Nenorėkite pagimdyti per valandą

greitas gimdymas

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Kiekvienai moteriai jos nėštumas ir gimdymas atrodo ypatingi.

Tačiau kai kurioms jie tampa tikru trileriu.

Ilona. Gimdymas per 2 valandas

23 metų Ilona gyvena gana dideliame Lietuvos mieste, augina sūnų Igną. Gimdymo įspūdžiai nė kiek nenublanko. Šiandien ji minutės tikslumu pamena viską, kas nutiko gegužės 2-osios naktį.

Kiek po vidurnakčio man suskaudo pilvą. Gimdymo data buvo numatyta po savaitės, tad į nedidelį maudulį stengiausi nekreipti dėmesio. Vyrui pasakiau, kad skausmas praeis ir abu nuėjome miegoti. Atsigulėme, vyras užmigo, o manęs miegas vis neėmė. 2.30 val. šiaip ne taip užsnūdau.

Po pusvalandžio pašokau iš lovos nuo beribio skausmo. Tuoj pažadinau vyrą ir abu puolėme skaityti knygą apie gimdymą.

Kaip tyčia skyrelio apie sąrėmius dar nebuvome perskaitę. Kai man iš skausmo raidės pradėjo lietis, garsiai skaitė vyras.

Pagaliau apie 3.20 val. vyras nutarė, kad nebėra ko laukti – reikia greičiau važiuoti į gimdymo namus. Tačiau mes automobilį laikome saugojimo aikštelėje, o ji iki 4 val. ryto uždaryta. Kadangi knygoje buvo parašyta, kad pirmas gimdymas gali trukti 16 valandų, pamaniau – laiko dar yra. Be to, moterų konsultacijoje per pamokėles gydytoja sakė, kad kol nenubėgo vandenys, nėra ko ir skubėti.

4 val. vyras nuėjo į aikštelę automobilio. Pasilikau nerami, nes sąrėmiai kartojosi kas minutę. Kai likau viena, mane pradėjo pykinti. Grįžo vyras, kviečia važiuoti, o aš jau nebegaliu paeiti, tik maldauju, kad atneštų indą, nes tuoj vemsiu (tiesa, nevėmiau). Prieš išeinant užsimaniau į tualetą, bet kai atsisėdau, suvokiau, jog nebegalėsiu atsikelti. Rodės, čia pat pagimdysiu. Kilo mintis kviesti greitąją, bet vyras užtikrino, kad sava mašina nuvažiuosime greičiau. Lipant laiptais iš 5 aukšto pirmame aukšte nubėgo vandenys. Šiaip ne taip priėjau prie automobilio, įsiropščiau visa šlapia.

Per miestą lėkėme 90 km/h greičiu. Ir štai, mes jau priimamajame.

Pasitiko gana pikta akušerė, liepė greičiau rengtis. Pati negalėjau nė rankų pakelti, nusirengti padėjo vyras. Mane greitai įkėlė į ratukus ir bėgte – į gimdyklą antrame aukšte. Veža ir rėkia: „Greičiau, ekstra atvejis“. Gimdykloje atsitokėjusi pamačiau visą būrį akušerių. Viena, pamačiusi, kad aš dar su kelnaitėmis, pradėjo mane barti: „Tu ką, į kelnes žadi gimdyti?” O kita antrina: „Kas čia per mėnulio fazė tokia nesveika, kad šiąnakt visos gimdyti važiuoja? Šita jau penkta“. Po tokių žodžių net gimdyti noras praėjo. Pradėjau blaškytis: „Kur mano vyras?“. O jos: „Koks dar vyras, gimdyk ir nerėk“.

Paprašiau atsigerti, nes buvo labai karšta, o akušerės sako: „Apsieisi“. Pradėjau maldauti, tada viena įpylė vandens į mažą „menzūrėlę“, kur vos gurkšnelis tilpo. Pagaliau tarpduryje pamačiau savo vyrą. Visos akušerės pasidarė lyg šilkinės. Kai vyras prie manęs priėjo, į ausį jam pasakiau, kaip jos elgėsi. Jos pradėjo šnairuoti akimis, pusė kažkur dingo.

Į ligoninę atvažiavome 4.35 val., o 4.50 gimė mūsų sūnelis. Kai gimė, jam virpėjo apatinė lūpytė ir rankytės. Akušerė iškart pasakė, kad čia – dėl mano kaltės, nes aš taip greitai gimdydama vos vaiko nesuluošinau. Suspaudė širdį… Apie 6 val. akušerė pamokė, kaip pamaitinti kūdikį, aprengė jį ir pasakė vyrui, kad apie 8 val. mane veš į palatą. Primygtinai vyro paklausė: „Ar jūs niekur neskubate?“. Šis atsakė, kad ne. Tada ji: „O jums į darbą nereikia?“ Vyras atsakė, kad atostogauja.

Nepavykus atsikratyti mano vyro, leido mums pabūti kartu.

Štai tokia graudi mano gimdymo istorija. Ne veltui norėjau važiuoti gimdyti į Vilnių, ten gyvena mano mama. Bet, deja, nespėjau. Skaudu, kai pirmasis gimdymas toks nevykęs, kai tavęs niekas nelaukia, o elgiasi kaip kokioje fermoje. Man nebuvo lemta sąrėmių kęsti valandų valandas, todėl kitą kartą skubėsiu į gimdymo namus kaip vėjas.

Rasa. Vyras į gimdymą nespėjo

Jūratės Čiakienės nuotr.2

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

23 metų Rasa augina dukrytę Gerdą. Gimdymui ji ruošėsi labai atsakingai, bet šis pralėkė kaip trumpas sapnas.

Tik pastojusi pradėjau vartyti žurnalus, knygas, ieškojau informacijos apie nėščiųjų mokyklas, gimdymo namus. Kai nėštumas buvo vos 2 mėnesiai, paskambinau į vienus gimdymo namus (kur galima gimdyti vandenyje) susitarti dėl gimdymo. Nors esu iš kito rajono, gydytojas užtikrino, kad tikrai galėsiu pas juos gimdyti ir taip, kaip norėsiu – vandenyje. Džiaugsmui nebuvo ribų.

Kai pirmą kartą apsilankiau rajono moterų konsultacijoje, mano entuziazmas supliuško. Įsivaizdavau, kad nėščioji ten laukiama, kaip mielas svečias, kad gydytoja ją drąsina, mokina. Bet mane tik išmatavo, pasvėrė, liepė atlikti tyrimus ir viso gero. Gerai, kad buvau daug skaičiusi apie vitaminus nėščiosioms, nėščiųjų higieną ir režimą. Jei kildavo kokių neaiškumų, skambindavau ginekologei, kurios telefoną radau viename žurnale.

Apie 12 savaitę pajutau gimdos sukietėjimus (lyg pilve atsirastų kietas kamuoliukas). Vietinė gydytoja iškart paguldė į ligoninę. Ten lašelinės, magnezija, relaniumas nakčiai, valerijonas dienai. Į ligoninę trumpam paguldydavo kaskart, kai tik apsilankydavau konsultacijoje. Kartą nustatė, kad man prasidėjo persileidimas, skubiai nuvežė į Vilnių. Ten apžiūrėjo, nuramino, kad viskas gerai, jokio persileidimo nėra. Patarė gimdai suspazmavus atsigulti, išgerti šaukštą gero konjako.

Kai grįžau į rajono ligoninę ir gydytoja skaitė išrašą iš Vilniaus, mačiau, kaip mainėsi jos veidas. Juk ten buvo parašyta: „Prieš siunčiant į Vilnių būtina apžiūrėti vaginaliai“. Ir pabraukta. Gydytoja įniršo ir pradėjo dar grubiau su manimi elgtis, šaukė, kad esu tinginė, nieko neveikiu, todėl ir prasimanau visokius gimdos sukietėjimus. Tąkart visiškai apsisprendžiau, kad rajono ligoninėje negimdysiu.

Iki gimdymo likus 3 savaitėms apsilankiau savo išsvajotoje ligoninėje, kurioje ketinau gimdyti vandenyje. Su gydytoja sutarėme, kad per sąrėmius būsiu vonioje, o kai prasidės stūmimas, lipsiu ant stalo. Jaučiausi rami: su gydytoja susitarta, daiktai sukrauti, mobilus telefonas šalia. Kad tik greičiau.

Gimdymo terminas buvo numatytas lapkričio 25 diena. Likus trims dienoms gydytoja pasiūlė man gultis į ligoninę, kad būtų saugiau laukti. Po pietų pradėjau jausti maudimą, kuris kartojosi kas 5-10 minučių. Paskambinau vyrui, kad atvažiuotų. Gydytoja apžiūrėjo: „Kaklelis atsidaręs per 2 cm, gimdysi rytoj. Eik miegoti“. Davė migdomųjų tabletę, gerai, kad negėriau. 22 val. atvažiavo vyras, bet sesutė jo nenorėjo įleisti (juk dar negimdau).

Maldavau, kad leistų nors pasimatyti. Gydytoja nuramino, kad gimdysiu tikrai negreit, kad vyrui nėra ko čia būti, tegul važiuoja namo. Aš aiškinau, kad važinėti toli (100 km), kad man būtų geriau, jei jis liktų. Neleido. Po 20 minučių, kai vyras išvažiavo, man nubėgo vandenys. Vyras mobilaus neturi, todėl jam prisiskambinau tik po kelių valandų.

Gimdymo skyriuje mane apžiūrėjo akušerė. Pasakiau, su kokia gydytoja esu susitarusi, kad noriu gimdyti vandenyje. Ši mestelėjo: „Ką ten tas vanduo… O dar gimdyklą šildyti reikia“. Pradėjau panikuoti. Vyras neatvažiuoja, mano gydytojos nėra, į vonią neleidžia. O dar tokie sąrėmiai suėmė (daviklis rodė 82-83 balus, kai didžiausias parodymas yra 100 balų). Iš skausmo klykiau, o kaklelis visiškai atsidarė mažiau nei per 2 valandas. Atlėkė gydytoja, greit ant stalo. 2.30 val. gimė dukrytė. Mane susiuvo, sutvarkė ir nuvežė į palatą. Į ją iš koridoriaus teko eiti pačiai, nes rateliai neišsisuko siaurame praėjime. Dukrytę paguldė šalia. Taip ir gulėjome kelias valandas, kol sulaukėme tėtuko.

Gimdžiau greitai, ne taip, kaip parašyta vadovėliuose. Liūdėjau, kad išvarė vyrą, kad jis nepamatė dukros gimimo, kad neleido nė trupučio pagulėti vonioje. Gydytoja, kai tik su ja atsiskaičiau, nebepasirodė. O seselė išprašė iš manęs vyro dovanotą rožių puokštę (nes jai reikėjo kažką sveikinti).

Nėštumas ir gimdymas man buvo sunkūs išbandymai. Liūdna, kad teko nusivilti. Bandysiu viską kaip nors ištaisyti kitą kartą, po kokių 5-6 metų.

Gal būsiu drąsesnė, sumanesnė.

Komentaras apie gimdymo greitį

gimdymas

Neringos Laurinaitienės nuotr. www.neringosfoto.lt

Kiek valandų turėtų trukti pirmasis ir vėlesni gimdymai?

Gimdymo eiga klinikiniu požiūriu skirstoma į tris laikotarpius:

I laikotarpis – atsidarymo (nuo reguliarių gimdos susitraukimų pradžios iki visiško gimdos kaklelio atsidarymo);

II laikotarpis – išvarymo (nuo pilno gimdos kaklelio atsidarymo iki vaisiaus užgimimo),

III laikotarpis – placentinis (trunka tol, kol po vaisiaus užgimimo gimsta placenta).

Vidutinė I gimdymo laikotarpio trukmė pirmakartėms gimdyvėms yra 8-12 valandų, pakartotinai gimdančioms – 6-8 valandos. II išvarymo laikotarpis trunka nuo keleto minučių iki 1-2 valandų. Placentinio laikotarpio trukmė  – 5-20 minučių. Gimdymas, trukęs mažiau nei 3 valandas, vadinamas greitu gimdymu.

Kodėl vienos moterys gimdo greitai, kitos – lėtai?

Gimdymo trukmė ir lengvumas tiesiogiai priklauso nuo 4 veiksnių:

gimdyvės kaulinio dubens ir minkštųjų audinių anatominių ypatumų;

gimdos susitraukimų bei stangų stiprumo, dažnumo ir trukmės;

vaisiaus dydžio bei padėties gimdoje;

gimdyvės psichologinės būklės.

Jeigu visi šie veiksniai yra palankūs, moteris dažniausiai gimdo greičiau ir lengviau. Pirmo veiksnio mes įtakoti negalime. Tuo tarpu gimdos susitraukimus ir psichologinę gimdyvės būklę galime paveikti medikamentais ar psichoprofilaktinėmis priemonėmis. Įtakos gimdymo trukmei turi gimdyvės amžius, konstituciniai veiksniai, nėštumo eiga, gimdymų skaičius.

Kaip turėtų elgtis gimdyvės, kurių mamos ir senelės gimdė greitai?

Nėra taisyklės, kad greitai gimdžiusios mamos dukra taip pat gimdys greitai. Nors genetinis veiksnys egzistuoja.

Gimdyvės, kurių mamos ar senelės labai greitai gimdė, atsiradus reguliariems (1 per 10 min.) gimdos apsitraukimams ar be reguliarios gimdymo veiklos nutekėjus vaisiaus vandenims, turėtų nedelsdamos vykti į gimdymo stacionarą.

Ar moteris valios pastangomis gali pristabdyti gimdymo veiklą?

Gimdymo varomosios jėgos – sąrėmiai (gimdos kūno raumenų ritmiški susitraukimai). Atsidarymo laikotarpiu sąrėmių dažnumas būna 2-3 per 10 minučių, trukmė 20-60 sekundžių. Jie nevalingi, gimdyvė negali jų valdyti ir reguliuoti. Bet išvarymo laikotarpyje (dėl vaisiaus pirmeigės dalies spaudimo į mažojo dubens dugno raumenis) atsiradusias stangas gali valdyti pati gimdyvė. Ji gali jas sustiprinti ar susilpninti. Tačiau pati gimdymo trukmė labai dėl to nesikeičia. Net jei moteris ir nesistangina, gimdymas progresuoja dėl pačios gimdos raumenų susitraukimo.

Kuo greitas gimdymas kenkia mamai?

Dėl greito gimdymo galimi tarpvietės, išorinių lytinių organų, makšties ir gimdos kaklelio plyšimai.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

2 komentarai kategorijoje “Nenorėkite pagimdyti per valandą”

  1. Asta
    2019/07/03 at 15:21 #

    Didesniu nesamoniu nesu skaiciusi.

  2. Aurelija
    2021/07/10 at 18:37 #

    Negraziai elgesi. Bet smagu sveikinu.

Palikite atsiliepimą


6 + = keturiolika

Kitos temos: