Bijau suplyšti. Tarpvietės puoselėjimas nėštumo metu

Irena Strazdiene


Irena Strazdienė
Jogos ir meditacijų instruktorė
„Sąmoningų mamų“ bendruomenės įkūrėja
www.samoningosmamos.lt

Kai į rankas pateko lankstinukas, kviečiantis į paskaitą „Gimdymo mandala“, labiausiai suintrigavo tema, kaip gimdant išsaugoti sveiką tarpvietę. Net gėda, kad taip ilgai buvome pamiršę šią jautrią kūno vietą, tokią svarbią gimstant vaikui.

„Sąmoningų mamų“ bendruomenės įkūrėja Irena Strazdienė rengia mokymus, kurie padeda moterims pasiruošti gimdymui.

 Italijoje visos nėščiosios patenka pas tarpvietės specialistą konsultacijai, kurią apmoka draudimas. Jei moteris nori, tęsia konsultacijas privačiai, ir jos tarpvietė paruošiama gimdymui. Pagal statistiką, tarpvietės plyšimų ten pasitaiko retai.

Kokia situacija Lietuvoje – kiek dėmesio per nėštumą skiriama šiai jautriai vietelei?

Liūdna, tačiau Lietuvoje „tarpvietės tema“ vis dar lieka tabu. Dažnai klausiu savo lankytojų, ką jų gydytojos pataria daryti, kad moterys išvengtų tarvietės plyšimų gimdydamos. Kartais jos gauna ne itin rišlų atsakymą, bet dažniausiai būsimos gimdyvės tiesiog nedrįsta to klausti. Per jogos pamokas ir paskaitas būsimiems tėvams kalbu šiomis temomis ir matau, kaip išsipučia kai kurių akys, nes pirmą kartą girdi apie Kėgelio pratimus ar tarpvietės masažą. Vadinasi, tokios informacijos iš savo ginekologų būsimos mamos negauna. Lygiai taip, kaip negauna informacijos apie tai, ką daryti pagimdžius – kaip stiprinti tarpvietės raumenis, kaip vėl sugrįžti prie lytinio gyvenimo ir t.t. Bet aš tikiu, kad yra gydytojų, kurie tikrai dalinasi savo žiniomis ir labai laukiu, kai Lietuvoje, kaip ir užsienyje, bus daugiau skiriama dėmesio šiai, kaip pavadinote, jautriai vietelei ir kad moterys pagaliau nustos drovėtis apie tai kalbėti.

Nuo ko priklauso, ar gimdymo metu tarpvietė plyš, ar ne? Gal paklausti mamos – jeigu plyšo jai, tai plyš ir man?

Gamta sutvėrė moterį taip, kad dovanotų gyvybę ne vienam kūdikiui. Tarpvietės raumenys yra elastingi ir lengvai išsitempia, išleisdami mažylį į pasaulį. Žinoma, nesame apsaugotos nuo nenumatytų atvejų – siauras dubuo, stambus mažylis ar kitos komplikacijos. Gimdymo metu tarpvietė gali plyšti dėl buvusių infekcijų, uždegimų (gleivinė tampa plona ir lengviau įtrūksta) ar pakartotinio gimdymo metu (ypač jei tarpvietė buvo siūta). Tačiau dažniausiai vis dėlto plyšta dėl menko gimdyvės pasiruošimo ir akušerio komandų neklausymo. Būsimoji mama turi dar prieš gimdymą išsiaiškinti visus vaikelio gimimo etapus, o ypač – apie stangas. Stangų metu nepakeičiamas yra kvėpavimas ir taisyklinga dubens padėtis! Geriausia padėtis gimdymui – atsitūpus, tačiau ji Lietuvoje nėra populiari. Ir medicinos personalas, ir gimdyvė dažniausiai turi nepagrįstų baimių, todėl tupimos padėties atsisako.

O kas dėl mamų ir močiučių… Apskritai, kuo mažiau klausykitės svetimų gimdymo istorijų – tiek blogų, tiek gerų. Kiekviena moteris yra unikali, išskirtinė ir dažniausiai nuo jos fizinių, psichologinių savybių bei pasiruošimo priklausys gimdymo eiga.

Ar realiai galima paruošti tarpvietę gimdymui? Minėjote  Kėgelio pratimus – ar ne per vėlu juos pradėti daryti jau pastojus? Gal reikalingas kelerių metų įdirbis?

Stiprinti tarpvietės raumenis reikia visada, ne tik ruošiantis gimdymui. Būna, kad moterys nejaučia orgazmo, kol nepradeda domėtis tarpvietės stiprinimu ir daryti Kėgelio pratimų. Ir jų nuostabai, viskas labai greitai pasikeičia – lytinis gyvenimas įgauna pikantišką prieskonį.

Iš tikrųjų tarpvietės raumenis, kaip ir viso kūno raumenis, reikia treniruoti. Pastebiu tendenciją, kad daugelis naujų mano lankytojų nežino, kaip taisyklingai daryti Kėgelio pratimus. Buvo atvejis, kai gydytoja išvis nerekomendavo atlikti šių pratimų nėštumo metu. Kodėl? Man peršasi mintis, kad nemokėjo tinkamai paaiškinti, kaip juos daryti. Rekomenduoju susirasti specialistą, kuris išaiškins teisingai atliekamų Kėgelio pratimų svarbą ir atlikimo techniką. Ar ne vėlu pradėti daryti pratimus pastojus? Atminkite, kad visada ką nors pradėti geriausia diena yra šiandien!

Kokią praktiką naudoja užsienio medikai? Italės pasakojo apie tarpvietės masažus su specialiais geliais, kurie padaro tarpvietę elastingą. Pas mus tai dar negirdėta…

Tai tikrai nėra negirdėta – pasiruošimo gimdymui paskaitose apie tarpvietės masažą pasakoju jau ketvirtus metus. Ir nors kai kurie gydytojai šį masažą priskiria „burtų kategorijai“, iš savo lankytojų girdžiu tik gerus atsiliepimus. Ypač tarpvietės masažas gali padėti gimdančioms ne pirmą kartą, jei prieš tai tarpvietė buvo susiūta. Vaistinėse galima įsigyti specialų masažui skirtą aliejų ar gelį, juo masažuojami tarpvietės raumenys ir randai (jei jų yra) taps elastingesni.

Daugelyje šalių tarpvietės masažas traktuojamas kaip savo kūno ir erogeninių zonų pažinimas. Jis gali padėti moterims patirti orgazmą. Deja, Lietuvoje tarpvietės masažas bei Kėgelio pratimai labiau siūlomi ruošiantis gimdymui arba esant šlapimo nelaikymui, o ne pojūčių sustiprinimui meilės akto metu.

Ką Jūs patariate moteriai, kuri nenori suplyšti? Kokia mankšta, sporto šaka tinkama?

Ruošiantis gimdymui, reikėtų labiau pasidomėti dubens dugno stiprinimo pratimais. Dubens dugno raumenys kaip hamakas laiko visus vidaus organus ir augantį vaisių. Pilvui didėjant keičiasi moters kūno svorio centras, tampa vis sunkiau priešintis gravitacinei jėgai ir išlaikyti kūną taisyklingos padėties. Tinkamai atliekant reikiamus pratimus, dubens dugno bei tarpvietės raumenys ir toliau lieka stiprūs, bet elastingi. Tai padeda ne tik išnešioti ir pagimdyti vaikelį, bet ir greitai atsistatyti po gimdymo.

Dubens dugno raumenis puikiai sustiprinsite lankydamos jogą, kalanetiką, pilatesą. Tiesiog pasiteiraukite savo instruktoriaus ir jis paaiškins, kaip teisingai viską atlikti.

Kokią nuomonę palaikote – kirpti tarpvietę ar ne? Iki šiol taip ir neaišku, nes abi pusės (plyšimų ir kirpimų šalininkai) turi savo tiesas.

Čia turbūt vienas populiariausių klausimų ir viena iš gimdyvių baimių. Nepalaikau nė vienos nuomonės. Patys medikai nesutaria šiuo klausimu. Manau, geriausia tiesiog negalvoti, kas geriau – ar plyš, ar kirps, o mąstyti pozityviai ir ruošti save natūraliam gimdymui.

Aš džiaugiuosi matydama, kad daugelis mano lankytojų tiesiog pamiršta šias nėštumo pradžioje turėtas baimes. Atlikdamos mankštas jos ne tik stiprina visą kūną, bet ir išmoksta atsipalaiduoti, susitelkti į tai, ką daro. Mokau jas pasitikėti savimi ir savo mažyliu, nes nuo jų dviejų priklauso daug kas. Ir smagu, kad daugelis pakeičia prieš tai turėtas nuostatas, nelieka baimių, abejonių.

Būsima mama turi viskuo domėtis. Dabar tiek daug nemokamų ir mokamų paskaitų, seminarų, knygų, reikia tik netingėti ir semti žinias. Laukiant vaikelio, patariama apsilankyti skirtingose gimdymo namuose, išklausyti paskaitų, apžiūrėti gimdyklas, pasidomėti, kokie gydytojai propaguoja gimdyvei priimtinas pažiūras. Profesionalus medikas tikrai išsklaidys visas baimes ir abejones. Aš visada būsimiems tėvams sakau – siurbkite į save viską, domėkitės, tik taip sužinosite, kas tinka būtent jums. Svarbiausia dalyvauti gimdyme visu 100 proc., o ne vien atsiduoti į kažkieno rankas. Akušerei bus daug lengviau atlikti savo darbą, jei gimdyvė mokės taisyklingai kvėpuoti, judės, sąrėmiuose keis padėtis, o vyras, tarkime, atliks masažą.

Tuomet jie visi taps puikia komanda ir artėjantis gimdymas kels tik pačius geriausius jausmus!

Ar tarpvietės plyšimai pavojingi sveikatai, ar tai tik estetinė problema?

