Beveiki visus straipsnius apie sveikatą vaikų gydytojai pabaigia patarimu – nepamirškite plautis rankų.
Kodėl ši higienos procedūra tokia svarbi? Kodėl svarbu plautis rankas?
Dėl paprasčiausios priežasties – kad neužsikrėstume įvairiomis ligomis. Kai rankos nešvarios, galima užsikrėsti galybe ligų. Pirmiausia pavojingos tos, kurios plinta oro lašeliniu keliu, kai apsirgęs nevalyvas žmogus čiaudėja, šnarpščia ar kosėja neužsidegęs burnos. Infekcijos sukėlėjai nusėda ant aplinkinių daiktų. Reikia tik tuos pakosėtus daiktus palieti, paskui nenusiplovus rankų paliesti burną, nosį ar akis – ir užsikrečiama.
Per nešvarias rakas plinta ir kontaktiniu buitiniu keliu plintančios ligos. Tarkime, pasinaudojęs tualetu žmogus nenusiplauna rankų, po to prisiliečia prie aplinkos daiktų, glamonėja kūdikį ar jį valgydina, gamina maistą. Šiuo būdu dažniausiai užsikrečiama viduriavimu. Suaugęs žmogus gali nežinoti, kad jis yra kokios nors infekcijos, pavojingos vaikams ir kitiems šeimos nariams, nešiotojas. Jis pats neserga, o yra pavojingas kitiems.
Neplaunant rankų galima užsikrėsti ūminėmis kvėpavimo takų („peršalimo ligomis“, „gripais“) ir žarnyno ligomis (viduriavimu). Galima užsikrėsti įvairių virusų, pvz., rotaviruso, noraviruso (ypač šaltuoju metu sezonu), įvairių bakterijų, pvz., šigelių, salmonelių (dažniau šiltuoju metų sezonu) sukeltomis ligomis, parazitinėmis ligomis (kitaip tariant – kirmėlėmis).
Kas kiek laiko plautis rankas vaikui, jei jis būna namuose? Juk namuose viskas švaru, ligų sukėlėjų nėra…
Kai tik kūdikis pradeda aplinkos daiktus tyrinėti burna, jo rankutes reikia pradėti plauti kelis kartus per dieną, o jam duodamus žaislus reikia kartkartėmis nuvalyti ar net nuplauti.
Rankų plovimas kūdikiui prieš valgį tampa ritualu, kuris yra signalas, kad valgysime. Mažyliai mėgsta vandens procedūras, tad rankų plovimą supranta kaip žaidimą. Kai kūdikis pradeda savarankiškai valgyti, ypač svarbu nuplauti jo rankutes, nes valgydamas „naudoja“ delnus, tapšnoja maistą, po to jį kiša į burną. Pirmųjų metų pabaigoje kūdikiai jau noriai patys „padeda“ plauti rankas, nesvarbu, kad sušlampa iki pažastų… Tai kur kas geriau negu užsikrėsti viduriavimu ar ūmine infekcine kvėpavimo takų liga. Vaikai mokosi mėgdžiodami. Jie turi matyti, kaip suaugę šeimos nariai plauna rankas. Būtų gerai, kad vaikas turėtų savo rankšluostuką – linksmą, ryškų, tada jam bus dar įdomiau plautis rankas.
Kaip teisingai plauti rankas? Visada su muilu, ar pakanka tik su vandeniu?
Prieš plaudami vaiko rankas pirma Jūs patys privalote nusiplauti rankas. Rankas reikėtų plauti su muilu ir tekančiu vandeniu. Kūdikių ir mažų vaikų rankų, kaip ir kūno oda, yra švelni ir plona. Todėl jų rankų plovimui tinka muilai, kurių pH yra 5,5.
Rankų plovimas neturi sukelti nemalonių pojūčių. Geriausia rankas plauti kambario temperatūros apie 17-20°C tekančiu vandeniu. Rankų plovimo kokybė nepriklauso nuo sekundžių ir minučių. Tai priklauso nuo mamos įgūdžių – sugebėjimo sušlapinti vaiko rankutes, jas išmuilinti ir nuplauti, po to jas sausai nušluostyti. Mažylis plaunant rankas nebūna kaip vinis įkalta į sieną – jis juda… Mamai tenka suderinti plovimą su vaiko judesiais.
Kiek įtakos užkrečiamoms ligoms turi ilgai nagai, juodos panagės?
Juodi ilgi nagai visuomet parodo, kad rankos yra plaunamos retai arba iš viso užmirštama, kad jas dera nuolat plauti ypač prieš valgį ir pasinaudojus tualetu, kad vaikui trūksta priežiūros, tėvai neugdo higieninių įgūdžių.
Kūdikių ir vaikų nagai greitai auga. Juos dera kirpti kas 3-4 dienas. Kūdikių ir mažų vaikų nagus kirpkite aštriomis žirklutėmis bukais galais, po išmaudymo, nes tuomet nagučiai būna minkštesni. Nagų karpymas vaikui neturi sukelti nemalonių jutimų. Taip atsitinka, kai mama ar močiutė persistengia ir nukerpa nagą iki pat gyvuonies. Tvarkingai prižiūrimų vaikų nagai neturėtų būti ilgesni nei 0,5 mm. Plaunant rankas trumpos panagės išsiplauna, vaikui galite duoti nagais „pagramdyti muiliuko“. Visa tai vaikai suvokia kaip žaidimą, tik suaugusiesiems reikia valios ir noro užsiimti…
Jei vaikas žiemą su pirštinėmis, ar reikia plauti rankas grįžus iš kiemo?
Tikrai taip.
Konsultavo doc. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“