
Kadangi gimdymas yra fiziologinis procesas, nėščios moters elgesį jo metu lemia įgimtas motinystės instinktas, kuris nepasiduoda sąmonės kontrolei. Sėkmingai gimdymo eigai labai svarbios reikšmės turi moters psichologinė būsena, jos elgesys ir emocijos.
Nuo gimdyvės elgesio, nuo jos išgyvenamų jausmų daugeliu atžvilgiu priklauso gimdymo eiga.
Elgtis taip, kaip norisi
Beveik prieš šimtmetį žinomas anglų akušeris G.Dik-Ridas gimdymo metu leisdavo moteriai elgtis laisviau, negu tuo metu egzistavo medicinos praktikos taktika, ir pasiekdavo puikių rezultatų. Gimdyvės jausdavo kur kas mažesnį skausmą. Kai kurių Europos šalių progresyvūs akušeriai toliau vystė šį metodą, leisdami gimdyvei elgtis natūraliai, t.y. taip, kaip jai norisi.
Atsirado galimybė suprasti, kaip būtent turi vykti gimdymas. Dėl šių stebėjimų akušerijoje atsirado tokios ypač svarbios sąvokos, kaip „pirmas motinos ir vaiko kontaktas“, „jautrus periodas“, „motinos ir vaiko ryšys“. Tolesni psichologiniai tyrimai patvirtino šių sąvokų lemiamą reikšmę žmogaus asmenybės susiformavimui.
Gimdymo metu moteris lyg pasineria į save, išgyvena pakitimus sąmonės būsenoje. Beveik visų gimdyvių veido išraiška „svajinga“, jos užmiršta savo socialinę padėtį, praranda savikontrolę. Dauguma jų įvairiais gimdymo etapais skleidžia charakteringus dejavimus ir šūksnius. Gimdyvės, nežiūrint skausmo ir įvairių nemalonių pojūčių, dažniausiai neatrodo bejėgės arba sutrikusios. Atvirkščiai, jos veikia neskubotai, ieško patogios padėties, daugelį veiksmų atlieka intuityviai, be išankstinių nuostatų. Be to, šie elgesio ypatumai gimdymo metu būdingi visoms moterims ir nepriklauso nuo jų kultūrinio lygio ir visuomeninės padėties. Yra paskelbti labai įdomūs tyrimai apie moterų patirtą ypatingą sąmonės būseną gimdymo metu.

Dauguma moterų jaučia minčių kontaktą su vaiku.
Paklusdama savo instinktams, moteris elgiasi racionaliausiai. Dėl to ji gimdo greičiau ir lengviau. Gebėjimas užsimiršti ir elgtis intuityviai – tai geriausios sąlygos sėkmingam gimdymui. Sėkmingiausias gimdymas vyksta tais atvejais, kai jis mažiausiai kontroliuojamas sąmonės. Be to, moters instinktyvus elgesys gimdymo metu leidžia maksimaliai atsiskleisti jos motinystės intuicijai ir sudaro palankias sąlygas vėlesniam maitinimui krūtimi.
Hormonai veikia kaip nuskausminamieji
Instinktyvų moters elgesį gimdymo metu skatina ypatingas hormoninis jos organizmo balansas. Tikslią tokio balanso schemą nustatė paveldėjimo programa. Hormonai, reguliuojantys gimdymo procesą, yra daugiafunkciniai. Jie veikia ne tik moters organizmo fiziologinius procesus, bet ir jos emocinę būseną, atmintį bei elgesį. Pavyzdžiui, gimdymo metu smegenyse gaminamas oksitocinas skatina gimdos susitraukimus. Tačiau jis veikia ir atminties mechanizmus, skatina įvykių užmiršimą. Tokiu būdu oksitocinas gimdymo metu padeda moteriai greičiau pagimdyti, o po jo – visiškai užmiršti apie gimdymo skausmus. Be to, oksitocinas vaidina labai svarbų vaidmenį motinos ir vaiko ryšiui susidaryti.
Kadangi gimdymas yra stresas, sukeliantis organizmo emocinių ir fizinių jėgų įtampą, jo metu sustiprėja stresinių medžiagų (adrenalino ir kt.) sekrecija. Jos gaminasi visada, kai organizmas kenčia baimę, skausmą arba šaltį. Šios medžiagos sustiprina gimdos įtampą, širdies plakimą, padidina kraujospūdį, aktyvina energijos atidavimą. Tuo pačiu metu, jeigu nesutrukdoma, gaminasi ir endorfinai (neurohormonai, turintys į morfijų panašią funkciją). Jie leidžia padaryti gimdymo eigą natūralią, veikia kaip nuskausminamoji priemonė, skatina malonią emocinę būseną, slopina nerimą. Esant natūraliai gimdymo eigai, moterys sugeba pajausti tikrą ekstazinę būseną.
Dabar vis dažniau naudojami skausmą slopinantys sintetiniai vaistai pradeda konfliktuoti su endorfinais, išreguliuodami sudėtingą natūralų hormoninį balansą. Tuo paaiškinama bloga moters savijauta gimdymo metu ir po jo.
Natūralus hormoninis balansas, susiformavęs gimdymo metu, ypač trapus. Todėl bet koks nepagrįstas įsiterpimas į gimdymo eigą (pavyzdžiui, leidžiant medikamentus), gali sukelti gimdymo veiklos sutrikimus.
Padėtis – labai svarbu

Moters natūralaus elgesio skatinimas yra racionaliausia ir nepavojingiausia gimdymo priežiūros forma.
Kad sumažėtų skausmas, moteris dažnai keičia kūno padėtį, kurią pasirenka instinktyviai. Labai svarbu, kad ji turėtų pasirinkimo laisvę ir medikai jai netrukdytų. Nuo kūno padėties ir gimdyvės judesių dinamikos priklauso gimdymo sąrėmių intensyvumas bei gimdymo trukmė. Buvo nustatyta, kad pats geriausias gimdymo stimulas yra saikingo aktyvumo ir vertikalios kūno padėties derinimas. Todėl reiktų vengti horizontalios gimdymo padėties.
Keičiantis padėtims, keičiasi gimdyvės kvėpavimas ir garsų charakteris. Pagrindinės gimdymo padėtys turėtų būti vertikalios: klūpint ant kelių, keturpėsčia, stovinti, palaikant vyrui už pažastų, vaikščiojimas. O geriausia padėtis yra ta, kurią pasirenka pati gimdyvė. Instinktyvus moters elgesys numato visišką judesių laisvę. Moteris ne tik laisvai juda, bet sąrėmių ir stangų metu privalo atpalaiduoti visą savo kūną. Raumenų atpalaidavimas sąrėmių metu turi ypač svarbią reikšmę sėkmingam vaiko gimimui. Jis panaikina kliūtis, trukdančias vaiko judėjimui gimdymo takais, sumažina skausmą. Pasiekti maksimalią atsipalaidavimo būseną padeda visiškas susikaupimas gimdymo procesui, moters galimybė elgtis laisvai. Ši laisvė leidžia moteriai atsipalaiduoti, todėl gimdymas vyksta efektyviai.
Instinktyvus moters elgesys gimdymo metu numato visišką judesių laisvę. Moteris ne tik laisvai juda, ji sugeba sąrėmio ar stangos metu atpalaiduoti savo kūną. Šis raumenų atpalaidavimas turi lemiamos reikšmės palankiam vaiko gimimui: atsipalaidavus, raumenys suminkštėja ir netampa kliūtimi vaiko slinkimui gimdymo takais. Gimdymas vyksta švelniai, sumažinamas traumų pavojus.
Pastebėtas įdomus ryšys tarp burnos raumenų atpalaidavimo bei laisvo garso skleidimo ir gimdos kaklelio atsidarymo intensyvumo bei greičio. Jeigu moters lūpos suspaustos, ji sulaiko dejavimą, šauksmą ar net kvėpavimą, gimdos kaklelis tampa kietas, jo atsidarymas sulėtėja ar sustoja. Jeigu burnos raumenys atpalaiduoti, moteris kvėpuoja laisvai, skleidžia dejones, gimdos kaklelis yra laisvesnis, atsidarymas vyksta intensyviau.
Praktikai išbandytas ir išties efektyvus metodas nepatogumui gimdymo metu pašalinti – sąrėmių metu kalbėtis su mažyliu, aiškinti jam, kas vyksta, drąsinti jį.
4 sėkmingo gimdymo žingsniai

Yra labai daug pratimų, palengvinančių moters savijautą gimdymo metu, tačiau norint sėkmingai jais naudotis, reikia pamatyti, kaip tai atliekama. Šios metodikos galima išmokti pasiruošimo gimdymui kursuose.
Motinai reikalinga ramybė, kad ji galėtų atsipalaiduoti, visiškai pasitikėdama savo organizmu, ir tikėtų sėkminga gimdymo baigtimi. Gera nuotaika, atsipalaidavimas, negalvojimas apie skausmą, džiaugsmo pojūtis – štai keturi sėkmingo gimdymo žingsniai. Jie išsaugo ir kontroliuoja tiek sensorinius, tiek ir motorinius impulsus. Visi gimdyvę supantys asmenys, tarp jų ir vyras, privalo stengtis sudaryti jai emocinį komfortą ir paramą.
Visi žino, kad labai svarbu skirti kuo daugiau dėmesio gimdančiai moteriai. Tačiau ne visiems suprantamos tokio dėmesio stokos pragaištingos pasekmės. Bet kokią jautrią moterį įžeidžia dėmesio stoka iš artimųjų ir medikų pusės. Juk tai vyksta būtent tuo metu, kai draugiška parama labiausiai pageidautina ir palanki.
Gimdyvė tampa jautresnė viskam, ji pasidaro pastabesnė detalėms. Pro jos akis nepraslysta nė mažiausi aplinkinių elgesio ypatumai, kaip supantys ją žmonės reaguoja į kiekvieną įvykį.
Net jeigu gimdos kaklelis atsidarinėja sėkmingai, moteris neprivalo likti viena. Šiuo metu ypač svarbus vyro dalyvavimas, tai padeda atsipalaiduoti ir jaustis patogiai sąrėmių metu. Švelnios sutuoktinių glamonės stimuliuoja hormonų, greitinančių gimdymo procesą, gamybą ir padeda atsipalaiduoti gimdos kakleliui.
Gimdymo metu moteriai norisi girdėti, kad gimdymas vyksta normaliai, kad puikus mažylis ir kad ji puikiai susitvarko su visais sunkumais. Jeigu moterį paliksime vieną ir viso to nekalbėsime, ji gali jaudintis dėl kiekvieno (nors ir visiškai normalaus) naujo gimdymo pojūčio. Gimdymo metu moters reikėtų paklausti, ar ji norėtų, kad šalia jos su vyru visą laiką būtų akušerė ar gydytojas. Kai kurios bijo pasilikti vienos, kitoms patinka atvirkščiai.
Gimdos kaklelio atsivėrimo periodo metu moteriai būtina išsaugoti visišką ramybę, be protinės ir fizinės įtampos. Šiuo metu moteriai geriausia mąstyti apie tą gėrį, kurį jai dovanojo Gamta – laimę duoti gyvybę naujam žmogui, o aplinkiniams – stengtis padidinti jos pasitikėjimą sėkminga gimdymo baigtimi. Jeigu pasiruošimo kursuose moteris sėkmingai išmoko kvėpavimo pratimų ir atsipalaidavimo, šis ilgiausias ir daugeliui moterų nemaloniausias laukimo periodas praeina gana lengvai ir švelniai.
Gimdymo metu egzistuoja tarsi dvi moterys. Sąrėmių pradžioje moteris, reaguojanti į tai, kas vyksta aplink, turi mažai ką bendro su moterimi išvarymo laikotarpiu, kuri reaguoja tik į nepasiduodančią kontrolei nervų-raumenų energiją. Stanginimosi laikotarpiui būdingas sumažėjęs mentalinis imlumas. Pasikeičia reakcija į išorinius dirgiklius. Gimdyvė demonstruoja santykinį abejingumą atsirandančioms situacijoms. Jeigu viskas vyksta normaliai, t.y. neegzistuoja slopinantis baimės pojūtis, ji visai atsijungia nuo savo asmenybės suvokimo, sutelkdama visas savo jėgas pačiam svarbiausiam uždaviniui įvykdyti.
Nėra nieko svarbesnio moteriai, kaip, pradedant nuo ankstyvo nėštumo laikotarpio, atkakliai ruošti savo sąmonę natūraliam gimdymui. Tokiu būdu įgaunamas pasitikėjimas savo jėgomis. O jeigu būsimoji motina dar išmoks teisingai atpalaiduoti raumenis, baimės būsena virs gera savijauta.
Atsipalaidavimo metu natūralus gimdos atsidarymas ne tik lengvesnis ir neskausmingas, bet ir kur kas greitesnis. Jeigu atsipalaidavimas buvo praktikuojamas anksčiau ir tapo įprastas, tai jį bus lengva pasiekti pirmųjų sąrėmių metu. Visiškas rankų, kojų, veido, o po jų – ir sąmonės atpalaidavimas – štai ramaus, greito gimdymo paslaptis.
Akušeris-ginekologas vadovas Romualdas Šemeta
Nėščiųjų mokyklos vadovas
8*687 64757
„Mamos žurnalas“