
Kraudamosi krepšelį į gimdymo namus, pagalvokite apie pagalbines priemones tarpvietei. Pataria akušerė Agnė Škudienė, www.akuseresmokykla.lt.
Pažeidimai – beveik visoms. Galima teigti, kad plyšimai gimdymo metu yra neišvengiami, nes jei skaičiuotume ir mikroplyšimus („nubrozdinimus“), kurių nereikia siūti, skaičius siektų 99 proc. Šių pažeidimų pasekmės trumpalaikės, bet gijimo metu juntamas tempimas, deginimo jausmas šlapinantis. Paprastai tarpvietę nustoja skaudėti po 7–10 dienų.
Taigi tarpvietė po gimdymo bus skaudi ir jautri beveik visoms. Pasinaudokite šiais patarimais, kad nereikėtų jausti diskomforto.
1. Pirmoji pagalba nuo patinimo, tvinkčiojimo, karščio jausmo yra šaltis. Dar ligoninėje galite paprašyti akušerės ledo kompreso, kuris mažina tinimą ir perštėjimą. Galima ledo kompresą pasidaryti ir pačiai: sušlapinkite didelį higieninį įklotą, kad jis būtų pilnas vandens, ir įdėkite į šaldymo kamerą. Prie žaizdos kompresą laikykite po kelias minutes, kad nenušaltumėte odos. Tačiau šis namudinis būdas ligoninėje netiks, todėl iš anksto pasirūpinkite šaldančiais paketais, kurie ramina jautrias tarpvietės sritis, mažina patinimą, palengvina galimų uždegimų simptomus, skatina gijimą.
2. Galima gyjančią tarpvietę purkšti įvairiais dezinfekuojamaisiais gleivinėms tinkančiais purškalais, o galima rinktis ir natūralią alternatyvą – nuo senų senovės tam naudojamą hamamelio hidrolatą ar tepalą (labai tinka ir esant hemorojui). Tarpvietei padės ir levandų hidrolatas – juo galima papurkšti tarpvietę kelis kartus per dieną po apsiprausimo vandeniu. Levandų hidrolatas maloniai vėsina, ramina perštėjimą, skatina žaizdelių gijimą.
3. Pirmuosius kartus eidama į tualetą neškitės puodelį su šiltu vandeniu ir apsipylinėkite šlapinimosi metu, taip mažiau perštės ir galėsite ištuštinti visą pūslę, vadinasi, nereikės taip dažnai vaikščioti į tualetą, neužlaikysite šlapimo ir apsisaugosite nuo galimų šlapimo takų infekcijų. Tinka ir šlapintis duše, pilant vandenį ant lytinių organų.

4. Veiksmingos sėdimosios vonelės, kurios populiarios užsienio gimdymo skyriuose. Tam tinka bet koks didelis dubuo, į kurį galėtumėte atsisėsti. Taip pat tinka ir vonia, tik prieš procedūrą ją reikia išplauti ir nusiprausti pačiai. Į vonelę (dubenį, vonią) pilkite tiek maloniai šilto, geriau virinto vandens, kad atsisėdus lytiniai organai būtų apsemti. Į vandenį tinka pilti vaistažolių nuovirą, eterinius aliejus, berti jūros ar specialią druską. Internete galite rasti daugybę įvairių receptų. Tokios vonelės rekomenduojamos tris kartus per dieną po 20 min. visą pirmąją savaitę po gimdymo ir ilgiau, jei yra poreikis. Tokios gydančios vonelės dezinfekuoja žaizdas, malšina skausmą, mažina tinimą, greitina gijimą.
5. Labai svarbu, kad žaizda būtų sausa, tad po dušo ar vonelių ją reikia kruopščiai nusausinti, tik negalima trinti! Kai kas tam sausinimui naudoja plaukų džiovintuvą, tai irgi nebloga išeitis, tik būkite atsargi, kad nenudegintumėte jautrios odos. Beje, pirmomis dienomis tarpvietę siūloma apiplauti 4 kartus per dieną.
6. Gyjančiai tarpvietei labai reikalingos oro vonios. Kai gulite lovoje, pasitieskite neperšlampamą paklotą ir pagulėkite nuoga. Taip tarpvietė bus sausa, nešus ir greičiau gis.
7. Pirmasis pasituštinimas po gimdymo gali būti labai skausmingas tarpvietei, nes įsitempia jos raumenys, siūlės. Neleiskite viduriams užkietėti (valgykite skaidulinio maisto, džiovintų vaisių).Jei pasituštinti nepavyksta, reikėtų pasinaudoti vidurius laisvinančiais medikamentais ar klizmute.
8. Po gimdymo gerkite daugiau skysčių, net jei netroškina. Taip daryti patariama dėl to, kad šlapimas būtų ne toks „aštrus“ ir nedegintų tarpvietės. Be to, pakankamai geriant nekietėja viduriai.
9. Pirmąją savaitę po gimdymo naudokite storus, minkštus įklotus, nes ploni yra kietesni. Ir jokių tamponų! Jie po gimdymo gali sukelti net sepsį.
10. Tarpvietė greičiau gyja ir atsistato, jei prieš tai moteris ją stiprino pratimais. Svarbu nepamiršti jų daryti ir po gimdymo. Kėgelio pratimus galima atlikti jau iškart po gimdymo, jei tarpvietė nebuvo susiūta. Jei tarpvietė buvo susiūta, reikėtų palaukti, kol ištirps siūlai. Tarpvietės stiprinimo pratimai gerina kraujotaką audiniuose ir jie greičiau gyja.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai