Sąkandį išgydys morka

morka

Vėtrės Antanavičiūtės nuotr.

Blogas sukandimas – vis dažniau tokią vaiko diagnozę tėvai išgirsta apsilankę pas gydytoją ortodontą.

Atrodo, seniau tokių dalykų nebūdavo, o apsilankymo pas dantų gydytoją priežastis dažniausiai būdavo kariesas.

Konsultuoja gydytoja ortodontė Monika Šidlauskienė, www.ortodontija.lt

Kodėl taip yra?

Mūsų protėviai turėjo tiesius dantis, o ir protiniai išdygdavo be jokių problemų. Dabar daugelio dantys susigrūdę, nekalbant apie kitas sukandimo problemas. Dėl vietos trūkumo dažnai protiniai dantys išdygsta netaisyklingai, o dėl to kenčia gretimi dantys – dažniau yra pažeidžiami karieso, gali susidaryti cistos, galimi skausmingi dantenų uždegimai. Kartais protiniai dantys ir visai neišdygsta.

Daugiausia įtakos sąkandžiui susidaryti turi paveldimumas. Tačiau aplinkos įtaka irgi veikia žandikaulius, ir tai prasideda jau nuo pirmųjų gyvybės užuomazgos dienų.

Nėštumas

Žandikaulių formavimas prasideda labai anksti, jau nėštumo pirmojo trimestro metu susiformuoja visos veido ir žandikaulių struktūros. 6–12 nėštumo savaitės yra itin svarbios veido vystymuisi. Žalingi aplinkos veiksniai – vaistai, nikotinas, alkoholis, virusinės ar bakterinės ligos, didelis stresas, kokių nors medžiagų trūkumas – gali kenkti vaisiaus augimui. Tarkime, įrodyta, kad esant per mažam vitamino K kiekiui vėliau gali išsivystyti siauroki žandikauliai.

Gydytoja ortodontė Monika Šidlauskienė

Maitinimas krūtimi

Gimus kūdikiui, rekomenduojama maitinti krūtimi, ne tik dėl motinos pieno naudos, bet ir dėl taisyklingo žandikaulių augimo. Mišinėliais maitinami vaikai vėliau labiau linkę pasiduoti žalingiems įpročiams, dažniau serga alergine sloga.

Mityba

Vaikui augant ir keičiantis jo mitybos įpročiams, reikėtų atkreipti dėmesį ir į kelis dalykus, kurie svarbūs sukandimui.

  1. Mažai kalcio. Jo gausu žaliose daržovėse, vaisiuose, pieno produktuose, avižose, grikiuose.
  2. Per minkštas maistas. Košės ir jogurtai yra gerai, bet reikia nepamiršti, kad vaikui būtina graužti daržoves, vaisius, nereikia duoti vien tyrelių ar smulkiai supjaustytų produktų. Dabar daug kas renkasi kvietinius rafinuotus produktus, o jie yra minkšti ir visai neskatina žandikaulio funkcijos. Tas pats pasakytina ir apie sulčių  kokteilius, daug naudingiau valgyti nesmulkintus vaisius.
  3. Maisto nesukramtymas. Daug kas skuba valgyti, iki galo nesukramto maisto. Dėl to gali kilti ne tik sukandimo problemų, bet ir antsvorio, kadangi sotumo jausmas ateina vėliau.

Kai vaikas mažai kramto, sutrinka normalus veido ir galvos kaulų augimas. Susiformuoja mažesni žandikauliai, dėl to dantys susigrūda, atsiranda kitų sukandimo problemų. Žandikauliams reikia apkrovos, kaip ir kitiems kūno kaulams, kad galėtų formuotis taisyklingi kramtyme dalyvaujantys kaulai.

Žalios daržovės, vaisiai, riešutai – geriausias ir  sveikiausias būdas mankštinti žandikaulius.

Žalingi įpročiai

Aktyviai besiformuojant žandikauliams, skeletinės deformacijos gali susidaryti dėl žalingų vaiko įpročių.

Štai jie:

Nykščio čiulpimas.

Lūpos kramtymas.

Liežuvio kišimas tarp dantų. Yra vaikų, kurie ramybės būsenoje tiesiog iš įpročio kiša liežuvį tarp dantų.

Čiulptukas. Jo geriausiai atsisakyti iki 2–3 metų. Padarius tai vėliau, gali pradėti formuotis atviras sukandimas.

Kvėpavimas pro burną. Dėl to sutrinka dantis supančių minkštųjų audinių spaudimas, todėl susiaurėja viršutinis žandikaulis, tarp priekinių dantų gali atsirasti tarpas.

Sukandimui įtakos turi net laikysena. Ydinga kūno padėtis paveikia ir žandikaulių padėtį.

Svarbi ir dantų sveikata. Jei vaikas per anksti neteko pieninių dantų, jo nuolatiniai dantys gali netaisyklingai išdygti ir augti susigrūdę.

Kaip galima padėti?

Stebėkite, kad vaikas kvėpuotų pro nosį, nečiulptų nykščio, nuolatos nekaišiotų liežuvio tarp dantų. Jei matote, kad sunkiai kontroliuoja žalingus įpročius, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ortodontu.

Kartais reikia pagaminti aparatą, kuris padeda kontroliuoti žalingus įpročius gali būti rekomenduojamos ir mankštos. Aparatų yra įvairių, pasirinkimas priklauso nuo žalingo įpročio.

Populiariausi yra „Treineriai“, kurie sureguliuoja minkštųjų audinių balansą. O esant liežuvio kišimo tarp dantų įpročiui, gaminama plokštelė su grotelėmis, kurios neleidžia iškišti liežuvio. Abu minėtieji aparatai yra išimami. Juos reikia nešioti apie 14 valandų per parą. Tačiau, esant sudėtingiems atvejams, jei vaikas atsisako juos nešioti, aparatus galima fiksuoti. Aparatas gali kainuoti 100 eurų ir daugiau.

Neretai būtina bendradarbiauti su nosies, gerklės ir ausų gydytoju, o kartais prireikia ir psichologo pagalbos.

Svarbi informacija tėvams

Pagal įstatymą iki 16 metų/arba jei vaikas eina į mokykla iki (kol nebaigs mokyklos), nuimamus aparatus, koreguojančius sąkandį, kompensuoja valstybė. Breketai yra nenuimami aparatai, jie kompensuojami tik turintiems lūpos ir/ar gomurio nesuaugimą bei esant kitoms įgimtoms kaukolės ir veido kaulų formavimosi ydoms. Šis įstatymas galioja nuo 1999 metų. Svarbu, kad ortodontinė klinika būtų sudariusi sutartį su Ligonių kasomis.

„Mamos žuralas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− 7 = du

Kitos temos: