Gydytojai ragina tėvus nelaukti rudens ir registruoti atžalas kasmetiniams sveikatos patikrinimams jau dabar. Kaip įvardija medicinos centro „Antėja“ šeimos gydytoja Rasa Isevičienė, šie apsilankymai yra labai svarbūs siekiant stebėti vaiko augimą ir vystymąsi, anksti pastebėti galimas sveikatos problemas ir vasaros metu išspręsti bet kokius kilusius klausimus: nuo mitybos poreikių įvertinimo ir skiepų atnaujinimo iki patarimų dėl gyvenimo būdo korekcijų.
Išsamus sveikatos įvertinimas ir ankstyva diagnostika
„Kasmetinio patikrinimo metu „Antėja“ gydytojai pirmiausia įvertina jūsų vaiko augimą – ūgio ir svorio pokyčius. Kūno masės indeksas paskutinius kelerius metus tapo labai svarbus, nes daugėja vaikų, turinčių antsvorio“, – pasakoja gydytoja. Šių vizitų metu vertinamas ir kraujospūdis, regėjimas, laikysena, psichologinė būklė, dantų sveikata, atliekami kraujo tyrimai.
„Jei kraujo tyrimai normalūs ir vaikas neturi jokių nusiskundimų, kraujo tyrimus kartojame kas dvejus metus“, – priduria ji. Tyrimų tikslas – stebėti esamas ligas ir užkirsti kelią naujoms ligoms atsirasti. Atsižvelgdami į tyrimų rezultatus, „Antėja“ gydytojai pataria, kaip koreguoti mitybą, fizinį aktyvumą ir papildomai konsultuoja tėvelius ir jų atžalas dėl laikysenos problemų, kurių dėl besikeičiančio vaikų gyvenimo būdo sparčiai daugėja.
„Ankstyva diagnostika gali užkirsti kelią nedidelėms problemoms virsti didelėmis, – pabrėžia specialistė. – Šių vizitų metu dažniausiai nustatomos tokios sveikatos problemos, kaip regos ir klausos sutrikimai, odontologinės problemos. Kasmetiniai dantų patikrinimai padeda aptikti ligas, kol jos nesukėlė dantų ėduonies, ir suteikia vaikams informacijos apie tinkamą dantų higieną ir mitybą“.
Ypatinga priežiūra turintiems lėtines ligas
Profilaktiniai patikrinimai padeda tėvams pažvelgti į savo vaiką tarsi „iš naujo“. Pasak gydytojos, stebėdami savo vaikus kiekvieną dieną, greičiausiai nepastebite jokių pokyčių. Tačiau gydytojas, stebėdamas vaiką iš šono (ir rečiau, nei jūs), gali pastebėti niuansus, kurie vaidins lemtingą vaidmenį vaiko sveikatai. Be to, šių patikrų metu tėvai gali pasikonsultuoti su gydytojais dėl vaiko dienotvarkės ypatumų, veiklų, miego ar mitybos.
Tokios konsultacijos ypač praverčia tėvams, kurių vaikai jau serga tokiomis ligomis, kaip cukrinis diabetas ar bronchinė astma.
„Per šiuos vizitus galime sudaryti tolesnio gydymo ir stebėjimo planą, suplanuoti specialistų konsultacijas ir aptarti su tėvais, kaip užkirsti kelią būklės pablogėjimui“, – pataria medikė.
Augimo šuoliai: medžiagų trūkumas ir mitybos korekcijos
Rasa Isevičienė pažymi, kad nors dažnai matome jaunuosius, kaip visada sveikus ir nenustygstančius vietoje, ne retam jaunam organizmui gali reikėti pagalbos iš išorės. Vienas tokių etapų yra jauname amžiuje patiriami „augimo šuoliai“, arba spartaus fizinio vystymosi laikotarpiai.
„Pastebėję intensyvų vaiko augimą, dažniausiai raginame apsvarstyti maisto produktus ar papildus, kurie stiprina kaulus. Šiuo laikotarpiu padidėja vaiko mitybos poreikiai, tad kontroliuoti svarbiausių medžiagų kiekius organizme gali būti naudinga“, – dėmesį atkreipia gydytoja.
Ji pastebi, kad dažna ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų problema yra vitamino D trūkumas. Mažiausiai šios medžiagos turime gegužės mėnesį, o daugiausia jo susikaupia rugsėjo viduryje, kai atsargos po vasaros natūraliai būna didžiausios. Vis dėlto dažnai net ir tuo metu jos būna nepakankamos.
„Galbūt vaikas per mažai laiko praleidžia lauke, galbūt per daug naudoja apsauginį kremą nuo saulės, o gali būti ir taip, kad jo organizmas neefektyviai pasisavina vitaminą D“, – vardija Rasa Isevičienė ir prideda, kad idealiu atveju vitamino D kiekis turėtų būti tiriamas didžiausio ir mažiausio kiekio metu (vėlyvą pavasarį ir anksti rudenį), tačiau praktiniai sumetimai dažnai lemia, kad tyrimas atliekamas kasmetinio patikrinimo metu.
Gydytoja atkreipia dėmesį, kad svarbu reguliariai tikrintis ne tik vitamino D kiekį. Dažnai vaikams pritrūksta ir kitų svarbiausių vitaminų ir mineralų, tokių kaip geležis, vitaminas B12 ar folio rūgštis, mikroelementų – kalio, magnio, kalcio ar natrio bei itin svarbių baltymų – feritino.
„Kai vitaminų ir mineralų trūksta suaugusiesiems, galime jaustis prasčiau arba visai to nepastebėti. Tačiau kai jų trūksta vaikui, sulėtėja jo raida ir suprastėja mokymosi rezultatai, todėl itin svarbu proaktyviai tirtis ir imtis reikalingų priemonių dar iki simptomų pradžios.
Organizuojant šiuos patikrinimus vasaros pradžioje, bet kokias sveikatos problemas galima nustatyti ir spręsti dar kur kas prieš prasidedant naujiems mokslo metams. Tai suteikia tėvams ir vaikams pakankamai laiko atlikti būtinus mitybos ar rutinos pakeitimus be papildomo spaudimo dėl prasidėjusios mokyklos,“ – sako specialistė.
Daugiau informacijos ČIA.