Yra tėvų, kurie vaiko sveikatos patikrinimą vadina laiką gaišinančia prievole. O iš tikrųjų ši kasmetinė patikra daugiau reikalinga šeimai, o ne darželiui ar mokyklai.
Rugpjūtis – mėnuo, kai galime vaikutį patikrinti ir dar spėsime „suremontuoti“ iki mokslo metų. Kalbamės su docentu Algimantu Vingru.
Įsiregistruokite jau dabar
Pirmiausia reikia iš anksto įsiregistruoti ir laiku atvykti pas savo šeimos gydytoją. Už profilaktinę vaiko sveikatos patikrą tiek pas šeimos gydytoją, tiek pas gydytoją odontologą mokėti nereikia. Apdairiai daro tie tėvai, kurie ateina pas šeimos gydytoją jau atlikę pagrindinius laboratorinius tyrimus (plačiau apie tai – vėliau).
Sveikatos patikrinimui vaiką iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų. Visiems vaikams privalomas dantų ir žandikaulių būklės įvertinimas, todėl rekomenduojama pas savo šeimos gydytoją atvykti jau apsilankius pas odontologą.
Ką pasakys gydytojas
Atvykus profilaktiškai pasitikrinti, šeimos gydytojas turi įvertinti vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Prireikus vaiką turi siųsti konsultuoti pas gydytojus specialistus. Jei vaikas turi sveikatos sutrikimų, šeimos gydytojas turi pateikti rekomendacijas (mitybos, fizinės veiklos apribojimo), kurių laikydamasis vaikas gali dalyvauti ugdymo įstaigos vykdomoje veikloje, kokių pirmosios pagalbos veiksmų reikėtų imtis, jei vaikui (dėl alergijos, lėtinių ligų) mokykloje prireiktų skubios pagalbos. Už šių rekomendacijų laikymąsi atsako pats vaikas, jo tėvai ar globėjai, o mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistas tik padeda jų laikytis.
Vaiko sveikatos pažymėjimas galioja vienerius kalendorinius metus, todėl visai nebūtina laukti mokslo metų pradžios, kad patikrintume vaikų sveikatą, – tai patogiausia padaryti vasarą. Pastebima tendencija, jog prieš prasidedant mokslo metams vis daugiau tėvų registruoja savo vaikus metiniam sveikatos patikrinimui, o poliklinikose ir šeimos medicinos centruose pradeda didėti eilės.
Tėvai, padėkite gydytojams
Rūpestingi tėvai turėtų pasirūpinti, kad vaikai būtų patikrinti itin sąžiningai. Tėvai, kurie vaiką mato kasdien, gali kai kurių sutrikimų nė nepastebėti (pavyzdžiui, jei vaikas gydytojui pasirodo pablyškęs, gali prireikti papildomų kraujo tyrimų dėl mažakraujystės ir pan.) Padidėjęs vaiko kraujo spaudimas gali būti inkstų ligos pradžia. Gydytojas paklausys, kaip plaka širdelė, – gal atsirado ūžesiukų? Ar giliai ir ramiai kvėpuoja, ar neprasideda kvėpavimo takų liga? Ne visi tėvai sugeba pastebėti netaisyklingą laikyseną ar beprasidedantį stuburo iškrypimą. O specialistas išsamiai patikrins, kaip vystosi kaulai ir raumenys.
Apie vaiko sveikatą daug pasako jo ūgis ir svoris, fizinis išsivystymas, paaugliams – lytinio brendimo požymiai. Gerai, jei viskas vyksta laiku, jei ne, gali prireikti išsamesnio tyrimo. Juk kartais beprasidedančios sunkios lėtinės ligos gali sutrikdyti ir augimą, ir brendimą. Stebėti vaiko emocinę būklę, jo nuotaikas irgi turėtų tėvai, juk jie vaiką mato kiekvieną dieną. Nuotaikų pablogėjimas arba ypatinga emocinė būklė irgi gali būti tam tikrų ligų požymiai.
Darželinukų patikra
Šeimai nusprendus, kad vaikas bus leidžiamas į darželį, prieš 1,5 – 2 mėnesius turi būti baigtas vaiko skiepijimas pagal Lietuvos vaikų skiepijimo kalendorių.
Vaikas turi būti paskiepytas nuo stabligės, difterijos, poliomielito, hepatito B, tymų, raudonukės, kiaulytės. Rekomenduotina vaiką paskiepyti ir nuo vėjaraupių, jeigu nebuvo paskiepytas ir jais nesirgo. Patartina paskiepyti ir nuo hepatito A (geltos), kurio virusas dažniausiai plinta per nešvarias rankas, vandenį, maistą. Vaikai dar nėra įgudę tinkamai naudotis tualetu, pamiršta nusiplauti rankas, be to, dažnai keliauja su tėvais į kaimynines šalis, kuriose pastebimi hepatito A protrūkiai. Ligos komplikacijos gali būti gana rimtos.
Reikalavimas, kad vaikas turi būti skiepytas nuo tymų, raudonukės, poliomielito, taikomas naujai į priešmokyklinio ugdymo įstaigas priimamiems vaikams nuo 2016 metų rugsėjo 1 d. Nuo minėtų infekcijų vaikas turi būti paskiepytas, jei nėra kontraindikacijų.
Profilaktinio patikrinimo metu prieš darželį gydytojai įvertina vaiko psichomotorinę raidą (iki 4 metų), regėjimą, kalbą, klausą, atramos judamąjį aparatą, išmatuoja ūgį, svorį, arterinį kraujo spaudimą, įvertina psichikos sveikatos būklę, mitybos ir higienos įgūdžius, burnos sveikatą.
Pas gydytojus specialistus darželinukas siunčiamas tuomet, kai vaikui reikalinga pagalbą, kurią teikia vienas ar kitas specialistas. Prieš vaikui pradedant lankyti priešmokyklinio ar pradinio ugdymo įstaigą ir pereinant į kitą priešmokyklinio ar pradinio ugdymo įstaigą, profilaktiškai atliekami nuograndų ir išmatų helmintologiniai tyrimai – ieškoma spalinių ir kitų kirminų kiaušinėlių.
Labiausiai tiriami būsimi pirmokai
Daugiausiai tyrimų bus atlikta būsimam pirmokui. Pagal Vaikų sveikatos tikrinimo tvarkos aprašą, vaiko gydytojas 6–7 metų vaikams turi atlikti ir įvertinti: bendrą kraujo tyrimą, šlapimo tyrimą, tyrimą dėl helmintozių (kirmėlių), elektrokardiogramą, o akių ligų gydytojas turi įvertinti refrakciją, regėjimą (žvairumas, astigmatizmas, įgimtos anomalijos). Pagal profilaktinių skiepijimų kalendorių, 6–7 metų vaikai prieš mokyklą skiepijami keturvalente kombinuota vakcina nuo kokliušo, difterijos, stabligės ir poliomielito bei trivalente kombinuota vakcina nuo tymų, epideminio parotito, raudonukės.
Tyrimai, kuriuos verta pasidaryti papildomai
Deja, sveikatos priežiūros reglamentai nespėja judėti į priekį tokiais tempais, kaip juda medicina. Tarkime, jeigu gydytojas nemato priežasties atlikti kraujo tyrimo, tai vaikui jis priklauso tik kas 3 metai. Iš tikrųjų kraujo tyrimas toks svarbus, kad jo neatlikus gydytojas nė neturėtų pradėti kalbos apie vaiko sveikatą.
Poliklinikose atliekamas kraujo tyrimas, vadinamas „bendruoju“. Jis parodo tik dalį kraujo parametrų (ar nėra mažakraujystės ir uždegimo). Tačiau nieko nesužinosime apie inkstų, kepenų, skydliaukės veiklą, apie cukraus ar cholesterolio kiekį kraujyje. Išsamus kraujo tyrimas parodo apie 70 parametrų. Vaikams rekomenduojama atlikti ne tik bendrą kraujo tyrimą, bet ir patikrinti kitus parametrus.
Ypač svarbu atlikti išsamesnius kraujo tyrimus tiems vaikams, kurie dažnai serga ar daug sportuoja.
Ką gali parodyti išsamus kraujo tyrimas?
Feritino tyrimas. Kai sumažėja hemoglobino, tai jau ženklas, kad geležies atsargų organizme nebeliko. Tuo tarpu feritinas parodo, kiek organizme yra geležies atsargų. Feritino tyrimo rodiklis gali parodyti, kad geležies atsargų nebėra (organizmas tuomet ima ją iš raumenų), o tuo tarpu hemoglobino kiekis gali vis dar būti normos ribose. Medikus sukrėtė vos prieš metus atliktas feritino tyrimas 11–12 klasių moksleivėms. Paaiškėjo, kad net 30 proc. moksleivių turi geležies stokos mažakraujystę, nors šių merginų hemoglobino rodikliai atitiko normas, ir bendras kraujo tyrimas jokios mažakraujystės nerodė.
Kalcio tyrimas. Kalcis – vienas iš pagrindinių komponentų kaulų, dantų sudėtyje, taip pat svarbus širdies ir raumenų darbui. Jis labai reikalingas, kai vaikas auga. Trūkstant kalcio, vaiko kojas gali traukti mėšlungis.
Vitamino D tyrimas. Šio vitamino tyrimų vajus Lietuvoje prasidėjo prieš 9 metus, ir dabar jau dauguma tėvų žino, jog šis tyrimas būtinas (deja, jo iki šiol nefinansuoja valstybė). Vitaminas D turi didžiulės reikšmės imunitetui, jo reikia kiekvienai organizmo ląstelei, jis svarbus žmogui nuo gimimo iki mirties. Jei vaikas vitamino D gauna per mažai, sutrinka jo augimas.
Gliukozės tyrimas. Jis perspėja dėl cukrinio diabeto.
Kas tyrimus paaiškins
Gavus atsakymus iš laboratorijos, verta išklausyti šeimos gydytojo analizės. Jis palygins to paties vaiko pernykščius tyrimus su šiųmetiniais, daug daugiau perskaitys iš atsakymų, nei tėvai. Tėvai, jeigu jie patys nėra medikai, išvis neturėtų interpretuoti tyrimų atsakymų. Juk tyrimų normos skiriasi, priklausomai nuo vaiko amžiaus. Vien gliukozės tyrimo normos per pirmus 6 vaiko gyvenimo metus keičiasi 5 kartus. Šeimos gydytojas turėtų vaiko tyrimus interpretuoti ir šeiminiu lygiu – mat yra tokių giminių, kuriose iš kartos į kartą kai kurie tyrimų parametrai yra padidėję ar pamažėję.
Ar reikia vaikams daryti tyrimus dėl tuberkuliozės
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis.
Dauguma užsikrėtusiųjų serga latentine tuberkulioze (slaptąja jos forma) – nors nejaučia jokių simptomų, tačiau yra šios ligos bakterijų nešiotojai. Apie 10 proc. latentinės tuberkuliozės atvejų, imunitetui nusilpus, išsivysto aktyvi ligos forma.
Aktyvi tuberkuliozė – vaikams labai pavojinga liga, kurios gydymas ilgas ir sudėtingas. Vaikas ilgam atskiriamas nuo namų, dėl didelės tikimybės užkrėsti bendramokslius negali lankyti mokyklos.
Nustačius, kad vaikas yra užsikrėtęs mikobakterijomis ir serga latentine tuberkuliozės forma, jį išgydyti yra daug lengviau, nei sergantįjį aktyvia tuberkulioze. Gydymas kur kas sumažina aktyvios tuberkuliozės išsivystymo riziką.
Deja, šiuo metu visiems mokyklą pradedantiems vaikams skiriamas 110 metų senumo Mantu įodinis testas, kurio patikimumas – tik 50 proc. Vadinasi, kas antras moksleivis gali sužinoti klaidingą tyrimo atsakymą.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja tiksliausią latentinės tuberkuliozės tyrimą QUANTIFERON TB Gold Plus, kuris pasižymi itin aukštu specifiškumu ir jautrumu. Šis tyrimas absoliučiai tikslus ir nesukelia šalutinio poveikio. Jis atliekamas iš kraujo. Daugelyje pasaulio šalių šis tyrimas atliekamas visiems vaikams.
Ar bijoti tyrimo „iš venos“
Patogiausia, kai tyrimams kraujas paimamas vienu kartu, iš venos. Kodėl ne iš piršto? Pirmiausia tyrimai iš veninio kraujo yra tikslesni, o antra – toks kraujo paėmimo būdas yra visiškai neskausmingas. Psichologiškai jis atrodo baisiau, bet iš tikrųjų duoti kraują iš piršto yra skausmingiau, nes pirštų pagalvėlės be galo jautrios, jose daug nervų galūnėlių. Vaikai, kuriems imamas kraujas iš venos, net nejaučia – kalbasi su gydytoju, o kraujas jau paimtas. Žinoma, tai turi daryti profesionalai.
Neila Ramoškienė
Daugiau informacijos čia
„Mamos žurnalas
Klaidinate žmones. Į darželį leidžiamas vaikas neprivalo būti paskiepytas. https://objektyviaiapieskiepus.weebly.com/d279l-neskiepyt371-vaik371-dar382eliuose.html