
Vaikai mažiau sirgs ir ryte kelsis linksmesni, jei jiems pakaks vitamų. O kaip suprasti, jei jų trūksta? Konsultuoja docentas Algimantas Vingras.
Ar vaikams žiemą nepakanka su maistu gaunamų vitaminų?
Vitaminai – būtinos organizmui medžiagos, randamos maiste (šiuo metu žinoma 13 vitaminų) Pirmieji vitaminai buvo atrasti prieš 100 metų. Tada pastebėta, kad tie žmonės, kurie valgo daug daržovių, vaisių ir grūdų, neserga kai kuriomis ligomis. Jei vaikas yra visiškai sveikas ir valgo kokybišką maistą, jam vitaminų turėtų pakakti. Tačiau jei sutrikęs vaikučio virškinimas, jis viduriuoja arba valgo nesuderintą, nepilnavertį maistą, vitaminų jam truks.
Kada vitaminų reikia daugiau, nei įprasta?
Vaikas auga nuolat, todėl jo organizmui visada reikalingi vitaminai. Daugiau vitaminų reikia:
kai vaikas sparčiai auga – ypač pirmaisiais gyvenimo metais bei paauglystėje,
sportuojantiems,
valgantiems ,,monotonišką” maistą (pavyzdžiui, kai vaikas labai mėgsta makaronus ir blynus, o nevalgo daržovių),
labai judriems vaikams,
susirgus ar neseniai persirgus infekcine liga,
jei vaikui skirti antibakteriniai vaistai (pavyzdžiui, antibiotikai),
nėščiai ir maitinančiai mamai,
rūkantiems tėveliams ir moterims, vartojančioms kontraceptines piliules.
Ar tiesa, kad žiemą ir pavasarį bulvės ir kitos daržovės turi gerokai mažiau vitaminų?
Ilgai laikomose daržovėse vitaminų vis mažėja (ypač vitamino C). Todėl žiemą ir pavasarį bulvės, obuoliai, morkos, burokai, kopūstai turi mažiau vitaminų. Nepatarčiau žavėtis importinėmis daržovėmis. Kovo-balandžio mėnesiais parduotuvėje rasite neįprastai pigių daržovių ir vaisių. Tai pernykštis, jau pradėjęs gesti derlius. Tad pirkdami vaikui būkite ypač atidūs. Deja, pirkėjams dažniausiai lieka nežinoma, kaip buvo augintos ir kokiais chemikalais apdorotos importinės daržovės. Todėl vaikams patarčiau ieškoti kad ir ne tokių išvaizdžių, bet Lietuvoje augintų daržovių ir vaisių. Žiemą ir pavasarį vaikams trūksta saulės šviesos, dėl to organizmas pagamina mažiau vitamino D.
Kaip suprasti, kad vaikui vitaminų trūksta?
Kai trūksta vitaminų, vaikas netenka apetito, greitai pavargsta, pasidaro vangus, irzlus, jam nepavyksta ilgam sutelkti dėmesio, yra mieguistas. Jei vitaminų trūksta ilgai, vaikas gali susirgti įvairiomis lėtinėmis ligomis. Kol kas nėra būdų nustatyti, ar vaiko organizme pakanka vitaminų. Kraujo, šlapimo ar išmatų tyrimai nepadės.
Jei vaikui skirti antibiotikai ar vaistai nuo temperatūros, organizme laikinai gali sumažėti vitaminų. Sirgdamas vaikas ir valgo mažiau. Susirgus pasikeičia vitaminų įsisavinimas, išsiskyrimo iš organizmo greitis. Trumpalaikis vitaminų stygius nėra pavojingas.
Vaistinėje nuo vitaminų gausos apraibsta akys. Kokius išsirinkti?
Jei išsiruošėte pirkti vitaminų, pasižiūrėkite, kad produkto sudėtyje būtų 12 vitaminų (tryliktasis vitaminas K nėra būtinas).
Atkreipkite dėmesį į vitaminų galiojimo laiką ir vartojimo būdą. Geriausia prieš perkant vitaminus pasitarti su vaiko gydytoju. Vitaminus geriausia išgerti valgant. Kokiu paros metu – nesvarbu. Vitaminus laikykite saugioje, vaikams neprieinamoje vietoje. Net pradinukai nesuvokia, kad vitaminai – ne skanėstas, ir jų daug suvalgyti negalima. Pačiupę valgo tiek, kiek būna. Saugokite vitaminus nuo karščio, šviesos, drėgmės. Nedėkite į šaldytuvą, nes ten jie gali sudrėkti. Laikykite kambario temperatūroje, sausoje tamsioje spintelėje. Neduokite vaikui aptrupėjusių, išvaizdą pakeitusių vitaminų.
„Mamos žurnalas“