
Klausantis gimdymo istorijų, galima tik stebėtis, kaip nevienodai kiekvienai moteriai atseikėja gamta. Šį kartą kalbėsime apie gimdymo greitį.
Tegul neįsižeidžia moterys dėl grubaus palyginimo, bet čia – kaip autostradoje, kurioje juda daugybė skirtingų transporto priemonių. Vienos lekia šviesos greičiu, kitos – vos stumiasi pirmyn. Vis dėlto, akušerijoje yra priimtos tam tikros gimdymo trukmės normos.
Ima pyktis, kai sužinai, jog palatos kaimynė pagimdė per 2 valandas, o tau teko kankintis 2 paras. Nuo ko tai priklauso?
Gimdymo trukmė priklauso nuo daugybės dalykų: kelintą kartą moteris gimdo, kokio ji amžiaus, kokia jos sveikata, ar neserga kokia lėtine liga (pastebėta, kad sergančios širdies ligomis gimdo greitai). Ne mažiau svarbu, kokio dydžio vaisius, kokia jo padėtis gimdoje, koks moters dubens dydis. Natūralu, kad esant siauram dubeniui, o ypač jei dar ir vaisius didelis, gimdymas užtruks. Svarbu, ar laiku moteris gimdo. Mat artėjant gamtos skirtam laikui – 40 savaitei, pats organizmas išskiria hormonų, kurie suminkština ir paruošia gimdymui gimdos kaklelį. Jei gimdymas prasidėjo prieš laiką, kaklelis dar nepasirengęs, gimdymas truks ilgiau. Vis dėlto, griežtų taisyklių čia nėra, pati gamta kiekvienai moteriai skiria skirtingą gimdymo trukmę. Čia tokia pati mįslė, kaip klausimas, kodėl vienos moterys visai nepastoja, o kitos negali apsisaugoti net įmantriausiais kontraceptikais. Tai didžioji gamtos paslaptis.
Kokia yra klasikinė gimdymo trukmė?
Gimdymo trukmė skaičiuojama nuo pirmųjų reguliarių sąrėmių (kas 10-15 minučių) iki vaikučio užgimimo. Skiriasi pirmojo ir visų kitų gimdymų ilgis. Kadaise Lietuvos akušerijos korifėjus profesorius P. Mažylis sakydavo, kad pirmą kartą normalu gimdyti nuo vieno saulės patekėjimo iki kito. Dabar pirmojo gimdymo laikas sutrumpintaas iki 12-18 valandų. Kalbame apie normalią gimdymo eigą, neskatinant gimdymo.
Antrą ir kitus vaikelius moteris turėtų pagimdyti per 7-10 valandų.
Kalbama, kad per 1 valandą gimdos kaklelis turi atsidaryti 1 cm. Tad kodėl pirmą kartą moterys gimdo net 18 valandų?
Pirmą kartą gimdančioms moterims gimdos kaklelis per pirmas 12 valandų atsidarinėja tik po 0,5 cm per valandą (primename, kad čia kalbama tik apibendrintai, kaklelis gali atsidaryti gerokai greičiau ar… lėčiau). Taigi per pirmas 12 valandų kaklelis atsidaro 6 cm, o po to jau atsidarinėja po 1 cm per valandą. Antrą kartą gimdant kaklelis per pirmas 6 valandas atsidaro jau 6 cm, tad ir gimdymas trumpesnis.
Ar epidūrinis nuskausminimas turi įtakos gimdymo trukmei?
Iš tiesų, pastaraisiais metais moterys gimdo greičiau, nes… ne viena naudojasi epidūriniu nuskausminimu. Pastebėta, kad nuskausminamieji spazmolitikai ir epidūrinis nuskausminimas gerokai sutrumpina gimdymą. Pritaikius epidūrinę nejautrą, gimdos kaklelis atsidaro vos per 3-4 valandas.
Dažnai moteriai gimdymą skatina. Ar tai nekenkia sveikatai?
Kai gimdymas akivaizdžiai užtrunka ar kyla pavojus vaikelio sveikatai, gimdymą tenka skatinti. Čia irgi nėra taisyklių, nes kiekvienos moters gimdymas vis kitoks. Pavyzdžiui, vaikutis jaučiasi gerai, mama dar nepavargusi, bet gimdymas užtruko. Tuomet nėra tikslo jį skatinti, laukiama, kol moteris sėkmingai pagimdys pati.
Visada prieš leisdami skatinamuosius vaistus klausiame moters nuomonės. Dabar nemažai moterų nusprendžia gimdyti visiškai natūraliai, be jokio medikamentinio įsikišimo. Jos turi teisę atsisakyti skatinimo.
Skatinamosios medžiagos nėra kenksmingos nei moters, nei vaiko organizmams, kaip daug kas įsivaizduoja. Tiesiog moteriai skiriama medžiagų, kurių jos pačios organizmas per gimdymą pagamina nepakankamai. Skatinamieji tarsi ,,užveda” natūralius sąrėmius, todėl kartais skatinamųjų reikia tik šiek tiek. Vaisiaus skatinamieji neveikia, nes jie tik palaiko tokią gimdymo eigą, kokia ir turi būti. Juk vaikutis gali gimti tik tada, kai būna reguliarūs, stiprūs sąrėmiai.
Kadaise gimdos kakleliui paruošti buvo naudojami estrogenai, dabar jų atsisakyta. Stiprūs hormoniniai skatinamieji – jau praeitis. Todėl moterys turėtų pamiršti gandus, kad nuo skatinamųjų moteriškos lyties naujagimiams gali formuotis kiaušidžių cistos ar kas nors panašaus.
Ar yra natūralių būdų paskatinti gimdymą?
Mūsų akušerijos skyriuje moterys randa visokių pagalbinių priemonių, kurios kiek pagreitina gimdymą.
Pavyzdžiui, specialios kėdės be dugno, ant kurių atsisėdus vaiko galvutė labiau spaudžia gimdymo takus.
Arba skersiniai, ant kurių moteris gali įsitvėrusi pasilaikyti ir pan. Dažnai moteriai per sąrėmius siūloma vaikštinėti, tūpčioti, nes tada greičiau atsidarinėja kaklelis. Daktaro R. Šemetos mokyklėlę lankiusios moterys per gimdymą taiko spenelių dirginimo metodą. Dirginant spenelius gaminasi hormono oksitacino, kuris skatina gimdos raumenų susitraukimus.
Jei matome, kad blogėja vaikučio būklė, kartais praplėšiame vaisiaus vandenų pūslę – tada gimdymo eiga paspartėja.
Jei moteriai nuteka vandenys prieš prasidedant sąrėmiams, ar tai lemia gimdymo trukmę? Kalbama, kad be vandenų gimdymas turi būti daug greitesnis?
Ilgas bevandenis periodas nėra gerai, nes kyla infekcijos pavojus. Jei vaisiaus vandenys nubėgę, o gimdymas užtruko, tenka skatinti. Ilgiausiai bevandenis periodas gali užtrukti 18 valandų. Nors geležinių normų ir čia nėra, viskas priklauso nuo situacijos.
Kokį gimdymą laikote greitu?
Jei pirmasis vaikelis gimė per 3 valandas, o antrasis ir kiti – per 1 valandą, laikoma, kad tai greiti gimdymai. Yra moterų, kurios vos spėja atvažiuoti į gimdymo namus. Nors ligoninę mato pro langą, o greitąją pagalbą kviečia pajutusios pirmuosius sąrėmius. Kyla klausimas, kaip gimdos kaklelis gali taip greitai – vos per valandą – atsidaryti reikiamus 10-12 cm? Paprastai esant tokiems greitiems gimdymams kaklelis jau būna gerokai atsidaręs iki sąrėmių. Moteris savaitę-dvi iki gimdymo jaučia maudimą strėnose, lyg kažkokį spaudimą, tempimą, bet skausmu to nepavadinsi, todėl mano – normalu. Mums, gydytojams, tos ,,greitukės” sukelia nemažai streso. Kai atveža greitai gimdančią moterį, skyriuje vaizdas būna panašus kaip seriale ,,Ligoninės priimamasis”. Visi skuba, lekia.
Ar vaikučiui geriau gimti greitai, ar lėtai?
Tiek ypač greitas, tiek užsitęsęs gimdymas vaikui nėra gerai. Labai greitai gimstantis vaikutis sunkiau prisitaiko prie gimdymo takų, gali gimti bokšto formos galvute, gali būti daugiau kraujosruvų, labiau suplotas veidukas. O labai lėtai slenkant gimdymo takais gali susiformuoti kefalo hematoma (kraujosruva po antkauliu), veidukas gali būti mėlynesnis. Taigi visų geriausias yra klasikinis – nei per greitas, nei per lėtas gimdymas.
Vis dėlto, kaip mažiukas jaučiasi, parodo jo įvertinimas pagal APGAR skalę. Tad jei vaikutis gavo 9-10 balų, jam niekas nepakenkė. Vaikučiui svarbiau ne gimdymo trukmė, o tai, ar jis gauna pakankamai deguonies, ar gerai ,,veikia” placenta, ar neapsisukusi virkštelė.
Ar moteris gali atspėti, kiek truks jos gimdymas?
Ne, tai nenuspėjamas dalykas. Nors sakoma, nori sužinoti, kaip gimdysi, paklausk mamos, kaip gimdė ji, tai nėra šimtaprocentinė tiesa. Žinoma, moteris gali iš savo mamos pavelėti hormonų sistemos ar medžiagų apykaitos ypatumų, kurie lemia gimdymo eigą. Tačiau juk mamos gimdė kadaise, o dukros gimdo dabar, kai gerokai pasikeitė akušerijos galimybės.
Trumpai
Pirmasis gimdymas turėtų trukti nuo 12 iki 18 valandų.
Antrasis gimdymas turėtų trukti nuo 7 iki 10 valandų.
Pritaikius epidūrinę nejautrą gimdos kaklelis atsidaro gerokai greičiau – per 3-4 valandas.
Ilgiausiai bevandenis periodas gali užtrukti 18 valandų.
Greitu gimdymu laikomas toks, kai pirmasis vaikelis gimsta per 3 valandas, o antrasis ir kiti – per 1 valandą.
Konsultavo Kauno II klinikinės ligoninės gydytojai
„Mamos žurnalas“