Klaidinga manyti, kad buvęs plyšimas yra tik estetinė problema. Plyšimas ar kirpimas vėliau būna susiuvamas, o siuvimo vietoje susidaro kietas ir neelastingas randas. Kaip žinia, visi randai vienaip ar kitaip daro įtaką mūsų laikysenai. Tarpvietės randas – ne išimtis. Būdamas per daug tamprus, jis gali pakeisti dubens padėtį, o tai vėliau sudarys visą virtinę raumenų ar griaučių pokyčių. Gali atsirasti nepaaiškinamų skausmų, spazmų ne tik dubenyje ar klubuose, bet ir tokiose vietose, kurių moteris tikrai nesusieja su randu tarpvietėje. Todėl patariama ir po gimdymo, sugijus audiniams, atlikti tarpvietės masažą, tarpvietės stiprinimo pratimus (Kėgelio bei Tansbergerio metodai), dubens dugno stiprinimo mankštas.

Jei plyšo gimdant pirmą kartą, plyš ir antrą?

Tikrai ne!  Savo praktikoje mačiau ne vieną moterį, kuri nėštumo metu sportavo, darė Kėgelio pratimus, atliko tarpvietės masažą ir nors pirmas gimdymas baigėsi plyšimais, antrą kartą pagimdė lengvai, net be nubrozdinimų. Svarbiausia nusiteikti pozityviai!

Kokias priemones rekomenduojate, kad tarpvietė geriau gytų?

Tarpvietė greičiau gyja ir atsistato, jei prieš tai moteris ją stiprino pratimais. Svarbu nepamiršti jų daryti ir po gimdymo.

Priminsiu, kad Kėgelio pratimus galima atlikti jau iškart po gimdymo, jei tarpvietė nebuvo susiūta. Jei tarpvietė buvo susiūta, reikėtų palaukti, kol ištirps siūlai. Tarpvietės stiprinimo pratimai gerina kraujotaką audiniuose ir jie greičiau gyja. Jei moteris dvejoja, geriau pasikonsultuoti su savo ginekologu ir instruktoriumi, jie padrąsins ir paaiškins, kaip viską atlikti teisingai.

tarpvietė

Ingos Judge nuotrauka. Judge Photography

Ar teko sutikti moterų, kurioms po gimdymo dėl plyšimo ir siuvimo pažeistų jautrumo centrų paskui visam laikui dingo noras mylėtis?

Šiuo klausimu pritariu daugelio gydytojų nuomonei, kad noras mylėtis po gimdymo dingsta labiau dėl psichoemocinės nei dėl fizinės būsenos. Moteris bijo skausmo, todėl vengia lytinių santykių, tačiau tai dar nereiškia, kad lytiniai santykiai bus skausmingi. Taip, būna išskirtinių atvejų, tačiau sveikos moters tarpvietė gana greitai sugyja. Kartais pasidaro tarsi užburtas ratas – moteris bijo skausmo, negali atsipalaiduoti, jos dubens raumenys įsitempia dėl streso ir tuomet, suprantama, mylėtis būna skausminga. Atsipalaiduoti būna sunku ir dėl kiekvieną minutę galinčio atsibusti mažylio. Rekomenduojama pasidaryti mažytes atostogas ir bent kelioms valandoms paprašyti, kad vaikelį prižiūrėtų seneliai ar auklė. Taip vyras ir moteris galės atsipalaiduoti.

Svarbiausia vis dėlto neskubėti. Kartais prireikia kelių mėnesių atsistatyti ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Mylintis partneris tikrai supras, todėl verta apie tai su juo pasikalbėti. Išsakykite jam savo baimes, paprašykite elgtis atsargiai ir švelniai. Pamažu lytinis gyvenimas vėl atgaus buvusias spalvas, o gal net taps ryškesnis.

O baigdama noriu pasakyti, kad nėra gero ar blogo gimdymo. Dėl to būsima mama netampa nei geresnė, nei blogesnė. Savo vaikui visada esame pati tobuliausia. Ir kai kitą kartą mažos rankutės apsivys jūsų kaklą, ištirpkite akimirkoje ir suvokite, kaip pasiutusiai gera būti MAMA!

Kėgelio pratimai

Pratimų esmė – turime šiek tiek įtempti tarpvietės raumenis ir po truputėlį tarsi traukti tarpvietę į vidų ir kelti ją aukštyn. Lygiai taip pat lėtai atpalaiduoti – iš vidaus į paviršių. Iš pradžių galima daryti taip: įkvėpdamos įtempiame tarpvietę, iškvėpdamos atpalaiduojame. Vėliau įtempimo laiką ilginame iki 20–40 sekundžių. Sunkumų kyla dėl to, kad moterys, atlikdamos pratimą, nemoka atpalaiduoti pilvo raumenų ir sėdmenų. Besipraktikuodama moteris įgunda įtempti tik tarpvietės raumenis.

Atlikimo dažnumas įvairioje literatūroje nurodomas skirtingai. Aš rekomenduoju daryti pratimus kelis kartus per dieną po 5–10 min.

Teisingai atliekami pratimai sąrėmių neišprovokuoja.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


8 − vienas =

Kitos temos: