Sūnui mėnuo, nuo 3 savaitės gydytojo rekomenduoti pradėjome duoti vitamino D. Gydytoja rekomendavo lašinti 10 lašiukų, tad 2–3 dienas jų tiek ir lašinau į mišinuką. Tada kilo įtarimas, kad kažkas ne taip. Susiradau gydytojos duotą lankstinuką, kuriame buvo parašyta, kad rekomenduojami 2–3 lašai. Sugalvojau paskaityti apie tai internete ir nutirpau… Pasirodo, profilaktiškai tik 1 lašiukas, o perdozavimas kenkia.
Ar vitamino D perdozavimas galėjo pakenkti? Ką daryti tokiu atveju? Per kiek laiko vitaminas pasišalina iš organizmo?
Atsako laboratorijos „Medicina Practica“ gydytoja Gitana Skendelytė
Dešimteriopai didesnė profilaktinė vitamino D dozė, 2–3 dienas duota Jūsų 3 savaičių sūnui, tikrai nepakenkė. Perdozavimo požymiai gali atsirasti tuomet, kai dešimteriopai didesnė nei kasdien organizmui reikalinga vitamino D dozė duodama ilgiau nei 10–14 dienų. Kūdikio gydytojai, nustatę rachitą, t.y. vitamino D stygiaus organizme sukeltą ligą, jo gydymui gali skirti kelis kartus didesnę už profilaktinę dozę. Dozė ir gydymo trukmė priklauso nuo rachito, kaip ligos, sunkumo, t.y. ji būna individuali. Rachitas, kaip liga, dabar dėl gerai organizuotos visuotinės profilaktikos, gydytojo ir tėvų nuolatinės kūdikio, mažo vaiko priežiūros pasitaiko retai.
Vitamino D perdozavimo požymiai, kuriuos šeima gali pastebėti yra šie: padidėjęs dirglumas (kaprizingumas), pablogėjęs miegas (miega mažiau, neramiai), apetito netekimas, troškulys (nuolat nori gerti), pykinimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas, raumenų silpnumas (mažylis atrodo suglebęs), dažnas šlapinimasis, nustoja augti svoris.
Pastebėjus išvardytus požymius, juolab progresuojančius, būtina pasitarti su mažylio gydytoju, atlikti jo skirtus tyrimus, pvz., vitamino D atsargų organizme tyrimą, bendro kalcio ir jonizuoto kalcio bei fosforo tyrimą, bendrąjį kraujo tyrimą bei kitus. Gydytojas, apžiūrėdamas vaiką, atlikęs tyrimus, gali aptikti ir kitų ligos požymių. Gydytojas, nustatęs diagnozę, priklausomai nuo paciento būklės, skiria gydymą. Vienas iš pagrindinių gydymo būdų – kurį laiką nebeduoti vitamino D.
Pas gydytoją būtina lankytis taip dažnai, kaip jo patarta.
Vitaminas D iš organizmo negali visiškai pasišalinti, nes organizme vykstančiai medžiagų apykaitai jis kasdien reikalingas.
Vitaminas D yra riebaluose tirpstantis vitaminas. Organizme gali susikaupti šiek tiek jo atsargų. Ar organizmas turi vitamino D atsargų, ar ne, parodo vitamino D atsargų tyrimas. Tyrimas padeda patikslinti vitamino D dozę kiekvienam kūdikiui, kai tik vaiko gydytojui kyla klausimų, kiek vitamino D lašų duoti sparčiai augančiam kūdikiui ir mažam vaikui.
Esant pakankamai vitamino D koncentracijai ir nesant mitybos ar gyvenimo būdo pasikeitimų, pakartotinai profilaktiškai vitamino D koncentracijos tyrimą rekomenduojama atlikti 1 kartą per metus.
Nustačius vitamino D trūkumą ar nepakankamumą ir skyrus vitamino D papildus, jo koncentracija stabilizuojasi, priklausomai nuo skirtos dozės, maždaug per 2 mėnesius. Todėl gydymo efektyvumo vertinimui ar dozės korekcijai rekomenduojama tyrimą kartoti kas 2 mėnesius.
Važiuoti į specializuotą laboratoriją tikrai nebūtina. Paimtas kraujo mėginys gali būti nuvežtas iš poliklinikos į vitamino D tyrimus atliekančią laboratoriją. Tačiau visada teiraukitės savo gydytojo, ar tokia galimybė yra konkrečioje gydymo įstaigoje.
„Mamos žurnalas“
Man 70 m perduozavau vitamino D, per liek laiko jis pasisalins is organizmo, ka daryti