Atradus ir plačiai pasaulyje pradėjus naudoti naujus psichologijos – neurolingvistinio programavimo (NLP) metodus, požiūris į gimdymo skausmą kaip į neišvengiamą keičiasi ir verčia mus naujai pažvelgti bei vertinti šią problemą.
NLP pavadinimą bus geriau suprasti, jeigu žodžius padalinsime į atskiras dalis:
• „neuro“ – smegenys ir nervų sistema;
• „lingvistinis“ – tai verbalinė ir neverbalinė kalba;
• „programavimas“ – tai unikalus šių abiejų dalių sujungimo būdas elgesio formulėms sukurti.
NLP – tai nuostabi priemonė, sugebanti pakeisti žmones, jų mąstyseną. Jai padedant, žmonės įgyvendina savo svajones ir atlieka neįtikėtinus dalykus. Daugeliui žmonių ji padeda pasiekti didelį progresą asmeniniame ir profesiniame gyvenime, padeda keistis ir tobulėti asmenybei.
Visų pirma reikėtų sau įteigti nenuginčijamą tiesą, kad gimdymas, kaip ir bet koks kitas fiziologinis aktas, neturi būtinų, įgimtų ar paveldimų anatominių-fiziologinių skausmo ar kančių priežasčių.
Mūsų mentalinio gimdymo metodo sistemos principas – suformuoti moteriai nuostatą, kad gimdymo skausmo ir komplikacijų perspėjimas priklauso visų pirma nuo pačios moters, nuo jos žinių, elgesio ir atitinkamų metodų taikymo.
Pora apmokoma specialių priemonių, kurios apsaugo ją nuo skausmo atsiradimo, o ne slopina atsiradusį skausmą. Ši nuostata yra labai svarbi.
Todėl mūsų pozicija – sudaryti sąlygas, kad gimdymo metu skausmas neatsirastų.
Mentalinio gimdymo metodo svarbiausias uždavinys yra: skausmo profilaktika, pašalinant pagrindinę – psichologinę – skausmo priežastį, neutralizuojant neteisingas, neigiamas nuostatas.
Nėštumo metu nereikia leisti užvaldyti neigiamoms emocijoms. Todėl moteriai reikia suteikti kuo daugiau tikslios informacijos, būtinai panaudojant veiksmingas psichologines priemones. Trumpiau tariant, tai sistema, kuri susideda iš moters švietimo ir psichologinio paruošimo iki gimdymo. Kadangi gimdymo kančių stereotipas giliai įdiegtas į visų moterų sąmonę, tai pavyktų įgyvendinti palaipsniui.
Suvokdami savo mintis kaip realybę, egzistuojančią šalia to, ką mes vadiname „materialia tikrove“, pabandykime suprasti šiuos du tarpusavyje susijusius reiškinius.
Sąmonė ir pasąmonė
Jūs turite tik vieną protą, bet šis protas susideda iš dviejų skirtingų ir tik jam būdingų funkcinių dalių. Kiekviena iš jų pasižymi tik jai būdingais požymiais ir galimybėmis. Norint pabrėžti proto prigimtį, vartojami terminai sąmonė ir pasąmonė.
Sąmonė parenka tai, ką nori matyti mūsų gyvenime, tačiau ji negali tai sukurti. Pasąmonė – vienintelis instrumentas, kuris įgyvendina mūsų pasirinkimą. Didžioji amžiaus paslaptis yra nuostabi, stebuklinga galia, kuri slypi jūsų pasąmonėje.
Daugumai žmonių net neateina į galvą jos čia ieškoti. Nėra jokio reikalo stengtis įgyti šią galią: jūs jau ją turite. Tačiau teks išmokti ją valdyti ir galėsite taikyti visose gyvenimo srityse, o taip pat ir gimdymo metu.
Jūsų pasąmonė veikia pagal tikėjimo dėsnį, todėl jūs turite žinoti, kas tai yra tikėjimas, kodėl ir kaip jis veikia. Dauguma žmonių tikėjimą sieja su kokia nors religija. Iš tiesų tikėjimą reikėtų vertinti ir suprasti platesne reikšme. Tikėjimas – tai tam tikra snaudžianti jėga, kurią dauguma turi, tačiau niekada nesinaudoja. Tam, kad jis taptų pastebimu privalumu, jį reikia kiekvieną dieną, kaip raumenis, treniruoti.
Juk jūs žinote neginčijamą tiesą – jeigu mes netikime tuo, ką mes darome, mes niekada nesugebėsime pasiekti sėkmės.
Jūsų pasąmonė priima nurodymus, kuriuos jai siunčiate remdamiesi tuo, kuo sąmoningai tikite („gimdymas skausmingas“).
Ji neabejoja nei jūsų įsakymais, nei tuo, ar jie yra pagrįstai duodami. Visą jūsų patirtį, įvykius, sąlygas ir veiksmus vykdo jūsų pasąmonė, reaguodama į jūsų mintis (jūs gimdote su skausmu).
Jei nekontroliuojame savo sąmonės, pasąmonėje atsiranda neteisingų įsitikinimų. O pasąmonė neturi kito kelio, kaip tik veikti pagal tai, kas joje įdiegta. Ji tai ir įgyvendina.
Jei nuolat kartosite: „Aš be vaistų nepagimdysiu“, pasąmonė priims tai paraidžiui. Tol, kol nesustosite tai kartoti, galite būti tikri, kad pasąmonė vykdys jūsų įsakymus. Jums net į galvą neateis, kad patys sukūrėte tokias aplinkybes savo negatyviu mąstymu.
Narkozė žodžiais
Visa, ką darome, darome vien iš įpročio. Iš įpročio ir dauguma moterų gimdo sunkiai. Patys pavojingiausi įpročiai yra mąstymo įpročiai, stereotipai, kad kitoks, natūralus, neskausmingas, lengvas gimdymas yra neįmanomas. Pakeisti savo įpročius, kurie trukdo lengvai gimdyti, yra vienas sunkiausių dalykų gyvenime, tačiau ir vienas svarbiausių – nuo jo priklauso viso jūsų gyvenimo kokybė.
Susiformuoti blogus įpročius apie gimdymą yra lengva, bet gyventi su jais sunku. O štai lengvo gimdymo įpročius susiformuoti yra sudėtinga, tačiau gyventi su jais paprasta.
Mentalinis gimdymo metodas remiasi įtaiga. Ji reikalinga pašalinti tą mitą, kuris per tūkstančius metų iki šiol nuolat kartojamas, kad gimdymą būtinai turi lydėti skausmas, mitą, kuris moterį varo į neviltį, kuris daugumai moterų visus devynis mėnesius neduoda ramybės.
Įtaigos būdu, kai nusiteikiama pozityviai, įmanoma gimdyti be skausmo. Ir mokslas įrodė, kad įtaiga bei savitaiga gimdymo metu yra efektyvūs būdai išvengti skausmo, nekenksmingi nei motinai, nei vaikui. Kitais žodžiais tariant, tai yra smegenų žievės narkozė žodine įtaiga.
Mūsų psichika siejasi būtent su kalba ir mąstymu. Žodžiais galime sukelti neigiamas emocijas, galime pasiekti skausminių pojūčių net iki kančių arba, atvirkščiai, žodžiais galima pašalinti skausmą.
Kas vaikšto per žarijas
Turbūt visiems teko matyti drąsuolius, vaikštančius per žarijas. Tai yra žmogaus galimybių demonstravimas, padaryti tai, kas sveiku protu atrodo neįmanoma. Žmonės žarijomis vaikščioja jau tūkstančius metų. Kai kuriose pasaulio kraštuose tai yra religinis aktas. Tačiau veikiau tai yra tikėjimo išbandymas. Šis poelgis įskiepija žmogui nuojautą, jog jis gali augti, pranokti save, atlikti tai, kas atrodė neįmanoma.
Vienintelis skirtumas tarp galinčio žingsniuoti per žarijas žmogaus ir negalinčio – įtikinti save atlikti šį veiksmą ir nepaisyti visų išankstinių nuostatų, „kas galėtų nutikti“. Žmogus iš esmės gali padaryti viską, jei tiki savo jėgomis ir imasi atitinkamų veiksmų.
Atminkite, jog niekas savaime nėra nei bloga, nei gera. Vertę viskam suteikiame patys. Galite įsivaizduoti gimdymą taip, kad jūsų būsena taptų neigiama, galite pasiekti priešingą rezultatą, kada jūs gimdymo laukiate rami. Kaip tik tai darome vaikščiodami per ugnį. Vaikštynės per ugnį moko žmones pakeisti savo būseną ir elgseną. Vaikštantys per ugnį asmenys – tie patys, kurie dar visai neseniai manė, kad tai neįmanoma. Tačiau jie išmoko pakeisti fiziologiją, taip pat savo vidinį vaizdinį apie tai, ką gali padaryti savo jėgomis. Tad vaikščiojimas per žarijas iš rizikingo poelgio virto visai įmanomu dalyku.
Kojų pėdose yra virš 70 tūkstančių nervinių galūnių ir užtenka tik valandos trukmės meditacijos ir žmogus drąsiai žengia per žarijas, nejausdamas skausmo. Tuo tarpu gimdymo takuose nervinių galūnių tūkstanteriopai mažiau ir mes, valandų valandas ruošdami moteris, negalime pasiekti, kad jos gimdytų lengvai, nejausdamos skausmo. Susimąstykime apie tai ir padarykime išvadas. Jūs iš esmės galite padaryti viską, jei tikėsite savo jėgomis ir imsitės atitinkamų veiksmų.
Visa tai jums atskleidžia paprastą tiesą: gimdymas be skausmo – tai ne atsitiktinumas. Pagrindinė skausmingo gimdymo priežastis yra paprasta: moterys nemoka išnaudoti visų savo galimybių. Jos neišmano savo psichikos veikimo principų, veikdamos kur kas prasčiau, nei kad iš tiesų galėtų.
Keliai į gimdymą be skausmo
Į švelnų, beskausmį natūralų gimdymą veda labai konkretūs keliai, nuoseklūs ir logiški veiksmų modeliai, prieinami kiekvienai moteriai. O juos išmokti visiškai nesunku. Reikia labai nedaug – noro. Visos moterys gali išlaisvinti savyje glūdintį stebuklą. Jums tiesiog reikia sugebėti pačiu veiksmingiausiu būdu panaudoti savo proto ir kūno rezervus.
Nepamirškime, kad pasaulyje egzistuoja dviejų rūšių dėsniai: žmonių sukurti dėsniai, arba įstatymai, ir
Gamtos dėsniai. Jeigu bandysite nepaisyti Gamtos dėsnių, kiekvieną kartą be jokių išimčių kentėsite, ypač gimdydamos.
Jūsų mintys – tai svarbiausias gyvenimo sąlygų pamatas. Viskas, ką patiriate, kyla dėl vienokių ar kitokių jūsų pačių ar kitų žmonių minčių. Jeigu pakeisite savo minčių kokybę, tai pakeisite ir savo gyvenimo kokybę.
Pokyčiai galvoje sukels pokyčius ir jūsų kasdienybėje. Pjausite tai, ką pasėjote. O sėjate dabar, kiekvieną akimirką.
Viskas priklauso tik nuo jūsų – štai kas yra nuostabu. Pačios galite kurtis teigiamas nuostatas ir tikėti, kad visose situacijose pasirodysite kiek įmanoma geriau. Pasitikėjimas savo jėgomis jau savaime yra labai galingas veiksnys.
Gimdymas su šypsena tikrai ne fantazija, o tikrovė.
Akušeris-ginekologas Romualdas Šemeta
Nėščiųjų mokyklos vadovas, 8*687 64757
„Mamos žurnalas“