Žiemą ne laikas vaikus pradėti grūdinti – tai turėjome daryti vasarą, tačiau yra gydytojų patvirtinta, o mamų išbandyta 10 žingsnių programa, kad vaikai mažiau sirgtų.
Pirmas žingsnis. Dažniau plaukite rankas. Banalu, bet dažnas kruopštus rankų plovimas apsaugo nuo daugybės virusų, tad vaikai ir suaugusieji rankas turėtų plautis prieš kiekvieną valgymą ir kaskart grįžę iš lauko. Kai rankos nešvarios, galima užsikrėsti galybe ligų. Pirmiausia pavojingos tos, kurios plinta oro lašeliniu keliu, kai apsirgęs nevalyvas žmogus čiaudėja, šnarpščia ar kosėja neužsidengęs burnos. Infekcijos sukėlėjai nusėda ant aplinkinių daiktų. Reikia tik tuos apkosėtus daiktus paliesti, paskui nenusiplovus rankų paliesti burną, nosį ar akis – ir užsikrečiama. Per nešvarias rakas plinta ir kontaktiniu buitiniu keliu plintančios ligos. Tarkime, pasinaudojęs tualetu žmogus nenusiplauna rankų, po to prisiliečia prie aplinkos daiktų, glamonėja kūdikį ar jį valgydina, gamina maistą. Šiuo būdu dažniausiai užsikrečiama viduriavimu.
Kai tik kūdikis pradeda aplinkos daiktus tyrinėti burna, jo rankutes reikia pradėti plauti kelis kartus per dieną, o jam duodamus žaislus reikia kartkartėmis nuvalyti ar net nuplauti. Vaikų nagai greitai auga. Juos dera kirpti kas 3–4 dienas, nes panagėse irgi slepiasi nešvarumai bei ligų sukėlėjai.
Antras žingsnis. Daugiau meilės ir ramybės. Gebėjimui nesirgti daug įtakos turi psichinė sveikata, nepertemptas centrinės nervų sistemos darbas. Kai „nervai“ sudirginami – išsiderina ir fizinė sveikata, vaikas dažniau pradeda sirgti ūminėmis ligomis, jos ilgiau užsitęsia. Vaikus šaltuoju metų laiku reikia gerokai daugiau girti, glamonėti, myluoti, džiuginti. Vasarą jie ir taip „paklaikę iš laimės“ dėl maudynių, pasivaikščiojimų, gero oro, o rudenį ir žiemą džiaugsmo mažiau… Svarbiausius ir daugiausia pastangų reikalaujančius darbus reikia atlikti ryte, kad po pietų galėtumėte atsipalaiduoti. Kai vaikai mokosi antroje pamainoje, tai labai dirgina jų imunitetą, nes didieji darbai „supuola“ antroje dienos pusėje.
Trečias žingsnis. Nekeiskite kolektyvo. Pakeitęs kolektyvą (darželį, mokyklą) vaikas patenka į aplinką, kurioje daug naujų ligų sukėlėjų. Tad ligų sezono metu tegul vaikas lieka senajame kolektyve.
Ketvirtas žingsnis. Kuo mažiau permainų gyvenime. Įrodyta, kad vaikas, pradėjęs lankyti darželį, ima dažnai sirgti ir dėl to, kad turi paklusti ten nustatytai tvarkai, pakinta jo buvę namuose įpročiai, kurie jam užtikrindavo gerą savijautą. Virusų siautėjimo metu nekeiskite vaiko režimo, nusistovėjusių įpročių – neperkelkite jo miegoti į atskirą kambarį, nenujunkykite, nesikraustykite į naują butą.
Penktas žingsnis. Daug poilsio ir gero miego. Šaltuoju metų laiku itin svarbus tinkamas miego ir poilsio režimas – mažam vaikui reikėtų pamiegoti dieną, anksti atsigulti vakare. Būtinas ir buvimas lauke, gryname ore. Stenkitės, kad vaikučio širdis ir kraujo apytaka būtų aktyvios – per dieną nors 30 minučių vaikas turi aktyviai judėti, todėl (jei neįmanoma būti lauke), užrašykite vaikutį į sporto ar šokių būrelį.
Šeštas žingsnis. Naminiai masažai. Glostykite, glamonėkite vaikus. Tai tarsi imuninės ir nervų sistemos varikliai. Amerikoje atlikti tyrimai su infekuotais ŽIV žmonėmis parodė, kad kassavaitiniai masažai gali sustiprinti ląstelių gynybines funkcijas. Jei prisilietimas malonus, odos nervinės ląstelės tuoj pat siunčia pranešimą į smegenis. Jų veikla išskiria daugiau biologiškai aktyvių medžiagų, kurios užkerta kelią streso hormonams.
Septintas žingsnis. Natūralūs imunostimuliatoriai. Peršalimo sezono metu reikia pastiprinti vaiko imuninę sistemą natūraliais imunostimuliaoriais. Tai vitaminas C (labiausiai imuninę sistemą veikiantis vitaminas, kurio pirmiausia reikia gauti natūraliai), ežiuolės, šeivamedžio, alavijo, islandinės kerpenos, gysločio preparatai, žuvų taukai.
Aštuntas žingsnis. Bičių produktai. Vartojant žiedadulkes, bičių duonelę ir medų galima išvengti peršalimo ligų, padidinti atsparumą joms. Propolis yra bičių darbininkių surinktas produktas, skirtas apsaugoti avilį nuo infekcijų, jo sudėtyje yra apie 200 natūralių biologiškai aktyvių medžiagų. Propolis pasižymi antibakteriniu, antivirusiniu, nuskausminamuoju ir antiuždegiminiu veikimu. Taigi – jis veikia kaip natūralus antibiotikas.
Devintas žingsnis. Juoko terapija. Šeimoje dažniau, garsiau ir nuoširdžiau juokitės. JAV psichologai pateikia tokį pavyzdį. Buvo tirtos dvi grupės žmonių. Vienai parodyta juokinga komedija, kitai – neutrali drama. Nuo juokingos komedijos tiriamųjų organizme žaibiškai padidėjo antikūnų (medžiagų, kovojančių su ligų sukėlėjais), o emociškai neutralus filmas visiškai nepakeitė šio imuninės sistemos rodiklio.
Dešimtas žingsnis. Pilnavertė mityba ir rūgštūs pieno produktai. Stenkitės, kad vaikai kasdien valgytų kuo įvairesnio maisto, kuriame būtų daug žalių daržovių ir vaisių. Košes, salotas ir kitus patiekalus gardinkite šalto spaudimo alyvuogių aliejumi, nes jame yra medžiagų, stiprinančių imunitetą. Reikėtų kuo daugiau vartoti natūralios fermentacijos produktų, kuriuose yra vitamino C ir gerųjų bakterijų – tai rauginti kopūstai ir rauginti agurkai, rauginti grybai, jogurtas, kefyras, rūgpienis. Vietoj jogurto puikiai tinka suplaktas kefyras su namine uogiene ar bananu. Gerosios bakterijos stiprina žarnyno, o kartu ir viso organizmo atsparumą.
Jau praėjusį šimtmetį pastebėta, kad imunitetą silpnina:
Cheminės medžiagos – įvairūs teršalai, pesticidai, herbicidai, fungicidai (nors ir maži jų kiekiai, patekę į maistą), kai vartojama daug vaistų.
Pramonės atliekomis užteršta atmosfera ir aplinka.
Sustiprėjusi jonizuojanti spinduliuotė (natūrali saulės spinduliuotė dėl plonėjančio ozono sluoksnio ir dirbtinė spinduliuotė, pvz., Černobylio avarijos pasekmės).
Nuolatinė elektromagnetinių bangų lavina (elektriniai prietaisai buityje, ryšio priemonės, ilgas kalbėjimas mobiliaisiais ir radijo telefonais), elektros perdavimo linijos.
Nesveika, neracionali mityba, kuomet trūksta natūralių, neperdirbtų produktų.
Vibracija (nebemokame žingsnio žengti be automobilio ir vaikų nemokome eiti „savo kojomis“).
Nuolatinis triukšmas.
Nuolatinis visur lydintis stresas, štai dėl ko taip serga naujokai darželinukai ar pirmokai.
Dideli fizinio ir protinio darbo krūviai, po pamokų nuolatiniai darbai namuose, poilsio stoka.
Šviesos, saulės spindulių trūkumas.
Geros Jums sveikatos!
Konsultavo doc. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai