Nėštumo paranojos. Ko dažniausiai bijo nėštukės?

Agne Skudiene

Akušerė Agnė Škudienė www.akuseresmokykla.lt

Nėštumas – pats gražiausias, bet ir pats jautriausias laikas, kai moterys labai išgyvena dėl mažiausių nukrypimų nuo normos. Kartais tas nerimas prasmingas, o kartais – graužia ir neduoda ramybės. Pataria akušerė Agnė Škudienė, www.akuseresmokykla.lt

 Ar vaikas gims sveikas?

Daugybė nėščių moterų nerimauja, ar vaikas gims sveikas, ar neturės įgimtų ligų, vystymosi sutrikimų.

Dėl šios priežasties verta atlikti rekomenduojamas ultragarsines patikras 11–14 ir 18–20 nėštumo savaitę. Šiuolaikinė medicina turi galimybių, esant tam tikroms būklėms, gydyti ir net operuoti vaisių mamos gimdoje. Jei moteris nepriklauso aukštos rizikos grupei, vaisiaus vystymosi sutrikimų pasitaiko itin retai. Didelės rizikos nėštumu vadinamas toks nėštumas, kai moteris serga diabetu, epilepsija, rūko, vartoja alkoholį, narkotikus, turi antsvorio.

Vos įtarusi, kad galite būti nėščia, o dar geriau – prieš pastojant, pradėkite gyventi taip, lyg lauktumėtės. Kuo mažesnis nėštumas, tuo kenksmingi veiksniai gali būti žalingesni besivystančiam embrionui. Vartokite folio rūgštį (geriau iš žalialapių daržovių nei sintetinę), sveikai maitinkitės, nevartokite alkoholio, nerūkykite, laikykitės higienos, stenkitės nepriaugti per daug svorio, reguliariai lankykitės nėščiųjų konsultacijose.

Pabandysiu apžvelgti pagrindines besilaukiančių mamyčių baimes.

Bijau persileidimo

Persileidimo rizika nėra labai didelė, jei moteris yra sveika. Didžioji dalis persileidimų įvyksta taip anksti, kad daugelis moterų nė nesupranta, kad buvo pastojusios. Taip nutinka, jei užsimezgęs embrionas turi su gyvybe nesuderinamų defektų. Kai nėštumas yra patvirtinamas ultragarsu ir užfiksuojama, kad vaisiaus širdis plaka (apie 6 nėštumo savaitę), persileidimo tikimybė išlieka tik 5 proc.

Mitas, kad persileidimą gali sukelti sportas, lytinė sueitis ar svorių kilnojimas. Tačiau, jei per dieną išgeriama daugiau nei du puodeliai stiprios kavos, persileidimo tikimybė padidėja. Riziką didina ir lytiniu keliu perduodamos infekcijos, dantenų ligos (dėl infekcijos tikimybės).

Kasdienės stresinės situacijos, tokios kaip vėlavimas į darbą, automobilių spūstys, konfliktas su vyru neturi realios rizikos nėštumui ir vaisiui.

Tačiau nuolatinis ar labai didelis stresas, kuris sukelia depresiją, gali lemti priešlaikinį gimdymą, mažesnį vaisiaus svorį arba ilgalaikius vaiko elgesio sutrikimus.

Jei sunkiai sekasi tvarkytis su patiriamu stresu, verta apsilankyti pas psichologą, išmokti atsipalaidavimo technikų.

Bijau ne tą suvalgyti

maistas

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Sveikatos priežiūros specialistai nėštumo metu rekomenduoja valgyti tik termiškai apdorotą maistą, kad būtų iki minimumo sumažinta bakterinių ir parazitinių infekcijų rizika (nėštumo metu jas gydyti labai sunku, nes dauguma vaistų yra netinkami vartoti nėščiosioms). Labai svarbu laikytis higienos ir tinkamai nuplauti vaisius ir daržoves, jei jos bus vartojamos šviežios. Jūros gėrybės yra puikus baltymų ir geležies šaltinis, tačiau nereikėtų piktnaudžiauti tunu ir kitomis didelėmis žuvimis, dėl jose esančio didesnio gyvsidabrio kiekio.

Bijau priešlaikinio gimdymo

Priešlaikiniu vadinamas toks gimdymas, kuris prasideda iki 37 nėštumo savaitės (nors ir gimdymas tarp 37 ir 39 nėštumo savaičių pradedamas vertinti kaip „ankstyvas“, dėl didesnės rizikos nei gimdant suėjus 39 savaitėms). Pirma laiko gimsta apie 10 proc. naujagimių, tačiau dauguma jų – 34–37 nėštumo savaitėmis. Šiuo laiku gimę ankstukai priklauso didesnės rizikos grupei, tačiau yra daug mažiau pažeidžiami nei gimusieji iki 34 savaitės.

Priešlaikinio gimdymo tikimybė didėja, jei moteris jau yra gimdžiusi prieš laiką, jei laukiasi daugiau nei vieno kūdikio, yra gimdos ar gimdos kaklelio problemų. Nors maždaug pusė pirma laiko įvykusių gimdymų neturi objektyvių rizikos veiksnių, tačiau labai svarbu reguliariai lankytis nėščiųjų konsultacijose, nepriaugti per daug svorio, sekti spaudimą ir cukraus kiekį kraujyje, mesti rūkyti, nevartoti alkoholio, narkotinių medžiagų, laiku pastebėti ir tinkamai gydyti infekcijas, net slogą.

Bijau nespėti į ligoninę

Gimdymas paprastai nevyksta taip greitai, kaip rodo filmuose. Jei gimdysite pirmą kartą, nuo reguliarios sąrėmių veiklos kas 10 min. pradžios iki gimdymo praeina maždaug 14–18 val., pakartotinai gimdant – 7–10 val. Ligoninėje rekomenduojama atsidurti, kai sąrėmiai kartojasi kas 5–4 min., todėl dauguma moterų neturėtų jaudintis, kad netikėtai pagimdys namuose ar automobilyje. Jei ankstesni gimdymai truko trumpiau arba atstumas iki ligoninės labai didelis, žinoma, reikėtų susiruošti anksčiau.

Bijau gimdyti

Saulės Sielos Studijos nuotrauka

Dažnai moterys vardija tokias baimės gimdyti priežastis: skausmas, plyšimo tikimybė, komplikacijos naujagimiui, įtaka seksualiniam gyvenimui, medikų baimė ir pan. Tačiau kursų metu dažnai į paviršių iškyla pagrindinė gimdymo baimė – kad moteris negali kontroliuoti ir numatyti, kaip viskas vyks. Kūnas „žino“, kaip gimdyti, o jei moteris gimdo pirmą kartą, jai gali būti baisu pačiai savęs, kaip ji elgsis. Visada rekomenduoju užsirašyti į kursus apie gimdymo fiziologiją, kad suprastumėte, kodėl reikia pasiduoti ir leisti kūnui gimdyti, kokios pozos tinkamos ir kodėl, koks kvėpavimas kuriuo gimdymo laikotarpiu naudingas ir pan. Skausmas gimdymo metu irgi yra subjektyvus dalykas, todėl yra moterų, kurios pagimdo beveik be skausmo, tačiau yra ir tokių, kurios vos įpusėjus gimdos kaklelio vėrimuisi ima „atsijunginėti“. Čia labai svarbus psichologinis pasiruošimas, tačiau ir medikamentinis gimdymo nuskausminimas yra tinkamas variantas, jei to reikalauja aplinkybės.

Bijau, kad nesiseks žindyti

Daugelis nėščiųjų susiduria su iš praeities atkeliavusiais ir vis dar gajais mitais apie žindymo sunkumus, tačiau beveik visos moterys gali sėkmingai žindyti, jei joms suteikiama tinkama informacija, emocinė parama ir palaikymas. Gimdyti rinkitės Naujagimiui palankios statusą turinčioje ligoninėje, apsilankykite žindymo paskaitose dar nėštumo metu, bendraukite su sėkmingai žindančiomis ar žindžiusiomis moterimis, junkitės į žindymo palaikymo grupes.

Pagrindinė atsisakymo žindyti priežastis būna skausmingi speneliai, tačiau daugeliu atveju tai yra netaisyklingo apžiojimo pasekmė, todėl nekentėkite, nedelsdamos ieškokite pagalbos. Kita priežastis – įtariamas nepakankamas pieno kiekis ar riebumas, ypač pirmosiomis paromis po gimdymo. Kai kurioms moterims dar iki gimdymo ima skirtis skaidrus ar net ryškiai geltonas, tirštas, lipnus priešpienis, visiškai nepanašus į pieną. Tačiau tai yra vitaminų ir maisto medžiagų „bomba“ naujagimiui, kurio skrandukas vos vyšnios dydžio! Iš 90 metų giminaitės teko išgirsti tokią priežastį, kodėl ji nežindė savo vaikų: „Neturėjau pieno, po gimdymo tik toks nešvarumas bėgo“. Labai apmaudu, tačiau dar ir šiais laikais pasitaiko taip priešpienį nuvertinančių moterų…

Bijau, kad nenukris priaugtas svoris

Labai svarbu nėštumo metu nepriaugti per daug svorio. Normalu priaugti 10–13 kg (labai liesoms moterims leidžiama priaugti daugiau, stambioms – mažiau), nes tiek sudaro vaisiaus, placentos, vandenų, gimdos, padidėjusio kraujo tūrio, krūtų svorių suma. Visiškai klaidingas įsitikinimas, kad nėščioji gali sau leisti ar net privalo valgyti „už du“, šį mitą reikėtų keisti rekomendacija „valgyti dvigubai sveikiau“. Įrodyta, kad nėščiosios su maistu gaunamų kalorijų poreikis išauga tik nuo 4 nėštumo mėnesio ir sudaro +300 kcal per dieną (t.y. pora riekių duonos ir stiklinė pieno).

Svarbu palaikyti fizinį aktyvumą nėštumo metu ir po gimdymo, po gimdymo nepasiduoti greitųjų angliavandenių (ypač saldumynų) pagundai, rinktis sveikus užkandžius. Ir žindyti. Tyrimai rodo, kad išimtinai maitinant iš krūties, nėštumo metu priaugtas svoris nukrenta maždaug per 6 mėnesius.

Mamų klausimai

Nuotrauka Shutterstock

Daugybė nėščių moterų nerimauja, ar vaikas gims sveikas, ar neturės įgimtų ligų, vystymosi sutrikimų. Nuotrauka Shutterstock

Kartais būna ilgų tarpų, kai nejaučiu vaisiaus judesių. Tada judinu ir maigau pilvą, kad tik vaikas sujudėtų. Kaip patikrinti, ar jis miega, ar jam jau kažkas blogai?

Jei moteris pastebi, kad jau kurį laiką nejuto vaisiaus judesių, nerimauti –normalu. Tačiau dažniausiai taip nutinka, jei vaikelis miega arba moteris buvo užsiėmusi kitais reikalais.

Skaičiuojant vaisiaus judesius, svarbu sužinoti, kiek ilgai užtrunka vaisiui atlikti 10 judesių. Dažniausiai tam pakanka 30 min., bet normalu, jei užtrunka iki 2 valandų. Jei per dvi valandas, kuriomis vaisius paprastai būna aktyvus, nesuskaičiavote 10 judesių, pakartokite skaičiavimą praėjus kelioms valandoms, kurių metu pavalgykite, atsigerkite šalto vandens ar fiziškai pajudėkite. Pasikeitęs cukraus kiekis mamos kraujyje turėtų pažadinti vaisių. Jei ir tada judesių suskaičiuosite mažiau arba pastebėsite, kad vaisius neįprastai ramus, skubiai kreipkitės į prižiūrintį mediką, gali tekti paklausyti vaiko širdutės.

Dažnai pabrinksta rankos, kojos ir veidas, nebesisukioja žiedai, įsirėžia kojinaičių piešinys. Gal jau preeklampsija? Kaip patikrinti?

Lėtinis galūnių tinimas nėštumo metu dažniausiai yra norma, nes sulėtėja medžiagų apykaita organizme, kaupiasi skysčiai. Jei neramu, – verta pasimatuoti kraujospūdį, vartoti daugiau skysčių. Preeklampsijai būdingas tinimas atsiranda staiga, kartu būna padidėjęs kraujospūdis, atsiranda pykinimas, galvos skausmas, regos sutrikimų.

Gana dažnai skauda galvą. Internete rašo, kad tai preeklampsijos ir toksikozės požymis. Kaip patikrinti?

Galvą dažnai skauda dėl vandens trūkumo. Per parą, ypač vasarą, reikia išgerti mažiausiai 2 litrus vandens. Jei, be galvos skausmo, atsiranda dar bent vienas preeklampsijai būdingas pojūtis (regos sutrikimai, pykinimas, rėmuo, staiga ištinusios rankos, kojos, veidas, aukštas kraujospūdis), būtina nedelsiant kreiptis į akušerijos stacionarą.

Niežti pilvo odą, ar man jau ta baisioji kepenų liga, kurios pavadinimo nežinau, bet apie tai rašo internete. Ar skubėti tirtis kepenų fermentų?

Apie 20 proc. nėščiųjų skundžiasi kūno niežuliu, dažniausiai pilvo srityje, tačiau pasitaiko ir padų, delnų niežulys. Tai lemia tam tikri hormonai ir besitempianti oda. Prauskitės drungnu, nekarštu vandeniu, naudokite drėkinamuosius kremus ar aliejus (tepkite tik ant drėgnos odos!), renkitės švelnius, natūralaus pluošto, „nekandančius“ drabužius. Jei simptomai nepraeina per savaitę, verta atlikti kepenų fermentų tyrimus.

Gimdymas Vandenyje

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt

Jaučiu drėgmę kelnaitėse, gal man nuolatos teka vaisiaus vandenys? Kaip patikrinti?

Gimdos kaklelyje viso nėštumo metu gaminasi tirštos gleivės, kurios sudaro vadinamąjį gleivių kamštį. Normalu, kad nėštumo pabaigoje gali padaugėti išskyrų, kurios nereiškia nieko blogo. Netikėtai nutekėjusius vaisiaus vandenis moterys dažnai įvertina kaip nevalingą pasišlapinimą.

Jei neramu, vaistinėje galite įsigyti specialių įklotų į kelnaites, kurie keičia spalvą priklausimai nuo to, kas teka, – vandenys ar šlapimas. Taip pat galite kreiptis į artimiausią ligoninę ar privačią laboratoriją, kur bus atliktas labai paprastas mikroskopinis tepinėlio tyrimas. Jei teka vandenys, pro mikroskopą ant stiklelio matyti kristalų, kurie išsidėsto lyg paparčio lapas.

Susitraukinėja gimda, kartais net stipriai ir dažnai. Regis, įsisiūbuos tikrieji sąrėmiai. Kaip suvaldyti susitraukinėjimus? Ar pagimdysiu prieš laiką?

Paruošiamuosius sąrėmius kai kurios moterys pradeda jausti jau nuo 30 nėštumo savaitės. Tai normalu. Jei tampa neaišku, ar tai ne tikrieji sąrėmiai, rekomenduojama pasišlapinti (sumažinamas spaudimas į gimdą), išgerti porą stiklinių vandens (organizme trūkstant vandens išsiskiria hormonų, galinčių išprovokuoti sąrėmius), pailsėti, pagulėti ant kairiojo šono, nusiprausti po maloniai šiltu dušu. Jei po visų šių procedūrų sąrėmiai nesiliauja, dažnėja, stiprėja, greičiausiai prasidėjo gimdymas.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


+ 1 = devyni

Kitos temos: