Ausų skausmas yra toks nemalonus, kad gali sugadinti ilgai planuotas atostogas. Susipažinkite su situacijomis, kai vaikui vasarą gali skaudėti ausytes. Konsultuoja vaikų ligų gydytoja Lina Orlovskaja.
Kelioninis ausų skausmas
Kaip vaikas gali sirgti ausų uždegimu šiltuoju metų periodu? Tėvams tai atrodo neįtikėtina, o statistika sako atvirkščiai – ausų uždegimas ir skausmai dėl kitų priežasčių (pavyzdžiui, vadinamieji lėktuvo ausų skausmai) vasarą gana dažni.
Įvairių autorių duomenimis, per pirmuosius gyvenimo metus maždaug 60–80 proc. vaikų bent kartą sirgo ūminiu vidurinės ausies uždegimu, o 2–3 metų kategorijoje skaičiai dar didesni – bent kartą sirgo net 80–90 proc. vaikų.
Neretai šie nemalonumai aplanko kelionių metu. Juk kelionių metu imunitetas kenčia dėl nuovargio, oro kondicionierių poveikio, skersvėjų, ilgų maudynių vandenyje, per ilgo buvimo saulėje ir karštyje, ledų ir šaltų gėrimų gausaus vartojimo, staigių temperatūros pokyčių.
Naktinis svečias
Ausų uždegimas sukelia daug streso ir negaluojantiems vaikams, ir jų tėveliams, nes dažniausiai prasideda vakare ar naktį bei pasireiškia aštriu ausų skausmu, aukšta temperatūra. Kūdikiai ir maži vaikai tampa neramūs, gali atsisakyti valgyti, sutrinka miegas, vaikai verkia, klykia, nesiduoda nuraminami. Taigi ausų lašai, nosies lašai bei nuskausminamieji (tam tinka ir vaistai nuo temperatūros) labai praverčia ruošiant į kelionę kūdikių ir vaikų „budinčiąją vaistinėlę“.
Jei planuojate kelionę į užsienį, į vaikų stovyklą, nakvynę svečiuose ar pas močiutę, nepatingėkite pasirūpinti šiais vaistais iš anksto, kad nereikėtų naktį lėkti į budinčią vaistinę, o skrydžio lėktuvu metu klausytis nepatenkintų bendrakeleivių pastabų.
Susirgus ausų uždegimu, svarbiausia kuo greičiau numalšinti ausų skausmą ir temperatūrą. Vaistus duokite pakankamomis dozėmis, jei kūdikis ar vaikas yra stambesnis ir pagal svorį jam priklauso didesnė vaisų dozė nei pagal amžių, reikia duoti didesnę, apskaičiuotą pagal esamą vaiko svorį.
Kitos ausų bėdos atostogų metu:
Ausų odos nudegimas saulėje. Ausyčių oda yra itin plona ir jautri saulės spindulių poveikiui. Deja, neretai tėveliai pamiršta tepti ausytes nuo UV spindulių apsaugančiu kremu. Ausų odai turėtų būti naudojamas stipresnės apsaugos kremas nei visam kūnui – bent 50 SPF arba dar stipresnės apsaugos. Renkantis kepurėlę nuo saulės, irgi svarbu atkreipti dėmesį, kad ji pridengtų ne tik galvą, bet ir ausis.
Vanduo ausyse po maudynių. Pats vanduo, patekęs į ausis maudynių metu, nėra žalingas ausims, jis išbėgs iš ausų savaime, kai vaikas baigs maudytis. Tačiau ausims gali pakenkti nardymas – ypač tiems vaikams, kurie turi išvešėjusius adenoidus ar tonziles.
Netinkamai valant ausų landas, pro mikroįbrėžimus odoje gali patekti telkinių vandenyje esantys patogenai bei sukelti itin skausmingus pūlingus ausų odos uždegimus.
Kartais maudynių metu išbrinksta sieros kamščiai, esantys ausyse. Tuomet aplinkiniai garsai tampa duslesniais ar visai apkurstama, kartais girdimi pašaliniai garsai, juntamas skausmas ausyse, ausų užgulimas ir diskomfortas. Tuomet laiku nesikreipus į gydytojus gali prisidėti ir išorinės ausies uždegimas.
Per vasaros maudynes atviruose vandens telkiniuose vaiko ausis nuo vandens reikėtų saugoti šiais atvejais:
Jeigu vaikas yra sirgęs išorinės ausies uždegimu (vadinamoji „plaukiko ausis“), nes tuomet jo apsauginis ausies landos odos barjeras nėra pakankamas.
Jeigu yra pažeistas ausies būgnelis.
Jeigu ausies landos oda yra įdrėksta.
Užgulta ausis. Po maudynių ir ypač po nardymo, ausis gali užgulti. Paprašykite vaiko pašokinėti ant vienos kojos tos pusės, kurios ausis užgulta. Šokinėjant galvą reikėtų kuo labiau prilenkti prie peties, pasvirti į užsikimšusios ausies pusę. Kitaip tariant, reikia bandyti vandenį iš ausies „iškratyti“, nes dažnai tai padeda. Galima įlašinti ausų lašų, turinčių nuskausminamųjų medžiagų. Jei lašai nepadėjo, reikėtų kreiptis į gydytoją.
Oro kondicionierių sloga. Oro kondicionieriai, kai jie neteisingai naudojami, gali susargdinti mažuosius tiek Lietuvoje, tiek ir keliaujant po šiltus kraštus. Gelbstintis nuo vasaros karščių oro kondicionieriais, nereikia pamiršti, kad pernelyg didelis temperatūrų skirtumas lauke ir patalpose gali greitai susargdinti kūdikius ir mažus vaikus. Lauke esant 30ºC, automobilyje negalima vėsinti oro iki 20ºC – per didelis temperatūrų šuolis vaikus paveikia daug greičiau nei suaugusiuosius. Temperatūrų skirtumas lauke ir patalpose mažiesiems neturėtų būti didesnis kaip 5–7ºC. Be to, nepamirškite, kad oro kondicionierių išbandymus vaikai patiria ne tik automobiliuose, bet ir parduotuvėse, viešbučiuose, kavinėse, lėktuvuose, keltuose ir pan. Dėl oro kondicionierių poveikio džiūsta nosies gleivinė, prastėja virpamųjų nosies gleivinės plaukelių veikla, virusai ir bakterijos sunkiau pasišalina iš viršutinių kvėpavimo takų, prastėja nosies gleivinės kraujotaka, nosis užburksta, blogėja sekreto nutekėjimas, gali prasidėti vadinamoji „oro kondicionierių sloga“, kuri neretai komplikuojasi ir ausų uždegimu.
Svetimkūniai. Dar viena ausų bėda, dažniau pasitaikanti šiltuoju metų periodu, – svetimkūniai ausyje. Svetimkūnis ausyje gali atsirasti labai paprastai: pavyzdžiui, pučiant stipriam vėjui į ausis patenka augalų atplaišų, smėlio arba maudynių metu kartu su vandeniu gali patekti svetimkūnių, esančių vandenyje. Kartais į ausis patenka mažų vabalų, uodų, muselių.
Ausų skausmas lėktuve. Lėktuvui kylant ir leidžiantis, jo salone pasikeičia oro slėgis, su juo turi susilyginti vidurinės ausies ertmės slėgis. Todėl mes kramtydami, rydami seiles, judindami apatinį žandikaulį, iškišdami liežuvį, gerdami vandenį atvėrinėjame klausomąjį vamzdį. Jei skristi tenka sloguojant, kuomet nosis užgulta, sekretuojanti, jau parą prieš skrydį ir jo metu bei porą parų po skrydžio naudokite lašus (dekongestantus), kad sumažintumėte nosies gleivinės paburkimą.
Ausų skausmą, kilusį dėl slėgio pokyčių, numalšins vietiškai veikiantys ausų lašiukai. Jie ne tik nuskausmina, bet ir gydo slėgio pokyčių metu atsiradusios traumos sukeltą ausies uždegimą. Jei po skrydžio išlieka ausų užgulimas, skausmas ar pašalinis garsas, reikės gydytojo otorinolaringologo konsultacijos.