Mentalinis gimdymo metodas yra labai senas. Žmonijos istorijoje tai buvo pirmas būdas, kaip pašalinti gimdymo skausmą. Jis ir dabar naudojamas civilizacijos nepaliestose tautelėse.
Deja, šis metodas niekada nebuvo populiarus, nes teigta, kad moterims reikia ilgai ir kruopščiai ruoštis. Nors pagrindinė priežastis – skeptiškas gydytojų ir besiruošiančių šeimų požiūris į tai, kad galima išvengti skausmo. Vis dar įprasta manyti, kad skausmas gimdymo metu yra neišvengiamas, kad jis yra biologiškai būtinas ir būdingas gimdymo aktui.
Mūsų vidinis kompiuteris
Mūsų smegenys – tai biologinis kompiuteris. Todėl, kaip ir kiekvieną kompiuterį, savo smegenis galime programuoti ir valdyti. Bet juk tai nieko naujo. Nuo pat vaikystės mus programuoja aplinkiniai žmonės: tėvai, draugai, pedagogai ir t.t.
Mums įteigia begalę įvairių nuostatų. Štai, pavyzdžiui, nuo pat mažens mergaitei teigiama, kad gimdymą visad lydi kančios ir t.t. Mūsų galvoje įrašyta daug programų, tačiau ne visos jos naudingos.
Aišku, vaikystės kompleksus gali padėti įveikti psichoanalitikai. Deja, tai ilgas kelias. O norisi visa tai atlikti kuo greičiau. Ko gero, neurolingvistinis programavimas yra pats trumpiausias kelias realizuoti jūsų svajones apie „gimdymą su šypsena“.
Žmogaus sandara ypatinga: jis gali lengvai įveikti išorines kliūtis, tačiau kai akis į akį susiduria su vidiniais barjerais, dažnai sutrinka ir nežino ką daryti. Jūsų laimei, dabar yra galimybė pasirinkti: ar leisti, kad gimdymo skausmo baimė valdytų jus, ar paimti į rankas savo likimą.
Gyvenimas mus išmokė į daug ką žvelgti skeptiškai. Panašiai yra ir su mentalinio gimdymo metodu. Tai rodo praktika: nors daug metų mokome moteris šios metodikos, daug kas abejoja, o gal tiesiog nepasitiki tokia „stebuklinga“ galimybe: pagimdyti be skausmo. Ir tik dalis moterų, pasinaudojusių šia metodika ir sėkmingai pagimdžiusių, tuo įsitikina.
Neturiu tikslo jus įtikinėti. Tiesiog siūlau jums tai pačioms išbandyti, tuo labiau kad pateikta metodika naudinga tuo, kad lengvai panaudojama praktikoje.
Tikslas – ne tik vengti skausmo
MGM teorinis pagrindas – įsitikinimas, kad gimdymas, kaip ir bet koks kitas fiziologinis aktas, neturi būtinų, įgimtų ar paveldimų anatominių-fiziologinių skausmo ar kančių priežasčių.
Mentalinio gimdymo metodo (MGM) privalumas tas, kad naudojant gana efektyvius neurolingvistinio programavimo metodus, jį lengvai gali įsisavinti visos moterys. Iki šiol šis metodas nebuvo plačiai taikomas moterims gimdant.
Mentalinio gimdymo metodo požiūris platus. Jo tikslas – ne tik išvengti gimdymo skausmo, bet ir pagerinti nėštumo eigą, sumažinti nėštumo bei gimdymo komplikacijas, operacinius įsiterpimus, pagerinti gimusių naujagimių būklę.
Mentalinio gimdymo metodo tikslas – išsamiai paaiškinti, kad fiziologinio gimdymo procesas taptų suprantamas ir būtų sąmoningai suvoktas. Labai svarbu visiškai pašalinti moters įtampą, nerimą, baimes, giliai įsišaknijusią nuostatą apie gimdymo kančias. Reikia paaiškinti, koks turi būti sąmoningas ir aktyvus elgesys gimdymo metu, įtikinti, kad, esant supratingam ir ramiam moters požiūriui į gimdymą, gimdymas gali vykti ramiai, be skausmo. Problemų dažnai atsiranda dėl netinkamo moters elgesio gimdymo metu. NLP sistema pateikia daugybę paprastų metodų šiems tikslams įgyvendinti.
Vienas iš pasiruošimo gimdymui uždavinių – moteris privalo susidaryti tinkamą įvaizdį apie savo būseną, suformuoti protingą, adekvatų požiūrį į gimdymą. Reikėtų stengtis pašalinti neapibrėžtumą, neaiškumą ir išsiugdyti pasitikėjimą palankia gimdymo eiga. Esmė – teisingas savo būsenos supratimas, suvokimas, jog nėra objektyvių kliūčių nesėkmingam gimdymui. Svarbu išskirti teisingą ir neteisingą supratimą apie gimdymą. Teisingas mąstymas turi vesti moterį savo Svajonių gimdymo link, t.y. išspręsti teorinius ir praktinius uždavinius.
Mentalinio gimdymo metodo pratimai pašalina gimdymo skausmo baimę. Šis metodas veikia per žodį. Jo tikslas – apsaugoti moterį nuo negatyvaus poveikio, kuris sutrikdo moters psichinę būseną, nuo neigiamų reakcijų, nuo traumuojančių veiksnių.
Mūsų MGM sistemos principas – sudaryti nuostatą, kad gimdymo skausmas ir komplikacijos priklauso visų pirma nuo pačios moters, nuo jos žinių, elgesio ir, esant reikalui, nuo atitinkamų metodų. Ši nuostata turi svarbiausią principinę reikšmę. Pora mokoma specialių priemonių, kurios:
pirma, apsaugo nuo skausmo, o ne slopina atsiradusįskausmą;
antra, jeigu pora neįsisavino ar nepakankamai įsisavino žinias apie gimdymo skausmą, pagalbinė, bet ne pagrindinė priemonė yra natūralių nuskausminamųjų elementų (atsipalaidavimo, tinkamos padėties, kvėpavimo, masažo ir t.t.) mokymasis. Žinant tai, gimdymo situacija keičiasi: moteris turi galimybę pasirinkti bet kurį variantą arba derinti abu.
Svarbiausia – nebijoti
Mentalinis gimdymo metodas siekia sudaryti fiziologines ir psichologines sąlygas neskausmingam gimdymui. Mes nepripažįstame medikamentinio gimdymo skausmo malšinimo kaip išsigelbėjimo, jeigu jis nėra patologinio proceso ar komplikacijų rezultatas.
Mentalinio gimdymo metodo sistema, užtikrindama visišką motinos ir vaiko saugumą, tuo pat metu privalo siekti galutinio tikslo – išlaisvinti moterį nuo gimdymo skausmo baimės ir kančių. Išvengti šių pojūčių turi būti sąmoningas moters tikslas.
Svarbiausias mentalinio metodo uždavinys – skausmo profilaktika, pašalinant pagrindinę – psichologinę – skausmo priežastį, neutralizuojant neteisingas, neigiamas nuostatas.
Ši sistema reikalauja teigiamos smegenų stimuliacijos. Todėl svarbu pašalinti nuo senų laikų diegiamas neigiamas emocijas apie gimdymo procesą. Svarbu išlaikyti ir stimuliuoti aktyvią smegenų būseną ir ugdyti sąmoningą moterų aktyvumą gimdymo metu, o ne slopinti medikamentais.
Trumpiau tariant, mentalinis gimdymo metodas – tai sistema, kuri susideda iš moters švietimo, mokymo ir psichologinio paruošimo iki gimdymo. Kadangi gimdymo kančių stereotipas giliai įdiegtas į visų moterų sąmonę, tai pavyktų įgyvendinti tik palaipsniui, nuolat treniruojantis.
Įvertinant naujus mokslo laimėjimus, ypač perinatalinės psichologijos srityje, moters ruošimas tik gimdymui yra siaura sritis.
Dabar jau aišku, kad tolesnis vaiko gyvenimas, jo charakterio bruožai, intelektas priklauso nuo pradėjimo, nėštumo, gimdymo proceso eigos bei nuo ankstyvo pogimdyminio laikotarpio. Todėl reikėtų ruošti šeimą tėvystės pareigai, o ne gimdymui. Tad moteriai išgyventi natūralų, lengvą gimdymą yra ne mados reikalas, o prasminga pareiga.
Protas yra veikiamas visko, kas vyksta išoriniame pasaulyje ir moters viduje. Įtaiga gali akimirksniu pakeisti mąstymą, emocinę būseną ir veiksmus, o drauge – ir veiklos rezultatus. Geriausias būdas pozityviai programuoti savo mąstymą – kontroliuoti aplinką, kitaip sakant, padaryti ją tokią, kad iš jos sklistų kuo daugiau teigiamos informacijos. Tik pati moteris gali susikurti teigiamos energijos valdomą vidinį pasaulį ir gimdyti taip, kaip ji nori.
MGM irgi naudojama įtaiga. Ji reikalinga sugriauti mitui, kuris per tūkstančius metų iki šiol nuolat kartojamas, kad gimdymą būtinai turi lydėti skausmas. Jeigu buvo galima tai įteigti, dabar panaudokime tą patį ginklą pašalinti, kas neteisingai įteigta.
Smegenų narkozė žodžiais
Mūsų metodo įtaigos tikslas – esant budriai centrinei nervų sistemai kurti gimdymo aktą, remiantis įvairiomis asociacijomis. Teisingas mokslinis įtaigos ir savitaigos supratimas tampa mentalinio gimdymo metodo pagrindu.Mokslas įrodė, kad, norint išvengti skausmo gimdymo metu, įtaiga bei savitaiga yra efektyvūs būdai, nekenksmingi nei motinai, nei vaikui. Kitais žodžiais tariant, tai smegenų žievės narkozė žodžiais.
Prisiminkime pavyzdį, kai žmonės vaikšto per žarijas. Esmė – ne pereiti per ugnį. Juk pasivaikščiojimas ant raudonų žarijų sluoksnio iš pirmo žvilgsnio neturi jokios naudos. Tačiau tai žmogaus galimybių demonstravimas, tikėjimo išbandymas, proga gauti rezultatą, kuris anksčiau atrodė neįmanomas. Žmonės žarijomis vaikščioja jau tūkstančius metų. Šis poelgis įskiepija žmogui nuojautą, jog jis gali augti, pranokti save, atlikti tai, kas atrodė neįmanoma. Žmogus iš esmės gali padaryti viską, jei tiki savo jėgomis ir imasi atitinkamų veiksmų.
Atminkite, jog niekas savaime nėra nei bloga, nei gera. Viskam vertę suteikiame patys. Galite pavaizduoti gimdymą taip, kad jūsų būsena taptų neigiama, galite pasiekti priešingo rezultato, kai gimdymo laukiate rami. Vaikščiojimas per ugnį moko žmones pakeisti savo būseną ir elgseną. Toks poelgis žmonėms sudaro sąlygas pakeisti savo įsivaizdavimą apie aplinkybes.
Vaikščiojimas per žarijas leidžia susidaryti naują tikėjimo ir gimdymo galimybių modelį. Tai įgalina padaryti daugiau, nei manėte sugebėsiančios anksčiau.
Kojų pėdose yra virš 70 tūkstančių nervinių galūnių, ir užtenka tik valandos trukmės meditacijos, kad žmogus drąsiai žengtų per žarijas, nejausdamas skausmo. Tuo tarpu gimdymo takuose nervinių galūnių kur kas mažiau, ir mes negalime pasiekti, kad moterys gimdytų lengvai, nejausdamos skausmo. Susimąstykime apie tai ir padarykime išvadas. Juk vienintelis skirtumas tarp galinčio žingsniuoti per ugnį žmogaus ir moters, negalinčios be skausmo pagimdyti – yra gebėjimas įtikinti save atlikti šį veiksmą ir nepaisyti visų išankstinių nuostatų apie skausmingą gimdymą. Jūs iš esmės galite padaryti viską, jei tikėsite savo jėgomis ir imsitės atitinkamų veiksmų.
Taigi svarbiausia įsivaizduoti gimdymą tokį, kuris sukurtų pozityvią būseną, o tada imtis konkrečių veiksmų tam pasiekti.
Jeigu įsivaizduosite, kad nepasiseks pagimdyti be skausmo, taip išties ir bus. Jei įsivaizduosite, kad jums tikrai tai pavyks, taip sukursite tokią būseną, kuri padės jums gauti teigiamų rezultatų.
Didžiausi barjerai, kuriuos jums bus privalu įveikti sėkmės kelyje, yra ydingi įsitikinimai. Naujus įsitikinimus galime išsiugdyti paneigę senus.
Turėtume pozityviai žvelgti į gyvenimą. Vadinasi, pozityviai vertinti ir gimdymo procesą. Tai pirmas žingsnis siekiant visiškai išlaisvinti savo įgimtas galimybes.
Visa tai atskleidžia paprastą tiesą: gimdymas be skausmo – tai ne atsitiktinumas. Į švelnų, beskausmį gimdymą veda labai konkretūs keliai, nuoseklūs ir logiški veiksmų modeliai, prieinami kiekvienai moteriai. Visos moterys gali išlaisvinti savyje glūdintį stebuklą. Jums tiesiog reikia išmokti pačiu veiksmingiausiu būdu naudoti savo proto ir kūno rezervus.
Romualdas Šemeta, akušeris-ginekologas
Nėščiųjų mokyklos vadovas, tel. 8*687 64 757
„Mamos žurnalas“