Karantinas dėl COVID-19 jau pablogino daugybės vaikų sveikatą. Kas bus toliau? Teisūs tie tėvai, kurie stengiasi savo vaikus ištirti išsamiau – ne dėl „varnelės“. Dabar gera proga daug pigiau pasinaudoti moksleivių sveikatos ištyrimo programa „Medicina practica“ laboratorijose.
Vaikų sveikatos blogėjimas gąsdina
Mažas fizinis aktyvumas, lėtinis psichologinis stresas, ilgas laikas prie ekranų, miego sutrikimai ar suprastėjusi mityba – tokios karantino dėl COVID-19 pasekmės skatina įvairias lėtines ligas. Jau sunerimta, kad dabar dar daugiau vaikų pablogėjo regėjimas, padidėjo antsvoris, o psichologai vos spėja teikti pagalbą dėl emocinių sutrikimų.
Gydytojai nuogąstauja, kad ateityje moksleivių sergamumo rodikliai gali dar labiau blogėti. Štai pastebima, kad vaikų nutukimas, kuris prieš pandemiją sudarė apie 5 proc., pernai rudenį pasiekė beveik 9 proc. Tai gali blogai atsiliepti augančio žmogaus būsimai sveikatai. Nutukimas paveikia širdies ir kraujagyslių, nervų, kaulų sistemas, plaučius, virškinimo organus ir kt.
Vilniaus universiteto mokslininkai nustatė, kad karantino metu per 18 proc. vaikų ir paauglių susidūrė su labai didelėmis emocinėmis problemomis. Lėtinis psichologinis stresas ne tik sukelia psichikos ar psichosomatinius sutrikimus, bet ilgainiui silpnina imunitetą, paskatina kraujotakos, odos, endokrinines, virškinimo ir kitas ligas.
Bendrojo kraujo tyrimo gali nepakakti
Kuo anksčiau pastebima liga, tuo didesnė galimybė ją lengviau gydyti. Todėl labai svarbu reguliariai išsamiai patikrinti vaiko sveikatą. Iš pirmo žvilgsnio taip ir vyksta. Moksleiviai privalo kasmet atlikti profilaktinę sveikatos patikrą. Todėl prasidedančios ligos gydytojas turėtų nepraleisti nepastebėtos.
Vis tik realybė dažnai yra kitokia. Ši patikra kol kas labiau sukoncentruota į vaiko fizinę raidą: ūgį, svorį, laikyseną, regėjimą, klausą. Tėvai pastebi, kad laiko apžiūrai skiriama per mažai, o neretai net elementarių laboratorinių tyrimų esą tenka reikalauti. O be kraujo ir šlapimo tyrimų neturėtų būti pradedama kalba apie sveikatą. Net kai jaunasis pacientas nesiskundžia, atlikus tyrimus gali atsiskleisti nerimą kelianti situacija.
Be to, profilaktiškai ar įtarus ligą patikros metu dažniausiai atliekamas bendrasis kraujo tyrimas (BKT). Jis labai svarbus, tačiau gali būti per silpnas, jei norima diagnozuoti dar tik užsimezgančią lėtinę ligą ar svarbių medžiagų stygių. Pavyzdžiui, BKT neparodys dažnos moksleivių problemos – vitamino D nepakankamumo, geležies atsargų kiekio ir kt.
Vienu metu – 7 tyrimų komplektas
„Medicina practica“ medicininių tyrimų laboratorija dar prieš penkerius metus pradėjo skatinti tirti moksleivių sveikatą išsamiau – ne dėl „varnelės“. Jos specialistai sudarė 7 svarbių tyrimų komplektą, kuris nuo liepos iki rugpjūčio pabaigos atliekamas su didele nuolaida.
Tik vieną kartą paėmus kraujo iš venos atliekami BKT (atskaitos taškas), bendras baltymo (bendra organizmo, mitybos būklė, patinimai), gliukozės (energijos šaltinio rodiklis, cukrinis diabetas), kalcio (kaulų būklė), feritino (geležies stokos anemija), vitamino D (imuninė sistema) tyrimai. Į šį komplektą taip pat įtrauktas šlapimo tyrimas, kuris padeda įvertinti inkstų ir šlapimo takų veiklą.
Visiems išsityrusiesiems pagal moksleivių sveikatos ištyrimo programą įteikiamos smagios dovanėlės.
Pigiau ištirs ir COVID-19 antikūnus
Toks medicininių tyrimų laboratorijos „Medicina practica“ tinklo projektas, vykdomas didžiojoje Lietuvos dalyje, jau anksčiau atskleidė neraminantį vaizdą.
Štai užpernai metų rezultatų analizė parodė, kad apie 61 proc. ištirtų vaikų nepakanka vitamino D. Kai jo trūksta, net ir jauniems žmonėms gali keistis kaulų struktūra, mažėti raumenų jėga, didėti cukrinio diabeto, aukšto arterinio kraujospūdžio ir nutukimo pavojus, kisti kiaušidžių veikla ir kt.
Apie 20 proc. vyresnio amžiaus mergaičių (13–18 m.) nustatytas feritino trūkumas. Tai rodo geležies stokos anemijos grėsmę. Apie 16 proc. ištirtųjų nustatyta padidinta gliukozės koncentracija, kuri įspėja apie cukrinio diabeto riziką.
Šiemet vaikams sudaryta galimybė iki rugsėjo pabaigos pigiau išsitirti ir COVID-19 antikūnus. Tai svarbus rodiklis, padedantis įvertinti santykį su naujuoju koronavirusu.
Pradėkite naujus mokslo metus sveiki!
Daugiau informacijos čia
Susiję straipsniai