Pagimdysiu be skausmo! Išsamiai apie gimdymo nuskausminimo metodus

Akušerė Agnė Škudienė

Akušerė Agnė Škudienė, www.akuseresmokykla.lt

„Gimdymas skausmuose“ yra tiesiog įrašytas į daugelio pasąmonę. Todėl besilaukianti moteris ima ieškoti informacijos, ką daryti, kad gimdymo metu skaudėtų kuo mažiau. Pataria akušerė Agnė Škudienė, www.akuseresmokykla.lt

Kodėl gimdant skauda

Kad skausmą būtų galima valdyti, reikia suprasti jo kilmę. Skausmas sąrėmių metu juntamas dėl gimdos susitraukimo ir gimdos kaklelio tempimo. Progresuojant gimdymui, skauda dėl dubens organų, makšties, tarpvietės ir išorinių lytinių organų plėtimo bei spaudimo.

Gimdos ir gimdos kaklelio specialiai paruošti gimdymui negalime. Makštį, dubens dugno raumenis, tarpvietę – galima. Tam naudojamos įvairios raumenų stiprinimo technikos ir programos, specialūs masažai. Šias priemones patariama pradėti taikyti kuo anksčiau, dar tik ruošiantis nėštumui, tačiau pradėti niekada nevėlu.

Gimdymo skausmo malšinimo būdai

Priemonės gimdymo skausmui mažinti yra medikamentinės ir nemedikamentinės. Medikamentinis skausmo malšinimas reiškia įsikišimą į natūralų gimdymo procesą, o tai gali sukelti įvairių nukrypimų nuo normalios gimdymo eigos, gimdyvės ir vaisiaus būklės. Pirmiausia rekomenduojama išnaudoti visus įmanomus nemedikamentinio nuskausminimo metodus, kurie dažnai turi ir gimdymo veiklos skatinimo efektą.

Nemedikamentinis gimdymo skausmo malšinimas

Ingos Deksnės nuotr.

Ingos Deksnės nuotr.

Privalumai:

Nesutrikdo gimdymo eigos, daugeliu atvejų ją paskatina:

Judėjimas ir tokie pratimai, kaip dubens sukimas, padeda kūdikiui įsitaisyti patogiausioje gimimui pozicijoje.

Vertikali poza leidžia panaudoti žemės traukos jėgą. Ji padeda kūdikiui atverti gimdos kaklelį ir nusileisti į gimdymo kanalą. Raumenų atpalaidavimas palengvina gimdos darbą.

Suteikia patyrimo jausmą: tyrimai rodo, kad moteris gimdymą patiria kaip teigiamą išgyvenimą tada, kai jaučiasi galinti kontroliuoti ir pati susitvarkyti su tuo, kas vyksta. Natūralūs nuskausminimo būdai leidžia būti aktyviai gimdymo metu ir kontroliuoti gimdymo eigą.

Skatina endorfinų išsiskyrimą: ypač stipraus fizinio streso metu organizmas pradeda gaminti natūralius skausmo žudikus – endorfinus. Nėra skausmo – nėra džiaugsmo.

Leidžia atidėti medikamentų naudojimą: medikamentai dažniau sukelia problemų, kai naudojami kelis kartus, sumaišomi keli vaistų tipai ar tenka juos naudoti ilgesnį laiką. naudojant natūralius nuskausminimo būdus vietoje trijų narkotinių medžiagų dozių gali užtekti vienos, gali iš viso neprireikti pasinaudoti nei narkotinėmis medžiagomis, nei vietine nejautra arba gali pavykti atidėti vietinės nejautros naudojimą.

Galima tuojau pat nustoti naudoti, jei nepadeda arba kyla įtarimų, kad tai sukelia problemų: jei kūdikiui nepatinka, kai jūs esate vienoje pozicijoje, jūs galite ją pakeisti. Nuskausminamieji vaistai, sykį pradėti naudoti, negali būti nutraukti ir gali tekti pasinaudoti kitais vaistais ar medicinine procedūra, kad sumažintumėte pašalinį nepageidaujamą poveikį. O šie irgi turi savo pavojus.

Trūkumai:

Natūralūs nuskausminimo būdai gali nesuteikti pageidaujamo skausmo sumažinimo. Tai gali sukelti nesėkmės jausmą, jeigu jūs norėjote gimdymo be medikamentinio įsikišimo. Tačiau tokių atvejų pasitaiko labai retai, jei mylimieji, esantys šalia, gerbia ir palaiko jūsų norą pagimdyti be medikamentinio įsikišimo, pripažįsta jūsų pastangas tai padaryti ir priima jūsų nusivylimą, kai tai nepavyksta.

Kaip ir bet kuris patyrimas, verčiantis pasiekti savo pajėgumų ribas, gimdymas be medicininio įsikišimo gali būti stipraus pasikeitimo įvykis ir visiems laikams pakeisti jūsų požiūrį į save. Pasididžiavimas savo laimėjimais, pasitikėjimas savo jėgomis ir galimybėmis tikriausiai yra idealiausias pasiruošimas sutikti tėvystės sunkumus. Medikamentinio įsikišimo nebuvimas ar nukėlimas leidžia jums padėti išvengti gimdymo komplikacijų ir palengvinti pogimdyminio sveikimo laikotarpį.

Metodai, kaip valdyti skausmą gimdymo metu

Teorinis ir praktinis pasiruošimas. Nusiteikimas gimdyti natūraliai, gimdymo metu vykstančių pokyčių išmanymas, fizinis kūno parengimas padeda lengviau susitaikyti su nemaloniais pojūčiais. Skaitykite tik pozityvias gimdymo istorijas!

Vizualizacija. Gimdymo metu prašykite, kad medikai informuotų apie gimdymo stadiją. Žinodama, kas šiuo metu vyksta, galėsite tai įsivaizduoti, ir skausmas įgis prasmę.

Artimųjų dalyvavimas ir pagalba. Mamos pasakoja, jog gimdymo metu dalyvaujant gimdyvę palaikančiam artimam žmogui, sumažėja skausmo pojūtis, rečiau prireikia medikamentų. Moksliškai įrodyta, kad jei gimdyvei ranką glosto ja nuoširdžiai besirūpinantis žmogus, tikrai sumažėja skausmas.

Kvėpavimo pratimai. Sąrėmio pradžioje rekomenduojama giliai įkvėpti pro nosį ir palengva iškvėpti pro burną, tarsi iškvėptume pro šiaudelį (iškvėpimas ilgesnis už įkvėpimą), po sąrėmio kvėpuoti įprastai. Ritmiškas kvėpavimas padeda tausoti energiją ir palengvina skausmą.

Judėjimas ir patogiausios pozos paieška. Svarbu negulėti ant nugaros, nes sąrėmiai gali tapti skausmingesni ir lėtesni, gimdymas gali užtrukti, didės nuovargis. Jei labai norisi, – prigulkite trumpam ant šono. Rekomenduojama vaikščioti, sėdėti ant kamuolio ar plačiai kojomis apkabinus kėdę, sėdėti „turkiškai“, stovint klubais sukti aštuoniukes, tupėti plačiai laikant kojas, klūpėti katės poza ir pan.

Masažas. Švelniai masažuojant, sušyla oda, organizmas išskiria endorfinų, malšinančių skausmą, raminančių. Tinka pilvo apačios ar kryžmens srities masažas sąrėmių metu, o tarp sąrėmių – pečių masažas. Galima naudoti augalinius aliejus su keliais lašais mėgstamo eterinio aliejaus.

Refleksoterapija. Skausmo pojūtį galima sumažinti, stimuliuojant atitinkamus kūno taškus (akupunktūra arba akupresūra). Lengvesnis variantas – spausti delne masažinį kamuoliuką.

Fizioterapija. Šiluma atpalaiduoja įtemptus raumenis, mažina skausmą (pašildyta grikių pagalvėlė, šiltas dušas, vonia). Šaltas kompresas ant kaktos ar pečių juostos – ramina.

Prieblanda. Sumažinkite apšvietimą gimdykloje, kai jis nebūtinas. Prieblandoje gimdyvė geriau atsipalaiduoja, išsiskiria daugiau raminančių ir kartu nuskausminančių hormonų.

Dainos, juokas ir bučiniai. Gimdymo metu labai svarbu atpalaiduoti veidą, lūpas. Žema balso vibracija ramina gimstantį kūdikį, atpalaiduoja gimdyvę. Bučiniai gausina natūralaus oksitocino (skatinančio gimdymą) išsiskyrimą, taip pat atsipalaiduoja dubens dugno raumenys. Juokas nukreipia mintis ir atpalaiduoja raumenis.

Kelių–alkūnių padėtis. Jei sąrėmiai labai intensyvūs, tokia padėtis sumažina vaisiaus galvutės spaudimą į dubenį.

Maistas. Troškulys gali sustiprinti sąrėmių intensyvumą, dėl alkio mažėja cukraus kiekis kraujyje, greičiau senka jėgos. Pasiimkite lengvai virškinamo maisto ir didelį butelį negazuoto vandens.

Elektrostimuliacija TENS – tai transkutaninė elektrinė nervų stimuliacija elektrodais, kuri blokuoja skausmo signalą į smegenis, siekiant numalšinti lėtinį ar ūmų skausmą. Prietaisą galite įsigyti patys (jie skirti ne tik gimdymo skausmui malšinti, bet ir įvairių tipų lėtiniam ir ūminiam skausmui mažinti). Kai kurie gimdymo skyriai juos turi, pasiteiraukite iš anksto.

Jausmą aš apibūdinu, kaip raumenų „pakasymą“ iš vidaus. Jei nepatinka – galima tuoj pat nusiimti.

Medikamentinis gimdymo skausmo malšinimas

Neringos Laurinaitienės nuotr.

Neringos Laurinaitienės nuotr.

Narkotiniai skausmą malšinantys vaistai. Jie švirkščiami į raumenis arba į veną. Dėl galimo naujagimio kvėpavimo centro slopinimo vengiama leisti šių vaistų, numatant gimdymo pabaigą per 2 valandas.

Inhaliacinė analgezija. „Linksminamosios dujos“ – azoto suboksido ir deguonies mišinys. Jos mažina skausmą ir migdo, greitai veikia ir greitai pasišalina iš organizmo.

Esant stipriam skausmui, nelabai veiksminga. Gali sukelti pykinimą, galvos svaigimą, naujagimiui gali prireikti ventiliuoti plaučius. Lietuvoje naudojamos retai, ne visos ligoninės turi.

Infiltracinė nejautra. Skausmą malšinančio vaisto sušvirkščiama į tarpvietės audinius, prieš kerpant ir siuvant tarpvietę.

Pats efektyviausias yra regioninis skausmo malšinimas. Ilgai skausmą malšinantys būdai yra šie:

Epidurinis nuskausminimas. Tai efektyviausias, bet techniškai sudėtingiausias būdas skausmui malšinti. Procedūrą atlieka gydytojas anesteziologas. Specialia adata tarp juosmens slankstelių pasluoksniui praduriami audiniai, raiščiai ir patenkama į epidurinį tarpą. Pro adatą prakišamas specialus plonas kateteris, pro kurį švirkščiama skausmą malšinančių vaistų. Procedūra trunka 15–20 minučių. 10–30 minučių po procedūros prasideda vaistų poveikis.

Privalumai:

Veiksmingiausias nuskausminimas gimdant natūraliais takais.

Gali būti tęsiamas iki gimdymo pabaigos.

Prireikus atlikti cezario pjūvio operaciją, galima padidinti vaistų dozes ir sukelti epidurinę nejautrą.

Trūkumai:

Gali sumažėti arterinis kraujo spaudimas, atsirasti silpnumas.

Beveik visada imama nuolat sekti vaisiaus būklę KTG aparatu, todėl moteris turi gulėti.

Gali atsirasti niežulys.

Gali susilpnėti gimdymo veikla, prireikti medikamentinio skatinimo.

Gali užtrukti vaisiaus išstūmimo laikotarpis, nes moteriai sunkiau stangintis sąmoningai nei fiziologiškai.

Dažniau gali prireikti instrumentinio gimdymo užbaigimo.

Dėl netolygaus vaistų pasiskirstymo kartais skausmo malšinimas būna nesimetriškas arba nepakankamas.

Dūrio vieta kelias dienas lieka skausminga.

Pirmosiomis paromis po gimdymo naujagimis gali būti vangesnis, todėl kas 3 valandas jį reikia aktyviai skatinti žįsti.

Spinalinis nuskausminimas. Panašiai kaip epidurinis, tik praduriami ne tik audiniai, raiščiai, bet ir epidurinis tarpas, kietasis smegenų dangalas ir patenkama į nugaros smegenų kanalą. Skausmą malšinantis poveikis prasideda per 1 min. ir veikia 2–2,5 val. Labiausiai tinka, kai atliekama cezario pjūvio operacija.

Medikamentinis gimdymo nuskausminimas yra naudingas, kai moteris tikrai kenčia ypač stiprius skausmus, kai nuskausminimas yra būtinas dėl gimdyvės ligų ir kai numatoma atlikti cezario pjūvį. Kai šio nuskausminimo privalumai persveria trūkumus, negalima paneigti jo naudos. Svarbu suvokti, kad medikamentinis nuskausminimas labai dažnai turi šalutinį poveikį, kuris gali pasireikšti ne tik gimdymo metu ar iškart po jo, bet ir praėjus keleriems metams, todėl nederėtų iš anksto planuoti gimdymo, taikant medikamentinį nuskausminimą.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


devyni − 2 =

Kitos temos: