveju elgtis tėvams ir prižiūrėtojams, kokią pirmąją pagalbą reikia suteikti. Gydytojui reikėtų pasirodyti bet kuriuo atveju. Jei traumuojamas pieninis dantis, kartu tai gali pažeisti ir nuolatinį dantį, tad apžiūros metu gydytojas sprendžia, kokia gydymo taktika yra geriausia. Vizito metu yra atliekama rentgeno nuotrauka, kurioje matoma pažeidimo žala.

Jei nuolatinis dantukas nulūžo

Pati paprasčiausia trauma yra danties emalio lūžis, kai nutrupa tik dantuko kraštelis. Tokiu atveju odontologas gali nupoliruoti aštrų kampą. Jei nuskilęs kraštelis yra didesnis, tada plombinėmis medžiagomis atkuriama danties anatomija.

Atsitinka ir taip, kad, esant didesnėms traumoms, nulūžta ir dalis danties vainiko. Tada reikia surasti danties lūžgalį ir vykti pas odontologą. Natūralus danties audinys yra geriausia plomba, sutvirtinta su dantimi, ji atrodo natūraliai. Tai svarbu, nes dantų traumos dažniausia įvyksta estetinėje zonoje. Esant dideliam danties lūžiui, neretai atsiveria danties pulpa. Atsitikus tokiai nelaimei, reikia vaikui duoti nuskausminamųjų ir važiuoti pas odontologą.

Jei vaikutis patyrė traumą galvos srityje, susižeidė lūpą, susitrenkė dantukus, nors ir nebuvo dantų sužeidimo požymių, dantukai atrodo sveiki, jų neskauda, vis tiek reikia nuvykti pas odontologą ir išsiaiškinti, ar nebuvo lūžusi danties šaknis, ar nebuvo pažeistas danties kraujagyslių ir nervų pluoštas. Atsitinka taip, kad, sutrenkus dantuką, jis atrodo paslankus ir juda, vadinasi, jis išniro, ir jam reikalingas įtvėrimas ir endodontinis (kanalų) gydymas.

Jei dantukas „muštas į vidų“

Pati sunkiausia pieninių dantukų trauma yra intruzija, kitaip tariant, kai dantukas įmušamas į „vidų“. Dantis gali būti taip įmušamas, kad visai pasislepia už dantenų, tai labai pavojinga, nes gali pažeisti nuolatinių dantų užuomagas. Nesudėtingais atvejais toks įmuštas dantukas yra paliekamas, kol išdygs pats, bet kartais reikia ir pašalinti. Jei įmušamas nuolatinis dantis, reikalinga chirurgo ar ortodonto konsultacija.

Laimos Druknerytės nuotr.

Jei dantukas išmuštas

Jei vaikas išsimušė dantį, pirmiausia atpažinkite, ar tai nuolatinis, ar pieninis dantukas. Mat pieninių dantų replantuoti (t.y. įstatyti atgal į burnytę) jokiu būdu negalima. Dažniausiai dantukus išsimuša 7–10 metų vaikai, nes tokio amžiaus vaikų kaulai yra elastiškesni.

Jei išsimušė dantuką, visų pirma vaiką nuraminkite. Tada raskite dantuką. Jokiu būdu neimkite jo už šaknies, o tik už vainiko, kadangi ant šaknies yra periodonto ląstelių, kurios vėliau padidina prigijimo galimybę. Jei jis iškritęs iš burnytės, nuplaukite po šaltu tekančiu vandeniu ir bandykite įstatyti atgal, tada duokite vaikui ką sukąsti ir taip laikydami dantuką važiuokite pas gydytoją. Ilgesnis delsimas didina danties atmetimo galimybę ar uždegiminius procesus – šaknies tirpimą ar suaugimą su kaulu. Jei nepavyko dantuko įstatyti, tada dantuką įdėkite į specialų sūrų skystį, kurio galima įsigyti vaistinėse. Jeigu neturite, geriausia merkti į pieną ar naudoti akių lęšių skystį. Jei ir to neturite, tegul vaikas laiko dantuką burnoje už žando, ties apatiniais krūminiais dantimis. Svarbu, kad vaikas būtų sąmoningas ir dantuku neužspringtų. Jokiu būdu negalima jo laikyti vandenyje, nes dantis išsausės ir replantuoti jo nebeišeis. Danties negalima vežti ir sauso, suvynioto į popierėlį.

Jei nedelsdami kreipsitės į gydytoją, didesnė galimybė išsaugoti danties gyvybingumą, geresnė prognozė apsisaugant nuo tolesnių komplikacijų. Gydytojas replantavęs dantuką, pritvirtins įtvarą ir skirs vizitą po savaitės. Nors dabar dantų protezai yra labai natūralūs ir beveik nesiskiria nuo dirbtinų, savas dantis turi daugiau privalumų, tad bendradarbiavimas su endontologu (odontologas, gydantis dantų kanalus) yra labai svarbus.

Gijimo periodu labai svarbu gera burnos higiena. Reikia duoti vaikui skalauti burną specialiu burnos skysčiu (patars odontologas), kad būtų mažiau apnašų aplink žaizdą. Danties stabilumą, prigijimą reikia stebėti kelerius metus.

Kadangi priekiniai dantukai yra gerai pastebimi aplinkinių, nuraminkite vaiką ir kartu pasiruoškite atsakymus, kai draugai klaus, kas nutiko jo dantims.

Kaip apsaugoti dantukus

Norint išvengti nelaimingų įvykių, labai svarbu apsaugoti vaiko galvytę. Vaikams, kurie važinėja dviračiais, riedučiais ir riedlentėmis, būtinai nupirkite šalmą. Šalmą turėkite ir keliaudami į žiemos kurortus, kuriuose planuojate slidinėti ar vaiką mokyti čiuožinėti snieglente.

Reikia atsargiai elgtis baseinuose ir lipti iš jų tik specialiais laiptukais.

Vaikai turi ramiai sėdėti sūpynėse ir nesisiūbuoti, neleiskite vaikui nuo jų šokti dar nebaigus suptis.

Vaikai, kurie sportuoja ledo ritulį, boksą, krepšinį ir kitas sporto šakas, kur didelė gavos traumų rizika, turi nešioti šalmą ir dantų apsaugines kapas. Jų galima įsigyti sporto prekių parduotuvėse arba individualias pasigaminti pas savo odontologą. Pastarosios brangesnės, bet patogesnės, nes atitinka burnos ertmės audinių formą.

Laiku kreipiantis į gydytoją, išmuštą nuolatinį dantuką galima įsodinti ir prigydyti. Svarbu laikytis keleto patarimų.

  1. Bet kokiu atveju, jei vaikas išsimušė dantį, dantuką būtina surasti. Tai svarbu, kad mažylis jo nenurytų, nepaspringtų. O gal išmuštas dantis sulindo į dantenas?
  2. Kuo skubiau važiuokite pas gydytoją. Norint prigydyti dantį, laikas labai svarbus. Praėjus daugiau kaip 24 valandoms po traumos, to padaryti nebeįmanoma.
  3. Nevalykite vaiko žaizdos jokiomis dezinfekuojančiomis priemonėmis, tegul jis neskalauja burnos jokiais skysčiais. Natūralus kraujo krešuliukas leis geriau prigydyti dantį.
  4. Į medicinos įstaigą dantuką vežkite ne popierinėje nosinaitėje, o paties vaiko burnoje. Seilės – idealiausia aplinka, kad dantukas išliktų gyvas. Jei mažylis visiškai atsisako dėti išmuštą dantuką į burną, galite dantį pamerkti į pieno indelį. Svarbiausia nepalikti danties sauso, kad nesudžiūtų. Tai taikoma tik nuolatiniams išmuštiems dantims.
  5. Tik gydytojas gali nustatyti, ar įmanoma įsodinti išmuštą dantuką. Jei dantis išmuštas, o jo šaknis lūžusi, danties prigydyti nebeįmanoma.

Jeigu išmušto danties nebeįmanoma priauginti, odontologas vaikui skirs specialų vieno danties protezą – plokštelę. Tokia išimama plokštelė tvirtinama prie gretimų dantų ir atlieka ne tik estetinę funkciją. Augant žandikauliui ji neleidžia dantims slinkti į išmuštojo vietą.

Tikrą protezą patariama statyti tik nuo 20 metų, kai visiškai susiformuoja žandikaulis.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos:

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− 5 = vienas

Kitos temos: