
Konsultuoja jogos mokytoja Aigustė Karaliūnaitė
Trumpai apie Aigustę Karaliūnaitę:
Tarptautinio lygio jogos mokytoja , kuri moko jogos Londone ir Vilniuje.
Jogos stiliai: hathajoga, vinjasajoga, astangajoga, jin joga, oro joga, nėščiųjų joga, vyrų joga, joga bėgikams.
Aigustė mėgsta derinti skirtingus jogos stilius atsižvelgdama į mokinių poreikius. Ji yra ir bėgimo trenerė, nubėgusi 3 maratonus, dabar ruošiasi savo ketvirtajam, kuris vyks šių metų balandį Paryžiuje.
Ar galite įsivaizduoti, kad dirbate dviejose darbovietėse, kurių viena Vilniuje, o kita Londone?
Įsivaizduoti nelengva, bet Aigustė Karaliūnaitė taip gyvena jau kurį laiką: nuo pirmadienio iki trečiadienio veda jogos grupes Londone, o tada sėda į lėktuvą ir parskrenda į Lietuvą, kad nuo ketvirtadienio iki sekmadienio vestų jogos užsiėmimus Vilniuje. Ir taip kiekvieną savaitę.
Iš pradžių jogos trenerė stengdavosi išnaudoti kiekvieną skrydžio akimirką miegui – juk tenka keltis 4 valandą ryto. O dabar jau įprato, sako, kad oro uoste jaučiasi kaip namuose, kartais dar padeda kitiems keleiviams, kurie nuo įtampos ir baimės pavėluoti į lėktuvą būna labai įsitempę. Gyvendama Londone Aigustė įprato keletą valandų per dieną skirti kelionei į darbą ir iš jo, tad skrydis nelabai ir skiriasi nuo tų Londono atstumų. Londono pulsas greitesnis negu Vilniaus. Vilniuje kur kas ramiau.
Ar skiriasi Londono ir Vilniaus mamos, kurioms jogos užsiėmimus veda Aigustė? Anglės, ko gero, labiau įsiklauso į savo pojūčius, jei nėščia moteris jaučiasi nelabai gerai, būtinai pasiims nedarbingumo lapelį ir ilsėsis, lietuvaitės šiuo atžvilgiu nemoka savęs palepinti. Dar skiriasi anglių mamų požiūris į grūdinimą: net žiemos metu vaikai laksto pusnuogiai, be šalikų ir pirštinių. Bet čia jau, matyt, kultūriniai skirtumai.
Skiriasi ir požiūris į jogą nėštumo metu – pasak Aigustės, ligoninėse net oficialiai rekomenduojama lankyti pasiruošimo gimdymui kursą pas jogos trenerį. Kai kuriose ligoninėse tokie kursai moterims būna nemokami. Joga suvokiama kaip labai reikalingas dalykas kiekvienai nėščiajai – sumažinti stresą ir paruošti kūną fiziškai artėjančiam gimdymui.
Ir Lietuvoje, ir Anglijoje Aigustė Karaliūnaitė turi nėščiųjų jogos grupes.
Kodėl reikalinga nėščiosioms?
Aigustė sako, kad joga skirta visiems, visais gyvenimo etapais, bet nėštukėms ypač. Nėštumo metu hormonai labai veikia emocijas, nuotaika būna nepastovi, šokinėja, o kur dar baimė: ar užteks jėgų prižiūrėti vaikutį, kaip pavyks pagimdyti? Jogos metu kvėpavimo pratimai turi raminamąjį poveikį. Atrodo, laikas sustoja. Galima pamiršti kasdienius rūpesčius ir subalansuoti energiją.
Ne mažiau už kvėpavimo pratimus svarbios ir pozos, kurios paruošia kūną gimdymui. Tie pratimai padeda sustiprinti ryšį su vaikučiu, esančiu pilvelyje, labiau pajausti vaiką. Nėščiųjų jogos pozos ruošia klubų atsidarymui, stiprinami gilieji raumenys. Nėščios moterys mokosi, ką įsivaizduoti per skausmą, kaip tą skausmą išleisti iš vidaus.

Aigustės kelias į jogą
„Augau šeimoje, kur visi sportavo. Mama mėgo slidinėti, o tėtis bėgioti. Prisijungdavau ir aš, nors paauglystėje didelės meilės bėgimui nepajutau. (O šiuo metu ruošiuosi ketvirtam maratonui). Rimčiau pradėjau sportuoti nuo kokių 16 metų, lankiau treniruoklių salę, dirbau su svoriais. Bet sporto kaip savo profesijos nepasirinkau.
Po mokyklos įstojau į Pedagoginį universitetą, baigiau bakalaurą ir metus dirbau banke. O paskui sugalvojau, kad noriu pabandyti laimę užsienyje. Anglijoje, Bristolyje, turėjau tetą ir dvi pusseseres, kurios jau buvo įsitvirtinusios. Išvažiavau pas jas, kaip tuo metu tikėjausi, metams. Turbūt visi emigrantai taip mano.
Pasisekė susirasti darbą Bristolio juvelyrinėje parduotuvėje, po kurio laiko tapau parduotuvės vedėja, dar po kurio laiko – kelių parduotuvių vedėja. Atrodė, kilau karjeros laiptais, taip tie metai išsitempė į trejus. Ir tada pajutau, kad noriu permainų. Esu žmogus, kuris negali stovėti vietoje, man nuolat reikia tobulėti ir mokytis naujų dalykų. Pradėjau dirbti parduotuvėje, kuri prekiavo natūralia kosmetika ir kitokiais sveikais produktais, ten vykdavo holistinio gyvenimo būdo paskaitos. Man buvo labai įdomu, pati daug ką pritaikiau savo gyvenime, pasijutau sveikesnė, energingesnė. Atrodė, kad tai yra mano kelias.
Po kurio laiko gavau darbo pasiūlymą dirbti parduotuvės vedėja Londone. Atsakingas darbas ir milijoninis miestas pasitiko visai kitokia energetika: turėjau rasti būdų, kaip atsipalaiduoti. Taip mano gyvenime atsirado jogos studija.
Kartą prieš Kalėdas gulėjau ant kilimėlio jogos pamokoje ir galvojau: „Taip gera, ramu, o ar negalėtų toks būti visas mano gyvenimas?“ Ta viena jogos valanda per dieną suderindavo mano gyvenimą. Iš pradžių galvojau apie jogos užsiėmimus ne kaip apie darbą, bet kaip apie hobį.
Bet paskui pagalvojau: jei galėčiau vesti tokias treniruotes – tai būtų svajonių darbas. Ta nedrąsi mintis užsiliko galvoje, ir kartą paklausiau savo draugų: „Ką manytumėte, jei tapčiau jogos mokytoja?“ Visi sureagavo labai pozityviai. Joga Anglijoje gana populiari.

Tas draugų patvirtinimas pastūmėjo mane drąsiau realizuoti savo idėją. Susiradau kursus Indijoje, kad išmokčiau tradicinės jogos pagrindų.
Žinoma, galėjau to mokytis ir Londone, savaitgaliais, bet tai būtų užtrukę visus metus. Norėjau intensyvesnių studijų. Indijoje praėjau 5 savaičių mokymus.
Grįžus į Londoną, kurį laiką dirbau už du: darbo valandomis vadovavau parduotuvei, o prieš darbą ir po jo vesdavau jogos pamokas. Draugai pradėjo priekaištauti, kad manęs nebeliko, – visiškai neturėjau laiko asmeniniam gyvenimui, laisvalaikiui. Dirbau, dirbau ir dirbau. Supratau, kad vėl turiu gyvenime kažką keisti.
Daugelis emigruoja tik dėl geresnės finansinės padėties – o aš ryžausi visai nepopuliariam žingsniui, stabilų ir gerai apmokamą darbą Londone nutariau iškeisti į laisvai samdomos jogos mokytojos darbą.
Dar kartą išvažiavau pasimokyti į Indiją, šįkart ilgiau, dviem mėnesiams. Po to dar atlikau praktiką Indonezijos jogos studijose.
Pradėjus praktikuoti jogą, pradėjo keistis ir gyvenimo būdas. Ėmiau žiūrėti, ką valgau. Prieš pirmąją kelionę į Indiją po truputį atsisakiau mėsos, kad Indijoje nebūtų streso. Saulė, joga ir geras maistas daro stebuklus. Viešėdama Indijoje antrą kartą, dėl suderintos mitybos ir didelio fizinio krūvio numečiau dar 7 kilogramus. Dabar jau greit 3 metai, kaip esu vegetarė, svarstanti, ar netapti vegane. Vis daugiau pereinu prie augalinio maisto. Svarbu mokėti skaniai gaminti ir paisyti dėsnio, kad maistas turi turėti visus skonius: sūrų, saldų, aštrų, kartų ir t.t., tada organizmui nieko netrūks.
Tapus jogos mokytoja, ketinau grįžti ir dirbti tik Lietuvoje. Tačiau Londone jau turėjau savo klientus, savo grupes, kurias buvo gaila palikti.
Taip ir nutariau suderinti darbą dviejose šalyse.
Smagu dalintis savo praktinėmis žiniomis ir populiarinti nėščiųjų jogą.
Aigustė rekomenduoja pabandyti keletą pozų, ypač tinkančių ruošiantis gimdymui.

Atsipalaidavimo poza – drugelis
Gali užtrukti laiko įsitaisyti, bet įsitaisiusios suprasite, kad tikrai buvo verta. Šia poza galite ilsėtis, atsipalaiduoti, užsiimti meditacija, taip galite likti 40 min. ir ilgiau (poza tinka ir viso nėštumo metu).
Nauda: atveria klubų sritį, o tai labai svarbu sklandžiam gimdymui – padaro daugiau vietos kūdikiui. Patogiai įsitaisius pailsi nugara ir visas kūnas. Ši poza puikiai tinka atsipalaiduoti. Rekomenduojama ilsėtis kuo daugiau, artėjant gimdymo etapui.
Svarbu: nugara turi būti paremta, jaustis turite patogiai. Atsiremiant svarbu sudaryti 45 laipsnių kampą (nuo 31 nėštumo savaitės). Paremkite kelius, galite apsikloti užklotu ir užsidengti akis (pagalvėle akims ar skarele), jei planuojate pasilikti šia poza ilgiau. Keičiant pozą, patariama pirma suskleisti kelius, paremiant juos delnais.
Atsipalaidavimas kėdėje
Svarbu: keliai turėtų būti arba tame pačiame lygyje kaip ir klubai arba žemiau (galima atitinkamai pakoreguoti, naudojant jogos kaladėles, užvalkalus, pagalvėles). Svarbu jausti tolygiai paskirstytą svorį pėdose. Galva paremiama ant rankų arba kakta žemyn, arba šonu (pasukant galvą į kitą pusę po kiek laiko, jei galva paremta šonu).
Kėdės poza palei sieną
Nauda: atkreipiamas dėmesys į laikyseną, tinka esant nugaros skausmui ir jo prevencijai. Stiprina apatinę nugaros dalį, kojas ir pėdas.
Svarbu: Nuo 30 nėštumo savaitės gali būti jaučiamas tarpas tarp sienos ir apatinės nugaros dalies, kurį patariama užpildyti delnu ar abiem delnais, sudarant tiesią nugarą/stuburo liniją. Nugara pasisukusios į sieną atsistokite apie 50 cm nuo sienos pėdomis klubų plotyje (svoris pėdose paskirstytas tolygiai). Pečių juosta liesdamos sieną sulenkite keli, nesudarydamos daug įtampos kojoms – fokusuokitės daugiau į laikysenos ir nugaros stiprinimą.
Galimi įvairūs kvėpavimo ir dubens raumenų mankštinimo pratimai.

Po šios pozos patariama ilsėtis pasirėmus į sieną (kita poza).
Pasirėmimas į sieną
Nauda: Padeda esant nugaros skausmui, tinka jo prevencijai, padeda atsipalaiduoti, atkreipti dėmesį į laikyseną, gerinti ją. Ypač maloni, jei mėgote miegoti prieš nėštumą ant pilvo.
Svarbu: atsistokite apie 50 cm nuo sienos pėdomis klubų plotyje (pėdos gali būti s truputį pasukto į šonus (svoris pėdose paskirstytas tolygiai). Suimkite alkūnes delnais.
Galit likti šia poza tiek, kiek jaučiatės patogiai. Keliai lengvai sulenkti. Galimi įvairūs kvėpavimo ir dubens raumenų mankštinimo pratimai.
Kėdės poza, padedant partneriui
Nauda: stiprina kojas, skatina kraujo cirkuliaciją dubens srityje, padeda surasti jums patogiausią dubens pozą gimdymui. Gali padėti esant nugaros skausmui, tinka jo prevencijai. Dirbant su partneriu, jaučiamas saugumas ir nereikalauja tiek daug energijos.
Svarbu: nebūtina leistis labai žemai. Įkvėpdamos tiesinkite kojas, kilkite aukštyn. Iškvėpdamos leiskitės žemyn laikydami nugarą tiesią lyg sėstumėte ant įsivaizduojamos kėdės. Judėkite aukštyn–žemyn 5 kartus, lėtai kvėpuodamos, darykite pertrauką ir kartokite vėl. Ši poza, padedant partneriui, ypač svarbi, jei turėjote kelių ar apatinės nugaros dalies traumų. Pėdos turėtų būti klubų plotyje arba truputį plačiau, delnais tvirtai laikomasi partnerio rankos (alkūnių srityje). Nugara turi būti tiesi, leiskitės žemyn, lyg norėdami sėstis ant kedės.

Dubens sukimas ratu
Sukite ratus keliu. Įkvėpdamos perkelkite daugiau svorio ant delnų ir pradėkite daryti ratą keliu, keliaudami į šoną. Kai svoris perkeliamas daugiau ant kelio, kuris liečia kilimėlį, stumkite klubus atgal. Kartokite 3 ratus į vieną pusę ir tada keiskite kojas.
Nauda: atveria klubų sritį, kadangi dirbama su dubens sritimi, tai padeda sklandžiam gimdymui. Puiki poza prieš pat gimdymą. Padeda atrasti jums patogią dubens pozą pasiruošti gimdymui.
Svarbu: jeigu keliai jautrūs, pasitieskite arba antrą kilimėlį, arba minkštesnį užklotą. Jei nesijaučiate patogiai ar jaučiate skausmą dubens srityje, judėkite atsargiau arba keiskite pozą. Svarbu paskirstyti tolygų svorį delnuose ir apsaugant riešus. Pėdoje turite jausti tolygų svorį. Žvelkite į kilimėlį arba tolyn, kad nesukeltumėte įtampos kaklo srityje. Judėkite kvėpuodamos.
Nėščiųjų joga: „Marge Joga“ studijoje, Lakūnų g. 24, „Ogmios miestas“ (įėjimas C2, 2 salė)
Individualios pamokos: „Marge Joga“ studija, Lakūnų g. 24, „Ogmios miestas“ (įėjimas C2, 2 salė) ir GET FIT Sporto akademija, Ozo g. 14C, Vilnius
Fotografė: Emrata Photography
Modelis: Rūta Fedotova
Makiažas: Ringailė Voronovičienė